چاه ارت چیست؟

 

ارت در لغت به معنی زمین و در علوم صنعتی مانند مهندسی برق و زیر مجموعه ها ی آن به معنی اتصال دستگاه ها و تجهیزات  به نقطه ای از مدار برق مورد بحث است که مقدار اختلاف پتانسیل ( ولتاژ ) آن صفر مطلق است. منظور از صفر مطلق یعنی نقطه ای از مدار که به عنوان مبدا و مقیاس اختلاف پتانسیل مدار در نظر گرفته میشود که در این بحث زمین صفر بی نهایت است.

جزییات چاه ارت

در علم برق در حالت DC دو قطب الکتریکی مثبت و منفی وجود دارد که الکتریسیته از قطب مثبت به سمت قطب منفی ( به علت اختلاف تعداد الکترونها در قطب بیشتر که ما مثبت در نظر میگیریم ) در حال حرکت است و این حرکت الکترون ها را جریان الکریکی در نظر میگیریم.

درحالت برق AC ( که اغلب مصارف برق عمومی AC می باشد ) یا متناوب قطب مثبت فاز و قطب منفی نول نامیده میشود. هنگامی که جریان الکتریکی از تجهیزات عبور میکند آن دستگاه شروع به انجام کار میکند ( روشن شدن لامپ ، چرخیدن موتور یا به کار افتادن یخچال …).

اگر جریان الکریسیته زیادی از بدن انسان به طریقی عبور کند و بدن انسان بین این دو قطب اختلاف پتانسل قرار گیرد ، باعث صدمه دیدن اعضای بدن فرد و یا حتی منجر به فوت می شود.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، اینست که سیم فاز به خودی خود منجر به برق گرفتگی نمیشود و حتما باید اختلافی بین تعداد الکترونهای سیم فاز با سیم و یا قطعه ای که بدن با آن در تماس است باشد ( ولتاژ ) تا الکترون ها شروع به حرکت کرده و جریان الکتریکی از بدن فرد عبور کند همچنین مقدار این جریان باید بیش از مقاومت بدن انسان که معمولا 1500 اهم است ( در افراد متفاوت متغییر است ) ، باشد.

نقش سیستم ارستینگ

در این جا برای محافظت از بدن انسان از سیستم ارتینگ یا اتصال زمین استفاده میکنیم. هنگامی که ساختمانی مجهز به سیستم ارت باشد و تجهیزات موجود متصل به ارت باشند در صورت تماس فرد با بدنه دستگاه ( یخچال ) و احتمال وجود برق در بدنه دستگاه به علت برق نشتی و یا درست سر بندی نکردن سیمهای برق مدار از طریق بدن فرد به زمین بسته شده و بدن فرد بین دو اختلاف پتانسیل قرار میگرد.

در صورتی که در این ساختمان چاه ارت حفر شده باشد و تمامی تجهیزات و وسایل به این سیستم متصل باشند قبل از اینکه فرد دچار برق گرفتگی شود به علت اینکه الکتریسیته مسیر کم مقوام تر را بر می گزیند بنابراین با توجه به مقاومت بدن انسان و مقاومت صفر زمین جریان به زمین منتقل شده و فرد در امان میماند.

با توجه به توضیحات داده شده ضرورت ایجاد چاه ارت را در میابیم. لازم به ذکر است که خیلی از تجهیزات خانگی مانند تلویزیون، یخچال و همچنین تجهیزات صنعتی مانند رادیوهای مخابراتی و دستگاه های الکترونیکی در صورت دریافت ولتاژ بیش از حد آسیب دیده و یا از کار خواهند افتاد.

حفر چاه ارت

جهت حفر چاه ارت ابتدا بابد در پایین ترین سطح از ساختمان و حتی المقدور در قسمت باغچه و یا فضای سبز ساختمان اقدام به کندن زمین به متراژ 5 الی 8 متر ( تا جاییکه به خاک مرطوب برسید ) و قطر یک متر بکنید. سپس 1 صفحه مسی با ابعاد 5*60*60 با سیم نمره 50 مسی جوش داده و به طور عمود داخل چاه ارت قرار دهید. در داخل چاه ارت به ارتفاع صفحه بنتونیت یا مواد کاهنده بریزید و سپس سیم مسی را به تابلو ارت که دارای 1 صفحه مسی جهت نصب کابلهای ارت تجهیزات است متصل کنید. چاه را پر کرده و یک لوله داخل چاه ارت قرار دهید تا به طور مداوم به صفحه مسی داخل چاه آبرسانی کنید ( جهت کاهش مقاومت الکتریکی ).

تست اهم در چاه ارت

مقدار اهم بدست آمده برای تجهیزات و کاربرد های مختلف متفاوت است مثلا برای دستگاه های مخابراتی نصب شده روی دکل باید زیر دو اهم مقاومت بدست بیاورید. در دوره های متوالی چاه را تست کرده تا چاه از حالت استاندارد خارج نشده و مقدار اهم آن تفاوت نکند و از آسیب رسیدن به دستگاه ها و افراد جلوگیری شود.

 

در خصوص نصب و راه اندازی چاه ارت میتوانید با ما تماس بگیرید.