آموزش مجازی سازی -قسمت 2 (اجزاء ماشین های مجازی )

آموزش دوربین مداربسته – قسمت1
اسفند 25, 1391
آموزش دوربین مداربسته -قسمت2 ( تاریخچه دوربین مداربسته )
شهریور 18, 1392
نمایش همه

آشنایی با اجزاء VMware vSphere

این مقاله مقدمه ای کلی جهت آشنایی با مجازی سازی و اجزاء VMware vSphere است . در این مقاله تلاش بر این شده است که شما با مسیر کلی و فرایند های طی شده در VMware vSphere آشنا شوید.VMware ESX & VMware ESXiESX و  ESXi لایه های مجازی هستند که در سطح لایه سخت افزاری سرور اجرا می شوند . وظیفه ی این لایه های مجازی، مدیریت منابع سخت افزاری در بین ماشین های مجازی می باشد .

ماشین های مجازی

در حال حاضر دو نسخه از ESX وجود دارد :

1.       VMware ESXi 5 :

2.       VMware ESXi 5.1 :

VMware ESXi 5.1 از دو طریق VMware ESXi 5.1 Embedded و VMware ESXi 5.1 Installable در دسترس قرار می گیرد.

ESXi 5.1 Embedded یک Firmware است که در سخت افزار فیزیکی سرور ساخته می شود . ESXi 5.1 Installable نرم افزاری است که توسط یک CD-ROM boot image قابل نصب است و در نهایت باید بر روی hard drive سرور نصب می گردد.

نرم افزارها و قابلیتهای موجود برای استفاده از ماشین های مجازی

آشنایی با VMware vCenter Server

vCenter Server سرویسی است که توسط آن پیکربندی، تامین منابع و مدیریت آنها  انجام می شود .

آشنایی با VMware vSphere Client :

vSphere Client یک نرم افزار Interface است که به مدیران امکان دسترسی از راه دور به vCenter Server و ESX/ESXi می دهد.

VMware vSphere Web Access :

vSphere Web Access نیز یکی از امکانات نرم افزاری تحت وب است که امکان مدیریت ماشین های مجازی و کنترل از راه کنسول مدیریتی را فراهم می کند.

VMware Virtual Machine File System (VMFS) :

VMFS دارای کارایی بالایی جهت Cluster کردن فایل های سیستمی مورد نیاز برای ماشین های مجازی ESX/ESXi است.

VMware Virtual SMP :

ویژگی است که توانایی استفاده همزمان از چندین پردازش گر فیزیکی را برای ماشین های مجازی فراهم می سازد.

VMware vMotion and Storage vMotion :

VMware vMotion قابلیت انتقال کامل ماشین های مجازی در حال سرویس را از یک سرور سخت افزاری به سرور سخت افزاری دیگری بدون Downtime را دارا می باشد. Storage vMotion قابلیت جابجایی فایل های ماشین های مجازی از یک Datastore به Datastore دیگر بدون وقفه در سرویس دهی ماشین های مجازی می باشد. در این مهاجرت فایل های سیستمی و دیسک های مجازی را می توان در کنار هم و یا در دو مرکز داده متفاوت به صورت مجزا ذخیره کرد. در طول Storage vMotion تغییری در ماشین های مجازی ایجاد نخواهد شد .

مهاجرت با vMotion اجازه جا به جایی ماشین های مجازی  روشن را به Host جدید می دهد. در این مهاجرت هیچگونه وقفه ای در عملکرد ماشین های مجازی اتفاق نمی افتد. توجه به این نکته ضروری است برای جابه جایی ماشین از یک Datacenter به Datacenter دیگر نمی توان از vMotion استفاده کرد .

با Storage vMotion می توان دیسک های مجازی و یا فایل های سیستمی یک ماشین مجازی روشن را به Datastore جدید منتقل کرد. جابه جایی حافظه ماشین های مجازی روشن وقفه ای در عملکرد ماشین های مجازی ایجاد نمی کند .

VMware High Availability (HA) :

High Availability (HA) ویژگی برای بالا بردن دسترس پذیری ماشین های مجازی است. در صورت بروز مشکل برای یک سرور، ماشین های مجازی بر روی سرور دیگری شروع به کار می کند .

VMware Distributed Resource Scheduler (DRS) :

تخصیص و برقراری تعادل برای استفاده ماشین های مجازی از ظرفیت های سخت افزاری موجود توسط Distributed Resource Scheduler (DRS ) انجام می شود. این ویژگی شامل distributed power management (DPM) (توزیع انرژی) است که توجه مراکز اطلاعات را به کاهش مصرف برق جلب می کند.

VMware vSphere SDK :

vSphere SDK واسط استاندارد برای ارتباط بین VMware و سه روش دسترسی ذکر شده به آن است.

Fault Tolerance VMware:

در زمان فعال بودن Fault Tolerance، ضمن ایجاد یک کپی از نسخه اولیه یا اصلی ماشین های مجازی ، کلیه عملیات انجام شده بر روی ماشین های مجازی اصلی بر روی ماشین های مجازی دوم نیز اعمال می گردد. اگر ماشین مجازی اصلی به هر دلیل غیر قابل دسترسی باشد، ماشین مجازی دوم جایگزین آن شده  و به این ترتیب ماشین مجازی به صورت ثابت در دسترس است.

vNetwork Distributed Switch (vDS) :

این ویژگی شامل یک distributed virtual switch (vDS) (توزیع سوئیچ مجازی) می باشد. که علاوه بر کاهش نگهداری های مداوم از شبکه باعث افزایش ظرفیت شبکه می شود. ثابت بودن پیکربندی شبکه در زمان جابه جایی در بین میزبان ها از مزایای vSD محسوب می شود .

دیدگاه ها بسته شده است