کف کاذب چیست؟

     کف کاذب مانند شکل فوق به سطحی که بر روی کف واحد به صورت پیش ساخته و بعد از تکمیل ساختمان قرار میگیرد ، گفته میشود. بر خلاف سقف کاذب که معمولا برای پوشاندن لوله‌ها های دستگاه تهویه مطبوع، مصارف آب و غیره..استفاده می‌شود ، کف کاذب برای پوشاندن کابل های  برق و کابل های شبکه ، کابل های مخابراتی و در مواقعی سیستم های تهویه ( بالاخص در مراکر داده ها ) استفاده می‌شود.

همچنین استفاده از کف کاذب تعمیر و نگهداری کابل کشی های صورت گرفته را بدلیل در دسترس نبودن آسان و مستعمل نشدن کابل ها سهل تر میکند و در انتهای کار از آشفتگی کابل کشی ( که معمولا جزء لاینفک این قشر از خدمات می باشد ) می کاهد. از جمله مکان هایی که عموما از کف کاذب استفاده میکنند عبارتند از: ادارات ، اتاقهای کنترل ، مراکز داده ( اتاق سرور ) ، پست های برق ، برج های کنترل و …

مشخصات فنی کف کاذب  :

  • مواد تشکیل دهنده اصلی کف کاذب ( تایل ها ) از ورقه های فولادی گالوانیزه می باشد
  • مواد تشکیل دهنده پایه های ABS گریدA و قابل بازیافت می باشد
  • وزن هر تایل ۹۰۰ گرم و در هر متر مربع حدود ۲۰ کیلوگرم می باشد
  • ابعاد تایل ها ۲۲٫۵×۲۲٫۵ سانتیمتر می باشد
  • قابلیت افزایش ارتفاع از ۱۲ تا 34 سانتی متر

جابه جایی کف کاذب

با توجه به اینکه کف کاذب شامل متعلقاتی مانند تایل یا کفه ، پایه و رابط تشکیل شده است و در محل پروژه مونتاژ می شود امکان دمونتاژ و جابجایی ( در بعضی از برندها ) نیز وجود دارد و در صورتی که مشتری ملزم به جابجایی تشکیلات سازمانی خود باشد میتواند قطعات کف کاذب را منفصل کرده و در محل جدید مجددا مونتاژ نماید.

در بازار کف کاذب هایی وجود دارند که قابلیت اتصال به سیم ارت و از آنجا به شین و چاه ارت را دارند و در صورت وجود الکریسیته ساکن یا اتصال برق توانایی حفاظت از جان افراد و تجهیزات موجود را دارند. ( بسته به نوع جنس کف کاذب که از گالوانیزه و یا الومینیم باشد. )

تحمل آتش سوزی کف کاذب

همچنین کف کاذب های استفاده شده قابلیت تحمل آتش سوزی را داشته و به نوعی در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و از انتقال آتش به طبقات فوقانی و تجهیزات موجود جلوگیری میکند.

لازم به ذکر است در انتخاب کف کاذب بایستی به مواردی اعم از تحمل فشار، وزن هر متر مربع کف کاذب ، مقاومت در برابر رطوبت و تغییرات محلی  و اطمینان از  داشتن استاندارد  NASA- 10275 و UNI- 10466 و UNI- 10467  دقت کرد.

در پایان اگر شما از دید یک مهندس به فضای تاسیساتی ( اعم از الکتریکال و مکانیکال ) ، محل زندگی و کسب و کار خود نگاه میکنید ، برای بهینه کردن عملکرد تجهیزات موجود در این فضا ملزم به استفاده از کف کاذب هستید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید.