آموزش دوربین مداربسته – قسمت1

آموزش شبکه کامپیوتری -قسمت1
اسفند 12, 1391
آموزش مجازی سازی -قسمت 2 (اجزاء ماشین های مجازی )
اسفند 25, 1391
نمایش همه

دوربین مداربسته و سیستم های کنترل تصویر

امروزه در مراكز صنعتي و اداري جهت نظارت بر محيط فيزيكي و نظارت بركار كاركنان يا كـارگران در جـهت كنترل و مديـريت بهـتر و كارآمـد‌تر از سيستمهاي تـلويزيوني مداربسته (Closed Circuit TV)(CCTV) استفاده مي‌شود. اين سيستمها به عنوان سيستمهاي كنترل تصويري نيز ناميده مي‌شوند. گاهي نيز از اين سيستمها با مخفف CCVE ( تجهيزات ويدئويي مداربسته ) ياد مي‌شود. در محلهايي مانند بانكها ـ ادارات ـ دانشگاهها ـ كارخانجات ـ فروشگاههاي بزرگ ـ فروشگاههاي فروش اجناس گرانقيمت مانند طلافروشيها ـ در سوپرماركتهاي بزرگ و در كنترل ترافيك خيابانها و چهارراه‌ها اين سيستمها را ميتوان نصب و مورد استفاده قرار داد. استفاده از سيستمهای دوربین مداربسته در منازل مسكوني رواج چنداني نيافته است ولي با پا به عرصه گذاشتن سيستمهاي تصويري كه قادرند حركت را در محدودة تحت نظارت سيستم تشخيص و اعلام خطر نمايند يا توسط سنسورهاي خاصي تحريك شده و شروع به ضبط فيلم از محل بنمايند انتظار مي‌رود كه استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني نيز گسترش بيايد. به اينگونه سيستمها هم اكنون اصطلاح دزدگير تصويري اطلاق مي‌شود. اصول كار سيستمهاي مداربسته به اين صورت است كه ابتدا تصاوير توسط دوربين مداربسته دريافت شده و براي نمايش و پخش به مانيتور يا تلويزيون انتقال داده مي‌شود. همچنين براي ضبط و يا تغيير نحوه نمايش روي مانيتور و پخش همزمان تصاوير دوربين ها روي مانيتور و كنترل از راه دور دوربين ها نيز تجهيزات و امكاناتي وجود دارد. چون تصاوير دريافت شده از اين سيستمها براي بينندگان محدودي مي‌باشد لذا به آنها تلويزيون مداربسته مي‌گويند بر خلاف تلويزيون عمومي (Broadcast TV) كه جهت پخش تصاوير براي عموم مي‌باشد. با توجه به تنظيماتي كه روي دوربين ها و ساير تجهيزات ميتوان انجام داد اين سيستمها در شرايط جوي متفاوت و در روز و شب نيز كارآيي خوبي دارند.
براي كنترل ورود و خروج افراد به يك محل و براي كنترل مكانهاي وسيع توسط چندين دوربين و نمايش همزمان تصوير آنها و نظارت سمعي و بصري از فواصل بسيار دور از طريق شبكه تلفن بدون نياز به حضور فيزيكي كنترل كننده در محل و در دستگاههايي كه كنترل بصري آنها توسط انسان مقدور نبوده يا خطر آفرين مي‌باشد نيز ميتوان از اين سيستمها استفاده كرد. لذا استفاده از سيستمهاي CCTV روز به روز در حال رشد است و با توجه به تكنولوژي ساخت تجهيزات آن كه مبتني بر صنعت الكترونيك و كامپيوتر مي‌باشد ساخت و توليد تجهيزات اين سيستمها دائماً در حال تكامل و پيشرفت است و ما در اين مختصر سعي نموده‌ايم تا اصول كلي و امكانات عمومي سيستمها ی مداربسته را به همراه برخي از موارد نمونه از مشخصات و امكانات تجهيزات براي اطلاع و آشنايي خوانندگان عزيز ارائه نماييم. نوع ساده ی این سیستم یک دوربین و یک مانیتور می باشد به طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صفحه ی مانیتور قابل نمایش باشد. در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و نیز انواع سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید، سیستم بزرگنمایی دوربین ها و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را به این مجموعه افزود.

مداربسته

عموماً در سيستمهاي دوربین مداربسته تجهيزات زير مورد استفاده قرار مي گيرد:

دوربين (Camera )

كاور دوربين (Camera Housing)

پايه دوربين BASE)يا ( Bracket

نمايش دهنده تصوير(Monitor ياTV)

انتخاب كننده (Switcher)

كواد (Quad)

تركيب كننده (Multiplexer)

ضبط كننده (Recorder)

كنترل كننده (Controller)

كارتهاي تصوير (Capture Card)

تقويت كننده راديويي (Booster)

نظم دهنده ويديويي (Video Router)

انواع دوربین مداربسته به لحاظ کاربرد:

الف) فیبری ب)پین هل  ج)نیمه صنعتی  د) صنعتی  ه) دید در شب  و) اسپید دام.

دوربین اسپید دام:
دوربین اسپید دام یک دوربین رنگی کامل با سیستم کنترل پایه و نیز سیستم بزرگنمایی تصویر می باشد.

ولتاژ کار اغلب دوربین ها:
1- 12 ولت مستقیم 2- 220 ولت متناوب.

منظور از استفاده پایه دوربین:
به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین ها.

انواع پایه ی دوربین مداربسته:
1- ثابت 2- ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنضیم) 3- گردان ( گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و خارجی موجود است.

منظور از پایه ی ثابت دوربین مداربسته :
به منظور قرارگیری دوربین مداربسته در حالت ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضای ثابتی را به نمایش می کشد.
پایه ی مفصلی دوربین :
می توان دوربین را روی آن نصب کرد، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.

پایه ی گردان دوربین :
این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین متحرک را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن هم می تواند حرکت دو حالته و هم می تواند حرکت چهار حالته داشته باشد.

منظور از اصطلاحات پن و پنتید در دوربین مداربسته:
دوربین متحرک دو حالته را به نام پن و دوربین متحرک چهار حالته را به نام پنتید می شناسند.

منظور از اصطلاحات ( این دُر) و ( آوت دُر) در دوربین مداربسته :

به خاطر تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم بندی می کنند. یعنی در فضای خارجی حتما باید از دوربین Outdoor ( آوت دُر ) استفاده کرد.

منظور از کاور در سیستم دوربین مداربسته:

کاور در واقع محفظه یا پوشش خارجی است که دوربین مداربسته و لنز در داخل آن قرار می گیرد و نقش محافظ دوربین را دارد.

انواع کاور و دوربین های مناسب آنها:
1- کاور کوچک برای دوربین های فیبری و پین هل.
2- کاور متوسط برای دوربین های فیبری، پین هل و دوربین های نیمه صنعتی.
3- کاور بزرگ برای دوربین های ( الف: صنعتی با لنز ثابت ب: صنعتی با لنز زوم ج: صنعتی با لنز ایریز).
4- کاور سقفی برای دوربین های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود.
5- کاور واتر پروف برای دوربین های زوم شونده که این کاور ها می تواند با فن و هیتر داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را ثابت نگه دارد.

تامین ولتاژ کار مناسب برای دوربین ها:
دوربین های 220 ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد که حد اقل 500 میلی آمپر است.

انتخاب لنز انواع دوربین مداربسته :

برای دوربین های مداربسته صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و طرز نصب دوربین یک لنز ثابت در نظر می گیرند که روی آن کار گذاشته می شود ولی دوربین های فیبری و پین هل یک لنز اتوماتیک کوچک دارند که روی خود دوربین نصب شده، قابل دید می باشد و می توان آن را تنظیم کرد.

اندازه  انواع لنز های دوربین مداربسته :
اندازه ی لنز های دوربین مداربسته معمولا از 8/2 میلی متر، 6/3 میلی متر، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر می تواند باشد که به نسبت مکانی که دوربین کار گذاشته می شود و میدان دیدی که برای دوربین مورد نظر است بایستی این لنز ها را به کار برد.

میدان دید و وضوح تصویر لنز ها با افزایش آنها :
با افزایش اندازه ی لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید دوربین کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل دید است.

زاویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای دو لنز8/2 و 28 میلی متر :
لنز 8/2 میلی متر زاویه ی دید بیشتری را نشان می دهد یعنی مساحت قسمت دیده شده توسط دوربین بیشتر است در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری نشان داده می شود.

لنز 28 میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را نشان می دهد در عوض زاویه ی دید کمتر می شود یعنی اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نشان داده می شود.

طرز انتخاب لنز مورد نیاز یک دوربین مداربسته :
همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با میلی متر کمتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با میلی متر بیشتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر یعنی با وضوح جزئیات بیشتری ملاحظه می شود.

کاربرد لنز های اتو ایریز و سایز های استاندارد دوربین مداربسته :
شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص جاهایی است که شدت نور زیاد است و سایز های مختلفی مانند 4، 6، 8 و 12 درجه دارد.

لنز های اتو ایریز در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر چگونه دیده می شود؟

در جاهایی که شدت نور زیاد است یا نور کاملا به سمت نور قرار گرفته باید از لنز اتو ایریز استفاده کرد اگر از لنز معمولی استفاده کنیم تصویر کاملا سفید یا کاملا مات و تاریک دیده می شود.

منظور از لنز های زوم کننده دوربین مداربسته  :
در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر مانیتور نزدیکتر یا دور تر کرد در بعضی از دوربین ها از طریق دستگاه کنترل کننده این لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند 20×10 یا 20×20 می توان به آنها دست یافت.

کابل های خروجی از یک دوربین مداربسته :

کابل تصویر که خروجی تصویری دوربین مداربسته را دارد، کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا – پایین و چپ- راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز می شود، کابل ولتاژ که ولتاژ دوربین مداربسته از طریق آن تامین می شود
.
هدف از کاربرد سیستم های تقسیم کننده ی تصویری :

وقتی در یک سیستم دوربین مداربسته تعداد دوربین ها نسبت به تعداد مانیتور ها چند برابر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین مداربسته را بر روی یک مانیتور نمایش داد.

انواع سیستم های تقسیم کننده ی تصویری:

1- سوئیچر ها 2- کوادها 3- مالتی پلکسر ها.

منظور از سیستم سوئیچر :
سیستم سوئیچر تصاویر دوربین مداربسته  را به ترتیب و یکی پس از دیگری هر کدام را برای یک مدت کوتاه روی صفحه ی مانیتور نشان می دهد به طوری که وقتی تصویر یک دوربین نشان داده می شود تصویر سایر دوربین ها از دید ما مخفی می ماند یعنی در هر لحظه فقط یک دوربین را می توان روی صفحه ی مانیتور نشان داد یعنی اول تصویر دوربین یک، بعدا تصویر دوربین دو و غیره….

سیستم سوئیچر معمولا در چند مدل مورد استفاده قرار می گیرد:
به صورت 2، 6، 8، یا 4، 12، 16 کانالی
.
نصب کابلهای تصویری سوئیچر:
به تعداد دوربین مداربسته کابل تصویر به ورودی تصویری سوئیچر وصل می شود یک کابل تصویر هم خروجی سوئیچر را به ورودی مانیتور وصل می کند.

تنظیم زمان نمایش هر دوربین مداربسته در سیستم سوئیچر :
توسط یک ولوم سرعت نمایش تصویر هر دوربین کم و زیاد می شود و این زمان برای کل دوربین ها یکسان است یعنی در سوئیچر این امکان وجود ندارد که مدت نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد.

در سوئیچر صدای دوربین ها را می توان مورد استفاده قرار داد:
اکثر سوئیچر ها علاوه بر کابل تصویر کابل صوتی متنازل نیز دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم بر روی صفحه نمایش و بلند گو داشت.

طرز کار سیستم کواد 1:
در سیستم کواد، 1 یا 4 تصویره ابتدا مانند سیستم سو ئیچر تصاویر دوربین های 1 الی 4 به ترتیب بر روی صفحه ی مانیتور ظاهر می شود و بعد از تصویر چهارم، چهار تصویر به صورت همزمان روی مانیتور نشان داده می شود.

نصب کابل تصویری کواد 1:
معمولا به تعداد 3 یا 4 کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد 1 شده و یک کابل خروجی از کواد به مانیتور وصل می شود در صورت استفاده از سه دوربین تصویر چهارم تایم یا زمان را نشان می دهد.

تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد 1 امکان پذیر است:
بله- می توان زمان نمایش دوربین را که اهمیت بیشتری دارد را زیادتر کرد یعنی می توان مدت نمایش تصویر هر دوربین را جداگانه تنظیم کرد و از طریق منوی برنامه ریزی سیستم وارد آن شد.

طرز کار سیستم کواد 2 :
ابتدا تصاویر دوربین های 1 الی 4 پشت سر هم می آید بعد تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان نشان داده خواهد شد سپس تصاویر دوربین های 5 الی 8 به ترتیب پشت سر هم نشان داده خواهد شد.

منظور از سیستم مالتی پلکسر در دوربین مداربسته :
وقتی تعداد دوربین های مداربسته بیشتر، مثلا 16 تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصلهی زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر می توانند 8 یا 9 یا 12 تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی مانیتور نشان دهند و تعداد دوربین ها را به همان تعدادی که است می توان برنامه ریزی نمود و نشان داد در صورت فرد بودن تعداد دوربین ها روی خانه ی آخری زمان و تاریخ را نشان می دهند.

اهمیت سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن :
زیرا معمولا این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند یعنی می توان تصاویر را ضبط کرد، آن را بایگانی نمود و در صورت رجوع به بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد بود.

منظور از اسکنر و کنتلر در سیستم دوربین مداربسته :
اسکنر روی پایه نصب می شود و دوربین روی آن قرار می گیرد و اسکنر می تواند به کمک حرکت موتور یا موتور های داخلی آن دوربین مداربسته را در جهات چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داد و حتی آن را در مسیر و زاویه ی مورد نظر قرار داهد. دستگاهی که اسکنر را کنترل می کند کنترلر نام دارد و به وسیله ی دگمه های روی آن می توان دوربین مداربسته را حرکت داد و حتی آن را در نقطه ی مورد نظر زوم کرد.

منظور از حالت خود کار در سیستم کنترلر چیست؟
اسکنر معمولا می تواند تا حداثر 350 درجه حرکت دورانی راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته ادامه داشته باشد بایستی دگمه ی اتوماتیک در دستگاه کنترلر فعال شود و اگر بخواهیم زاویه ی دوران را کمتر و روی زاویه ی خاصی تنظیم کنیم بایستی از زایده ی کوچکی که روی دستگاه اسکنر به شکل پیچ و مهره بوده و در داخل یک شیار زاویه ی حرکت را مشخص می کند استفاده کرد در این صورت دوربین به صورت پیوسته در زاویه ی تعیین شده حرکت خواهد کرد در صورت غیر فعال بودن دگمه ی خود کار بایستی به صورت دستی از طریق دستگاه کنترل، کنترل نمود.

منظور از سیستم ( دی وی آر) در دوربین مداربسته چیست؟

( دی وی آر ) در واقع سیستم ضبط کننده ی دیجیتالی تصویر است که از یک یا چند هارد با ظرفیت بسیار بالا برای ذخیره سازی تصاویر استفاده می کند و بیش از 2000 ساعت تصویر را به صورت فشرده ضبط می کند علاوه بر این تمامی قابلیت های سو ئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا دارد و از طریق منوی مربوطه می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی کرد.

منظور از سیستم انتقال تصویر در دوربین مداربسته چیست؟

ممکن است بخواهیم تصاویر را به مکان دیگری انتقال دهیم و امکان سیم کشی به آن محل موجود نباشد در این صورت می توان با انجام تنظیمات روی دستگاه ذخیره کننده تصاویر از طریق خط تلفن ، شبکه و اینترنت تصاویر را ارسال و در مقصد ، که میتواند موبایل ، کامپیوتر و یا تبلت باشد ، با دادن User و Password لازم آن تصاویر را دریافت کرد.

منظور از دوربین اسپید دام چیست؟

کامل ترین نوع دوربین مداربسته رنگی که دستگاه کنترلر و کی برد خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نور را تنظیم کند. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمود روی سقف نصب می شود و تمامی بر نامه ریزی ها و فرامین لازم از طریق کی برد کوچک و خاص آن قابل اعمال است.

قسمتی از اصطلاحات متداولی كه ممكن است در مورد سيستم های دوربین مداربسته و در مشخصات ذكر شده براي تجهيزات با آن ها برخورد كنيد در زيرتوضيح داده شده است :

A/D: مبدل آنالوگ به ديجيتال يا همان ANALOG TO DIGITAL CONVERTOR
ALPHANUMERIC: وسيله قرار دادن نوشته روی تصوير كه در DVR و مولتی پلكسر كار برد دارد.
BACK – FOCUS: تنظيم مكان لنز در رابطه با سنسور CCD در دوربين
W.B)ٌٌWIDTH BAND) پهنای باند فركانس كه برای سيگنال ويدئويی معمولی 5 مگا هرتز است.
BETAMAX: فرمت ضبط ويدئويی شركت SONY و رقيب VHS
CCD APERTURE: سطحی از CCD كه به نور حساس است.
CCIR: انجمن راديويی بين المللی برای استاندارد تلويزيونی اروپا
(CORROLATED DOUBLE SAMPLING) (CDS): تكنيكی در ايجاد تركيب رنگ در بعضی از دوربين های CCD
(COLOR FILTER ARRAY) (CFA) :  فيلترهای نوری كه در دوربين CCD برای توليد تركيب رنگ سيگنال ويدئويی استفاده می گردد.
CIE: انجمن بين المللی نور كه واحد های نوری را تعريف و ارائه می كند.
CHROMINANCE: به اطلاعات رنگ سيگنال ويدئويی گفته می شود.
CONTRAST: يكی از تنظيمات كيفيت تصوير. اختلاف بين روشن ترين و تاريك ترين نقطه تصوير
D/A: مبدل سيگنال ديجيتالی به آنالوگ.
DARK CURRENT: نشت سيگنال از CCD در نبود نور كه ايجاد نويز (dark noise) می كند.
DIGITAL MICRO MIRROR DEVICE) DMA) : يك تكنولوژی جديد ساخت سنسور ويدئويی كه از تعداد زيادی آينه مينياتوری روی چيپ استفاده می شود.
DUPLEX: سيستم ارتباطی كه اطلاعات را در دو جهت رفت و برگشت مبادله می كند. در سيستمهای مداربسته معمولاً به امكان ضبط و پخش با هم به صورت مولتی پلكس گفته می شود.
D.S.P: مدار الكترونيكی پردازنده سيگنال ديجيتالی
DV-MINI: يك فرمت ضبط صدا و تصوير جديد كه اكثراً در هندی كم استفاده می شود.
D-VHS: استاندارد جديد ارائه شده توسط JVC برای ضبط سيگنال ديجيتالی روی VHS
EBU: اتحاديه پخش برنامه های اروپايی
EIA: انجمن صنعتی الكترونيك
FCC: كمسيون ارتباطات فدرال آمريكا
FIELD: تعداد نصف خطوط فريم را گويند در سيستم CCIR/PAL تعداد فيلدها 50 عدد در ثانيه و درسيستم EIA /NTSC تعداد فيلدها 60 عدد در ثانيه است.
FRAME STORE: وسيله الكترونيكی شماره گذاری و ذخيره فريم های تصوير.
FRAME SWITHER: نام ديگر مولتی پلكسر ساده است.
FRAME TRANSFER: يكی از سه اصل يا روش انتقال شارژ از چيپ CCD می باشد دو روش ديگر عبارتند از FRAME – INTERLINE, INTERLINE
FRAME: در سيستم CCIR/PAL ازتركيب 625 خط ودر سيستم EIA /NTSC از تركيب 525 خط يك فريم ساخته می شود سيستم پال 25 فريم بر ثانيه و سيستم NTSC 30 فريم بر ثانيه دارد.
GAMMA: اين مشخصه برای تصحيح اختلاف بين پاسخ خطی دوربين و پاسخ غير خطی مانيتور تعريف می شود. مثلاً مقدار نمايی گاما برای مونيتور تك رنگ 2/2 است لذا دوربين بايد روی 2.2/1يعنی 45/0 تنظيم شود .
HAD: يك نوع سنسور CCD است كه طرح لايه ای دارد و سطح نويز درآن بسيار پايين است.
HDDTV: استاندارد آينده پخش برنامه های تلويزيونی با رزلوشن بالا (2000× 1000 پيكسل)
HUM: نويز روی فركانس اصلی را گويند.
HYPER-HAD: تكامل يافته چيپ CCD HAD
ILLUMINATION: به مقدار روشنايی تصوير اشاره دارد. حداقل روشنايی لازم برای دوربين های معمولی چند دهم لوكس و برای دوربين های ديد شب چند صدم لوكس می باشد .
I/0: خروجی
I/P: ورودی
IEC: انجمن بين المللی برق
INSERTER: وسيله ای برای گذاشتن متن روی تصوير.
INTERFERENCE: تداخل ناشی از ميدان الكتريكی يا الكترومغناطيسی ساير وسايل روی سيگنال
IP: درجه حفاظت بدنه يك وسيله را در برابر عوامل خارجی به صورت عدد بيان می كند.
IR: نور مادون قرمز
ISDN: شبكه تلفن جديد با سرعت انتقال داده 64 كيلو بايت بر ثانيه
ITU: اتحاديه بين المللی ارتباطات راه دور
JPEG: فرمت عكس
LINE-LOCKED: در سيستم های مداربسته به چند وسيله گفته می شود كه با فركانس منبع تغذيه مشترك (50يا 60 هرتز) تغذيه می شوند و از نظر فركانس فيلد قفل شده اند.
LUMINANCE: اطلاعات سيگنال ويدئويی در مورد روشنايی تصوير را گويند.
MOD: حداقل فاصله شی از لنز را گويند كه برای لنز های زوم حدود يك متر و برای لنزهای فيكس خيلی كمتر است. ( به طول فاصله كانونی لنز بستگی دارد )
MOIRE PATERN: نويز در تصوير حاصل از CCD در فركانس های بالا
NBS: اداره ملی استاندارد در آمريكا
ND FILTER: يك نوع فيلتر نوری كه مقدار نور را بدون بر هم زدن تعادل رنگ تقليل می دهد.
NIT: يكی از واحد های نوری
NTSC: استاندارد رنگی در آمريكا، كانادا ، ژاپن و چند كشور ديگر.
OIP: خروجی
OBJECTIVE: جلويی ترين قسمت لنز
OCULAR: نزديكترين قسمت لنز به CCD
PAL: سيستم تلويزيون رنگی اروپا
PHOT: واحد نوری معادل ده هزار لوكس
POTS يا PSTN: يكی از سيستم های تلفن
PRINCIPEL POINT: مركز عدسی
PTZ SITE DRIVER: يك قسمت از سويچر ماتريسی كد سيگنال هايی كد دار كنترلی مربوط به كنترولر و DVR يا مولتی پلكسر را در يافت می كند.
RETMA: نام ديگر EIA
سيگنال RF: سيگنال راديويی كه به طيف تا 300 گيگا هرتز تعلق دارد .
RS-232: يك فرمت ارتباط ديجيتالی كه فقط نياز به دو سيم دارد.
RS-485: شكل پيشرفته تر ارتباط ديجيتالی كه می تواند تا 32 دريافت كننده را در مقصد پوشش دهد.
S/N RATIO: نسبت سيگنال به نويز كه بر حسب DB بيان می شود.
SCOTOPIC VISION: سطح نور زير2-10 لوكس كه برای چشم قابل ديدن نيست.
SIMPLEX: در سیستم مداربسته به يكي از دو روش مولتی پلكسی اشاره دارد كه اطلاعات فقط در يك جهت قابل انتقال است (بر خلاف DUPLEX) مثلاً فقط امكان ضبط يا پخش در يك زمان باشد.
SMEAR: خطوط عمودی به صورت نويز در محل های بسيار روشن تصوير حاصل از CCD
SMPTE: انجمن مهندسين تلويزيون و تصاوير متحرك
SPLIT SCREEN: به صفحه نمايش چند تكه شده می گويند
S-VHS: يك فرمت ضبط ويدئويی است كه رزولوشن افقی 400 خط دارد.
TBC: سنكرون كردن سيگنال های مختلف بر اساس زمان
TDG: ايجادكننده تاريخ و زمان روی تصوير
TELEMETRY: سيستم كنترل از راه دور اطلاعات ديجيتالی كد دار
TERMINATION: اتصال انتهای كابل را به يك كانكتور می گويند.
VDA: يك آمپلی فاير سيگنال تصويری با يك ورودی وچند خروجی
VIDEO HOME SYSTEM) VHS) : سيستم ويدئويی خانگی
VIDEO MATRIX SWITCHER: وسيله ای برای انتخاب بيش از يك دوربين ، VCR يا چاپگر ويدئويی و امثال آن كه قدرتمندتر از سويچرهای معمولی است.
VITS: سيگنال تست با شكل خاص كه در سيستم پال در خطوط نامرئی 17و18و33و331 جا زده می شود.
VIDEO MOTION DETECTOR) VMD) : سيستمی كه در برابر تغيير نور يا جابه جايی و حركت سيگنال آلارم ايجاد می كند.
VS: سنكرونيزاسيون عمودی (در مقابل آن HS سنكرونيزوسيون افقی)
W-VHS: استاندارد جديد ضبط ويدئويی ارائه شده توسط JVC
Y/C: يك فرمت ويدئويی كه اطلاعات روشنايی تصوير و رنگ تصوير جداگانه فرستاده می شود. اين فرمت در S-VHS وجود دارد .

دیدگاه ها بسته شده است