شبکه و فناوری, مقالات

تمام آنچه که باید در مورد تست فلوک در شبکه بدانید!

تست فلوک در شبکه

در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت تست فلوک در شبکه صحبت کنیم. شبکه های اترنت صنعتی ستون فقرات بسیاری از سیستم های کنترل اتوماسیون هستند. کابل کشی، چه مسی و چه فیبر نوری، عامل اصلی خرابی در این شبکه های صنعتی حساس به زمان است.

از دست دادن چند بسته داده در زمان کوتاه می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود. این امر به ویژه در محیط های صنعتی و تولیدی صادق است که کابل های شبکه در معرض ارتعاش، خم شدن، رطوبت، تغییرات دما و EMI از درایو های موتور و سایر دستگاه ها قرار می گیرند. تست فلوک به ارزیابی کابل های شبکه می پردازد. در ادامه بیشتر به تست فلوک و پارامتر های آن، می پردازیم.

تست فلوک چیست؟

تست فلوک در واقع راهکاری برای ارزیابی عیب و ایراد های مربوط به کابل کشی ها و اتصالات شبکه می باشد که مراحل خاص خود را نیز با خود به همراه دارد. علاوه بر ارزیابی این اتصالات، می توان به شناسایی خمیدگی ها و کشیدگی کابل ها پرداخت و در این زمینه نیز از صحت شبکه اطمینان پیدا کرد.

تست Fluke ، به نوعی به عنوان بهترین ابزار برای تست تجهیزات شبکه به خصوص تجهیزات پسیو شبکه شناخته می شود که ارزیابی های مربوط به آن نیز کاملا دقیق صورت می گیرد. تست فلوک Fluke Test، در واقع عملکرد کابل را بررسی می کند.

تست فلوک در شبکه

Fluke network cable tester MicroScanner2 (MS2-100)

هنگام آزمایش یک کابل خاص، دلیل اصلی استفاده از آن بررسی این است که طول کابل با استانداردهای عملکرد در هر نوع کابل خاص (cat5e ، cat6 و غیره) مطابقت دارد یا خیر. همچنین مقاومت (اهم)، حاشیه از دست دادن درج (dB)، فرکانس (MHz) ، prop را می توان با تست فلوک بررسی کرد.

تست فلوک، نمونه ای از این نوع تست های کابل شبکه است که با استفاده از محصولات کمپانی FLUKE انجام می شود. مزیت این نوع تست کابل شبکه نسبت به دیگر نمونه های شبیه به آن این است که مقدار خروجی داده ها از این ابزار خیلی بیشتر از دیگر تستر های کابل شبکه است.

هنگام آزمایش شبکه اترنت خود، چند گزینه دارید که یکی از این گزینه ها تست Fluke است.

Fluke Networks Versiv CableAnalyzer یکی از استاندارد های طلایی ضمانت کیفیت برای نصب کابل اترنت است. اغلب در نصب شبکه های بزرگ شرکت ها که در آن قرارداد وجود دارد، درخواست تست فلوک می شود تا به نوعی تست فلوک تضمین کننده کارایی و کیفیت باشد.

در برخی موارد، سازنده کابل اترنت از گارانتی عبور نخواهد کرد مگر اینکه نتایج آزمایش Fluke پس از نصب ارائه شود. Fluke Networks دارای طیف وسیعی از ابزارها و آزمایش کننده های سخت و با کیفیت اترنت صنعتی است که می تواند توسط مهندسان برق و مهندسان کنترل برای تشخیص سریع عیب های کابل استفاده شود.

افراد و کسب و کار هایی که به احتمال زیاد گواهی کامل نصب و راه اندازی ANSI/TIA 568 یا تضمین تست فلوک را درخواست می کنند عبارتند از :

 • مشاغل متوسط ​​و بزرگ، و حتی برخی از مشاغل کوچکتر نیز ممکن است درخواست تضمین تست Fluke را بخواهند
 • بیمارستان ها، کلینیک ها و سایر صنایع مرتبط با امور پزشکی/آزمایشگاهی
 • حوزه های قضایی دولت فدرال، ایالتی و حتی محلی
 • هر شبکه ای که باید کار کند، صرف نظر از نوع فعالیت آن، زیرا اموال، اطلاعات یا مبالغ زیادی را رد و بدل می کند
 • معمولاً در شبکه های خانگی تضمین تست Fluke زیاد مرسوم نیست، زیرا به طور مثال مادربزرگ های ما نیازی به آن ندارند!

این گواهینامه نه تنها استانداردی است که بسیاری از تاسیسات را بر اساس آن اندازه گیری می کند، بلکه شرکت هایی مانند trueCABLE از یک دستگاه تست Fluke هم استفاده می کنند. در کارخانه هایی با خدمات بالا، تمام قرقره های کابل را آزمایش می کنند. به علاوه در کنترل کیفیت و فرآیند های توسعه محصول، با استفاده از دستگاه Fluke آزمایش می کنند تا تعهد خود را به کیفیت نشان دهند.

برای روشن تر شدن موضوع، Fluke Networks یکی از شرکت های معتبر در این زمینه است. توجه کنید که این شرکت، تأسیسات یا محصولات کابل شخص ثالث را در زمینه یا کارخانه آزمایش نمی کند. Fluke Networks دستگاه های آزمایش را برای استفاده دیگران (و انواع مختلفی از آنها برای صنایع مختلف) ایجاد می کند.

تست Fluke دقیقاً چه کار می کند؟

به بیان ساده، هنگامی که یک کابل اترنت تحت آزمایش کابل فلوک تست قرار می گیرد، ممکن است مجموعه ای از آزمایشات انجام شود. این آزمون‌ ها شامل موارد زیر است :

 • انطباق استاندارد ANSI/TIA 568، با استفاده از قوانین و دستورالعمل های مربوط به نصب کابل اترنت، برای پیوند های دائمی (کابل اترنت با ساختار مس جامد) و کانال ها (پیوند دائمی + کابل های وصله مسی رشته ای)
 • آزمایش قرقره/جعبه کابل اترنت (معمولاً در کارخانه انجام می شود)
 • تست وصله کابل ANSI/TIA (پلاگین RJ45 به پلاگین RJ45 پچ کابل اترنت)
 • آزمایش برنامه با یک استاندارد IEEE خاص مانند 1000BASE-T
 • آزمایش PoE (با این آزمایش، مطمئن می شوید که کابل از Power over Ethernet برای دستگاه های IoT ، نقاط دسترسی Wi-Fi، دوربین های IP و غیره پشتیبانی می کند)
 • تست ISO/IEC (استانداردهای دسته بندی بین المللی)
 • و غیره

هر نوع آزمون دارای معیار های مورد تایید صنعت خاصی است و تعدادی از معیار های آزمایشی برای آزمایش عملکرد کابل مطابق طراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پارامتر های تست فلوک

بعضی از پارامتر های تست فلوک کابل شبکه عبارتند از :

 • بررسی سرعت انتشار نور در خلا
 • تاخیر انتشار
 • مقاومت کابل
 • اختلاف زمان انتشار سیگنال در زوج ها
 • نقشه سیم
 • کاهش انرژی سیگنال در طول مسیر
 • سیگنال برگشتی و پیچیدگی

باید توجه داشت که اگر کابلی سالم باشد و استاندارد ها در آن رعایت شده باشد، سرعت انتشار نور در خلا آن عددی بین 0.6C و 0.9C است. هنگامی که سیگنالی در کابل انتشار می یابد میزان سرعت انتقال تا رسیدن به مقصد دارای اهمیت است. مورد دیگر این که، تنوع کابل ها باعث شده تا تابیدگی و سلامت تجهیزات پسیو با استفاده از تست Fluke به خوبی مشخص شود.

میزان اختلاف انتشار سیگنال در زوج ها، یکی از پارامتر های تست فلوک است که نمایش دهنده ی میزان اختلاف زمان انتشار سیگنال در سریع ترین زوج سیم با کندترین زوج سیم است. مقاومت کابل، پارامتری است که میزان مقاومت کابل را نشان می دهد که با طول کابل رابطه مستقیم دارد.

هدف از انجام این تست این است که مطمئن شویم در اثر اتصالات اشتباه، مقاومت بیش از حد در کابل ایجاد نشود. با توجه به این نکته که سیگنالی که در کابل ارسال می شود، دارای یک انرژی می باشد و هر چه در طول کابل پیش می رود از میزان انرژی آن کاسته می شود. تاخیر در انتشار هم، به مدت زمانی گفته می شود که یک سیگنال نیاز دارد تا از یک سر سیم به انتهای آن سیم منتقل شود.

پارامتر های ذکر شده، هر کدام بخشی از نیاز های لازم برای داشتن تجهیزات شبکه سالم هستند. هر کدام قسمتی از بررسی سلامت تجهیزات را بر عهده دارند. البته برای انجام تست از پارامتر های دیگری هم استفاده می شود.

نکات تکمیلی درباره تست Fluke شبکه

پس، تست فلوک برای بررسی عملکرد لینک یا کانال و انواع کابل شبکه و فیبر نوری انجام می‌ شود و اطلاعات کاملی از کابل و فیبر و نود (کیستون ها و سایر تجهیزات شبکه ) در اختیار تکنسین ‌ها قرار می‌ دهد.

دستگاه فلوک را می توان یکی از بهترین ابزار های اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه نامید، که اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل، محل دقیق قطعی کابل و … را ارائه می دهد. تست Fluke به دو صورت تست فلوک چنل Channel و تست فلوک پرمننت Permanent انجام می شود. تفاوتی که این دو نوع تست فلوک با هم دارند، این است که در نوع تست فلوک چنل، آزمایش های ساده تری انجام می شود ولی تست فلوک پرمننت، نمونه تکمیلی تست فلوک چنل است.

شما می توانید با استفاده از Fluke test اطلاعات بسیار دقیق از کابل کشی های مربوط به شبکه را دریافت کنید. تست Fluke نیز استاندارد خاص خود را دارد. استاندارد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمنت مقدار 90 متر طول کابل است. این آزمایش را می توان در متراژ های مختلفی هم انجام داد و پارامتر ها را مجدداً بررسی کرد، اما معیار استاندارد در تست فلوک کابل شبکه 90 متر می باشد.

کابلی که تست فلوک پرمننت را پاس کند، قطعاً تست فلوک چنل را پاس می کند. اما امکان دارد کابلی که تست فلوک چنل را پاس می کند، تست فلوک پرمننت را پاس نکند.

قیمت تست فلوک

در مورد قیمت تست فلوک هم باید بگوییم که قیمت هر تست فلوک برای کابل شبکه به صورت جدا در نظر گرفته می شود و بستگی به عوامل مختلفی مثل، محل تست و پراکندگی و تعداد تست و پرمننت یا چنل بودن و نوع کابل، دارد. همچنین استفاده از روش های مختلف نیز می تواند بر قیمت انجام تست فلوک موثر باشد.

منابع: truecable،  fluke