سرویسهای مایکروسافت

تاریخچه مایکروسافت لینک

شرکت مایکروسافت از سال 2007 با ارائه محصولی بی نظیر با نام Microsoft Office Communicator 2007 را به منظور برقراری ارتباطات درون سازمانی عرضه کرده است و در پی آن با توجه به گستردگی نیاز های سازمانی در بحث ارتباطات به تدریج شرکت مایکروسافت این نرم افزار را بهبود بخشید و در سال 2010 با ارائه نسخه جدید این نرم افزار به نام Microsoft Lync 2010 انقلابی در این عرصه بوجود آورد.
همچنین در حال حاضر آخرین نسخه این محصول با نام Microsoft Lync 2013 را عرضه کرده و در اختیار عموم قرار داده است.

معرفی امکانات Microsoft Lync

ارتباط لحظه ای با استفاده از :IM با به کارگیری از این قابلیت کاربران می توانند به صورت آنلاین با کاربران دیگر به صورت نفر به نفر یا به صورت چند نفره با هم به گفتگوی نوشتاری پرداخت،و همچنین با توجه به قابلیت Presence از وضعیت افراد مطلع شد.
ارتباط با افراد خارج از سازمان : با استفاده از ویژگی Federation این امکان فراهم شده است که دو سازمان بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. همچنین Microsoft Lync قابلیت ارتباط با سرویس های دیگر مانند
Yahoo messenger, Windows Live, Skype, Google Talk و … را نیز دارا می باشد.

Activity Feed  : با استفاده از این قابلیت هر کاربر فعالیت جاری خود را در سازمان مشخص می کند که دیگران می توانند از آن اطلاع یابند.

Audio Conferencing : کنفرانس صوتی یکی از نیازهای اولیه بسیاری از سازمان ها شده است. با استفاده از Lync Server کاربران می توانند از طریق کامپیوتر شخصی، وب، تلفن و موبایل در کنفرانس حضور پیدا کنند.

Dial-In Conferencing : با استفاده از این قابلیت کاربران خارج از سازمان قادرند بدون استفاده از نرم افزار یا سخت افزار خاص و تنها با شماره گیری از طریق خط تلفن در یک کنفرانس صوتی شرکت کنند.

Desktop Sharing : کاربر را قادر می سازد که همه صفحه نمایش خود یا تنها یک مانیتور خود- زمانی که چند مانیتور وصل است- را به اشتراک بگذارد.

Application Sharing : کاربر را قادر می ساز که یک برنامه خاص را به جای اشتراک گذاری کل صفحه نمایش، به اشتراک بگذارد.

Polls : کاربر را قادر می سازدکه یک رای گیری را شروع نماید و افراد حاضر در کنفرانس در این رای گیری شرکت نمایند و نتایج را مشاهده نمایند. این قابلیت یک رای گیری آنلاین را شبیه سازی می کند.

Whiteboard : با استفاده از Whiteboard می توان یک کلاس واقعی را شبیه سازی کرده و علاوه بر امکانات یک تخته وایت برد امکان این را داشت که آن را در اختیار افراد مختلف قرار داد تا نظرات خود را روی آن بنویسند و به اشتراک قرار دهند.

Presentation : ارائه ی یک اسلاید شوی PowerPoint به راحتی با این قابلیت صورت می گیرد. این قابلیت یک اتاق کنفرانس واقعی را شبیه سازی می کند. شرکت مایکروسافت با طراحی office web application Server 2013 این امکان را ارائه نموده است تا کاربران بتوانند به راحتی نسبت به ارائه مطالب خود در جلسات ویدئو کنفرانس بپردازند.

Mobility : ارتباط در حال حرکت ، با استفاده از نسخه موبایل Lync شما می توانید در زمانی که در حال حرکت هستید به سیستم وصل شوید، ارتباط برقرار کرده و در کنفرانس شرکت کنید. همچنین با این امکان می توانید با کلیه افراد داخل سازمان خود به صورت نوشتاری نیز ارتباط داشته باشید.

از دست ندادن تماس ها : در حالی که شما پشت میز خود نیستید می توانید تماس های خود را به وسیله Call Forwarding یاSimultaneous Call روی خط تلفن دیگر یا موبایل خود دریافت کنید یا آن تماس را به صندوق صوتی خود منتقل کنید.
Group Chat : چت چند نفره روی یک موضوع از قبل تعیین شده و ذخیره آن ها در سیستم هر یک از افراد حاضر در این چت، کمک بسزایی به افراد در جلسات و همچنین موضوعات سازمانی می کند. با استفاده از این امکان دیگر نیازی نیست برای یادآوری مطالب جلسه خود سراغ صورت جلسه ها بروید بلکه به راحتی می توانید در پنجره چت مطالب را مطالعه کنید .

معرفی سرویس Microsoft SharePoint

سرویس Microsoft SharePoint به عنوان یک سیستم جامع سازمانی معرفی گردیده که می تواند پاسخگوی نیاز های یک سازمان در کلیه بخش ها مانند دبیرخانه، اتوماسیون، سیستم ارزیابی عملکرد سازمانی، سیستم محاسبه حقوق و دستمزد، باشد.
شرکت Microsoft این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است که سیستم های مختلف را مناسب با شرکت ها و سازمان های خود تغییر داده و در دسترس پرسنل قرار دهد. این سیستم گاهی با بکار گیری دانش برنامه نویسی افراد و گاهی با تغییرات جزئی در داخل SharePoint قابل پیاده سازی می باشد .این سیستم پشتیبانی شبکه های کامپیوتری درون سازمانی را ساده تر می کند.

معرفی CRM

محصول شرکت مایکروسافت برای مکانیزاسیون ارتباط با مشتری در هر نوع موسسه با هر ابعاد و گستردگی. این محصول کلیه برخوردهایی که یک موسسه ممکن است با مخاطبان به ویژه کشتریان خود داشته باشد مثل خرید، فروش، ارتباطات و …. را در خود ذخیره و گزارشات و نمودارهای متنوعی را در این خصوص ارائه می دهد.

سرویس WDS

توسط این سرویس سیستم عامل‌ها از طریق شبکه روی کامپیوترها نصب می شود.
سیستم عامل هایی مانند Windows Vista، Windows 7، Windows 8، Windows Server 2008 را می توان با این سرویس از راه دور نصب کرد.
این سیستم عامل می تواند همراه با پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در شبکه باشد.
همچنین می توان نسخه هایی از سیستم عامل به همراه پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در سازمان را فراهم آورد تا پس از نصب روی کامپیوترها، به سرعت آماده استفاده کاربران باشد.
به عبارت دیگر می توان برای هر بخش نسخه مخصوص تهیه نمود. برای مثال نسخه مخصوص کاربران بخش مالی به همراه نرم افزارهای مالی مورد نیاز و یا نسخه مخصوص کاربران بخش طراحی به همراه نرم افزارهای گرافیکی و . . .

سرویس WSUS

یکی از موارد امنیت اطلاعات شبکه که لازم است در سازمان ها رعایت شود، به روز بودن سیستم عامل و نرم افزارهاست.
این سرویس جدیدترین آپدیت ها را که توسط شرکت های سازنده ارائه شده، دریافت می کند و سیستم های دیگر در شبکه آپدیت ها را از این سرور دریافت می کنند.
با وجود این سرویس دیگر نیازی نیست هر کامپیوتر بصورت مستقل به اینترنت متصل شود و آپدیت ها را دریافت کند.
بدین ترتیب علاوه بر مدیریت آپدیت های دریافتی ، در حجم اینترنت مصرفی نیز صرفه جویی می شود.