شبکه و فناوری

تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات – راهنمای خرید NAS

آموزش تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات قسمت 2 - راهنمای خرید NAS

چرا به خرید NAS نیاز داریم؟ با رشد کسب و کار شما؛ میزان داده هایی که برای ذخیره و مدیریت نیاز دارید هم افزایش پیدا می کند. ذخیره این داده ها روی هارددیسک ها و ایستگاه های کاری دیگر می تواند کار شما را سخت کند. شما به دسترسی فوری به داده ها، محافظت در برابر از دست رفتن اطلاعات و ظرفیت لازم برای رشد آینده نیاز دارید. ساده ترین راه برای برآورده کردن سریع و ساده هر سه این نیازها، ذخیره سازی متصل به شبکه یا تجهیزات ذخیره سازی NAS می باشد.

ممکن است شما قبلا به خرید NAS فکر کرده باشید یا دستگاهی را که قبلا از آن استفاده شده است را خریداری کرده اید یا این اولین باری است که به گزینه های پیش روی خود نگاه می کنید. مهم نیست که از کجا شروع می کنید؛ تعداد گزینه ها و ویژگی هایی که سیستم های NAS امروز ارائه می دهند بسیار زیاد است؛ به ویژه هنگامی که سعی می کنید چیزی بخرید که در حال حاضر و در آینده کار کند.

چگونه خرید NAS می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

مزایای متعددی وجود دارد که یک سیستم NAS می تواند به کاربران شبکه ارائه دهد؛ اما ما در اینجا چند مورد از مزایای اصلی را مرور می کنیم.

مزیت اصلی سیستم NAS این است که اگر به ورک استیشن ها و هارددیسک ها متکی هستید؛ ظرفیت قابل توجهی برای ذخیره سازی را در اختیار شما قرار می دهد. سیستم های NAS از چندین درایو (اغلب در طرح RAID) یک ولوم ذخیره سازی واحد ایجاد می کنند.

حفاظت در برابر از دست دادن اطلاعات پیکربندی RAID در سیستم NAS کمتر آشکار است اما به همان اندازه مهم است و این اطمینان را می دهد که داده هایی که ذخیره می کنید می توانند از خرابی یک یا چند هارددیسک جان سالم به در ببرند. هارددیسک ها خراب می شوند. NAS به این واقعیت کمک می کند تا کمتر ترسناک به نظر برسد.

علاوه بر محافظت در برابر خرابی درایو؛ سیستم NAS همچنین امنیت داده های شما را تضمین می کند چون فقط در شبکه دفتر محلی شما و حساب های کابری قابل کنترل است. به غیر از این؛ به طور کلی به سرعت کار می کند.

ابزارهای مدیریت داده بهتر پشتیبان گیری کاملا خودکار، کپی مجدد؛ فشرده سازی و رمزگذاری تنها تعداد انگشت شماری از عملکردهایی است که می توانید روی یک سیستم NAS انجام دهید؛ همه اینها ذخیره اطلاعات شما را کارآمدتر و ایمن تر می کند. همچنین می توانید گردش کار همگام شده را برای سهولت همکاری تیم خود پیکربندی کنید؛ سرویس ها را قادر به مدیریت کاربران و گروه های خود با سرویس دایرکتوری کنید و حتی خدماتی مانند مدیریت عکس یا رسانه را اضافه کنید.

اگر همه اینها برای کسب و کار شما مفید به نظر می رسند؛ ادامه مطلب را بخوانید تا درباره مزایای داخلی بیشتر بیاموزید.

راهنمای خرید NAS

تفاوت بین محصولات فروشندگان مختلف NAS را چگونه ارزیابی می کنید؟ ما برای کمک به شما اینجا هستیم. بررسی اجزای اصلی سیستم NAS به شما کمک می کند تا فهرستی از اندازه و ویژگی های سیستم متناسب با نیازهای خود را تهیه کنید.

راهنمای خرید NAS

خرید NAS – اجزاء سیستم NAS

نحوه عملکرد NAS شما توسط اجزای تشکیل دهنده سیستم و قابلیت ارتقاء در آینده تعیین می شود. بیایید گزینه های مختلف را با هم بررسی کنیم.

ظرفیت ذخیره سازی – NAS به چند بی (BAY) نیاز دارد؟

یکی از اولین راه های تمایز بین سیستم های NAS مختلف تعداد بی های درایو است که یک سیستم ارائه می دهد چون این امر تعیین می کند که سیستم چند دیسک می تواند داشته باشد. به طور کلی هر چه تعداد بی های درایو بیشتر باشد می توانید فضای بیشتری را در اختیار کاربران خود قرار دهید و انعطاف پذیری بیشتری در محافظت از داده های خود در برابر خرابی دیسک دارید.

در یک سیستم NAS؛ ذخیره سازی با تعداد درایوها، ولوم مشترک ایجاد شده و طرح راه اندازی آنها (به عنوان مثال RAID 0, 1, 5,6 و غیره) تعریف می شود. به عنوان مثال؛ یک درایو هیچ عملکرد یا حفاظت اضافی را ارائه نمی دهد. دو درایو امکان آیینه سازی را فراهم می کند. هنگامی که یک ولوم از دو درایو ساخته می شود؛ (آینه سازی را RAID 1 هم می نامند) باعث می شود یکی از این درایوها در صورت خرابی درایو دیگر اطلاعات را از دست ندهد.

دو درایو همچنین امکان ایجاد استریپینگ (که به آن RAID 0 گفته می شود) را می دهد؛ هنگامی که یک ولوم روی دو درایو بیلد می شود یک درایو بزرگتر ایجاد می شود که عملکرد را هم بهبود می بخشد اما خطر را افزایش می دهد چون از دست دادن یک درایو به این معناست که کل ولوم در دسترس نخواهد بود.

سه درایو برای RAID5 است که می تواند در صورت از دست دادن یک درایو جان سالم به در ببرد، گرچه چهار درایو یک پیکربندی معمول تر سیستم NAS است. پنج درایو برای RAID 6 است که می تواند هنگام خراب شدن دو درایو جان سالم به در ببرد. شش تا هشت درایو پیکربندی های بسیار متداول NAS هستند که به فضای ذخیره سازی؛ کارایی بیشتر و حتی درایو کم تر نیاز دارد.

بسیاری بر این باورند که اگر در بازار سیستم NAS با چندین محفظه وجود دارد، باید در صورت امکان ظرفیتی را انتخاب کنید که RAID 6 را امکان پذیر می کند. RAID 6 می تواند هنگام از دست دادن دو درایو جان سالم به در ببرد و عملکرد تقریبا مشابه با RAID 5 با محافظت بهتر را ارائه دهد.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا در صورت خرابی دو درایو باید آماده شوم؟ خب؛ هنگامی که یک درایو خراب می شود و شما آن را با یک درایو جدید جایگزین می کنید؛ فرآیند بازسازی برای بازیابی اطلاعات می تواند زمان زیادی طول بکشد. اگر چه این به ندرت اتفاق می افتد؛ اما ممکن است در حین بازسازی درایو دیگر هم خراب شود. در این سناریو اگر RAID 6 داشته باشید به احتمال زیاد خوب نخواهید بود. اگر RAID 5 دارید ممکن است داده ها را از دست بدهید.

نکته: برخی از سیستم ها بدون درایو به فروش می رسند. آیا باید NAS را با درایو یا بدون درایو خریداری کنید؟ این تصمیم معمولا به اندازه و نوع درایوهایی که می خواهید داشته باشید بستگی دارد.

هنگام خرید NAS با درایو:

 • درایوها معمولا تحت گارانتی سازنده قرار می گیرند.
 • درایوها معمولا مستقیما از زنجیره تامین سازنده خریداری می شوند و مستقیما از سازنده هارددیسک ارسال می شوند.

اگر خرید درایوها را جدا از NAS خود انتخاب می کنید:

 • درایوها ممکن است ترکیبی از مراحل تولید درایو باشند و مدت بیشتری در زنجیره تامین باشند. ظرفیت ها و مدل های درایو را برای پیش بینی ترین عملکرد در RAID مطابقت دهید.
 • درایوهای دارای رتبه را برای سیستم های NAS انتخاب کنید. فروشندگان NAS لیستی از انواع درایوهای پشتیبانی شده را منتشر می کنند.
 • مراحل گارانتی و عودت را بررسی کنید و اگر مجموعه ای از درایوهای قدیمی را به NAS خود منتقل می کنید ممکن است در نظر داشته باشید که چه مقدار از گارانتی در حال حاضر تمام شده است.
 • سیستمی را انتخاب کنید که بتواند از RAID 5 یا RAID 6 پشتیبانی کند تا ترکیبی از فضای ذخیره سازی بیشتر، عملکرد و حفاظت از خرابی درایو را داشته باشید. اما مطمئن شوید که آیا سیستم NAS با درایو یا بدون درایو فروخته می شود.

انتخاب ظرفیت درایو هنگام خرید NAS

شما می توانید با جمع آوری هارددیسک ها و گزینه های اکسترنال تمام سیستم هایی که در دفتر کار خود دارید را بکاپ بگیرید، میزان ذخیره سازی اشتراکی که می خواهید در اختیار کاربران خود قرار دهید را محاسبه کنید و هر گونه تقاضای فزاینده ای را که برای ذخیره سازی اشتراکی پیش بینی می کنید را تعیین کنید.

اگر از داده های سال های گذشته استفاده می کنید می توانید نرخ رشد آن را محاسبه کنید اما با افزایش سرعت داده ها در هر سال؛ یک بافر را وارد کنید. به طور کلی؛ سیستم ها را به ذخیره سازی دو یا چهار برابر ظرفیت داده های فعلی مجهز کنید. فرض کنید که هارددیسک ها و درایوهای اکسترنال شما برای بکاپ گیری تهیه می شوند و هر گونه فضای ذخیره سازی اضافی که می خواهید در اختیار کاربران خود قرار دهید تا 20 ترابایت است.

اندازه آن را دو برابر کنید تا 40 ترابایت بدست آید؛ سپس بر اندازه هارددیسک معمولی مانند 10 ترابایت تقسیم کنید. با در نظر گرفتن آن؛ می توانید خرید NAS با چهار بی یا بیشتر را شروع کنید.

ذخیره سازی NAS مورد نیاز = فاکتور رشد * (ذخیره سازی اشتراکی + (اندازه هارددیسک NAS * تعداد کاربران))

مثال: 6 کاربر در یک دفتر حضور دارند که هر کدام از ورک استیشن و لپ تاپ های 2 ترابایتی خود بکاپ می گیرند. تیم می خواهد از 6 ترابایت دیگر فضای ذخیره سازی اشتراکی برای اسناد، تصاویر و فیلم ها استفاده کند. اگر ضریب رشد را 2 در نظر بگیرید باید برای خرید NAS با حداقل 36 ترابایت فضای ذخیره سازی دست به کار شویم.

((6 کاربر * هر کدام 2 ترابایت) + 6 ترابایت ذخیره سازی اشتراکی) * ضریب رشد 2 = 36 ترابایت

بی های هارد مورد نیاز = ((ذخیره سازی NAS مورد نیاز / اندازه هارددیسک) + دو درایو پریتی))

مثال: مثال بالا را ادامه می دهیم، وقتی به دنبال یک سیستم جدید NAS هستیم که از درایوهای 12 ترابایتی استفاده کند که دو درایو اضافی را برای RAID 6 در نظر می گیریم، باید به دنبال سیستم های NAS باشیم که می توانند از 5 (یا بیشتر) بی هارد 12 ترابایتی پشتیبانی کنند.

((36 ترابایت /12) +2 هارد اضافی) = 5 بی هارد به بالا

اگر مشکل بودجه ندارید؛ انتخاب درایوهای بزرگتر و بی های بیشتر به شما سربار بیشتری می دهد که مطمئنا با گذشت زمان می توانید از آنها استفاده کنید. با این حال؛ در نظر بگیرید که اگر بیش از حد این تعداد زیاد باشد؛ هزینه های ذخیره سازی بلااستفاده را برای مدت طولانی تری پرداخت می کنید.

اگر مشکل بودجه دارید؛ همیشه می توانید یک سیستم NAS با محفظه بیشتر اما با درایوهای کوچکتر را خریداری کنید که قیمت اولیه شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. سپس می توانید درایوهای بزرگتر با در صورت نیاز جایگزین کنید. قیمت هارددیسک ها معمولا با گذشت زمان کاهش پیدا می کند، بنابراین احتمالا در آینده ارزان تر خواهند بود. در نهایت شما دو مجموعه درایو خریداری می کنید که در ابتدا هزینه کمتری خواهند داشت اما در بلند مدت گران تر خواهند بود.

به طور مشابه، می توانید پارتیشن های درایو را تا حدی پر کنید. اگر می خواهید سیستم 8 بی داشته باشید اما بودجه 6 درایو را دارید، درایوهای دیگر را بعدا اضافه کنید. یکی از بهترین بخش های سیستم های NAS انعطاف پذیری است که به شما امکان می دهد رویکرد ذخیره سازی مشترک خود را با اندازه مناسب انتخاب کنید.

راهنمای خرید NAS

پردازنده، کنترلر و حافظه، به چه سطح عملکردی نیاز دارید؟

آیا بهتر است پردازنده های داخلی داشته باشیم یا کنترلر؟ تراشه های کوچکتر و تعبیه شده متداول در سیستم های NAS کوچکتر عملکرد اولیه را ارائه می دهند، اما ممکن است هنگام سرویس دهی به بسیاری از کاربران یا کارهای تکثیر و رمزگذاری؛ که گزینه هایی با بسیاری از راه حل های پشتیبان هستند دچار مشکل شوند.

سیستم های NAS بزرگتر که معمولا در رک های دیتاسنتر IT نگهداری می شوند معمولا کنترلرهای ذخیره سازی متعددی را ارائه می دهند که می توانند سریعترین  عملکرد و حتی قابلیت شکست را ارائه دهند.

 • پردازنده – وظیفه پردازش عملیات سیستم، خدمات و برنامه های کاربردی را به عهده دارد.
 • کنترلر – حجم ذخیره سازی و سلامت را مدیریت می کند.
 • حافظه – سرعت برنامه ها و عملکرد سرویس فایل را بهبود می بخشد.

تراشه های ARM و Atom اینتل برای سیستم های پایه خوب هستند در حالی که پردازنده های بزرگتر و توانمند تر مانند Core i3 و Core i5 اینتل برای انجام کارهای NAS مانند رمزگذاری، حذف کپی و ارائه هر گونه برنامه روی صفحه سریعتر عمل می کنند. تراشه های کلاس سرور زئون را می توان در بسیاری از سیستم های نصب شده در رک پیدا کرد.

بنابراین اگر شما فقط به دنبال افزایش ذخیره سازی اولیه هستید، سیستم های رده پایین با تراشه های میان رده احتمالا برای شما مناسب خواهند بود.

اگر گزینه ای برای افزایش حافظه سیستم دارید این می تواند ارتقاء عملکرد را ساده تر کند. به طور کلی، هر چه نسبت حافظه به درایو بیشتر باشد؛ عملکرد خواندن و نوشتن روی دیسک و سرعت برنامه های در حال اجرا افزایش پیدا می کنند.

راهنمای خرید NAS

شبکه و اتصالات – در هنگام خرید NAS تعیین کنید که به چه ظرفیتی برای سرعت نیاز دارید؟

یک NAS پایه دارای اتصال اترنت گیگابیت است که اغلب به صورت 1GigE مشاهده خواهید کرد. این سرعت 1 گیگابیت در ثانیه معادل سرعت شبکه 125 مگابایت در ثانیه است. این بدان معناست که سیستم NAS باید سرویس ذخیره سازی را برای همه کاربران در این رنج محدود کند که معمولا هنگام ارائه خدمات به چند کاربر مشکلی ایجاد نمی کند. بسیاری از سیستم ها، پورت های توسعه را در داخل خود ارائه می دهند که به شما امکان می دهد بعدا یک کارت شبکه 10GigE خریداری کنید تا NAS خود را ارتقاء دهید.

راهنمای خرید NAS

برخی از فروشندگان اتصالات 2.5 Gb/s, or 5 Gb/s را در سیستم خود ارائه می دهند؛ اینها عملکرد بیشتری نسبت به اتصالات 1GigE در اختیار شما قرار می دهند اما معمولا نیاز به یک سوئیچ شبکه سازگار و احتمالا آداپتورهای USB یا کارت های توسعه برای هر دستگاه دارید. سیستم از طریق سوئیچ به این NAS متصل می شود.

اگر دفتر شما قبلا برای 10GigE کابل کشی شده است مطمئن شوید NAS شما هم 10GigE است در غیر این صورت هر چه تعداد پورت های شبکه در پشت سیستم بیشتر باشد بهتر است. اگر شما آمادگی دریافت یک سیستم با قابلیت 10GigE را ندارید، اما فکر می کنید که ممکن است در آینده نیاز داشته باشید ، سیستمی را انتخاب کنید که قابلیت توسعه داشته باشد.

راهنمای خرید NAS

برخی از سیستم ها علاوه بر اتصالات اترنت؛ گزینه دیگری از اتصالات تاندربولت را هم ارائه می دهند. این اجازه می دهد تا لپ تاپ ها و ایستگاه های کاری با پورت تاندربولت مستقیما به NAS متصل شوند و پهنای باند بسیار بالاتری ارائه دهند و برای سیستم هایی که نیاز به ویرایش مستقیم فایل های بزرگ در NAS را دارند مناسب است. در مورد ویرایش ویدیو اگر مستقیما سیستم هایی را متصل می کنید که به سریعترین سرعت ممکن نیاز دارند؛ یک سیستم با پورت تاندربولت را انتخاب کنید (یکی برای هر کاربر متصل).

حافظه کش و ویژگی های هارد هیبریدی – چقدر سرعت برای سرویس فایل نیاز دارید؟

بسیاری از سیستم های NAS رده بالاتر می توانند هارددیسک های استاندارد 5.25 اینچ را با درایوهای SSD یا M.2 با کارایی بالاتر و کوچکتر را تکمیل کنند. این درایوهای کوچکتر و سریعتر می توانند عملکرد سرویس NAS را به طور چشمگیری با ذخیره کردن فایل ها در پوشه های اخیر یا بیشترین درخواست ها بهبود بخشند.

با ترکیب انواع مختلف درایوها؛ NAS می تواند عملکرد سرویس دهید فایل را بهبود بخشد و ظرفیت زیادی را ارائه دهد. با افزایش تعداد کاربرانی که در هر دفتر پشتیبانی می کنید؛ این قابلیت ها به عنوان روشی نسبتا ساده برای افزایش عملکرد اهمیت بیشتری پیدا می کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم می توانید سیستمی را با این اسلات ها خریداری کنید و بعدا آنها را اضافه کیند.

سیستم عامل – به چه ویژگی های مدیریتی نیاز دارید؟

سیستم عامل های NAS فروشندگان اصلی عموما خدمات مشابهی را در رابط کاربری ارائه می دهند که از طریق وب سرور روی صفحه ارائه می شود. با تایپ کردن IP NAS خود می توانید وارد سیستم شوید و تنظیمات سیستم خود را مدیریت کنید و پارتیشن ذخیره سازی را ایجاد و مدیریت کنید؛ گروهی از کاربران را در شبکه خود راه اندازی کنید که پیکربندی و نظارت بر وظایف بکاپ گیری و همگام سازی و موارد دیگر را انجام می دهند.

راهنمای خرید NAS

اگر ویژگی های مدیریت کاربر خاصی در محیط IT شما وجود دارد یا می خواهید نحوه عملکرد سیستم عامل NAS را آزمایش کنید، می توانید آنها را با چرخاندن ماشین مجازی نمایشی ارائه شده توسط برخی از فروشندگان NAS آزمایش کنید. می توانید پیکربندی سرویس را آزمایش کرده و رابط کاربری و ابزارها را بررسی کنید اما بدیهی است که به عنوان یک محیط مجازی نمی توانید سخت افزار را مستقیما مدیریت کنید. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

 • Synology
 • QNAP

هنگام خرید NAS به چه سرویس های اضافه ای نیاز دارید؟

در حالی که پردازنده و حافظه موجود در NAS شما عمدتا برای خدمات فایل، پشتیبان گیری و کارهای همگام سازی است؛ می توانید راه حل های دیگر را مستقیما روی آن نصب کنید. به عنوان مثال، QNAP و Synology دو ارائه دهنده معروف NAS هستند که دارای برنامه های کاربردی قابل دسترس از طریق نرم افزار مدیریت خود هستند که می توانید برنامه هایی را برای دانلود و نصب در NAS خود انتخاب کنید.

راهنمای خرید NAS

شاید به راه حل بکاپ گیری و همگام سازی مانند Archiware یا راه حل های CMS مانند جوملا یا وردپرس علاقه مند باشید. با این حال فراتر از راه حل های پشتیبان؛ از نصب برنامه ها مهم روی یک سیستم اختصاصی به جای NAS خود بهره مند خواهید شد. برای تعداد کمی از کاربران، اجرای مستقیم برنامه ها در NAS می تواند یک کاربرد موقت خوب یا راهی برای امتحان کردن چیزی باشد. اما اگر برنامه بسیار شلوغ شود؛ می تواند سرویس های دیگر NAS را تحت تاثیر قرار دهد.

چرا اضافه کردن فضای ذخیره سازی ابر به NAS مزایای بیشتری را ارائه می دهد؟

هنگامی که ذخیره سازی ابر را با NAS خود همگام می کنید به ویژگی هایی دسترسی پیدا می کنید که امنیت داده های شما را تکمیل کرده و توانایی شما را برای اشتراک گذاری فایل ها به صورت محلی و از راه دور فراهم می کند.

برای شروع، فضای ذخیره سازی ابری حفاضت پشتیبان گیری خارج از سایت را فراهم می آورد. این تنظیم NAS شما با استاندارد صنعت برای حفاظت از داده ها مطابقت داده می شود. یک استراتژی پشتیبان گیری تضمین می کند که نسخه هایی از داده های شما را دارد؛ که یک مورد در NAS و مورد دیگر داده ها در خارج از سایت محافظت می شود. و در صورت از دست رفتن داده ها، می توانید آنها را به طور مستقیم از ابر بازیابی کنید.

در حالی که داده های ارسال شده به ابر از طریق SSL رمزگذاری می شوند، شما همچنین می توانید پشتیبان های خود را به گونه ای رمزگذاری کنید که تنها با کلید رمزگذاری تیم شما قابل باز شدن باشد. ابر همچنین می تواند گزینه های ذخیره سازی پیشرفته ای را برای فایل های پشتیبان شما مانند WORM یا تغییر پذیری را ارائه دهد.

علاوه بر این، ذخیره سازی ابری از طریق قابلیت های همگام سازی؛ دسترسی ارزشمندی به داده ها و اسناد شما از NAS را فراهم می سازد. در صورتی که هر یک از اعضای تیم شما نیاز به دسترسی به فایلی در خارج از دفتر داشته باشد می تواند به فایل های همگام سازی شده دسترسی پیدا کند.

شما حتی می توانید در چندین مکان با استفاده از ابر همگام سازی دو طرفه داشته باشید تا داده ها را در مکان های مختلف به سرعت کپی کنید. برای کارمندان غیر حضوری که از راه دور کار می کنند؛ این امر به آنها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که در اینترنت منتظر ارسال فایل های مهم نیستند چون آنها از قبل در سایت هستند.

جمع بندی در مورد خرید NAS

به طور خلاصه در هنگام خرید NAS چند نکته را باید به خاطر بسپارید:

 • در نظر بگیرید که چه مقدار ذخیره سازی برای پشتیبان گیری محلی و هم برای ذخیره سازی اشتراکی مورد نیاز است.
 • به دنبال سیستمی با حداقل سه تا پنج بی باشید.
 • بررسی کنید که ایا سیستم NAS با درایو فروخته می شود یا خیر، در صورت منفی بودن جواب؛ باید به اندازه کافی از درایوهای هم ظرفیت استفاده کنید.
 • سیستمی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می کند. شما همیشه می توانید در آینده سیستم خود را ارتقاء دهید.
 • سیستمی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد حافظه و گزینه های شبکه را ارتقاء دهید.
 • همره با ذخیره سازی ابری مانند Backblaze B2 Cloud Storage ، که قبلاً با سیستم های NAS از Synology و QNAP ادغام شده است، از حفاظت و بازیابی پشتیبان لازم از ابر و همچنین قابلیت همگام سازی در مکان ها برخوردار می شوید.

سوالات بیشتری در مورد ویژگی های NAS یا نحوه پیاده سازی یک سیستم NAS در محیط خود دارید؟ از طریق نظرات این پست آنها را با ما در میان بگذارید.

قبل از خرید تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات به چه سوالاتی باید پاسخ داد ؟

بدیهی است انتخاب بهترین راه حل برای خرید و استفاده از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات ، بستگی به مشخصه های هر سایت دارد. معمولا قبل از انتخاب راه حل های مناسب و طراحی یک محیط ، ، فاکتورهایی هستند که باید به آنها فکر کرد و در مورد آنها تصمیم گیری نمود. در ادامه برای راهنمای خرید تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات به برخی از آنها اشاره میکنیم:

1- حجم دیتای فعلی و رشد آن در آینده. این حجم دیتای به نظر پایان ناپذیر را چپونه نگهداری و مراقبت می کنید؟

2- سرعتی که برای دسترسی به دیتا نیاز است. آیا SCSI و یا NAS کافیست و یا ناچارید به SAN روی آورید؟

3- سرورها چگونه به دیسکها دسترسی دارند ؟ آیا مسیر چند گانه نیاز است ؟ آیا همه این مسیرها باید فعال باشند یا بعضی از آنها Standbye باشند ؟

4- آیا تمامی هاست ها باید نزدیک به صد در صد آماده بکار باشند ؟ آیا نیاز است کلاستر شوند ؟ بعد از همه اینها ، آیا دیتا در تمام 24 ساعت تولید ، ذخیره و تحویل کاربر می شوند ؟

5- این راهکارها چگونه در برابر خرابی شبکه محافظت می شوند ؟

6- تحمل خرابی دیسکها ، منابع تغذیه و فن ها در سیستم چگونه است ؟

در طراحی شما بایستی به تمامی این سوالات پاسخ دهید.

در صورت نیاز به مشاوره و کمک بیشتر ما همراهتان خواهیم بود. میتوانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

منبع: backblaze

نوشته های مشابه