تجهیزات شبکه و وایرلس

تجهیزات شبکه و وایرلس

تجهیزات شبکه نقش مهم . حیاتی در عملکرد شبکه ایفا کرده و پیاده سازی بسیاری از سرویسهای شبکه نیازمند وجود تجهیزات شبکه مناسب می باشد.

اشاره :
برخي تصور مي‌کنند، هرجا تعدادي کامپيوتر وجود دارد سريعا با بهم بستن چند متر کابل شبکه و سوکت شبکه و … يک شبکه کامپيوتري راه‌اندازي مي‌شود.

مقدمه

شبکه کردن چند کامپيوتر کار ساده‌اي است اما سوال اينجاست که آيا شبکه را مطابق با استانداردها راه‌اندازي مي‌کنند؟ آيا به ميزان بودجه‌اي که هزينه‌ شده، از شبکه استفاده خواهد شد؟ آيا باوجود بکاربردن گرانترين و آخرين مدل تجهيزات شبکه‌ از سرعت مناسبي برخوردار است؟ و بسياري سوالات ديگر که در حد توان در اين مقاله به آنها اشاره خواهد شد.

مراکز مهم دولتي و خصوصي براي انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و براي عقب نماندن از دنياي الکترونيک، به تجهيز زيرساخت شبکه و بستر فيزيکي شبکه در ابعاد نسبتا بزرگ دست زده‌اند.
همانطور که مي‌دانيد براي ايجاد يک شبکه محلي لازم است استانداردهاي مختلفي از طرف شرکت‌هاي درگير در يک پروژه از جمله طراح، مجري، ناظر و حتي کارفرما رعايت شود. اما متاسفانه در برخي پروژه‌ها به دليل عدم رعايت اين استانداردها پروژه‌ها با مشکلات عديده‌اي مواجه مي‌شود و در آخر هر کدام مشکل را گردن ديگري مي‌اندازد.
آيا اصولاً مهندسان طراح و يا راه‌انداز شبکه‌ها به پارامترها و استانداردها توجه دارند؟ آنچه در ادامه خواهيد خواند به معرفي و نقش برخي از مهمترين پارامترها و استانداردها مي‌پردازد و سپس ضمن اشاره به نکات مهم در رابطه با بخش غيرفعال يا پسيو ( Passive ) شبکه يک مرکز فرضي، با يکي از سازندگان تسترهاي تجهيزات شبکه آشنا مي‌شويم.
چند نکته براي شروع پروژه نصب شبکه
امروزه براي راه‌اندازي بسترها فيزيکي شبکه‌ها و تحويل گرفتن تجهيزات شبكه از شركتي كه تجهيزات شبکه مربوطه را نصب نموده است ؛ بايد در لايه فيزيکي به مسائل زير دقت شود:
اصل يا تقلبي بودن تجهيزات غيرفعال شبکه مانند کابل، کي‌استون، کانکتورها که متاسفانه در بازار IT کشور اين روزها نوع تقلبي اکثر تجهيزات غيرفعال وجود دارد.
کيفيت ( Quality ) تجهيزات نکته دومي است که بايد کاملا به آن آگاه باشيم. در اين زمينه بايد توجه داشت که هميشه بهترين انتخاب گرانترين نيست. با توجه به خواسته و تعريفي که از پروژه داريم و اينکه از چه استانداردي قرار است پيروي کنيم مي‌توان از اجناس قيمت مناسب براي پروژه استفاده کرد.
نکته سوم، بحث Installation يا تخصص نصب و اتصال تجهيزات شبکه به يکديگر است.
ترکيب اين سه موضوع با هم و رعايت کردن نکات فوق از طرف پيمانکاران و شرکت‌هاي درگير در پروژه مي‌تواند يک ارتباط فيزيکي درست بر اساس استاندارد تعيين شده در قرارداد را براي کامپيوترهاي موجود در شبکه به ارمغان آورد.
در ادامه به برخي پارامترهاي تجهيزات شبکه در رابطه با نكات فوق اشاره خواهيم نمود.

تجهیزات شبکه 1

 

اهميت كيفيت اتصالات دوسر کابل شبکه ( Jack و Plug )

مسئله ديگري که بايد در هنگام راه‌اندازي شبکه به آن دقت نمود اتصالات دو سر انتهايي کابل است که به Jack و Plug معروف است. منظور از Jack همان کي‌استون و منظور از Plug همان کانکتور Cat5 / 5e است. همانطور که مي‌دانيد اتصال Jack و Plug از طريق تيغه‌هايي است که جنس آن تيغه‌ها بسيار در کيفيت آن تاثير گذار است. نکات زير در اين خصوص قابل توجه مي‌باشد.
ـ براي اينکه طلا داراي خاصيت رسانايي بالايي است معمولا روي تيغه‌هايي که روي Jack يا Plug وجو دارد بايد درصدي از آب طلا وجود داشته باشد. که معمولا در نوع تقلبي آنها اين مقدار طلاي استاندارد رعايت نمي‌شود. يادآور مي‌شود اين پوشش آب طلا از اکسيده شدن نيز جلوگيري مي‌کند.
ـ معمولا تيغه‌هاي روي کي‌استون‌هاي تقلبي در زمان کوتاه‌تري خاصيت فنري خود را از دست مي‌دهند که باعث مي‌شود اتصال مناسبي را نداشته باشيم.
ـ در انواع تقلبي کانکتورها و کي‌استون‌ها، تيغه‌هايي که به هم متصل مي‌شوند زودتر اکسيده مي‌شوند که اين موضوع در انتقال اطلاعات تاثير زيادي مي‌گذارد. چراکه اتصالاتي که اکسيده شده باشند بطور کل ارتباط مناسبي را بر قرار نخواهد کرد و باعث تضيف سيگنال خواهد شد.
اتصال Jack و Plug مخصوصا در فرکانس‌هاي از 100MHz به بالا مي‌تواند شرايط بحراني را بوجود بياورد که اگر جنس تجهيزات فوق سطح رسانايي مناسبي نداشته باشند سيگنال براحتي عبور نخواهد کرد و شبکه در زمينه استانداردهاي موجود تست موفقي نخواهد داشت.
ـ جنس مدارچاپي کي‌استون ( يا Plug ) و عناصر بکار رفته در آن نيز يکي ديگر از مواردي است که بايد به آن توجه کرد. اگر در بازار قيمت دو مدل کي‌استون با هم خيلي تفاوت دارد از اين موضوع ناشي مي‌شود. به عبارت ديگر هيچ چيز ارزاني بي‌حکمت نيست!!
فيبرنوري چطور؟

تجهیزات شبکه 2
به دليل اينکه در محيط فيبر ديتاي ما همان نور است در صورتيکه جنس هسته از نوع مرغوب نباشد براي بستر شبکه مشکل‌زا خواهد بود. بنابراين جنس هسته
( Core ) در فيبر نوري بسيار مهم است. نکاتي که در فيبرنوري براي يک ارتباط سالم مي‌تواند مشکل آفرين باشد عبارتند از:
ناخالصي‌هاي خود هسته فيبر که همان شيشه ( Glass ) است.
حباب‌هاي بسيار ريز و ميکروسکوپي هوا که در Core وجود دارد. همانطور که مي‌دانيد قطر هسته بسيار نازک و در حد ميکرون است. حال اگر درون هسته حباب‌هاي هوا وجود داشته باشد مي‌تواند باعث شکست نور شده و مسير نور را تغيير دهد که روي اطلاعات ما تاثير خواهد گذاشت. اين موضوع در فيبرهاي Single Mode مي‌تواند اثر بسيار نامناسبي داشته باشد.
يکسان بودن چگالي شيشه در طول هسته فيبر از ديگر مواردي است که روي انتقال اطلاعات تاثير خواهد گذاشت.
خمش کابل پارامتر ديگري است که بايد در هنگام نصب فيبرنوري به آن دقت شود. يعني مقدار زاويه خم از اندازه‌ خاصي که توسط يک سري فرمول ويژه مشخص مي‌شود نبايد بيشتر باشد.
علاوه بر مطالب فوق سوالي که در اينجا مطرح مي‌شود اين است که : آيا فيبر هم مانند کابل و کي‌استون و کانکتور تقلبي دارد؟
نمي‌توان گفت فيبر تقلبي وجود دارد. اما معمولا فيبرهاي نامرغوب در بازار فراوان ديده مي‌شود. با توجه به اينکه توليد کنندگان هسته ( Core ) فيبر در سرار دنيا حدود شش شرکت است و اکثر آنها فقط Jacketهاي فيبر را مي‌زنند مدل‌هاي تقلبي در بازار کم هستند. نکته‌اي که در مورد فيبرها مي‌توان گفت دسته‌بندي آنها به درجه 1 و 2 و 3 و … است. اين دسته بندي‌ها براي فاصله‌هاي گوناگون کاربرد دارد. بعنوان مثال اگر بخواهيد يک فاصله کوتاه را با فيبر به هم متصل نماييد نياز نداريد از فيبرهاي درجه يک و گرانقيمت استفاده نماييد. پس حتي خريد فيبر نامرغوب نيز بر اساس طراحي شبکه مي‌تواند از بالا رفتن هزينه جلوگيري کند و هيچ مشکلي هم نداشته باشد.

دسته بندي‌هايي که در زمينه فيبرهاي مختلف وجود دارد OEM1 ، OEM2 و OEM3 است. که هرکدام براي فاصله و سرعت خاصي بکار مي‌رود البته قيمت آنها هم اختلاف زيادي باهم دارند.
همانطور که اشاره شد شرکت‌هاي محدودي سازنده Core هستند اما شرکت‌هاي زيادي وجود دارند که کار Jacketing هسته فيبر را انجام مي‌دهند. که براساس Jacketing کابل‌هاي مخصوص Indoor و يا Outdoor و يا Indoor / Outdoor تهيه, توليد و به بازار عرضه مي‌شود.
مسئله ديگر اينکه براساس Jacketing فيبر نوري مي‌توان استفاده‌هاي کابل را نيز مشخص نمود مثلا آيا کابل در داخل زمين مورد حمله جوندگان مانندموش قرار خواهد گرفت يا خير، آيا کابل در محلي است که احتمالا فشار روي کابل زياد خواهد بود.

شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان با در نظر گرفتن موارد فوق تجهیزات شبکه اصلی و با کیفیت را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار میدهد و بر این باور استوار است که فروش تجهیزات شبکه غیر اصلی و اورجینال که دارای قیمت ارزانتری میباشد ( که این موضوع برای بسیاری از مشتریان که فقط ملاک آنها قیمت است خوشایندتر می باشد) اما باعث به هدر رفتن پول مشتریان شده و در طولانی مدت باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. این افتخار را داریم که بتوانیم تجهیزات شبکه اصلی و اورجینال برای مشتریان تهیه کنیم. این تجهیزات به شرح  ذیل میباشد :

1- خرید و فروش تجهیزات شبکه شامل

تجهیزات شبکه 4

*- انواع سوییچ شبکه شامل انواع سوییچ سیسکو Cisco ، سوییچ دی لینک d-link ، سوییچ ترندنت Trendnet ف سوییچ تی پی لینک Tp-link و . . .

*- انواع روتر شبکه مثل روتر سیسکو Cisco ، روتر برد میکروتیک Mikrotik و . . .

تجهیزات شبکه 5

*- انواع رک های دیواری و ایستاده برندهای HP , legrand , Datasheen , Paya , Tiam , …

*- انواع کابل شبکه ، انواع پریز شبکه ، انواع داکت شبکه ، انواع پچ پنل شبکه ، انواع پچ کورد شبکه ، انواع تستر شبکه ، انواع تجهیزات فیبر نوری و سایر تجهیزات شبکه

2- خرید و فروش انواع تجهیزات شبکه وایرلس و بیسیم شامل:

*- انواع رادیوها مانند

*- و تجهیزات وایرلس مثل اکسس پوینت ها Access Point ، کارت شبکه وایرلس ، تقویت کننده های وایرلس

*- انواع دکلهای مهاری G35 و  G45 و پایه های منوپل

3- انواع یو پی اس UPS  و استابلایزر در ابعاد و برندهای مختلف

4- انواع سیستمهای رندرینگ حرفه ای