سرویس های شبکه شامل موارد مختلفی می شوند که در این مطلب به چند مورد از آن ها می پردازیم. سرویس شبکه جز خدمات شبکه است و همانطور که می دانید اهمیت زیادی در عملکرد درست شبکه شما دارد.

راه اندازی میل سرور

اگر می‌ خواهید از ایمیل استفاده کنید، راه‌اندازی سرور ایمیل لینوکس و SMTP (پروتکل انتقال ایمیل ساده) ضروری است. یک سرویس میل در سرور ایمیل لینوکس سه جزء دارد:

عامل کاربر ایمیل (MUA) رابط کاربری گرافیکی است، بخشی که به شما امکان می‌ دهد ایمیل‌ هایی مانند Thunderbird یا Outlook بنویسید و ارسال کنید.

عامل انتقال نامه (MTA) بیتی است که نامه را جابجا می کند (همانطور که از نام آن پیداست). MTA هایی مانند Sendmail و Postfix بخش هایی هستند که ارتباطات شما را از مکانی به مکان دیگر از طریق اتر منتقل می کنند.

عامل تحویل نامه (MDA) مؤلفه ای است که پیام های ارسال شده برای شما را در دستگاه محلی شما ارسال می کند، بنابراین آنها به صندوق پستی کاربر مناسب می رسند. Postfix-maildrop و Procmail نمونه هایی از این مورد هستند. یکی از عملکرد های اصلی یک میل سرور SMTP Linux ارسال و دریافت ایمیل است. اما این سرورها چه کارهای دیگری می توانند انجام دهند و چگونه می توانند به کاربران کمک کنند؟ به عنوان مثال، اگر بخواهید یک کپی از یک ایمیل ایجاد کنید تا در زمان قطع شدن اینترنت، آن را بخوانید، چه؟

هیچ پشتیبانی از فرمت فایل mbox وجود ندارد – این توسط تعداد زیادی از عوامل کاربر ایمیل، از جمله Mutt و Mailx استفاده می شود. بسیاری از سرور های ایمیل نیز به دلیل مشکلات امنیتی احتمالی، دسترسی به فهرست های پست الکترونیکی مشترک را رد می کنند. مجموعه‌ای از پروتکل‌ های متفاوت، معروف به پروتکل‌ های دسترسی به نامه، برای رسیدگی به موقعیت‌ هایی مانند این ایجاد شد. پروتکل دسترسی به پیام اینترنتی (IMAP) و پروتکل اداره پست (POP) شناخته شده ترین و پرکاربردترین پروتکل ها هستند.

راه اندازی بکاپ سرور

بکاپ سرور یا سرور پشتیبان نوعی سرور است که امکان تهیه نسخه پشتیبان از داده ها، فایل ها، برنامه ها و/یا پایگاه داده ها را در یک سرور تخصصی داخلی یا راه دور فراهم می کند. این فناوری‌ های سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری را ترکیب می‌ کند که خدمات ذخیره‌سازی و بازیابی پشتیبان را برای رایانه‌ های متصل، سرور ها یا دستگاه‌ های مرتبط فراهم می‌ کند. یک سرور پشتیبان به طور کلی در یک محیط فناوری اطلاعات سازمانی پیاده سازی می شود که در آن سیستم های محاسباتی در سراسر یک سازمان توسط یک شبکه به یک یا چند سرور پشتیبان متصل می شوند.

یک بکاپ سرور شامل سرور سخت افزاری استاندارد با ظرفیت ذخیره سازی قابل توجه است که عمدتاً با درایو های ذخیره سازی اضافی و یک برنامه کاربردی بکاپ سرور ساخته شده است. برنامه بکاپ برای هر رایانه ممکن است با یک برنامه کاربردی سرویس گیرنده نصب شود یا در سیستم عامل میزبان (OS) پیکربندی شود. در زمان برنامه ریزی شده، میزبان با سرور پشتیبان ارتباط برقرار می کند تا فرآیند پشتیبان گیری از داده ها را آغاز کند. در صورت از بین رفتن داده ها، خرابی داده ها یا بازیابی فاجعه ممکن است نسخه پشتیبان بازیابی شود. در زمینه ارائه دهنده خدمات میزبانی یا ابری، یک سرور پشتیبان از راه دور از طریق اینترنت در یک رابط وب یا از طریق واسط های برنامه نویسی نرم افزار فروشنده (API) متصل می شود.

آنتی ویروس تحت شبکه

برخلاف آنتی ‌ویروس‌ های سنتی، آنتی‌ ویروس‌ های تحت شبکه در اند پوینت اجرا نمی‌ شوند، بلکه در یک دستگاه شبکه اختصاصی اجرا می‌ شوند که می‌ تواند از هر دستگاهی که به شبکه شما دسترسی دارد، محافظت کند. یک راه حل موثر آنتی ویروس شبکه، محتوای مخربی را که قبل از اجرا یا باز شدن در هر یک از اند پوینت های شما وارد شبکه شما می شود، شناسایی و مسدود می کند.

امروزه به دلیل استفاده گسترده از تلفن های هوشمند که نمی توان به طور قابل اعتمادی توسط راه حل های اند پوینت پوشش داد، این امر بسیار مهم شده است.

به‌‌روزرسانی‌ های اطلاعاتی سیستم آنتی‌ویروس در یک مکان متمرکز می‌ شوند، بنابراین از به‌روزرسانی مداوم تعداد زیادی از اند پوینت ها (که ممکن است به طور متناوب خاموش شوند یا خارج از محدوده باشند) جلوگیری می‌ شود.

محتوای مشکوک (مانند باینری‌ های بدون امضا، اسناد مایکروسافت و غیره) که برای راه‌حل‌ های آنتی‌ویروس موجود ناشناخته هستند، می‌ توانند در یک محیط کنترل‌شده اجرا یا باز شوند تا قبل از اینکه توسط کاربر باز شوند، خطر امنیتی ایجاد می‌ کنند یا خیر. ضدویروس تحت شبکه مجموعه‌ای از برنامه‌ های امنیتی، ابزار های بکاپ، ماژول‌ های امنیتی و نرم‌افزار های کاربردی است که برای محافظت از سامانه‌ های تحت شبکه در برابر نرم‌افزار های مخرب، جاسوس‌افزار ها، تروجان ‌ها، بدافزار ها و بهبود عملکرد سامانه‌ ها طراحی شده است. محافظت از دارایی ‌های سازمانی در برابر بدافزار و شناسایی و حذف بدافزار و پاک کردن ردپای بدافزار ها از وظایف اصلی آنتی ویروس‌ های تحت شبکه است.

راه اندازی سرور لینوکس

سرور لینوکس سروری است که بر روی سیستم عامل متن باز لینوکس ساخته شده است. این به کسب و کار ها گزینه ای کم هزینه برای ارائه محتوا، برنامه ها و خدمات به مشتریان خود ارائه می دهد. از آنجایی که لینوکس متن باز است، کاربران نیز از یک جامعه قوی از منابع و طرفداران بهره می برند.

هر بخش سرور لینوکس با کاربرد های متفاوتی طراحی شده است:

اگر از یک وب سرور استفاده می کنید، به احتمال زیاد CentOS® را اجرا می کند

اگر برنامه شما به هزاران کاربر – یا بیشتر – خدمات ارائه می‌ دهد، می‌ خواهید چیزی طراحی شده باشد که بتواند چنین حجمی را مدیریت کند، مانند Red Hat® Enterprise یا سرور اوبونتو.

اگر به نظر می رسد که برای نیاز های کسب و کار شما زیاد باشد، ممکن است یک سرور تک منظوره لینوکس TurnKey کافی باشد

زیرساخت ابری اغلب مبتنی بر لینوکس است.

بسیاری از شرکت‌ها با ادغام مراکز داده و انتقال به نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) در صورت امکان، تعداد سرور هایی را که مدیریت می‌ کنند کاهش می‌ دهند – در عوض مسئولیت سرور را به ارائه‌دهندگان خدمات ابری منتقل می‌ کنند.

هنگامی که از ارائه‌دهنده خدماتی برای میزبانی یا مدیریت سرور لینوکس خود استفاده می‌ کنید، می‌ توانید سرویس‌ های سرور، ذخیره‌سازی و شبکه را برای ایجاد یک راه‌حل یکپارچه که نیاز های شما را برآورده می‌ کند ترکیب کنید.

راه اندازی VPN سرور

در حالی که VPN ها زمانی راه حل های جدید فناوری بودند، اکنون ابزار های ضروری هستند. در سطح اولیه، VPN ها از حریم خصوصی شما به صورت آنلاین محافظت می کنند، بنابراین نمی توانید بر اساس موقعیت مکانی مورد هدف یا تهدید قرار بگیرید. اگر هنوز در مورد معنای VPN کمی مبهم هستید، می توانید سعی کنید آن را تجسم کنید. تصور کنید که اینترنت یک بزرگراه واقعی است و ما با موتور سیکلت در اطراف آن حرکت می کنیم. ما از مکان های مورد علاقه خود (وب سایت ها) بازدید می کنیم، در مغازه ها خرید می کنیم، سبد سهام خود را بررسی می کنیم، اخبار را می خوانیم، بازی می کنیم و موارد دیگر.

با نشستن روی موتور سیکلت، کاملاً قابل مشاهده هستید. هر کسی که قصد انجام این کار را داشته باشد، می‌ تواند شما را در این بزرگراه‌ های دیجیتال دنبال کند، ببیند شما چه کسی هستید و نگاهی به زندگی خصوصی‌تان بیاندازد.

برای مشاهده فعالیت آنلاین خود، اینکه چه کسی هستید، کجا دوست دارید بازدید کنید و موارد دیگر، تنها کاری که هر کسی باید انجام دهد این است که نگاه کند. بدتر از آن، آنها می توانند شما را در خانه دنبال کنند. شما قابل ردیابی هستید. به جای سوار شدن در بزرگراه اینترنت گسترده، می توانید به جای آن از یک تونل خصوصی استفاده کنید: یک شبکه خصوصی مجازی. یک VPN به عنوان تونل شخصی شما عمل می کند که شما را در محاصره خود قرار می دهد، شما را در گمنامی پنهان می کند و مانع از دیدن اینکه کجا می روید یا چه کاری انجام می دهید می شود. پس، یک VPN اتصال شما را رمزگذاری می کند و آدرس IP شما را پنهان می کند.

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه به معنای استفاده از نرم افزار نظارت بر شبکه برای نظارت بر سلامت و قابلیت اطمینان مداوم یک شبکه کامپیوتری است. سیستم‌ های نظارت بر عملکرد شبکه (NPM) معمولاً نقشه‌ های توپولوژی و ویژن های عملی را بر اساس داده‌ های عملکرد جمع‌آوری‌شده و تحلیل شده تولید می‌ کنند. در نتیجه این نقشه‌برداری شبکه، تیم‌ های فناوری اطلاعات به اجزای شبکه، نظارت بر عملکرد برنامه‌ ها و زیرساخت‌ های فناوری اطلاعات مربوطه دید کامل پیدا می‌ کنند و به آن‌ها اجازه می‌ دهد سلامت کلی شبکه را ردیابی کنند، عوامل مختلف خطر را شناسایی کنند و جریان داده‌ ها را بهینه کنند.

خواه منابع شبکه در محل، در یک مرکز داده، میزبانی شده توسط یک ارائه‌دهنده خدمات ابری یا بخشی از یک اکوسیستم ترکیبی باشند، یک سیستم نظارت شبکه دستگاه‌ های شبکه را که کار نمی‌ کنند و منابع بیش از حد بارگذاری شده را بررسی می‌ کند. به عنوان مثال، ممکن است CPU های بارگذاری شده روی سرور ها، نرخ خطای بالا در سوئیچ ها و روتر ها یا جهش های ناگهانی در ترافیک شبکه را پیدا کند. یکی از ویژگی‌ های کلیدی نرم‌افزار NPM این است که در صورت مشاهده مشکل عملکرد، به مدیران شبکه هشدار می‌ دهد.

خدمات اکتیو شبکه 

خدمات اکتیو شبکه همان فعالیت های نرم‌افزاری و پیکربندی دستگاه ها می باشند. برای استفاده از دستگاه های سخت‌افزاری مانند روتر، سوئیچ و … شما نیازمند تنظیمات و پیکربندی های خاصی می باشید. خدمات اکتیو شبکه به فعالیت هایی گفته می شود که بر روی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه اعمال می شود.

  • پیکربندی کلیه تجهیزات و دستگاه ها شامل سوئیچ ، روتر ، فایروال و … .
  • نصب سیستم عامل سرور مانند Windows Server و … .
  • نصب سرویس های تحت شبکه مانند Domain ، DHCP و … .
  • نصب نرم افزار های تحت شبکه مثل : آنتی ویروس ، SQL Server و … .
  • اجرای مجازی سازی

به طور کلی پس از راه اندازی خدمات پسیو شبکه، نوبت به آخرین مرحله از راه اندازی شبکه می رسد. خدمات اکتیو آخرین مرحله از راه اندازی یک شبکه کامپیوتری می باشد.

فایل سرور 

فایل سرور سیستمی است که برای ذخیره و مدیریت فایل های داده به کار می رود تا رایانه های دیگر در همان شبکه بتوانند به فایل ها دسترسی داشته باشند. این به کاربران اجازه می دهد تا بدون نیاز به انتقال فیزیکی فایل ها، اطلاعات را از طریق شبکه تبادل کنند.

فایل سرور داده را برای مشتریان ذخیره می کند و آنها را آماده نگه می دارد، همچنین آنها را در شبکه به اشتراک می گذارد. آنها را می توان به یک شبکه محلی واحد (LAN) محدود کرد، یا می توان آنها را از طریق اینترنت کنترل کرد.

سرور های فایل ذخیره سازی، پشتیبان گیری و اشتراک گذاری فایل ها را در یک سازمان ساده می کنند. بنابراین آنها یک هدف محبوب هکر ها و باج افزار ها هستند، بنابراین باید توجه ویژه ای به محافظت در برابر حملات شود.

مدیریت اینترنت 

مدیریت عملیات اینترنت (IOM) به مؤلفه‌ های فناوری درگیر در ایجاد یک برنامه امنیتی برای ردیابی خودکار همه دارایی‌های شناخته شده و ناشناخته به اینترنت متعلق به شبکه یک سازمان، اولویت‌بندی آنها برای اصلاح و استقرار خودکار برای اصلاح آسیب‌پذیری‌ های حیاتی در شبکه آن‌ ها اشاره دارد.

این ترکیبی از کشف دارایی‌ های عمومی خودکار و اصلاح خودکار است که معمولاً توسط یک مرکز عملیات امنیتی (SOC) برای فهرست‌ بندی دقیق دارایی‌ های اینترنتی جهانی سازمان و منابع اصلاح آنها با استفاده از اتوماسیون و تحلیلگران استفاده می‌ شود.

مدیریت اینترنت بسیار مهم است زیرا دو جزء کلیدی مدیریت عملیات امنیتی را ترکیب می کند: کشف و اصلاح. این به سازمان‌ ها کمک می‌ کند تا دارایی‌ های متصل به اینترنت خود را مدیریت کنند، فناوری اطلاعات و مواجهه‌ های ناشناخته را کشف کنند، و به طور خودکار آنها را اصلاح کنند تا معیار های عملیاتی کلیدی را که هر SOC نگران آن است اصلاح کند.