هاست و دامنه

هاست و دامنه

هاست و دامنه

هاست چیست ؟

در اینترنت، میزبانی وب (Web Hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر میتواند فایل های وب سایت خود را در آن قرار دهد.
همانطور که می دانید وب سایت از مجموعه ای از فایلهای مختلف مانند تصاویر، متون و فایلهای برنامه نویسی شده به زبانهای مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می شود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده اند. هر شخصی که نرم افزارهای لازم و دسترسی به این فایلها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را دارد. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به فایلها را داشته باشند نیاز است تا فایلها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است به این کامپیوترها «سرویس دهنده» یا «سرور» می گویند.

تعدادی سرور در یک مرکز داده وجود دارد اما این سرورها باید امکانات دیگری نیز داشته باشد از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
در صورتی که حجم قابل توجهی از بازدید کننده به سایت مراجعه کنند امکان پاسخگویی به همه آنها را داشته باشد. بنابر این نیاز است تا یک کامپیوتر قدرتمند از لحاظ مشخصات قطعات داخلی باشد. نرم افزارهای لازم برای اجرای انواع فایلها از لحاظ نوع برنامه نویسی را داشته باشد. نرم افزارهای مورد نیاز برای مدیریت بخشهای مختلف سایت و پست الکترونیک و… را در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار دهد. و چندین قابلیت دیگر.

هر کامپیوتری می تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه های مورد نیاز برای فراهم کردن تجهیزات و نرم افزارهای لازم و یا نیروی پشتیبانی برای صاحبان همه وب سایت ها به صرفه نیست لذا شرکتهایی این مسئولیت را می پذیرند و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره ای در اختیار متقاضیان قرار می دهند. به این شرکتها که خدمات میزبانی وب یا هاستینگ ارائه می کنند در اصطلاح «میزبان» یا «هاست» می گویند.

سرویسهای میزبانی وب بر اساس نوع سیستم عاملی که بر روی سرورها نصب می باشد و طبیعتا نرم افزارها و فایلهایی را که پشتیبانی می کنند شاخه بندی می شوند. مانند هاست ویندوزی یا هاست لینوکس و…
سرویسهای میزبانی مشخصاتی را نیز به همراه دارند که نشان دهنده کیفیت و امکانات آنها می باشد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فضای ارائه شده (Disk Space):

به مقدار فضایی گفته می شود که شرکت میزبان از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار می دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایلهای ارسالی به سرور اجاره کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. (البته این میزان فضا در اکثر سرویس دهنده ها در هر زمان قابل تغییر می باشد).

پهنای باند (Data Transfer):

پهنای باند که به آن ترافیک ماهیانه نیز گفته می شود میزان تبادل اطلاعات با کامپیوتر میزبان را مشخص می کند. به این معنی که میزان مجموع حجم فایلهای دریافت شده یا ارسال شده به فضای اجاره شده به صورت ماهیانه مشخص می شود و نباید از آن حجم بیشتر باشد. نکته: در نظر داشته باشد هر بار که سایت توسط یک بازدید کننده باز می شود مقداری اطلاعات و فایل بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدید کننده تبادل می شود بنابر این تعداد بازدید از یک سایت اگر بالا باشد به نسبت نوع فایلهای استفاده شده در سایت، می تواند حجم قابل توجهی از اطلاعات تبادل شود.

تعداد دامنه هایی که امکان ایجاد آنها بر روی یک فضای اجاره ای وجود دارد، تعداد بانکها اطلاعاتی و نوع و حجم آنها و یا نوع پست الکترونیک و تعداد آنها و چند مورد دیگر مشخص کننده کیفیت سرویسهای میزبانی و شرکتهای میزبان هستند.
صاحبان سایت ها براساس نیاز خود انتخاب می کنند.

انواع هاست :

در فضای بی نهایت وب شما تقریباً به آنچه مد نظرتان است به رایگان خواهید رسید . منتها باید کمی وقت گذاشت و به جستجو پرداخت و در نهایت به کیفیتی پایین تر رضایت داد . تمامی نرم افزارها و فیلم ها و موسیقی ها و . . . که شما آگهی فروش آنها را میبینید در وبلاگ و یا وب سایت برای دانلود قرار داده شده اند و شما می بایست اقدام به پیدا کردن آنها نمایید .

هاست شخصی :

یکی از انواع هاست نوع شخصی و پولی آن است و همانطور که توضیح دادیم شما بایستی بر طبق نیاز خود مقدار فضایی را از اینترنت خریداری نمایید . از ویژگی های این فضا این است که شما امکانات زیادی دارید . دیتابیس خود را مطابق با دامنه خود می سازید . در آپلود فایل محدودیت ندارید . کنترل پنل مناسبی در اختیار دارید . اختیار همه نوع تغییرات را در هاست دارید و . . .
سرعت هاست شخصی تقریباً بالاست و میزبان ها وظیفه دارند یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت شما نصب کنند . شما میتوانید از هر سیستمی حتی سیستم های نال شده ( مانند دیتالایف و . . . ) در هاست خود استفاده کنید و قابلیت های فراوانی که یک هاست رایگان در اختیار شما قرار نمی دهد . اما همانطور که عنوان شد شما باید به ازای دریافت این خدمات هزینه کنید .

هاست رایگان :

در این بین شرکت هایی هستند که به ارائه خدمات میزبانی وب می پردازند و این خدمات را به رایگان ارائه می کنند . از ویژگی های این سرور ها این است که فضای بسیار زیاد به همراه پهنای باند مناسب را در اختیار شما قرار میدهند و هزینه ای از شما دریافت نمی کنند . اما این سرورها محدودیت هایی دارند .
شما در حجم آپلود فایل محدودیت دارید و از طریق کنترل پنل نمی توانید فایلی با بیش از ۴Mb را آپلود نمایید و این کار را باید از طریق FTP انجام دهید . سرعت هاست شما کمتر از هاست های شخصی است .
این هاست ها دارای دامنه ای تحت سایت اصلی هستند . مثلاً اگر شما از شرکت Example تحت همین دامنه هاست رایگان بگیرید دامنه شما بدین صورت خواهد بود . “site shoma”.example.com
محدودیت های دیگری نیز وجود دارد که میتوان از ممنوعیت استفاده از سیستم های نال شده ، پاک شدن اکانت در صورتی که در مدت ۹۰ روز کسی به سایت مراجعه نکند ، عدم تعهد نصب سیستم و پشتیبان گیری از اطلاعات توسط سرور و . . . که باعث می شود کاربران حرفه ای به سمت اینگونه سرورها نروند و در کنار سایت خود از آنها استفاده نمایند !!

استفاده از هاست رایگان در کنار هاست شخصی :

وب مستران باهوش که نیاز به اشتراک گذاری فایل های بزرگ با لینک مستقیم دارند از این سرورها در کنار سرور خود استفاده می کنند . بدین ترتیب که سایت خود را در هاست شخصی بنا می کنند و فایل های اشتراکی را در هاست های رایگان از طریق FTP آپلود می کنند و لینک فایل را در هاست خود قرار می دهند . بدین ترتیب نیازی به هزینه زیاد فضا و پهنای باند ندارند و از این قابلیت هاست های رایگان استفاده می نمایند .
البته کسانی که قصد انجام این کار را دارند باید با اصطلاحات تخصصی هاست و دامنه و دیتابیس آشنا بوده و توانایی نصب یکی سیستم بر روی هاست رایگان را داشته باشند . همچنین به کار از طریق FTP آشنا باشند .

انواع هاست های رایگان :

شرکت های مختلف انواع مختلفی با ویژگی های متفاوت ارائه می کنند اما در کل بیشترین تفاوت در مقدار فضای اختصاصی و پهنای باند خواهد بود و در بیشتر هاست های رایگان از کنترل پنل Vista panel استفاده می شود و محدودیت های یکسانی بر همه آنها اعمال می شود .

شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان به شما کمک میکند تا در راستای بهینه سازی سایت  ، افزایش رتبه وب سایت و همچنین افزایش سرعت لود شدن سایت شما ، بهترین پیشنهاد در خصوص تهیه هاست را به شما ارائه نماید و یا اینکه به مدت یکسال هاست رایگان برای وب سایت های عمومی ، در اختیار شما قرار دهد.
از بهترین هاست های دنیا میتوان به هاست های زیر اشاره کرد:
1 – Mochahost

2- hostpapa

3- Godaddy

و . . .

 

نحوه انتخاب نام مناسب ( دامنه)

هستینگ و ثبت دامنه 2

1-     “یک دامنه خوب کوتاه است” ، “یک دامنه خوب بخاطر‌ماندنی است” و “یک دامنه خوب نباید با دیگر دامنه‌ها اشتباه شود”

2-    یک دامنه خوب را به سختی باید غلط نگارش کرد

نام مورد نظر برای یک دامنه باید به گونه ای باشد که افراد بازدید کننده برای نگارش آن دچار مشکل نشوند. این مشکل معمولا در نام دهی طولانی و یا ترکیبی بیشتر اتفاق می‌افتد. این مساله را باید جدی بگیرید چون همین مساله به ظاهر ساده ممکن است بسیاری از مشتریان و بازدیدکنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نیز می تواند باعث چنین مشکلی شود. برای مثال حفظ دامنه هفته نامه الکترونیکی کاپوچینو (Cappuccinomag.com) بخاطر املای سخت آن همیشه مشکل‌ساز بوده است.

3-    یک دامنه خوب باید بیانگر فعالیت شما یا نوع آن باشد:

یک نام خوب برای دامنه شما باید به گونه‌ای باشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعالیت تان را تشخیص دهد. البته احتمال اینکه شما نامی پیدا کنید که بصورت تک کلمه ای فعالیت تان را آشکارا بیان کند، بسیار اندک است با این حال شما می‌توانید با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه پایه به دامنه خوبی دست پیدا نمایید. فرض کنیم که شما قرار است یک  سایت با محتوی سرگرمی ایجاد نمایید. مسلم است که دامنه های Fun.Com و Funny.Com قبلا اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانید نام BestFunny.Com را برای سایت خود انتخاب کنید که هم بیانگر گرایش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.

4-    یک دامنه خوب باید مخاطبین شما را درست هدف بگیرد:

امروزه بیشتر دامنه‌های Com. و Net. یا Org. اشغال شده‌اند و به همین دلیل پسوند‌های جدیدی پدیدار شده است. پسوند‌های cc. یا ws. همچنین tv. و to. پسوندهایی هستند که به تازگی بیشتر مشاهده می‌شوند. امتیاز این پسوندها تا پیش از این متعلق به کشورهایی خاص بوده که از آنها با شرایطی خریداری شده است. بسیاری از افراد چنین پسوندهایی را بری نام مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسیاری دیگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خویش استفاده می‌نمایند. با این فرض اگر شما می خواهید یک سایت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ایرانی ایجاد نمایید، بهترین انتخاب برای شما می تواند نام Fun.IR باشد.

5-    یک روش جالب بری یافتن دامنه:

سایت‌هایی موجودند که به شما برای یافتن دامنه مناسب کمک می‌کنندبرای کار با این ابزار کافیست که کلمات کلیدی نام را مشخص کنید و منتظر پیشنهادها بمانید. یکی از معروف‌ترین آنها سایت NameBoy.com است که در نوع خود کامل‌ترین لیست را با پسوند‌های متعدد و کلمات متنوع به شما ارائه می دهد.

همچنین شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان شما را در انتخاب و ثبت اسم مناسب برای سایت ( دامنه ) راهنمایی میکند.