روتر Router

روترها سخت افزارهایی هستند که به شما امکان ارتباط بين چند شبکه را می دهند. وظیفه اصلی Router آن است که دو زیر شبکه را به یکدیگر متصل کند که لزوما از نظر فیزیکی مستقیما به یکدیگر متصل نیستند. در واقع علاوه بر ارتباط، بهترين و سريعترين راه را در شبکه برای رسيدن اطلاعات به مقصد برایتان فراهم ميکنند و همين امر از ايجاد ترافيک در شبکه تا حد بالایی جلوگيری ميکند. روتر، تنها دستگاه موجود در شبکه است که تمام پيامهای ارسالی توسط کامپيوترهای موجود در شبکه های سازمان ، را مشاهده می نمايد. اولين و مهمترين وظيفه روتر ، آگاهی از محلی است که می بايست اطلاعات ارسال گردند. اکثر روترها که يک پيام را برای شما مسيريابی می نمايند، از آدرس فيزيکی کامپيوتر شما آگاهی ندارند. روترها بمنظور شناخت اکثر پروتکل های رايج ، برنامه ريزی می گردند. بدين ترتيب روترها نسبت به فرمت هر يک از مدل های آدرس دهی دارای شناخت مناسب می باشند.

روتر سیسکو

با هاب تفاوت دارد. هرچند که هاب ها میان دو شبکه مختلف قرار میگیرند اما هیچ مسیر یابی ای صورت نمی دهند و تنها بسته هارا از یک شبکه به شبکه دیگر میفرستند. هاب‌ها توانایی تفکیک آدرس‌های ورودی و خروجی را نداشته و نمی‌توانند پیام‌های دریافتی را برای عضو مشخصی از شبکه ارسال کنند، از این‌رو بسته‌های دریافتی از یک پورت به تمام پورت‌های موجود ارسال می‌شود.

سوئیچ برخلاف هاب، می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه فرق قایل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس رایانه‌ها و ابزارهای متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است.

از ديگر امکانات روتر می توان به تقسيم کننده منابع موجود در شبکه از جمله تقسيم پهنای باند اينترنت بين کاربران اشاره کرد که امروزه در شرکتهاي بزرگ با شبکه هاي گسترده مورد نياز کاربران است. بسته به نوع روتری که استفاده می کنيد ميتوانيد از امکاناتی نظير VOIP ، Firewall ، VPN و … بهره مند شويد.
اگر از آن دسته از شرکت هاي چند شعبه اي و يا حتي ادارات کوچک با دفاتر غير متمرکز هستيد  ، ميتوانيد برای ارتباط بين شعب خود از روترها بهره بگيريد و منابع موجود در يک شعبه را با شعب ديگر به اشتراک بگزاريد.
از شرکت های پيشگام در زمينه توليد روتر ميتوان به Cisco ، Mikrotik، D-link ، TP-Link و … اشاره کرد.

از انواع روترهای شرکت سیسکو ، می توان به مدلهای زیر اشاره کرد که برای هر نوع کاربری، مدل متفاوتی ارائه شده است:

 

 

 

برخی از روترهای شرکت میکروتیک نیز به شرح زیر است:

–    RB1100AHx4

–    CCR1016-12G

–  CCR1036-12G-4S

برای دیدن کلیه محصولات میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

mikrotik.com

همين حالا تماس بگيريد تا مشاوران شركت شایگان بهترین راه حل را برای ارتباطات بین شبکه‎ای شما پیشنهاد دهند.