آموزش دوربین مداربسته -قسمت 4 (لنزدوربین مداربسته)

آموزش دوربین های مداربسته -قسمت 3 (انواع دوربین های مداربسته)
آبان 13, 1392
آموزش دوربین مداربسته -قسمت5 (BNC چیست ؟)
آذر 26, 1392
نمایش همه

راهنمای انتخاب لنزدوربین مداربسته

یکی از دغدغه ها هنگام نصب دوربین مداربسته خصوصا دوربین مداربسته صنعتی ،انتخاب نوع لنز مناسب برای محل و هدف مورد نظر است. اینکه چه لنزی را برای زوم و فوکوس روی بخشی خاص از محیط انتخاب کنیم.
همانطور که میدانید لنزها در اندازه های متفاوتی در بازار موجودند. که متداولترین آنها لنزهای 4.3 ، 6 ، 8 ، 12 و یا 16 میلیمتری هستند.
در تصاویر زیر دوربین مداربسته در موقعیت یکسان و فاصله 10 متری از ساختمان روبرو نصب شده است. با تغییر لنزها تصاویر را با هم مقایسه می کنیم. با توجه به تصویر مربوط به لنز 4.3 میلیمتری ، واضح است که برای دید کاملتر باید این لنز را انتخاب کنیم. هرچه به لنز 16 میلیمتری پیش می رویم زوم بیشتر شده و دامنه دید کمتر می شود.
لنز 4.3 میلیمتری:

لنزدوربین مداربسته  3.5

لنز 16 میلیمتری:

لنزدوربین مداربسته 16

در جدول زیر زاویه دید بر حسب اندازه CCD  دوربین مداربسته گردآوری شده است.

CD اندازه

1/4 “

1/3 “

1/2 “

2/3 “

1 “

4.3 mm

45.4° : 34.9°

58.3° : 45.4°

73.3° : 58.3°

91.3° : 75.0°

111.8° : 95.8°

6.0 mm

33.4° : 25.4°

43.6° : 33.4°

56.1° : 43.6°

72.5° : 57.6°

93.2° : 76.9°

8.0 mm

25.4° : 19.2°

33.4° : 25.4°

43.6° : 33.4°

57.6° : 44.8°

76.9° : 61.5°

12.0 mm

17.1° : 12.8°

22.6° : 17.1°

29.9° : 22.6°

40.3° : 30.8°

55.8° : 43.3°

16.0 mm

12.8° : 9.6°

17.1° : 12.8°

22.6° : 17.1°

30.8° : 23.3°

43.3° : 33.2°

CCD در واقع مخفف Charged Coupled Device است. CCD یک ابزار الکترونیکی محسوب می‌شود که از تعداد زیادی از دیودهای بسیار کوچک حساس به نور تشکیل شده است. هر دیود موجود بر روی چیپ CCD ولتاژی را تولید می‌کند که دقیقا با نوری که دریافت می‌کند نسبت مستقیم دارد. دیودی که در معرض نور قرار نگیرد ولتاژی تولد نخواهد کرد و این عدم وجود ولتاژ به عنوان رنگ سیاه تلقی خواهد شد. بنابراین بیشترین نور بیشترین ولتاژ را تولید خواهد و این بیشترین ولتاژ به عنوان رنگ سفید تلقی می‌شود. سطوح نور بین این بیشترین نور و هیچ نور نیز ترکیبات مختلفی از خاکستری و طوسی را تشکیل می‌دهند. در دوربین‌ های رنگی سیگنال‌های مربوط به رنگ‌ها نیز همراه با میزان نور دریافت می‌شود.
میزان نوری که یک چیپ CCD می‌تواند دریافت کند بسیار محدود است بنابراین نور ورودوی به چیپ CCD باید به وسیله محدود کننده‌ها به مقداری خیلی کمتر از مقدار واقعی خود تقلیل یابد.

Sensitivity یا حساسیت لنزدوربین مداربسته

یکی از خصوصیاتی که به عقیده بسیاری برای انتخاب دوربین مداربسته بسیار مهم است میزان حساسیت آن است. حساسیت یک دوربین مداربسته نشان دهنده میزان نوری است که دوربین مداربسته برای ایجاد تصویر دارد. هرچه میزان حساسیت دوربین مداربسته بیشتر باشد به نور کمتری برای ایجاد تصویر نیاز دارد.

نسبت سیگنال به نویز (Signal to noise ratio (S/n

همانطوری که از اسم این خصوصیت مشخص است میزان نسبت سیگنال‌های تصویر و نویز موجود در تصویر تولید شده را نشان می‌دهد. نویز بر روی تصویر ایجاد شده به صورت دانه‌های برفک مشخص خواهد شد و موجب پایین آمدن قابلیت تشخیص در تصویر نمایش داده شده بر روی مانیتور خواهد شد. واحد نشان دهنده نسبت s/n دسیبل dB است. البته این خصوصیت ممکن است به صورت یک نسبت نیز مشخص شود. جدول زیر میزان معادل دسیبل به نسبت سیگنال به نویز را نشان می‌دهد.
برای مثال میزان دسیبل 40 نسبت 100 به یک را نشان می‌دهد. به این معنا که نویز تولید شده صد برابر کمتر از سیگنال تصویر ایجاد شده است. از انجایی که احتمالا شما هیچ پیش فرضی از میزان مناسب s/n ندارید در جدول زیر این نسبت را مقایسه می‌کنیم.

 dB

S/N نسبت

کیفیت تصویر

60 dB

1,000:1

عالی, هیچ نویز قابل تشخیصی وجود ندارد

50 dB

316 :1

خوب, کمی نویز در تصویر وجود دارد اما کیفیت خوب است

40dB

100 :1

معقول, تصویر نسبتا خوب است اما همه جزئیات مشخص نیست

30 dB

32 :1

تصویری ضعیف است با حجم زیادی از نویز

20 dB

10:1

تصویر غیر قابل استفاده است

 

 

 

 

 

(Automatic gain control (AGC کنترل بازده بطور خودکار

زمانی که نور ورودی به دوربین از حد مورد نیاز برای ایجاد تصویر کمتر می‌شود مکانیزم AGC به طور خودکار وارد عمل شده و سیگنال ورودی را تقویت می‌کند. این تقویت تا جایی انجام می‌شود که سیگنال ورودی برای تشکیل تصویر به حدی استاندارد برسد. از طرفی این تقویت سیگنال ورودی موجب ایجاد نویز اضافه در تصویر نیز خواهد شد و به این ترتیب کیفیت تصویر دوربین در نور پایین به شدت پایین می‌آید. با توجه به نوع تقویت کنندگی در مکانیزم AGC میزان نویز تولیدی در نور کم می‌تواند متفاوت باشد.
رزولیشن یا تفکیک پذیری
متفاوت از دوربین‌ های آنالوگ که رزولیشن آنها با تی وی لاین (TVL) مشخص می‌شد (تعداد خطوط افقی موجود در تصویر) در دوربین‌ ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسل عنوان می‌شود.
به عنوان مثال 520 تی وی لاین در یک دوربین مداربسته آنالوگ با رزولیشن 752×582 برابری می‌کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن نسبتا بالایی به شمار می‌رود)
استفاده از دوربین‌های 2 و 3 مگاپیکسلی به صورت دوربین تحت شبکه به سرعت رایج شده و این دوربین‌ها می‌توانند تصاویری به مراتب بهتر از دوربین‌ های آنالوگ ارائه دهند.
امروزه حتی دوربین تحت شبکه با روزلیشن 16 و 20 مگاپیکسل نیز وجود دارد. این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را با تمام جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین‌ ها معمولا برای مشاهده محیط‌های پهناور استفاده می‌شود.

عملکرد در نور کم

دوربین‌تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران‌کننده آنها نیز باعث کاهش تعداد فریم‌ها در تصویر می‌شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می‌انجامید.
اما دوربین‌مداربسته امروزی می‌توانند تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور کم  نیز ایجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را بکنند و 25 فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند.

عملکرد در شبکه

یکی از نگرانی‌های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین‌تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین رزولیشن بالا حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می‌تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود.
با این حال شبکه‌ های گیگابایتی امروزی می‌توانند به راحتی نصب این دوربین‌ ها را پشتیبانی کنند و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد. روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل‌های داده و عدم نصب مستقیم دوربین‌ ها به شبکه است به طوری که تصاویر دارای شبکه خاص خود در سیستم باشند.

Power over Ethernet

بیشتر دوربین‌تحت شبکه دارای این قابلیت هستند. به این معنا که می‌توانید دوربین را با همان کابل شبکه تغیه کنید و این نیاز به یک کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می‌برد.
پیشرفت‌های جدید این امکان را فراهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین‌تحت شبکه با قابلیت زوم را نیز بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.
در مقایسه با دوربین‌مداربسته آنالوگ که به یک کابل جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.

محدودیت طول کابل

داده‌ها بر روی کابل Cat5  دارای محدودیت مسافت تا ۱۰۰ متر است. با این حال تقویت‌کننده‌هایی وجود دارند که به راحتی این مسافت به ۲۰۰ متر افزایش می‌دهند و با استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر می‌توان این مسافت را تا ۵۰۰ متر نیز افزایش داد.
با این حال در موقع نصب دوربین‌تحت شبکه نیز مانند دوربین‌مداربسته انالوگ باید به محدودیت فاصیه آنها و طول کابل توجه داشت.

دیدگاه ها بسته شده است