حفاظت و امنیت اطلاعات
خرداد 19, 1398
سفوس Sophos
خرداد 19, 1398

بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) چرا نیاز است؟

      یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید این است که اطلاعات از بین برود . علت این اتفاق می‌تواند نقص فنی هارد دیسک ، آسیب دیدن اطلاعات  ، مشکلات نرم‌افزاری ، حذف تصادفی یک فایل توسط کاربر ، ویروسی شدن اطلاعات ، هک شدن و حتی نوسانات برق و … باشد.

     مسلما هریک از ما که با اطلاعات کامپیوتری سر و کار داریم ، نگران نگهداری و بک اپ ( backup ) اطلاعات ، آرشیو اطلاعات و یا ازدست دادن و بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) خواهیم بود .

بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) چیست و چه روشهایی برای بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) وجود دارد؟

     بازیابی داده به معنی بازیافت اطلاعات ( Data Recovery ) غیرقابل دسترس از هرگونه رسانه ذخیره‌سازی مثل هارد دیسک ، فلش مموری ، SAN Storage ، و …. است. مفهوم بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) به زبان ساده ، نجات دادن و تعمیر اطلاعات از دست رفته است.

 

بازیابی اطلاعات ( Data Recovery )  به  سه روش عمده انجام پذیر است  :

1- بازیابی اطلاعات ( Data Recovery )  از طریق بازگرداندن  بک اپ ( Backup )  ها یا Image های دوره ای از اطلاعات :

نرم افزارهای بسیاری وجود دارند که قابلیت Image  گرفتن  ، بک اپ گیری ( Backup گیری ) و Restore کردن اطلاعات را دارند. برخی از آنها به شرح ذیل است :

1-      Backup Exec – Veritas

2-      Veeam Backup & Replication

3-       Acronis True Image

4-      EaseUS Todo Backup

 

2- بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) از روی هارد یا فلش ها از طریق نرم افزارهای Recovery

نرم افزارهای زیادی در دنیا وجود دارند که میتوان با استفاده از آنها به Address Table های از دست رفته دسترسی داشت و آنها را دوباره ایجاد کرد . کارکرد این نرم‌افزارها اینگونه است که با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده‌ ، اطلاعاتی را که به طور فیزیکی ذخیره شده‌اند ، بررسی کرده و مکان آن‌ها را پیدا می کنند . از مهمترین این نرم افزار ها میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

3- بازیابی اطلاعات ( Data Recovery ) از طریق جراحی هارد یا به اصطلاح بازیابی سخت افزاری

     وقتی که اطلاعات از دست رفته از طریق نرم افزارهای ریکاوری ( Recovery )  بازیابی نمی شوند یعنی مشکل جدی تری برای هارد و اطلاعات رخ داده است . یعنی اینکه یا هارد ضربه خورده است و یا مشکل فیزیکی برایش پیش آمده است .

       بازیابی سخت افزاری یا جراحی هارد به مجموعه عملکردهایی گفته میشود که از طریق آن قطعات آسیب دیده هارد که بسیار حساس هستند در محیط نزدیک به خلا و عاری از هر گونه گرد و غبار (که اصطلاحا به آن محیط Clean room گفته میشود ) تعویض میگردد. به این طریق اطلاعات روی هارد دیسک دوباره قابل دسترسی است . این عملیات بسیار حساس ، دقیق و پیچیده است . به این صورت که اگر هارد دیسک در هوای آزاد باز شود مطمئنا دیگر کار نمیکند و برای همیشه اطلاعاتش از بین خواهد رفت .

     مسلما هزینه بازیابی اطلاعات از طریق جراحی هارد زیاد خواهد بود .

از بین روشهای فوق بهترین راه ، تهیه بک اپ  ( backup  ) دوره ای از اطلاعات میباشد. (پیشگیری بهتر از درمان است . )

برای اینکه از تجربه ما بهره مند شوید میتوانید با ما در تماس باشید.

//]]>