کابل شبکه و انواع آن

کابل شبکه انواع مختلفی دارد. ولی عموما تا صحبت از کابل شبکه میشود ذهن ها به سمت کابل مسی سوق داده میشود. بخشی از کار هر مهندس شبکه ، درک کابل شبکه است. اینکه انواع مختلف کابلهای موجود در بازار و قابلیت های آنها و موارد استفاده از آنها به چه صورت است . در این مقاله ، برخی از متداول ترین انواع کابل شبکه در شرکت ها را بررسی کرده و توضیح داده میشود که چرا در حاهای مختلف از کابل های متفاوت استفاده میشود. شناخت بهتر کابل ها باعث می شود انتخاب بهتری داشته باشیم.

انواع کابل شبکه که بیشترین کاربرد را در شبکه های امروزی دارند به شرح ذیل است :

1- کابل شبکه مسی

2- کابل فیبر نوری

3- کابل Twinaxial

در زیر هر کدام از این کابل ها را بیشتر خواهیم شناخت :

کابل شبکه مسی:

کابل مسی گسترده ترین وسیله انتقال اطلاعات در شبکه های سازمانی است.  یک کابل شبکه ، به تنهایی ازهشت سیم تشکیل شده است که محکم به یکدیگر پیچیده شده اند. این به سیگنالهای الکترونیکی کمک می کند تا ضمن طی کردن طول کابل ، قدرت خود را حفظ کنند. کابل شبکه مس تقریباً به طور انحصاری از RJ45 برای اتصال به کارت شبکه ، روتر ، سوئیچ و سایر دستگاههای مجهز به اترنت مس، استفاده می کند.

كابل شبكه یکی از مواردی است که توجه کمی به آن می‌شود و شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که کیفیت کابل شبکه تاثیری بر عملکرد شبکه ندارد ؛ ولی پارامترهایی كه در زیر برای یك كابل شبکه به آن اشاره شده نه تنها خلاف این موضع را ثابت كرده بلكه به اهمیت آن به یكی از مهمترین اجزاء شبكه تاکید خواهد کرد:

کابل شبکه مسیفلز به کار رفته در زوج‌سیم‌های کابل آلیاژی ترکیبی از چند فلز است که در میان آنها فلز مس نقش بسزائی در کیفیت کابل مسی دارد و هرچه میزان این فلز بشتر باشد می‌توان به کابل مورد نظر مطمئن‌تر بود.

اما در این میان قیمت مس باعث پدپد آمدن مسائلی شده است. بعنوان مثال در مورد اقسام کابل‌ شبکه مانند  انواع کابل شبکه‌ UTP ، به دلیل افزایش قیمت مس، کارخانه‌های متفرقه اقدام به تولید کابل‌ شبکه هایی با جعل مارک‌های معتبر نموده‌اند که در آن کابل‌ها مقدار آلیاژ مس استفاده شده در کابل شبکه از حد استاندارد پایین‌تر است . در برخی کابل‌های Cat5e که در چین تولید می‌شود زوج 1 و 2 و زوج 3 و6 آن از مس است و زوج 4 و 5 و زوج 7 و 8 آن کاملا آهن است.

بنابراین در کابل‌ شبکه های مسی های تقلبی زوج 4 و 5 و زوج 7 و 8 از آهن است یا در آنها از آلیاژ مس کمتری استفاده شده است.

فاصله زوج ها در طول کابل شبکه مسی

همانطور که می‌دانید کابل‌ UTP که از خانواده 3 به بعد آن یعنی Cat4 , CAT5 و Cat6 و Cat7  در ایجاد شبکه استفاده می‌شوند دارای 8 رشته یا 4 زوج ( Pair ) دوتایی می‌باشند. هر زوج به هم تابیده شده‌اند که این پیچش کابل‌ها و اندازه ‌تاب‌ها و ثابت بودن فاصله دو کابل شبکه به هم تابیده شده در طول کابل شبکه از پارمترهای مهم دیگر کابل می‌باشد.

جنس عایق ( Jacket ) روی هر 8 رشته کابل مسی

حضور 8 رشته سیم دارای جریان در کنار مواد عایقی مانند روکش سیم باعث ایجاد حالت خازنی در کابل مسی می‌شود در حقیقت جنس عایق‌ها در پارامترهای خازنی کابل شبکه بسیار موثر است.

حفظ مرکزیت 8 رشته در تمام طول کابل

در برخی کابل های مسی مشاهده می‌شود که عایق روی کابل با 8 رشته کابلی که بصورت دوتایی به هم تابیده شده‌اند فاصله یکسانی ندارد و بطور کل 8 رشته کابل همیشه در مرکز Jacket بیرونی قرار ندارد. این موضوع نیز در کیفیت کابل مسی تاثیر بسزایی دارد.

بطور كلی اگر پارامترهای اشاره شده مناسب نباشند مشکلاتی از قبیل امواج سیگنال، تضعیف سیگنال، از بین رفتن اطلاعات، برگشت سیگنال وکاهش سرعت خواهیم داشت که باعث می‌شود اطلاعات درست منتقل نشود. در علم شبکه تمامی‌ پارامترها فوق به صورت مستقل اسامی ‌مختلف و معیارهای ویژه‌ای دارند که ترکیب این پارامترها باعث ایجاد یک سری پارامترهای تاثیر گذار روی کابل شبکه مسی خواهد شد که مجموع آنها حدود 14 پارامتر است.

شاید این پرسش مطرح شود که چگونه می‌توان این پارامترها را اندازه گرفت و یا از وجود یا عدم وجود آنها در کابل شبکه باخبر شد. در حقیقت ، تعیین اینکه آیا کابلی که خریداری شده استاندارد می باشد از عهده ما خارج است و به ابزارها و تست‌های ویژه‌ای نیازمند است. بنابراین تنها کاری که می‌توان برای خرید یک کابل شبکه خوب کرد توجه به شرکت سازنده آن در کنار اطمینان از اصل بودن این مارک است و فروشندگان این نوع کابل ها . معمولا تفاوت در قیمت این کابلها مشخص کننده کیفیت آنهاست. مارک‌های معتبر این رده دارای تأئیدیه‌هایی از مراکز و انستیتوهای استاندارد بین‌المللی هستند که بر کارکرد درست آنها صحه می‌گذارند.

پارامترهای کابل مسی در فرکانس‌های متفاوت

پارامترهای کابل مسی بر مبنای فرکانس‌های مختلف مقادیر مختلف دارد و این مقادیر مختلف در فرکانس‌های مختلف برای Categoryهای مختلف بازهم متفاوت است. بعنوان مثال حداقل فرکانس در Cat5 مقدار 100MHz است ولی برای Cat6 حداقل فرکانس مورد نیاز 200MHz است و این فرکانس در Cat7 به 600MHz می‌رسد. هرچه فرکانس بالاتر می‌رود میدان القایی بیشتری خواهد بود.

باید اشاره کرد که در Cat7 به دلیل بالا بودن فرکانس پارامترهای بیشتری باید محاسبه و مد نظر قرار گیرد. بعنوان مثال در Cat7 ، Cross talk یک کابل نسبت به کابل مجاور نیز باید محاسبه گردد. یعنی القاء متقابل کابل‌های مجاور روی یکدیگر باید محاسبه نمود. در حالیکه در Categoryهای پایین‌تر این موضوع تاثیر چندانی در نصب نخواهد داشت و مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.

انواع کابل مسی

کابل های  مسی را از چند نظر میتوان دسته بندی کرد:

1-  دسته بندی بر اساس ساختار فیزیکی و محل استفاده از کابل

2- دسته بندی بر اساس سرعت کابل مسی

در عکسهای زیر میتوانید ساختار انواع کابل مسی را ملاحظه کنید:

انواع کابل مسی بر اساس ساختار فیزیکی :

1- کابل شبکه مسی محیط داخلی که به آنها کابل شبکه UTP هم اطلاق میشود.

2- کابل شبکه مسی شیلد دار برای محیطهایی با نویز و امواج الکترومغناطیسی بالا که از آنها با نام کابل  SFTP یا STP و یا FTp نام برده می شود. که هر کدام در موارد خودشان کاربردهای خاصی دارند.

3- کابل محیط بیرونی که برای محیط های بیرون از ساختمان که در معرض نور خورشید و باران میباشند مورد استفاده قرار میگرند که به آنها کابل شبکه Outdoor هم گفته می شود.

انواع کابل شبکه مسی بر اساس سرعت  :

1- کابل Cat1

Class A: Link/channel up to 100 kHz using Category 1 cable/connectors

2- کابل  Cat2

Class B: link/channel up to 1 MHz using Category 2 cable/connectors

3- کابل  Cat3

Class C: link/channel up to 16 MHz using Category 3 cable/connectors

4- کابل  Cat5/Cat5e

Class D: link/channel up to 100 MHz using Category 5e cable/connectors

5- کابل  Cat6/Cat6a

Class E: link/channel up to 250 MHz using Category 6 cable/connectors

Class EA: link/channel up to 500 MHz using Category 6A cable/connectors (Amendment 1 and 2 to ISO/IEC 11801, 2nd Ed.)

6- کابل  Cat7 / Cat7a

Class F: link/channel up to 600 MHz using Category 7 cable/connectors

Class FA: link/channel up to 1000 MHz using Category 7A cable/connectors (Amendment 1 and 2 to ISO/IEC 11801, 2nd Ed.)

7- کابل  Cat8 / Cat8.1 / Cat8.2Class I: link/channel up to between 1600 MHz and 2000 MHz using Category 8.1 cable/connectors (specification under development)

Class II: link/channel up to between 1600 MHz and 2000 MHz using Category 8.2 cable/connectors (specification under development)

برای مشاهده نکات کابل کشی شبکه میتوانید وارد صفحه مربوطه شوید یا اینکه اینجا را کلیک کنید.