تجهیزات شبکه     

تجهیزات شبکه نقش مهمی در عملکرد شبکه ایفا می کند . بطوریکه پیاده سازی بسیاری از سرویس های شبکه نیازمند وجود تجهیزات شبکه مناسب می باشد.

متاسفانه برخی از افراد تصور میکنند که سریعا با بهم بستن چند متر کابل شبکه ، سوکت شبکه ، سوییچ شبکه و … میتوان یک شبکه کامپیوتری حرفه ای راه‌اندازی کرد .

شبکه کردن چند کامپیوتر کار ساده‌ای است اما سوال اینجاست که آیا شبکه را مطابق با استانداردهای شبکه می باشد؟ آیا به میزان بودجه‌ای که هزینه‌ شده، از شبکه استفاده خواهد شد؟ آیا باوجود بکاربردن گرانترین و آخرین مدل تجهیزات شبکه‌ از سرعت  و کیفیت مناسبی برخوردار است؟تجهیزات شبکه سیسکو

سازمان ها برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و برای عقب نماندن از دنیای الکترونیک، به تجهیز زیرساخت شبکه و بستر فیزیکی شبکه در ابعاد نسبتا بزرگ دست زده‌اند. همانطور که می دانید برای ایجاد یک شبکه لازم است استانداردهای مختلفی از طرف شرکت‌های مرتبط با پروژه از جمله طراح، مجری ، ناظر و حتی کارفرما رعایت شود. اما متاسفانه در برخی پروژه‌ها به دلیل عدم رعایت این استانداردها ، پروژه‌های شبکه با مشکلات زیادی مواجه می شوند و و بهره برداری مناسب از شبکه شکل نمیگیرد. کافیست موقع راه اندازی شبکه از خود بپرسیم که آیا پارامترها و استانداردها مورد توجه قرار گرفته شده اند ؟

تجهیزات شبکه

انواع مختلفی از دستگاه های الکترونیکی در شبکه استفاده می شود که به تجهیزات شبکه با دستگاه های شبکه معروف هستند. در یک شبکه کامپیوتری، دستگاه های شبکه عمدتا برای انتقال و دریافت سریع و ایمن داده ها در بین سیستم ها، دستگاه های فکس، پرینترها و غیره استفاده می شوند. این دستگاه ها ممکن است درون شبکه یا اینترنت باشند. برخی از اجزا مانند کانکتور RJ45 یا کارت شبکه روی دستگاه نصب می شوند در حالی که برخی از دستگاه ها بخشی از شبکه هستند (مانند سوئیچ، روتر و غیره).

تجهیزات شبکه چیست؟

دستگاه هایی که برای ارتباط بین سخت افزارهای مختلف موجود در شبکه کامپیوتری استفاده می شوند، تجهیزات شبکه نامیده می شوند. این دستگاه ها همچنین به عنوان دستگاه های فیزیکی، سخت افزار شبکه و تجهیزات شبکه شناخته می شوند. در یک شبکه کامپیوتری، هر دستگاه شبکه بر اساس عملکرد خود نقش مهمی ایفا می کند و همچنین برای اهداف مختلف در بخش های متفاوت کار می کند.

تجهیزات شبکه چگونه کار می کند؟

تجهیزات شبکه برای ترکیب، تقسیم، تقویت، سوئیچ یا هدایت بسته های اطلاعات در طول یک شبکه کامپیوتری یا مخابراتی استفاده می شود. این بخش شامل دستگاه هایی مانند هاب ها، سوئیچ ها، روترها، پل ها، گیت وی ها، مالتی پلکسرها، فرستنده گیرنده ها و فایروال ها می شود. علاوه بر نوع دستگاه، تجهیزات شبکه با پروتکل (مثلا اترنت) و پورت یا نوع رابط (مثلا T1) تعریف می شود.

تجهیزات شبکه، دستگاه ها را به هم متصل می کند تا داده ها بین آنها به اشتراک گذاشته شود.طرح یا توپولوژی این دستگاه های متصل، طراحی یا ساختار شبکه را توصیف می کند. توپولوژی های رایج برای شبکه های کامپیوتری شامل توپولوژی های خطی، حلقه ای، ستاره ای، درختی و مش است. از توپولوژی های هیبریدی / ترکیبی هم می توان استفاده کرد.

در شبکه های بی سیم، دستگاه ها از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می کنند و نیازی به اتصال فیزیکی ندارند. در شبکه های سیمی از کابل ها استفاده می شود. این کابل ها به کانکتورهایی برای یک پورت یا نوع رابط خاص مجهز هستند. برای مثال کابل های AUI مجهز به کانکتورهای 15 پین هستند که با یک پریز 15 پین در فرستنده های گیرنده شبکه متصل می شوند.

شبکه های کامپیوتری داده ها را بر اساس پروتکل هایی مدیریت می کنند که مکانیسم های اساسی برای ارتباطات شبکه هستند. پروتکل های شبکه ویژگی های نرم افزاری ارتباطات داده، از جمله ساختار بسته ها و اطلاعات موجود در آن را مشخص می کنند. بسته به نوع شبکه، بسته ها ممکن است بلوک، سلول، فریم یا سکتور نامیده شوند. پروتکل های شبکه همچنین ممکن است برخی از همه ویژگی های عملیاتی سخت افزار شبکه ای را که روی آن اجرا می شوند، را به کار بگیرند.

تصویر زیر یک شبکه با انواع تجهیزات را نشان می دهد.

تجهیزات شبکه

شبکه اکتیو و پسیو

امروزه ما بیش از هر زمان دیگری به اطلاعات دسترسی داریم. ما در دنیای دیجیتال زندگی می کنیم و پهنای باند چیزی است که دنیای دیجیتال را به وجود می آورد. شبکه های مس قدیمی توسط مشتریان مسکونی و تجاری استفاده می شوند. با این حال شبکه های نوری پسیو (PON) مانند Fiber-To-The-Home (FTTH) به طور فزاینده‌ای برای رفع نیازهای پهنای باند فعلی و آینده که شبکه‌های مسی قدیمی نمی‌توانند از آن پشتیبانی کنند، استفاده می شوند.

انواع مختلفی از شبکه ها وجود دارند که انواع مختلفی از اطلاعات را حمل می کنند. با این حال، همه این شبکه ها را می توان در یکی از دو دسته اکتیو و پسیو قرار داد. یک شبکه پسیو از تجهیزات یا اجزای الکتریکی برای دریافت سیگنال از یک مکان به مکان دیگر استفاده نمی کند.

یک شبکه اکیتور از تجهیزات یا اجزای الکتریکی برای هدایت سیگنال از یک مکان به مکان دیگر استفاده می کند. با توجه به رسانه های انتقال استفاده شده در شیکه ها، شبکه مس پسیو، شبکه مس اکتیو، شبکه نوری پسیو و شبکه نوری اکتیو وجود دارد.

شبکه مس پسیو (Passive)

انواع مختلفی از شبکه های مس پسیو وجود دارد. با این حال، چیزی که تقریباً همه با آن آشنا هستند، شبکه تلویزیون کابلی خانگی (CATV) آنها است. در یک شبکه CATV مسی، ارائه دهنده کابل سیگنال را از طریق یک کابل کواکسیال به خانه می رساند. در ابتدایی ترین شبکه، کابل وارد خانه می شود و به یک تلویزیون هدایت می شود. با این حال، بسیاری از خانه ها تنها یک تلویزیون ندارند. برای خانه هایی با چندین تلویزیون، سیگنال ارائه دهنده کابل باید برای هر تلویزیون تقسیم شود تا سیگنال را دریافت کند. تقسیم معمولاً با دستگاه ارزان قیمتی که معمولاً به آن اسپلیتر می‌گویند انجام می‌شود. اسپلیتر نیازی به برق ندارد. معمولاً یک ورودی دارد و ممکن است دو، سه، چهار یا بیشتر خروجی داشته باشد. یک کابل جداگانه از اسپلیتر به هر تلویزیون هدایت می شود.

یکی از مشکلات این نوع شبکه از دست دادن قدرت سیگنال است. همانطور که سیگنال ارائه دهنده کابل تقسیم می شود و به چندین تلویزیون هدایت می شود، قدرت سیگنال به هر تلویزیون کاهش می یابد. اضافه کردن تعداد زیادی تلویزیون می تواند قدرت سیگنال را تا حدی کاهش دهد که هیچ یک از تلویزیون ها قدرت سیگنال کافی برای عملکرد صحیح را دریافت نکنند. وقتی این اتفاق می افتد، وقت آن است که به نصب یک شبکه CATV اکتیو فکر کنیم.

شبکه مس اکتیو (Active)

همانطور که شبکه‌های مس پسیو بسیاری وجود دارد، شبکه‌های مس اکتیو نیز انواع مختلفی دارند. بخش قبل بر روی یک شبکه پسیو CATV خانگی متمرکز شد و اشاره کرد که شما فقط می توانید تعداد محدودی تلویزیون را به این نوع شبکه متصل کنید. برای داشتن قدرت سیگنال کافی برای چندین تلویزیون (مثلاً یکی در هر اتاق) یک شبکه اکتیو لازم است.

در یک نمونه از یک شبکه CATV خانگی اکتیو، یک کابل وارد خانه شده و به یک تقویت کننده توزیع هدایت می شود. تقویت کننده توزیع سیگنال را از ارائه دهنده کابل دریافت، تقویت  و تقسیم می کند. هر خروجی تقویت کننده توزیع دارای قدرت سیگنال تقریبا برابر با قدرت سیگنال کابل ورودی از ارائه دهنده کابل است. یک کابل جداگانه از تقویت کننده توزیع به هر تلویزیون هدایت می شود.

این نوع شبکه اکتیو بر مشکل قدرت سیگنال مرتبط با شبکه پسیو غلبه می کند. با این حال، سطحی از پیچیدگی را اضافه می کند و به قدرت نیاز دارد. اگر تقویت کننده توزیع از کار بیفتد، همه تلویزیون ها سیگنال های خود را از دست می دهند. اگر آمپلی فایر / تقویت کننده توزیع به طور تصادفی از برق جدا شود، همین امر صادق است: هر تلویزیون در خانه بدون سیگنال خواهد بود.

شبکه های نوری پسیو

انواع مختلفی از شبکه های نوری پسیو (PON) وجود دارد. یکی از رایج ترین انواع آن بسیار شبیه به شبکه CATV  پسیو است که قبلا توضیح داده شد. اما به جای کابل کواکسیال از فیبر نوری استفاده می شود. بسیاری از دستگاه های پسیو مختلف برای پشتیبانی از انواع توپولوژی های فیزیکی شبکه در دسترس هستند. کوپلرهای نوری هسته هر PON هستند. یک کوپلر نوری ممکن است دو یا چند سیگنال نوری را در یک خروجی ترکیب کند، یا کوپلر ممکن است یک ورودی نوری را بگیرد و آن را به دو یا چند خروجی جداگانه توزیع کند. به طور مثال، یک کوپلر 1 × 6 یک سیگنال ورودی را به شش خروجی تقسیم می کند.

بسیاری از کوپلرهای نوری برای عملکرد دوطرفه (BiDi) طراحی شده اند که این امکان را فراهم می کند تا از همان کوپلر برای ترکیب سیگنال ها یا تقسیم سیگنال ها استفاده شود. بنابراین، در یک کوپلر BiDi، هر پورت می تواند یک ورودی یا یک خروجی باشد. با این حال، برای یک برنامه PON، یک کوپلر نوری که برای تقسیم یک سیگنال استفاده می شود، ممکن است به عنوان یک اسپلیتر نوری شناخته شود .

در یک PON، ورودی به کوپلر به طور مساوی بین شش خروجی تقسیم می شود. داده‌هایی که به کوپلر می‌روند به هر خروجی فرستاده می‌شوند، درست همانطور که سیگنال ارائه‌دهنده CATV به هر تلویزیون در شبکه مسی پسیو ارسال می‌شود. اگرچه هر خروجی همان اطلاعات ورودی را خواهد داشت، قدرت سیگنال بر اساس تعداد خروجی ها کاهش می یابد.

شبکه نوری اکتیو

یک شبکه نوری اکتیو بسیار شبیه به شبکه CATV خانگی اکتیو است که قبلا توضیح داده شد. یک فیبر نوری به جای آمپی فایر / تقویت کننده توزیع به یک سوئیچ متصل می شود. سوئیچ داده ها را برای هر کاربر جداگانه بازپخش می کند. یک کابل جداگانه از سوییچ به هر کاربر جداگانه هدایت می شود. این نوع شبکه اکتیو بر مشکل قدرت سیگنال مرتبط با شبکه پسیو غلبه می کند. با این حال، سطحی از پیچیدگی را اضافه می کند و به قدرت نیاز دارد. اگر سوئیچ خراب شود، همه کاربران دسترسی به داده های دریافتی را از دست خواهند داد. در صورت قطع برق سوئیچ نیز همین امر صادق است: جریان داده متوقف می شود.

انواع تجهیزات شبکه

در ادامه ما برخی از انواع تجهیزات شبکه را به شما معرفی خواهیم کرد:

هاب

هاب ها چندین دستگاه شبکه کامپیوتری را به هم متصل می کنند. هاب همچنین به عنوان تکرار کننده عمل می کند، زیرا سیگنال هایی را که پس از طی مسافت های طولانی از طریق کابل های اتصال بدتر می شوند، تقویت می کند.  هاب یکی از ساده ترین تجهیزات شبکه است.

هاب ها چندین دستگاه شبکه کامپیوتری را به هم متصل می کنند. هاب همچنین به عنوان یک تکرار کننده عمل می کند زیرا سیگنال هایی را که پس از طی مسافت های طولانی از طریق کابل های اتصال بدتر می شوند، تقویت می کند. هاب ساده ترین در خانواده دستگاه های اتصال شبکه است زیرا اجزای LAN را با پروتکل های یکسان به هم متصل می کند.

هاب را می توان با داده های دیجیتال و آنالوگ استفاده کرد، مشروط بر اینکه تنظیمات آن برای آماده سازی فرمت بندی داده های دریافتی پیکربندی شده باشد. به عنوان مثال، اگر داده های دریافتی در فرمت دیجیتال باشد، هاب باید آن را به عنوان بسته ارسال کند. با این حال، اگر داده های دریافتی آنالوگ باشد، هاب آن را به شکل سیگنال ارسال می کند.

هاب ها فیلترینگ بسته یا توابع آدرس دهی را انجام نمی دهند. آنها فقط بسته های داده را به همه دستگاه های متصل ارسال می کنند. هاب ها در لایه فیزیکیOSI  کار می کنند.

سوئیچ ها

سوئیچ ها معمولا نسبت به هاب هوشمندانه تر رفتار می کند. سوئیچ یک دستگاه چند پورت است که کارایی شبکه را بهبود می بخشد. سوئیچ اطلاعات مسیریابی محدودی را در مورد گره ها در شبکه داخلی حفظ می کند و امکان اتصال به سیستم هایی مانند هاب ها یا روترها را فراهم می کند. رشته های شبکه های محلی معمولاً با استفاده از سوئیچ ها متصل می شوند. به طور کلی، سوئیچ ها می توانند آدرس های سخت افزاری بسته های دریافتی را بخوانند تا آنها را به مقصد مناسب منتقل کنند.

استفاده از سوئیچ ها به دلیل قابلیت مدار مجازی، کارایی شبکه را بر روی هاب ها یا روترها بهبود می بخشد. سوئیچ ها همچنین امنیت شبکه را بهبود می بخشند زیرا بررسی مدارهای مجازی با مانیتورهای شبکه دشوارتر است. می‌توانید سوئیچ را دستگاهی در نظر بگیرید که بهترین قابلیت‌های روتر و هاب را در کنار هم دارد. یک سوئیچ می تواند در لایه  پیوند داده یا لایه شبکه مدل OSI کار کند. سوئیچ چند لایه ای است که می تواند در هر دو لایه کار کند، به این معنی که می تواند هم به عنوان سوئیچ و هم به عنوان روتر عمل کند. سوئیچ چند لایه دستگاهی با کارایی بالا است که از پروتکل های مسیریابی مشابه روترها پشتیبانی می کند.

روتر

روترها دستگاه های هوشمندی هستند و اطلاعات مربوط به شبکه هایی که به آن متصل هستند را ذخیره می کنند. اکثر روترها را می توان طوری پیکربندی کرد که به عنوان فایروال های فیلتر کننده بسته کار کنند و از لیست های کنترل دسترسی (ACL) استفاده کنند. روترها، همراه با واحد خدمات کانال/واحد سرویس داده (CSU/DSU)، همچنین برای ترجمه از فریم LAN به فریم WAN استفاده می شوند. روترها مورد نیاز هستند زیرا شبکه های LAN و WAN از پروتکل های شبکه متفاوتی استفاده می کنند. چنین روترهایی به عنوان روتر لبه ای / مرزی شناخته می شوند. آنها به عنوان اتصال خارجی یک LAN به یک WAN عمل می کنند و در مرز شبکه شما کار می کنند.

روتر همچنین برای تقسیم شبکه های داخلی به دو یا چند زیرشبکه استفاده می شود. روترها همچنین می توانند به صورت داخلی به روترهای دیگر متصل شوند و مناطقی ایجاد کنند که به طور مستقل عمل می کنند. روترها با حفظ جداول (در مورد مقاصد و اتصالات محلی) ارتباط برقرار می کنند. روتر حاوی اطلاعاتی در مورد سیستم های متصل به آن و محل ارسال درخواست ها در صورت ناشناخته بودن مقصد است.

پل

پل ها برای اتصال دو یا چند هاست یا بخش شبکه به یکدیگر استفاده می شوند. نقش اساسی پل ها در معماری شبکه، ذخیره و ارسال فریم ها بین بخش های مختلفی است که پل به هم متصل می کند. آنها از آدرس های سخت افزاری Media Access Control (MAC) برای انتقال فریم ها استفاده می کنند. با نگاه کردن به آدرس MAC دستگاه‌های متصل به هر بخش، پل‌ها می‌توانند داده‌ها را ارسال کنند یا مانع از عبور آن‌ها شوند. پل ها همچنین می توانند برای اتصال دو LAN فیزیکی به یک LAN منطقی بزرگتر استفاده شوند.

پل ها فقط در لایه های فیزیکی و پیوند داده مدل OSI کار می کنند. پل ها برای تقسیم شبکه های بزرگتر به بخش های کوچکتر با قرار گرفتن بین دو بخش فیزیکی شبکه و مدیریت جریان داده بین این دو استفاده می شوند.

پل ها از بسیاری جهات مانند هاب هستند، از جمله این واقعیت که اجزای LAN را با پروتکل های یکسان به هم متصل می کنند. با این حال، پل‌ها بسته‌های داده ورودی ( که به عنوان فریم شناخته می‌شوند) را قبل از ارسال آدرس، فیلتر می‌کنند. همانطور که بسته های داده را فیلتر می کند، پل هیچ تغییری در قالب یا محتوای داده های دریافتی ایجاد نمی کند. پل با کمک جدول پل پویا، فریم های شبکه را فیلتر و به جلو هدایت می کند. جدول پل که در ابتدا خالی است، آدرس های LAN را برای هر کامپیوتر در LAN و آدرس های هر رابط پل را که LAN را به شبکه های محلی دیگر متصل می کند حفظ می کند. پل ها مانند هاب ها می توانند ساده یا چند پورت باشند.

گیت وی

گیت وی معمولاً در لایه های انتقال و جلسه مدل OSI کار می کنند. در لایه انتقال  و بالاتر، پروتکل ها و استانداردهای متعددی از فروشندگان مختلف وجود دارد. برای مقابله با آنها از دروازه ها یا گیت وی استفاده می شود. گیت وی ترجمه بین فناوری‌های شبکه مانند  (OSI) و پروتکل (TCP/IP) را فراهم می‌کنند. به همین دلیل، گیت وی دو یا چند شبکه مستقل را به هم متصل می‌کنند که هر کدام الگوریتم‌های مسیریابی، پروتکل‌ها، توپولوژی، سرویس نام دامنه و رویه‌ها و سیاست‌های مدیریت شبکه خود را دارند.

دروازه ها تمام عملکردهای روترها و موارد دیگر را انجام می دهند. در واقع روتر با قابلیت ترجمه اضافه شده یک گیت وی است. تابعی که ترجمه بین فناوری های مختلف شبکه را انجام می دهد مبدل پروتکل نامیده می شود.

مودم

مودم ها (مدولاتور-دمدولاتور) برای انتقال سیگنال های دیجیتال از طریق خطوط تلفن آنالوگ استفاده می شوند. بنابراین، سیگنال های دیجیتال توسط مودم به سیگنال های آنالوگ با فرکانس های مختلف تبدیل شده و به یک مودم در محل دریافت کننده ارسال می شود. مودم دریافت کننده تبدیل معکوس را انجام می دهد و یک خروجی دیجیتال را به دستگاه متصل به مودم، معمولاً یک کامپیوتر، ارائه می دهد. داده های دیجیتال معمولاً از طریق یک رابط استاندارد صنعتی، RS-232 به مودم یا از طریق یک خط سریال منتقل می شود. بسیاری از شرکت های تلفن خدمات DSL را ارائه می دهند و بسیاری از اپراتورهای کابلی از مودم ها به عنوان پایانه های پایانی برای شناسایی و شناسایی کاربران خانگی و شخصی استفاده می کنند. مودم ها روی هر دو لایه فیزیکی و پیوند داده کار می کنند.

تکرار کننده / رپیتر

تکرار کننده یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال دریافتی خود را تقویت می کند. شما می توانید تکرار کننده را دستگاهی در نظر بگیرید که سیگنال را دریافت می کند و آن را در سطح بالاتر یا با قدرت بالاتر ارسال می کند تا سیگنال بتواند مسافت های طولانی تری را پوشش دهد (بیش از 100 متر برای کابل های LAN استاندارد). تکرار کننده ها روی لایه فیزیکی کار می کنند.

اکسس پوینت

در حالی که یک اکسس پوینت  (AP) می تواند از نظر فنی شامل اتصال سیمی یا بی سیم باشد، معمولاً به معنای یک دستگاه بی سیم است. یک AP در لایه دوم OSI، لایه پیوند داده، کار می‌کند و می‌تواند به‌عنوان پلی که یک شبکه سیمی استاندارد را به دستگاه‌های بی‌سیم متصل می‌کند یا به‌عنوان یک روتر که انتقال داده‌ها را از یک نقطه دسترسی به نقطه دیگر منتقل می‌کند، عمل کند.

اکسس پوینت بی سیم (WAP) شامل یک فرستنده و گیرنده (فرستنده گیرنده) است که برای ایجاد یک شبکه بی سیم (WLAN) استفاده می شود. نقاط دسترسی معمولاً دستگاه‌های شبکه جداگانه با یک آنتن، فرستنده و آداپتور داخلی هستند.  اکسس پوینت ها از حالت شبکه زیرساخت بی سیم برای ارائه یک نقطه اتصال بین WLAN و یک شبکه اترنت سیمی استفاده می کنند. آنها همچنین دارای چندین پورت هستند که به شما راهی برای گسترش شبکه برای پشتیبانی از مشتریان اضافی می دهد. بسته به اندازه شبکه، ممکن است یک یا چند AP برای ارائه پوشش کامل مورد نیاز باشد. از APهای اضافی برای اجازه دسترسی به مشتریان بی سیم بیشتر و گسترش دامنه شبکه بی سیم استفاده می شود.

سوالات رایج

تفاوت دستگاه اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

در یک شبکه اکتیو باید حداقل یک منبع ولتاژ یا جریان وجود داشته باشد که بتواند انرژی شبکه را به طور نامحدود تامین کند.در یک شبکه پسیو منبع فعالی وجود ندارد. اجزای اکتیو می توانند برق را به مدار تزریق کنند. برق دریافت کنند و جریان را در مدار کنترل کنند.

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

سخت افزاری که به طور فعال با سیگنال ها در یک شبکه کامیپوتری کار می کند (تقویت، اصلاح، ارزیابی و غیره) سخت افزار شبکه اکتیو نامیده می شود.

تجهیزات اکتیو در سیستم چیست؟

جریان بارهای الکتریکی از طریق تمام دستگاه های فعال توسط آنها کنترل می شود. در برخی از دستگاه های اکتیو، از ولتاژ برای کنترل این جریان استفاده می شود، در حالی که در سایر دستگاه ها، از جریان دوم استفاده می شود

نمونه ای از تجهیزات اکتیو را نام ببرید

یک دستگاه اکتیو دستگاهی است که برای عملکرد خود به منبع انرژی نیاز دارد و خروجی آن وابسته به سیگنال های ورودی فعلی و قبلی است. علاوه بر منابع تغذیه کنترل شده، ترانزیستورها، ال ای دی ها، تقویت کننده ها و فرستنده ها، دستگاه های اکتیو می توانند شامل ترانزیستو هم باشند.

آیا روتر یک دستگاه پسیو است؟

کد ارسال شده در بسته داده نمی تواند توسط روتر اجرا یا پردازش شود. روتر پسیو است زیرا جداول مسیریابی و ورودی های آن فقط به صورت دستی توسط مدیر یا از طریق روترهای مجاور به روز می شوند.

نمونه هایی از تجهیزات اکتیو و پسیو را نام ببرید

علاوه بر اجزای اکتیو، تهیزات پسیو شامل مقاومت، خازن و سلف هستند. بر خلاف دستگاه های پسیو، تجهیزات اکتیو می توانند افزایش توان را فراهم کنند.

تجهیزات پسیو چیست؟

در تجهیزات پسیو  نیازی به استفاده از انرژی برای کارکرد دستگاه نیست. دستگاه پسیو یک جزء الکتریکی مانند مقاومت های الکتریکی، خازن های الکتریکی؛ دیودها، فیبر نوری، کابل، سیم و غیره است.

کدام یک از دستگاه های شبکه به عنوان تجهیزات اکتیو در نظر گرفته می شود؟

هاب ها یکی از تجهیزات اکتیو هستند چون سیگنالی را قبل از ارسال به تمام پورت های دستگاه بازسازی می کنند. برای انجام این کار به یک منبع تغذیه نیاز است. داده ها به جی همه پورت هایی که سیستم مقصد به آن متصل است، فقط به ورتی که سیستم مقصد به آن متصل است ارسال می شود.

چند نکته برای شروع پروژه نصب و راه اندازی شبکه

امروزه برای راه‌اندازی بستر فیزیکی شبکه‌ها و تحویل گرفتن تجهیزات شبكه از شركتی كه تجهیزات شبکه مربوطه را نصب نموده است ؛ باید در لایه فیزیکی به مسائل زیر دقت شود:

  • اصلی یا تقلبی بودن تجهیزات غیرفعال شبکه مانند کابل، کی استون، کانکتورها که متاسفانه در بازار IT کشور این روزها نوع تقلبی اکثر تجهیزات غیرفعال وجود دارد.
  • کیفیت ( Quality ) تجهیزات نکته دومی است که باید کاملا به آن آگاه باشیم. در این زمینه باید توجه داشت که همیشه بهترین انتخاب گرانترین نیست. با توجه به خواسته و تعریفی که از پروژه داریم و اینکه از چه استانداردی قرار است پیروی کنیم می توان از اجناس قیمت مناسب برای پروژه استفاده کرد.
  • نکته سوم، بحث Installation یا تخصص نصب و اتصال تجهیزات شبکه به یکدیگر است.

ترکیب این سه موضوع با هم و رعایت کردن نکات فوق از طرف پیمانکاران و شرکت‌های درگیر در پروژه می تواند یک ارتباط فیزیکی درست بر اساس استاندارد تعیین شده در قرارداد را برای کامپیوترهای موجود در شبکه به ارمغان آورد.

شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان با در نظر گرفتن موارد فوق تجهیزات شبکه اصلی و با کیفیت را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد و بر این باور استوار است که فروش تجهیزات شبکه غیر اصلی و اورجینال که دارای قیمت ارزانتری می باشد ( که این موضوع برای بسیاری از مشتریان که فقط ملاک آنها قیمت است خوشایندتر می باشد) اما باعث به هدر رفتن پول مشتریان شده و در طولانی مدت باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. این افتخار را داریم که بتوانیم تجهیزات شبکه اصلی و اورجینال برای مشتریان تهیه کنیم.

*- انواع سوییچ شبکه

شامل انواع سوییچ سیسکو Cisco ، سوییچ دی لینک d-link ، سوییچ ترندنت Trendnet، سوییچ تی پی لینک Tp-link و . . .

*- انواع روتر شبکه

مثل روتر سیسکو Cisco ، روتر برد میکروتیک Mikrotik و . . .

میتوانید برای خرید به فروشگاه ما سر بزنید و برای نصب تجهیزات شبکه با ما در تماس باشید.
[/av_textblock]