اگر تا به حال از یک سرویس VPN استفاده کرده باشید احتمالا از خودتان سوال کرده اید که سرور VPN چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه ما به این سوال پاسخ خواهیم داد.

VPN چیست؟

VPN مخفف Virtual Private Network و به معنای شبکه خصوصی مجازی است. وی پی ان سرویسی است که هنگام اتصال به اینترنت می توانید از آن استفاده کنید. ترافیک و داده های آنلاین شما را ایمن می کند و مطمئن می شود که از مرور خصوصی و دسترسی نامحدود به هر محتوای آنلاینی که می خواهید لذت ببرید.

چرا سرور VPN مهم است؟

به طور معمول، هنگامی که می خواهید به یک وب سایت در اینترنت متصل شوید، تمام ترافیک و داده های خروحی و ورودی شما از طریق ISP می گذرد. از آنجایی که تمام اطلاعات شما در فرمتی ساده و قابل خواندن است، ISP شما و هر کس دیگری (از جمله هکرها، آژانس های نظارتی) می توانند کارهایی که شما در اینترنت انجام می دهید را ببینند.

علاوه بر این، از آنجایی که آدرس IP واقعی و موقعیت جغرافیایی شما در معرض وب است تقریبا هر کسی می تواند از این اطلاعات برای پیدا کردن چیزهای مختلف در مورد شما ساتفاده کند (مانند کشور و شهری که در آن زندگی می کنید یا اینکه ISP شما کدام است).

به طور کلی بدون سرور وی پی ان شما در معرض خطرات سرقت اطلاعات و هویت و نقض جدی حریم خصوصی هستید.

راه اندازی سرور VPN

سرور VPN چیست؟

سرور VPN یک سرور فیزیکی یا مجازی است که برای میزبانی و ارائه خدمات VPN به کاربران در سراسر جهان پیکربندی شده است. سرور ترکیبی از سخت افزار VPN و نرم افزار VPN است که به کلاینت VPN اجازه می دهد به یک شبکه خصوصی امن متصل شوند. برخلاف اکثر سرورها، سرور VPN معمولاً دارای پورت های ارتباطی منطقی و فیزیکی بیشتری است.

سرور VPN چگونه کار می کند؟

کل فرآیند با اجرای یک کلاینت VPN شروع می شود که شما را به سرور VPN متصل می کند و از طریق ISP شما شروع به ارسال ترافیک شما به آن می کند. با این حال، این بار، تمام داده های شما توسط پروتکل های وی پی ان که سرور با آن پیکربندی شده است رمزگذاری می شود، به این معنی که ISP شما (یا هر شخص دیگری) نمی تواند آن را نظارت کند.

هنگامی که سرور VPN تمام اطلاعات رمزگذاری شده را دریافت کرد، آن را رمزگشایی کرده و آن را به وب سرور تعیین شده ارسال می کند. پس از آن، سرور وی پی ان داده هایی را که از وب سرور مذکور دریافت می کند رمزگذاری می کند و از طریق ISP شما برایتان ارسال می کند. هنگامی که این داده ها را در دستگاه خود دریافت کردید، کلاینت وی پی ان آن را برای شما رمزگشایی می کند.

برای اینکه ایده بهتری در مورد نحوه کار سرور وی پی ان داشته باشید تصور کنید که یک “تونل” بین کلاینت VPN و سرور VPN ایجاد شده است. هر داده ای که از این تونل عبور می کند رمزگذاری شده است و – بنابراین – برای هرکسی که خارج از تونل است قابل خواندن نیست.

کار دیگری که سرور وی پی ان برای شما انجام می دهد این است که آدرس IP شما را مخفی کرده و آدرس خود را جایگزین آن کند. سرور این کار را انجام می دهد تا به شما کمک کند موقعیت جغرافیایی خود را در اینترنت پنهان کنید و به شما امکان می دهد حتی از حریم خصوصی بیشتری لذت ببرید و همزمان محدودیت های جغرافیایی و فایروال های مزاحم را دور بزنید.

راه اندازی سرور VPN

نرم افزار سرور VPN چیست؟

نرم افزار سرور VPN چیزی است که به سرور اجازه می دهد خدمات VPN را به کاربران ارائه دهد. این نرم افزار توسط توسعه دهندگان پروتکل VPN توسعه یافته است و روی سرور نصب می شود. نرم افزار سرور VPN علاوه بر مدیریت ارتباطات مشتری/سرور و اجزای شبکه و سخت افزار، سرورها را با امنیت بیشتری پیکربندی می کند که به آنها اجازه می دهد درخواست های اتصال و اطلاعات دریافتی را رمزگذاری و رمزگشایی کنند.

نرم افزار سرور VPN نیز از پروتکل های وی پی ان برای رمزگذاری داده ها و ترافیک کاربر استفاده می کند. به طور کلی، بیش از یک پروتکل وی پی ان برای کنترل بیشتر کاربران بر روی اتصالات خود استفاده می شود. رایج ترین پروتکل های VPN شامل موارد زیر هستند:

  • OpenVPN
  • WireGuard®
  • SSTP
  • PPTP
  • L2TP/IPSec
  • IKEv2
  • SoftEther

چگونه یک سرور وی پی ان تجربه آنلاین شما را بهبود می بخشد؟

اول از همه، یک سرور VPN تمام داده ها و ترافیکی را که به سمت دستگاه شما می رود رمزگذاری می کند و اساساً اطمینان حاصل می کند که:

ISP شما نمی‌تواند آنچه را که به صورت آنلاین انجام می‌دهید ببیند، به این معنی که هیچ شانسی وجود ندارد که آنها پهنای باند شما را کاهش دهند یا داده‌های شما را با سازمان های دیگر به اشتراک بگذارند .

شما قربانی نظارت گسترده آنلاین نخواهید شد ، زیرا حریم خصوصی شما توسط افرادی مانند NSA یا CIA تهدید می شود.

اطلاعات خصوصی شما در خطر افتادن به دست افراد تبهکار نیست. اساساً، مجرمان سایبری نمی‌توانند از نقاط ضعف شبکه ( حتی در شبکه‌های WiFi ناامن) برای سرقت اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات ورود به سیستم شما سوء استفاده کنند.

علاوه بر این، یک سرور VPN آدرس IP واقعی شما را مخفی می کند و اطمینان حاصل می کند که هیچ آژانس نظارتی، هکر، تبلیغ کننده یا وب سایتی نمی تواند آن را ببیند و اطلاعات مرتبط با آن (مانند کشور، شهر یا حتی ISP شما) را پیدا کند.

به علاوه، مخفی بودن آدرس IP به این معنی است که می‌توانید محدودیت‌های جغرافیایی آزاردهنده‌ای را که می‌تواند مانع لذت بردن شما از محتوای آنلاین مورد نظرتان شود، دور بزنید. همین امر در مورد محدودیت های فایروال در محل کار یا مدرسه نیز صدق می کند.