انتقال مکالمات (انتقال خطوط تلفن روی اینترنت)

یکی از اصلی ترین کاربردهای فناوری VoIP  انتقال مکالمات و خطوط  تلفن بر روی اینترنت است. با فناوری VoIP انتقال خط تلفن معمولا با کمترین هزینه ممکن انجام می شود. انتقال مکالمات و انتقال خط در موارد متعددی ممکن است مورد نیاز باشد.
به عنوان مثال تصویر کنید که دفتر اصلی شما در تهران است و بیشتر مشتریان و کارمندان شما ساکن این شهر هستند. اما یکی از کارگاه های شما در جنوب کشور قرار دارد. در این صورت ارتباط تلفنی با کارمندان شاغل در جنوب کشور هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. در این شرایط بهتر است چندین خط شهری تهران را با استفاده از اینترنت به کارگاه خود در جنوب منتقل کنید. در این صورت کارمندان با گرفتن یک شماره بوق تلفن تهران را خواهند شنید و مانند اینکه در دفتر مرکزی شما در تهران قرار داشته باشند، می توانند به سادگی تماس برقرار کنند.

توجه کنید انتقال مکالمات و خطوط تلفن در این روش تنها مستلزم خرید دو دستگاه گیت وی VoIP و استفاده از خط اینترنت است و هزینه دیگری برای شما وجود ندارد.

همچنین کارگاه هایی از شرکت شما که از منطقه شهری فاصله دارند یا تحت پوشش مراکز مخابراتی نیستند ، می توانند با استفاده از گیت وی های ویپ ( VOIP ) ، خطوط تلفن شهری را از مناطقی که تحت پوشش سرویس مخابرات هستند به کارگاه های خود انتقال دهند و در گکارگاه ها از خط تلفن بهره مند شوند.

انتقال مکالمات

تجهیزات لازم برای انتقال مکالمات:

برای انتقال مکالمات و خطوط تلفن با فناوری VoIP حداقل به دو دستگاه گیت وی VoIP احتیاج است. در یک طرف گیت وی VoIP مکالمات تلفنی را به بسته های دیتا تبدیل می کند که بر روی اینترنت ارسال می کند. در سمت دیگر گیت وی VoIP بسته های دیتا را دریافت کرده و دوباره تبدیل به مکالمات تلفنی می کند.
در یک راه حل ساده ، انتقال مکالمات و خطوط به غیر از گیت وی تجهیزات دیگری مورد نیاز نیست.

اما گاهی در برخی موارد لازم است ، از نرم افزارها و سخت افزارهایی استفاده شود که جزء اصلی سیستم نیستند ، اما برای عملکرد خاصی مورد نیاز هستند . مثلا گاهی لازم است از Gate Keeper استفاده شود .

مزایای انتقال مکالمات و خطوط تلفن با استفاده از اینترنت:

مهمترین مزیت انتقال مکالمات و خط تلفن کاهش هزینه های تلفن است.

اما مزایای دیگری نیز می توان برای این سیستم ذکر کرد:
•    ساده شدن ارتباط تلفنی و شماره گیری: می توان سیستم را به نحوی تنظیم کرد که کاربر به محض برداشتن گوشی بوق خط شهری طرف مقابل را بشنود. در این صورت شماره گیری خیلی ساده تر می شود و مکالمات مانند مکالمات درون شهری خواهند بود.
•    یک پارچه کردن دفاتر شرکت یا سازمان: می توان سیستم را به گونه ای تنظیم کرد که صرف نظر از محل فیزیکی دفتر ارتباطات به دفتر مرکزی منتقل شود.

انتقال مکالمات و خطوط تلفن با استفاده از Gateway هایی به نام FXO و FXS انجام میشود که نام دیگر این مبدل ها مبدل های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ میباشند. عملکرد این مبدلها به این صورت است که خطوط آنالوگ تلفن را از شما دریافت کرده و آنها را به دیجیتال تبدیل کرده و در طرف دیگر آنها را با تبدیل از دیجیتال به خطوط آنالوگ مجددا به شما تحویل خواهند داد. یکی از معروفترین و به صرفه ترین این نوع از مبدل ها ، مبدل ها نیوراک (NewRock) بوده که از طریق لینکهای زیر جهت دریافت کاتالوگ آنها می توانید اقدام کنید.
کاتالوگ NeNewrock MX60 Series برای انتقال مکالمات

کاتالوگ NeNewrock MX120 Series برای انتقال مکالمات

برخی از مزیت های گیت وی های ویپ برای انتقال مکالمات و انتقال خطوط تلفن :

1- امکان انتقال خطوط و انتقال مکالمات از تلفن شهری با اینترنت و یا لینک بی سیم

2- امکان ارتباط مستقیم دفاتر سازمان ها و شرکت ها با شعب و انبار های خارج از کشور

3- امکان استفاده از دستگاه های کارت خوان در نقاطی که دسترسی به خط تلفن ، و موبایل وجود ندارد .

4- امکان ارتباط با دستگاه های سانترال آنالوگ تلفن مانند پاناسونیک ، کارین ، کارا