سوئيچ شبکه ( Switch )

سوئيچ شبکه ، کليد اصلی ارتباطات در شبکه های تجاری و خانگی است . از اين رو برای به اشتراک گذاری منابعی چون پرینتر ، اسکنر ، فکس و همچنين ارتباط بين کامپيوترها باید از سوئیچ در شبکه استفاده کرد.

همچنين اين امکان به شما داده ميشود تا با استفاده از سوئیچ از امنيت بالاتری در بستر شبکه خود برخوردار باشيد.

سوئيچ شبکه به دو دسته قابل مدیریت ( Managable ) و غير قابل مدیریت ( Unmanaged ) دسته بندی میشوند.

سوئیچ های غیر مدیریتی ، تنها با اتصال به برق و ارتباط با کلاينت ها و سرور ها از طریق کابل شبکه ، بدون هيچ تنظيم خاصی، ترافيک شبکه را از خود عبور داده و ارتباط بين کاربران را فراهم می سازند . این سوئیچ ها بيشتر در فضاهای خانگی ، ادارات کوچک و يا مکان هایی چون اتاق کنفرانس و اتاق جلسات مورد استفاده قرار می گيرند .

اما چرا لازم است از سوئیچ های قابل تنظيم استفاده کنيم ، وقتی استفاده از سوئيچ غير قابل تنظيم، آسان است؟

هر چقدر شبکه گسترده تری داشته باشيد، ميزان ارتباط بين کامپيوترها و سرويس های موجود در شبکه شما نيز افزايش می یابد لذا به همين ميزان ترافيک شبکه شما افزايش يافته و بسته های ارسالی ديرتر به مقصد می رسند و شما با کندی شبکه مواجه می شويد.

از طرف ديگر بخش هایی که نيازی نیست همه کاربران به آن دسترسی داشته باشند و یا مجاز به دسترسی به آن باشند نيز کاملاً در اختیار و دسترس آزادانه همه کاربران قرار می گیرد، و اين امر امنيت شبکه را تهديد ميکند.

لذا استفاده از سوئيچ های قابل تنظيم، امکان مديريت ترافيک شبکه و امکان بوجود آوردن سطوح دسترسی، را ایجاد و نيز امنيت در شبکه را به صورت چشمگيری تقويت ميکند.

از شرکت های پيشگام در زمينه توليد سوئيچ ميتوان به Cisco ، D-Link ، TP-Link ، IBM ، NetGear و …اشاره کرد.

سوییچ های شبکه دارای لایه های متفاوتی از منظر زیرساخت منطقی شبکه ( Infrastraucture ) می باشند که در شکل زیر این لایه ها کاملا مشخص است.

سوییچ شبکه

– سوییچ های لایه دسترسی ( Access Switch ) :

سوییچ هایی که در این لایه قرار میگیرند، عموما سوییچ هایی هستند که در ارتباط مستقیم با سیستم کاربران و پرینترها و تجهیزات تحت شبکه هستند. به همین دلیل در دسترس بوده و به آنها Access گفته می شود. سوییچ های سیسکویی که در این لایه می توان استفاده کرد عبارتند از: Cisco 2900 Series – Cisco 1900 Series – Cisco 2800 Series و …

– سوییچ های لایه توزیع ( Distributed Switch ) :

سوییچ شبکه های این لایه بدین صورت هستند ، که چندین سوییچِ لایه Access، به این سوییچ ها متصل شده و رابط بین سوییچ های لایه Core و سوییچ های لایه Access می باشند. از مدلهای سوییچ شبکه هایی که در این لایه قرار میگیرند میتوان به سوییچ های سیسکو سری Cisco 5000 Series – Cisco 5500 Series و …. اشاره کرد.

– سوییچ های لایه مرکزی ( Core Swith ) :

 لایه مرکزی ، از اصلی ترین و حساس ترین لایه ها است . سوییچ شبکه های استفاده شده در این لایه ، که چندین سوییچ لایه Distributed Switch را بهم متصل میکنند ، می بایست سرعت بالایی از نظر پردازش و انتقال اطلاعات را دارا باشند.

برخی از سوییچ سیسکو هایی که می توان در این لایه از آنها استفاده کرد عبارتند از : Cisco 6500 Series – Cisco 8500 Series – Cisco 6800 Series و ….

شرکت شايگان به شما اين امکان را مي دهد که با بکارگيری دانش فنی به روز از خدمات مشاوره رايگان، طراحی و به دنبال آن  پياده سازی و پشتيباني شبکه ، کانفیگ سوییچ سیسکو و … با بهترين روش و بهينه ترين هزينه بهره مند شويد.

//]]>