راه اندازی سرور Backup
آبان 23, 1396
آموزش مجازی سازی – نرم افزار مجازی سازی
آبان 23, 1396

تست فلوک چیست ؟؟؟

 

تاريخچه شرکت Fluke Networks
فلوک در سال 1948 توسط آقاي سرجان فلوک تاسيس گرديد که از همان ابتداي تاسيس شرکت اقدام به توليد دستگاه‌هاي اندازه‌گيري (Meter) نمود و در آن زمان بيشتر دستگاه‌هاي اندازه‌گيري الکترونيکي مانند :
General Oscilloscope ، Voltage Detector و Voltmeter را در دست توليد داشت. دقت اندازه‌گيري تجهيزات فلوک از همان ابتدا جزء برترين‌هاي حيطه کاري خود بوده است. فلوک در سال 1993 اولين دستگاه اندازي گيري را به نام LAN Meter که در شبکه بکار مي‌رود توليد نمود.
اين دستگاه براي تست شبکه‌هاي Frame Relay و Token Ring استفاده مي‌شد. فلوک در سال 1997 شرکت مايکروتست ( Micro Test ) را که در آن زمان يکي از شرکت‌هاي فعال در زمينه توليد Cable Analyzer و Cable Tester بود خريد. از اين زمان بود که بخش شبکه فلوک به نام Fluke Network فعاليت خود را آغاز نمود و شروع به توليد دستگاه‌هايي براي تست لايه‌هاي فيزيکي شبکه کرد. اما از سال 2000 شرکت فلوک به دليل گسترده شدن ارتباطات شبکه مانند انواع پروتوکل‌ها ، کابل‌هاي مسي و فيبر و … دسته بندي بسيار کاملي روي تجهيزاتي توليدي‌ خود انجام داد.
تجهيزات فلوک بطور کلي به رده‌هاي متفاوتي تقسيم که مي‌توان به:
ISV ) Infrastructure SuperVision )
ESV ) Enterprise SuperVision ) و
OSV) Outside plant SuperVision)
اشاره نمود.
گروه OSV يا تسترهاي تجهيزات مخابراتي : رده OSV براي تست تجهيزات مخابراتي مانند تست زوج‌هاي مخابراتي که در تعداد بالا وجود دارد بکار مي‌رود. بعنوان مثال برخي انواع تسترهاي فلوک که در اين رده کار مي‌کنند مي‌تواند از 100 تا 2000 زوج را همزمان تست کند. البته اين دسته مد نظر ما نيست.
گروه ISV يا تسترهاي تجهيزات فيزيکي (لايه1) : همانطور که مي‌دانيد لايه فيزيکي از لايه‌هاي بعدي کاملا جدا مي‌باشد چون در لايه فيزيکي فقط انتقال اطلاعات صورت مي‌پذيرد و به اصطلاح فني اين لايه فقط محيط انتقال ( Career ) مي‌باشد و با انواع سيگنال‌ها سروکار دارد. براين اساس پارامترها و نحوه اندازه‌گيري‌ها در اين لايه با پارامترها و نحوه اندازه‌گيري‌ها در لايه دو به بالا کاملا متفاوت است. در لايه فيزيکي با کابل‌هاي مسي و کابل‌هاي فيبرنوري سروکار داريم که در زمان ارسال سيگنال از طريق اين محيط عمل انتقال صورت مي‌گيرد. کابل‌هاي مسي و فيبر نوري خود داراي پارامترهايي هستند که اين پارامترها با تجهيزات فلوک بايد اندازه‌گيري شوند.
اين دسته فقط Backbone را تست مي‌کنند. مانند Cable Analyzer ها , يعني در مرحله اول لايه فيزيکال را براي بررسي اينکه آيا بستر مناسبي براي شبکه ما است را کنکاش مي کند.
گروه ESV يا تسترهاي لايه‌2 به بالا : تسترهاي مخصوص لايه 2 به بالا ( ESV ) مرحله دوم تست است. اين تسترها لايه 2 به بعد را آناليز مي‌کنند. هر چقدر دستگاه‌هايي که در لايه 2 شبکه و بالاتر نصب شده باشند داراي سرعت بالايي باشند در صورتيکه بستر فيزيکي پاسخگوي اين سرعت نباشد نمي‌توانيد از حداکثر قابليت تجهيزات استفاده نماييد.

دسته بندي تستر ISV
تسترهاي ISV داراي سه دسته مختلف هستند:
lرده Verification يا Verifier : در اين نوع تست فيزيکي صورت مي‌پذيرد و به ما مي‌گويد ارتباط درست برقرار شده يا نه و فقط تست Connectivity است. بعنوان مثال دستگاه معمولي تستر شبکه که هر هشت کابل را تست مي‌کند و بعد از تست هر کابل بوق مي‌زند از اين نوع است.
خيلي از مسئولين شبکه در ادارات و شرکت ها فکر مي‌گنند اگر اين تست درست باشد شبکه برقرار و همه چيز سالم نصب شده است. بايد اشاره کرد که اين تست لازم است ولي کافي نيست.
از دستگاه‌هايي که برای تست فلوک ، استفاده میشود ، مي‌توان دستگاه‌هاي زير را نام برد:
lMicroScanner Pro
l‌ Simplifiber
lIntellitone
lVisifault
Qualification يا Qualifier : مرحله دوم تست است که در اينجا با دستوراتي مانند Ping و ارسال پکت‌هايي, ارتباط در حد نرم‌افزار تست مي‌شود. اما در اين مورد هم، تنها برقراري مسير را اعلان مي‌کند ولي به ما نمي‌گويد که تمام جزئيات استاندارد رعايت شده يا خير. براي تست در اين رده ، تست فلوک دستگاه‌هايي مانند Cable IQ و Link Runner را توليد نموده است.
lرده Certification يا Certifier : مهمترين رده اين دسته است. در اين مرحله سيگنال‌هاي مختلف با دامنه‌هاي مختلف ارسال مي‌شود. روي اين دامنه‌ها پارامترهاي مختلف چک مي‌شود و در نهايت مقادير بدست آمده با مقادير استاندارد مقايسه مي‌شود و اعلام مي‌شود لينک استانداردي را داريد يا خير.
در رده Certification تسترهاي مختلفي را داريم. که هم کابل‌هاي مسي و هم فيبرنوري Multi Mode و Single Mode را تست مي‌کند مانند چند نمونه زير:

l‌ DTX Cable Analyzer
lOptifiber
lCertifiber
و از نگاهي ديگر تجهيزات فلوک را مي‌توان به صورت زير تقسيم بندي نمود:
lCopper Certification and Testing
lFiber Certification and Testing
lDatacom Installation Tools
که تنها گزينه اول يعني Copper Certification and Testing خود داراي زير تسترهاي زير مي‌باشد:

lDTX CableAnalyzer Series (
lLinkWareCable Test Management Software
lDSP CableAnalyzer Series
lLinkWare Stats
lCableIQ Qualification Tester
lCableIQ Residential Qualifier
lMicroScanner Cable Verifier
lMicroMapper
l620 LAN CableMeter
که بعنوان مثال DSP CableAnalyzer مي‌تواند کابل‌هاي Cat6 با فرکانس 350MHz را تست مي‌کند. اين مدل , کابل Cat6 را در زماني حدود 110 ثانيه تست مي‌کند.
و DTX Cable Analyzer که مدل جديدتري است، يک تستر ديجيتال مي‌باشد. و از آخرين نسل‌هاي Cable Analyzerها است که کابل‌هاي مسي تا فرکانس 900MHz را تست مي‌کند يعني براي تست Cat7 مي‌توان از آن استفاده نمود.
زمان تست 100 متر برابر 12 ثانيه است.

مختصري درباره روش کار با تستر فلوک

ابتدا براي تستر تعريف مي‌کنيد که کابل از چه نوعي است Shielded يا Unshielded است Cat5 است يا Cat5E يا Cat6 سپس يکسري تنظيمات روي دستگاه Set‌ مي‌شود. در انتها Test Limit را که آيا EIA / TIA است يا ISO يعني نوع استاندارد تعيين مي‌شود. در شکل‌هاي زير نمونه‌هايي از نتيجه تست يک کابل Cat6 نشان داده شده است.

 

نکته حياتي در قراردادها

شايد برخي از همکاران از اينکه چه چيز را بايد به مناقصه بگذارند و چه چيز را بايد پس از اتمام کار از شرکت مجري تحويل بگيرند آگاهي نداشته باشند. براي همين بهترين راه اين است که براي انجام صحيح و راه‌اندازي شبکه‌هاي بزرگ از يک مشاور استفاده نمايند. ولي در حد اين مقاله و براي آشنايي کلي به نکته‌اي درباره عقد قرارداد اشاره مي‌کنيم.
ابتدا بايد خواسته و انتظار خود از شبکه را در هنگام عقد قرارداد بطور کامل در متن قرارداد مشخص کنيم. سپس در هنگام تحويل شبکه همان خواسته را مورد تست و ارزيابي قرار دهيم. براي درک مطلب به مثال زير دقت نماييد:
اگر در قرار داد ذکر کرده باشيد شبکه داراي سرعت 1000Mbs باشد در هنگام تست و تحويل بايد سرعت 1000Mbs که خواسته کارفرماست تامين شده باشد. ولي اگر در قرار داد ذکر نماييد استانداردهاي TIA / EIA 568B براي Cat6
رعايت شود در هنگام تست و تحويل شبکه از پيمانکار تمام پروتوکل ها و پارامترهايي که در Cat6 و پايين‌تر وجود دارد مورد بررسي و تست قرار خواهد گرفت.
مثال ديگر، اگر در قرارداد ذکر کرده باشيد شبکه، استاندارد 100BaseT را رعايت کند. بايد Test Limit روي 100BaseT قرار دهيد و در اين حالت تمام پارامترها و مقاديري را که براي 100BaseT لازم است را تست نماييد و اگر در هنگام تست نتيجه 1000Mbs را جواب نداد شرکت پيمانکار هيچ مسئوليتي ندارد حتي اگر تجهيزات مانند کابل Cat6 براي شما تهيه و نصب کرده باشد چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs مي‌باشد.

//]]>