اخبار فناوری, مایکروسافت

اضافه شدن تیک آبی جیمیل توسط گوگل

تیک آبی جیمیل

تیک آبی جیمیل؛ گوگل برای بهبود امنیت جیمیل، تیک آبی را به آن اضافه خواهد کرد!

تیک آبی جیمیل به زودی به این سرویس اضافه خواهد شد و سازمان‌های مختلف می‌توانند برای بهبود امنیت و جلب اطمینان مخاطبان خود، از آن بهره‌مند شوند. این کار باعث می‌شود تا خیال کاربران از هویت واقعی سازمانی که به آن‌ها ایمیل داده است راحت شود.

اهدای تیک آبی روشی مرسوم است که پیش از این توسط شرکت‌هایی مانند توییتر بکار گرفته شده است و کاربران می‌توانند با دیدن این تیک، از اصالت یک حساب کاربری، اطمینان حاصل کنند. گوگل نیز قصد دارد تیک آبی را به عنوان راهی جدید برای احراز هویت ارسال‌کننده ایمیل، به کار بگیرد. تیک آبی جیمیل می‌تواند نقش مهمی در کاهش جرایم رایانه‌ای نظیر فیشینگ داشته باشد و جلوی کلاهبرداری توسط اکانت‌های جعلی تا حد زیادی گرفته خواهد شد.

گوگل به خبرگزاری یو اس ای تودی (USA TODAY) اعلام کرده است که: «تیک آبی، برای اضافه کردن یک لایه محافظتی جدید در برابر ایمیل‌های جعلی و مخرب، به کار گرفته خواهد شد و ارسال ایمیلی که در کنار اسم فرستنده آن تیک آبی باشد، باعث می‌شود تا کاربر اطمینان پیدا کند که ایمیل را از یک منبع موثق دریافت کرده است».

البته همه نمی‌توانند از تیک آبی گوگل استفاده کنند و این قابلیت تنها مخصوص سازمان‌هایی است که خود را با سیستم امنیتی BIMI که گوگل از سال ۲۰۲۱ از آن پشتیبانی می‌کند، وفق داده باشند. BIMI که کوتاه شده عبارتBrand Indicators for Message Identification به معنای «شاخص‌های برند، برای شناسایی پیام» است، سعی دارد تا با اتخاذ راهکارهایی، جلوی فیشینگ، کلاه‌برداری و سواستفاده از نام سازمان‌های معتبر را بگیرد.

تا قبل از تیک آبی جیمیل، چگونه از موثق بودن منبع ارسال یک ایمیل اطمینان حاصل می شد؟

تا قبل از تصمیم گوگل به استفاده از تیک آبی برای سازمان‌ها، گوگل اقدام به نمایش لوگوی یک سازمان احراز هویت شده و سازگار با استانداردهای BIMI می‌کرد تا کاربران بدانند آن حساب جیمیل متعلق به یک منبع موثق است. اما از این به بعد، در کنار حساب‌های تأییدشده جیمیل، یک تیک آبی مشاهده خواهید کرد.

کدام شرکت ها تاکنون تیک آبی جیمل را دریافت کرده اند؟

تاکنون شرکت‌هایی نظیر اپل و آمازون، تیک آبی گوگل را دریافت کرده‌اند. مسئولان گوگل می‌گویند تاکنون هزاران سازمان با این استاندارد خود را وفق داده‌اند و انتظار دارند تا سازمان‌های دیگر نیز در روزهای آینده تیک آبی جیمیل را دریافت کنند.

منبع: usatoday.com