شبکه و فناوری

Exchange Server 2019

مزیت های Exchange Server 2019

امروزه وقتی که یک اپلیکیشن جدید روانه بازار می شود اولین سوالی که به ذهن ما خطور میکند این است که چه ویژگی جدیدی در این نسخه اپلیکیشن وجود دارد که می تواند ما را مجاب به استفاده از آن بکند. در مقاله پیش رو قصد داریم که ویژگی های جدید   Exchange 2019را به شما معرفی کنیم.

شما ممکن است تصور کنید  که در نسخه Exchange 2019 موارد جدید خاصی وجود ندارد و مانند نسخه های پیشین عمل می کند.

اما اگر نگاه دقیق تری به این نسخه بیندازیم متوجه می شوید که هیچ نسخه ای قابلیت رقابت با این نسخه را ندارد.

برخی از نیازمندی های نصب  Exchange Server 2019

  • Windows server 2019
  • .Net Framework 4.7.2
  • AD FFL 2012R2+
  • 128-256 GB RAM for Mailbox Server, minimum of 64 GB for Edge Transport

با بهره وری در عملکرد و پشتیبانی از تعداد سیستم های بیشتر که در این نسخه وجود دارد ممکن است باز هم حداقل RAM مورد نیاز، مقداری تعجب آورد باشد. بر اساس اسناد ارائه شده Exchange 2016 تنها به 8 گیگا بایت رم نیاز دارد در حالی که اگر شما برای Exchange 2019 کمتر از میزان RAM پشنهاد شده را تخصیص بدهید، برخی از قابلیت هایی که برای افزایش عملکرد Exchange 2019  است را از دست می دهید.

تقریبا در همه نسخه های رسمی Exchange 2019 توصیه شده که بر روی ویندوز سرور نسخه  core نصب شود. البته این بدان معنا نیست که شما نمی توانید آن را بر روی ویندوز سرور نسخه  Desktop Experience نصب کنید.

* نقش Unified Messaging حذف شده است

در این نسخه مایکروسافت با نقش UM خداحافظی کرده است. سازمان های که از این نقش استفاده می کردند از شنیدن آن خوشحال نخواهند شد.

پر واضح است اولین سوالی که برای  سازمانهایی که از voicemail استفاده می کنند به وجود خواهد آمد این است که چگونه این بخش را به نسخه Exchange 2019 انتقال بدهند در حالی که وجود ندارد.

در واقع این نقش حذف شده است و تنظیمات آن در Outlook هم حذف شده است. اما چند راه حل دیگر در Exchange 2019  برای شما پیشنهاد شده تا نگرانی های شما را برطرف کند.

استفاده از  cloud voicemail که نیازمند استفاده از  Office 365  و یا استفاده از ویژگی cloud voicemail بعنوان یک محیط ترکیبی است.

-استفاده از راه حل third-party voice mail

استفاده از Skype for Business 2019

مایکروسافت پیشنهاد میکند شما قبل از مهاجرت به نسخه 2019  یکی از راه حل های بالا را در مجموعه خود پیاده سازی کنید. به عنوان نمونه ابتدا Skype  را نصب کنید سپس به Exchange 2019 مهاجرت کنید.

* امنیت Exchange 2019

بعد از ارائه هر نسخه از Exchange 2019 مایکروسافت اعلام میکند که نسخه جدید امنیت بهتری را در مقایسه با نسخه های قبلی به همراه دارد. مایکروسافت پیشنهاد می کند این نسخه بر روی  windows server core نصب شود تا باعث افزایش امنیت و سرعت این سرویس گردد.  البته این موضوع نه تنها باعث امنیت بیشتری می شود بلکه سرور در بیشترین کارائی خود قرار خواهد گرفت.

مسلما نصب این نسخه در windows server core بدان معنا نیست که شما مجبور باشید تمام دستورات را در  PowerShell وارد کنید بلکه می توانید از MMC ، و Event Viewer بصورت Remote استفاده کنید.

* بهبود کارائی و مقیاس پذیری

حالا اجازه بدهید کمی تخصصی تر به قضیه نگاهی بیندازیم. در این نسخه استفاده از  (Garbage Collection (GC سرور بجای Workstation GC باز طراحی شده است.

در نسخه های قبلی Exchange از Workstation GC استفاده شده بود که برای اجرای تعدادی محدود از اپلیکیشن مناسب بود. برای زمانی که یک پروسه بدون توقف در حال اجرا می باشد، تاخیر عملیات را به حداقل می رساند اما در عین حال به سرور اجازه نمی دهد که از تمامی قدرت پردازشی CPU استفاده کنند

اما در حالت (Garbage Collection (GC سرور برای انجام تعداد زیادی کار استفاده می شود و به آنها اجازه می دهد که از تمامی قدرت پردازشی خود استفاده نمایند. و بدین سان سرور میتواند کارهای بیشتری را در لحظه انجام بدهد و کارائی سرور ارتقا می یابد.

یکی دیگر از تغییرات  Exchange 2019مدیریت و بهره وری بیشتر از  memory است.

(Tiered storage, Metacache database (MCDB و dynamic cache عملکرد های هستند که نحوه استفاده از حافظه را باز طراحی می کنند. تمامی این ویژگی های جدید کارائی را به حداکثر و تاخیر را به حداقل می رسانند.

با استفاده از Tiered storage  دسترسی به SSD و JBOD بصورت همزمان فعال می شود. SSD سریعتر است اما عمر کوتاه تری دارد اما JBOD کندتر است و البته قابل اعتمادتر و ارزانتر

ایده اینجاست که JBOD برای ذخیره همه داده ها و SSD محل ذخیره سازی داده هایی که بسیار مورد استفاده قرار میگیرند قرار گیرد.

Exchange 2019 این عمل را با استفاده از MCDB انجام می دهد و داده های جدید و کوچک هم بر روی SSD قرار میدهد.

* تغییرات در جستجو

تغییر در مکانیزم جستجو به یک امر متداول در معرفی نسخه های جدید Exchange Server تبدیل شده است. در این نسخه از تکنولوژی جستجوگر BING استفاده شده است.  و مکانیزم کاری Exchange 2019 به این صورت است که فایل ها را در هر MailBox  h می کند و با این شرایط سرعت جستجو کاربران افزایش می یابد.

 

* Client Access Rules

در Exchange 2019 شما میتوانید به کاربران دسترسی  Exchange admin center و  PowerShellرا به صورت محدود و یا کامل بدهید. معیار انجام این دسترسی بر اساس  IP Address، نحوه احراز هویت و قدرت دسترسی کاربران است. و بخاطر این ویژگی ما مطمئن می شویم که هیچگونه دسترسی غیر مجازی به محیط Exchange  ما صورت نخواهد پذیرفت.

شما می توانید از PowerShell  برای مدیریت  Client Access Rules نیز استفاده کنید.

نسخه Exchange 2019 چه چیز جدیدی برای کاربران دارد؟

برای کسانی که جلسات را سازماندهی میکنند وقتی به بخش تقویم مراجه کنند متوجه سه تغییر می شوند.

Default End Date

Do Not Forward

improved calendar management

که البته شرح مزیتی که این سه تغییر ایجاد می کنند از حوصله این بحث خارج است

واقعیت های جالب در مورد Exchange Server 2019

در این نسخه شما میتوانید ویندوز سروری که بر روی آن  Exchange 2019 نصب است را به نسخه بالاتر ارتقا دهید بدون اینکه نگران از دست رفتن سرویس Exchange  باشید.

در این نسخه میتوان از کاراکترهای غیر انگلیسی در ایمیل آدرس استفاده کرد و این بدان معنی است که میتوان ایمیل ها را از چنین آدرس ایمیل هایی دریافت و ارسال کرد.  قابل ذکر است شما در حال حاضر نمی توانید پروکسی و دامین با کاراکترهای ویژه اضافه کنید .

نسخه اولیه Exchange 2019 میتواند بر روی سرور 2016 هم نصب شود اما نسخه نهای آن فقط بر روی ویندوز سرور 2019 نصب می شود.

 

ترجمه: مسلم ابراهیمی

ویراستار متن: مهندس احمدی

منبع:

https://www.codetwo.com/admins-blog/whats-new-in-exchange-2019/