آموزش دوربین های مداربسته -قسمت 3 (انواع دوربین های مداربسته)

آموزش دوربین مداربسته -قسمت2 ( تاریخچه دوربین مداربسته )
شهریور 18, 1392
آموزش دوربین مداربسته -قسمت 4 (لنزدوربین مداربسته)
آذر 5, 1392
نمایش همه

دوربین های مداربسته

 

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال:

دوربین های آنالوگ
دوربین های Ip (آی پی تحت شبکه)
دوربین های دو منظوره

انواع دوربین های مداربسته از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

دوربین دام DOME
دوربین صنعتی
دوربین مینیاتوری
دوربین مادون قرمز IR
دوربین اسپید دام (دوربین چرخشی PTZ)

انواع دوربین های مداربسته از نظر قاب و پوشش:

دوربین ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی )
دوربین مخفی
دوربین قاب فانتزی

دوربین های مداربسته آنالوگ

این دوربین های مداربسته نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.  صدا و تصویر این دوربین های مداربسته هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین های مداربسته همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

دوربین های مداربسته

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بیسیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر بسادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.
برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال” DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.
به دلیل قیمت پایین تر دوربین های مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین های مداربسته دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP  متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.
مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ:
-قیمت پایین
-تنوع گسترده در بازار ایران
-سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال
معایب دوربین های مداربسته  آنالوگ:
-کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دوربین دیجیتال
-امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
-هزینه بالای سیم کشی
-ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

همانگونه که اشاره گردید هنوز دوربین های مداربسته آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین های مداربسته متداول بکار می روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست. بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین های مداربسته آنالوگ آموزش می دهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های مداربسته دیجیتال صرف نظر می کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین های مداربسته آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های مداربسته IP و تحت شبکه است.
همین امر واردکنندگان دوربین های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین های مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین های مداربسته دیجیتال سوق می دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های مداربسته آنالوگ قیمت پایین تر آنهاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه های بزرگ در بالابودن هزینه های سیم کشی گم می شود. توجه به این اصل که هر دوربین مداربسته با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می شود و این خود با افزایش تعداد دوربین های مداربسته و مسافت بالای بین دوربین های مداربسته هزینه هنگفتی را سبب می شود.

دوربین های مداربسته آی آر

به کلیه دوربین های مداربسته که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های مداربسته اینفرارد یا IR گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین های مداربسته نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های مداربسته اسپیددام چرخشی

دوربین های مداربسته چرخشی یا Speed Dome ( اسپید دام ) و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین های مدار بسته بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های مداربسته اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

دوربین های مداربسته اسپیددام

دوربین های مداربسته آی پی تحت شبکه

دوربین های مداربسته IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های مداربسته دیجیتال نشان داده است. این دوربین های مداربسته همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ، این دوربین های مداربسته از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین مداربسته همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.
مزایای دوربین های مداربسته آی پی (تحت شبکه)

•    کیفیت بالای تمام دیجیتال
•    امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
•    امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
•    امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه
معایب دوربین های مداربسته آی پی (تحت شبکه)

•    قیمت بالای دوربین های مداربسته تحت شبکه

•    محدودیت پهنای باند شبکه

•    محدودیت متراژ کابل شبکه

دوربین  های تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.
برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های مداربسته آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR  بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های تحت شبکه می توان از ارتباط کاملا بیسیم استفاده کرد.
ارتباط دوربین های مداربسته بیسیم از طریق IP  بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.
بحث دوربین های مداربسته تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های مداربسته تحت شبکه هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Ove Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های مداربسته آی پی ( تحت شبکه ) را نیز شامل شده است. POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت برای دوربین های مداربسته تحت شبکه بشمار می رود.

دوربین های مداربسته دام DOME

معنی لغتی کلمه دام DOME گنبد است. در واقع دوربین های مداربسته دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های مداربسته سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین های مداربسته بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های مداربسته سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های مداربسته دام

دوربین های مداربسته دومنظوره

این دوربین های مداربسته در واقع دوربین های مداربسته آنالوگی هستند که پورت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین مداربسته آنالوگ و یا دوربین مداربسته تحت شبکه وجود دارد.

استفاده از این دوربین های مداربسته تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع مداربسته آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین مداربسته بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

دوربین های مداربسته دو منظوره

دوربین های مداربسته صنعتی

استفاده از این دوربین های مداربسته برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین های مداربسته که نام اصلیشان دوربین های بادی Body Camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین های مداربسته قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد.

دوربین های مداربسته صنعتی

دوربین های مداربسته صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین های مداربسته ضد آب

به هر دوربین مداربسته که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های Out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند که نوع ضد آب بودن این دوربین ها متفاوت است که اقسام استاندارد آنها عبارتند از:

  • IP66
  • IP67
  • IP68 , . . .

دوربین های مداربسته ضدآب

دوربین های مداربسته مخفی

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود.

دوربین های مداربسته مخفی

دوربین های مداربسته مینیاتوری

دوربین های مداربسته مینیاتوری یا MINI Camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین های مینیاتوری بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.

دوربین های مداربسته مینیاتوری