کف کاذب چیست؟

کف کاذب اتاق سرور یا دیتاسنتر به سطحی که بر روی کف واحد به صورت پیش ساخته و بعد از تکمیل ساختمان قرار میگیرد ، گفته میشود. بر خلاف سقف کاذب که معمولا برای پوشاندن لوله‌ها های دستگاه تهویه مطبوع، مصارف آب و غیره..استفاده می‌شود ، کف کاذب برای پوشاندن کابل های  برق و کابل های شبکه ، کابل های مخابراتی و در مواقعی سیستم های تهویه ( بالاخص در مراکر داده ها ) استفاده می‌شود.

همچنین استفاده از کف کاذب تعمیر و نگهداری کابل کشی های صورت گرفته را بدلیل در دسترس نبودن آسان و مستعمل نشدن کابل ها سهل تر میکند و در انتهای کار از آشفتگی کابل کشی ( که معمولا جزء لاینفک این قشر از خدمات می باشد ) می کاهد. از جمله مکان هایی که عموما از کف کاذب استفاده میکنند عبارتند از: ادارات ، اتاقهای کنترل ، مراکز داده ( اتاق سرور ) ، پست های برق ، برج های کنترل و …

مشخصات فنی کف کاذب  

  • مواد تشکیل دهنده اصلی کف کاذب ( تایل ها ) از ورقه های فولادی گالوانیزه می باشد
  • مواد تشکیل دهنده پایه های ABS گریدA و قابل بازیافت می باشد
  • وزن هر تایل ۹۰۰ گرم و در هر متر مربع حدود ۲۰ کیلوگرم می باشد
  • ابعاد تایل ها ۲۲٫۵×۲۲٫۵ سانتیمتر می باشد
  • قابلیت افزایش ارتفاع از ۱۲ تا 34 سانتی متر

جابه جایی

با توجه به اینکه کف کاذب شامل متعلقاتی مانند تایل یا کفه ، پایه و رابط تشکیل شده است و در محل پروژه مونتاژ می شود امکان دمونتاژ و جابجایی ( در بعضی از برندها ) نیز وجود دارد و در صورتی که مشتری ملزم به جابجایی تشکیلات سازمانی خود باشد میتواند قطعات کف کاذب را منفصل کرده و در محل جدید مجددا مونتاژ نماید.

در بازار کف کاذب هایی وجود دارند که قابلیت اتصال به سیم ارت و از آنجا به شین و چاه ارت را دارند و در صورت وجود الکریسیته ساکن یا اتصال برق توانایی حفاظت از جان افراد و تجهیزات موجود را دارند. ( بسته به نوع جنس کف کاذب که از گالوانیزه و یا الومینیم باشد. )

کف کاذب

تحمل آتش سوزی

همچنین کف کاذب های استفاده شده قابلیت تحمل آتش سوزی را داشته و به نوعی در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و از انتقال آتش به طبقات فوقانی و تجهیزات موجود جلوگیری میکند.

لازم به ذکر است در انتخاب کف کاذب بایستی به مواردی اعم از تحمل فشار، وزن هر متر مربع کف کاذب ، مقاومت در برابر رطوبت و تغییرات محلی  و اطمینان از  داشتن استاندارد  NASA- 10275 و UNI- 10466 و UNI- 10467  دقت کرد.

در پایان اگر شما از دید یک مهندس به فضای تاسیساتی ( اعم از الکتریکال و مکانیکال ) ، محل زندگی و کسب و کار خود نگاه میکنید ، برای بهینه کردن عملکرد تجهیزات موجود در این فضا ملزم به استفاده از کف کاذب هستید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید.

کف کاذب اتاق سرور

سیستم ‌های کف‌ کاذب به کاهش یکی از مهم‌ ترین نگرانی‌ های اتاق سرور که پیچیدگی است، کمک می‌ کنند. یک کف برجسته و کاذب اتاق سرور یک چارچوب قوی از پانل های 24 در 24 اینچی ایجاد می کند که در ارتفاعات بین 3 اینچ تا 6 فوت از سطح زمین قرار گرفته اند. این طراحی فضای کافی زیر پا را فراهم می کند که شرکت ها می توانند به سرعت از آن برای اجرای تمام برق، داده ها و اتصالات محیطی و کابل کشی های مورد نیاز خود دور از دید اما در عین حال به شکلی آسان و راحت، استفاده کنند.

کف کاذب Pro Access Floors از ساختار زیرین پیچ و مهره ای برای استفاده از سیستم شبکه ای استفاده می کند که پانل های 2 فوت در 2 فوت در آن قرار می گیرند. این یک سطح پایدار برای استقرار سرور های بزرگ ایجاد می کند، در حالی که امکان دسترسی بر اساس درخواست را با پانل های جداگانه با قابلیت حذف آسان فراهم می کند. برای اتاق‌ های سرور سازمانی و دیتا سنتر ها، این تضمین می‌ کند که فضا های IT تمیز و منظم به طرزی که نگهداری آن‌ ها ساده است و سریعاً اصلاح می‌ شوند، باشند.

کف کاذب

کف های اتاق سرور با قابلیت پشتیبانی از تمام تجهیزات شما

در حالی که پیچ و مهره‌ ها کاربردی‌ترین زیرساخت‌ ها برای اتاق‌ های سرور هستند، شما گزینه‌ هایی برای کاشی‌ ها دارید. برای اکثر برنامه های کاربردی کف اتاق های سرور/کامپیوتر، نصب سیستم هایی با استفاده از پانل های ساخته شده از فولاد گالوانیزه یا کاشی های ساخته شده با ترکیبی از فولاد و سیمان توصیه می شود:

کف اتاق سرور فولادی: Pro Access Floors سیستم های کف کامپیوتری فولادی توخالی حفره هایی را در زیر سطح تشکیل داده اند که پشتیبانی می کنند و به کاهش وزن کاشی کمک می کنند. این کف اتاق سرور سبک وزن، سفت و سخت است و برای دوام ساخته شده است، با دو مدل بار در دسترس مطابق با نیاز های شما طراحی شده اند.

کف سیمانی برجسته: کف سیمانی با دسترسی راحت و شکل برآمده برای کاربرد های فناوری اطلاعات ایده آل است. این پانل ها دارای یک قاب فولاد گالوانیزه پر از ترکیب تخصصی سیمان سبک وزن برای استحکام هسته بی نظیر و پایداری ساختاری قابل اعتماد هستند. پانل های سیمانی در چند مدل استاندارد برای پشتیبانی از سنگین ترین تجهیزات ثابت و بار های نورد، با محدودیت بار نورد تا 1500 پوند و محدودیت بار نهایی تا 6000 پوند ارائه می شوند.

گزینه های دیگری برای ساخت بقیه امکانات شما در دسترس هستند. انواع پانل های کف کاذب دیتاسنتر دارای درجه بندی کلاس “A” هستند و بسیاری از آنها برای تطبیق پذیری بیشتر طراحی قابل تعویض هستند.

مزایای کف کاذب اتاق سرور با دسترسی آسان

صرف نظر از نیاز های فناوری شما، کف اتاق سرور برجسته می تواند به کاهش هزینه ها و بهبود قابلیت استفاده کمک کند. این سیستم‌ ها در مواردی که توانایی افزودن سریع رک‌ ها و سرور های جدید یا اصلاح محیط‌ های موجود برای بازگشت سرمایه (ROI) ضروری است، حیاتی هستند. برخی از رایج ‌ترین سناریو های استقرار شامل اتاق‌ های سرور در مقیاس بزرگ – جایی که کنترل دما برای عملکرد کلی بسیار مهم است – و عملیات مهم دیتا سنتر مأموریت است.

کف کاذب برجسته با دسترسی به اتاق سرور، مزایای کلیدی متعددی را نسبت به گزینه‌ های کف سنتی دارد:

دسترسی: از سیم‌ های برق و کابل‌ های اترنت گرفته تا جامپر های فیبر نوری و اتصالات جانبی، مقدار زیادی سیم‌کشی لازم برای ارائه عملکرد ثابت رایانه احتیاج است. اگر مشکلی پیش بیاید یا نیاز به تعمیر و نگهداری منظم داشته باشید، کف کاذب برآمده دسترسی به این محیط عظیم کابلی را آسان می کند. شما به سادگی پانل یا پانل های لازم را بر می دارید، تنظیمات را در فضای راحت ارائه شده انجام می دهید و به کار خود می رسید.

جریان هوا: فناوری محاسباتی با کارایی بالا گرمای قابل توجهی تولید می کند و برای برآورده کردن انتظارات فناوری اطلاعات به خنک کننده مداوم نیاز دارد. کف کاذب مناسب اتاق سرور باید 25% تا 66% گزینه های جریان هوا را ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که رک ها و سرور های شما همیشه در دمای ایده آل نگه داشته می شوند. با اقدامات موثرتر سرمایشی، کف های اتاق سرور تقاضای سیستم HVAC را کاهش می دهد و به کاهش هزینه های برق کمک می کند.

سایر مزایای کف کاذب اتاق سرور

سازگاری: شکل اتاق کامپیوتر در طول زمان تکامل می یابد. شاید لازم باشد سرور های جدیدی اضافه کنید، راه‌ حل‌ های جدید شبکه را وارد کنید، یا سیستم‌ های فیزیکی را که به پایان عمر خود رسیده‌ اند، حذف کنید. طبقات به شما امکان می دهد طرح های اتاق سرور را به سرعت طراحی یا گسترش دهید. این طبقه ها دارای پانل هایی هستند که می توانید به راحتی آنها را برای اجرای کابل کشی جدید جدا کنید، و اندازه پانل استاندارد تعویض پانل ها، ارتقا یا ساخت سیستم شما را آسان می کند.

ظاهر: طبقات مرتفع اتاق سرور جدید سطحی از حرفه ای بودن را به هر کسب و کاری اضافه می کند. کف کاذب مدرن بهترین راه برای اینکه تمام کابل ها و سیم کشی ها به رک های سرور شما به طور کامل از دید پنهان نگه داشته شوند تا ظاهری تمیز و مدرن داشته باشید، است. شما می توانید کف اتاق سرور خود را با انواع پوشش های جذاب و رنگارنگ، از جمله گزینه های وینیل سفارشی و لمینت با فشار بالا (HPL) سفارشی کنید.

کف کاذب

ضد الکتریسیته ساکن: همچنین می‌ توانید کف دسترسی اتاق سرور خود را با موکت طراحی شده برای حذف بار های الکترواستاتیک تکمیل کنید. این نوع موکت از ساختار و طراحی متریال منحصر به فردی برای به حداقل رساندن تجمع استاتیک و کمک به حذف استاتیک موجود از محیط استفاده می کند. کاشی‌ های موکت‌ شده مدولار دارای رنگ‌ های خنثی و جذاب هستند که برای استفاده در مشاغل تجاری و بخش فناوری مناسب هستند.

ایمنی: کف کاذب با امکان دسترسی راحت به اتاق سرور امکان سفارشی‌ سازی کامل تجهیزات و چیدمان کف را فراهم می‌ کند و نرده‌ هایی برای جلوگیری از سقوط و افتادن هر تکه در دسترس هستند. این سیستم‌ ها همچنین تمام خطرات  معمول را در اتاق سرور از بین می‌ برند و با خیال راحت زیر کاشی ‌ها قرار می‌ گیرند. با استفاده از شبکه و کابل های برق خارج از مسیر، افراد می توانند بدون خطر آسیب به خود یا آسیب به تجهیزات حرکت کنند.

ویژگی های کف کاذب دیتا سنتر

اتاق‌ های کامپیوتر و سرور به کف‌ های مرتفعی نیاز دارند که ویژگی‌ های متفاوتی با سیستم کف‌پوش اداری استاندارد دارد. این سیستم شبیه یک کف‌پوش استاندارد خواهد بود که کاشی‌ ها/پانل‌ های کف اتاق سرور 600×600 میلی‌متر هستند و روی پایه‌ ها پشتیبانی می‌ شوند، اما سیستم ویژگی‌ های اضافی هم در بر خواهد داشت.

  • افزایش ارتفاع سیستم کف تمام شده برای خدمات اضافی و کنترل دمای معمولی 300 تا 800 میلی‌متر.
  • پانل های کف با کنترل استاتیکی که در کارخانه به هم چسبیده شده اند، مانند وینیل اتلاف کننده استاتیک یا لمینت های فشار بالا.
  • افزایش توانایی تحمل وزن، معمولاً سیستم های درجه سنگین یا فوق سنگین.
  • کف آنتی استاتیک (برای اتاق سرور شما ضروری است)
  • اجزای فلزی ممکن است دارای پوشش های نیکل یا پودری به جای غیرفعال سازی روی برای کاهش خطر “سیم های مسی نازک” باشند.

انواع کف کاذب

۱.کف سنگین درجه یک برجسته با پوشش لمینت فشار بالا

۲.کف های سنگین با پوشش وینیل خاکستری استیل و پلی فلور ضد الکتریسیته ساکن

۳.رمپ با نرده استیل ضد زنگ

۴.پله با نرده استیل ضد زنگ

کف کاذب

لایه های الیاف هواگیر

هنگامی که کامپیوتر یا اتاق سرور از طریق واحد های جریان پایین تهویه مطبوع خنک می شود، ضروری است که هوای خنک از طریق کاشی های برجسته اتاق سرور به راهرو های گرم برسد.

نشت هوا از طریق سیستم کف برآمده با استفاده از لایه های محکم برس در نقاط نفوذ کابل و سرویس کاهش می یابد.

کاشی‌ های کف اتاق سرور در یک سیستم کف برجسته، حول جریان هوا طراحی شده‌ اند و با دریچه‌ های مناسب می‌ توانید جریان هوا را به حداکثر برسانید و دارایی‌ های مهم خود را به درستی نگه دارید و کسب‌ و کارتان را رونق دهید.

همچنین ممکن است به طور گسترده از واحد های هواساز استفاده شود که خنک کننده آب و هوا و دمای اتاق را در داخل تاسیسات کنترل می کند. هوا معمولاً با استفاده از فضای خالی کف به عنوان یک پلنوم توزیع می شود. سپس با استفاده از گریل های آلومینیومی تمام پانل گردش می کند. تمامی کف های مرکز داده، اتاق کامپیوتر و اتاق سرور را می‌توان بر اساس نیاز خاص شما ساخت و تنظیم کرد.