اخبار فناوری

افشای بنچمارک پردازنده اپل Apple M2 Max

افشای بنچمارک پردازنده اپل Apple M2 Max

بنچمارک پردازنده اپل Apple M2 Max افشا شد. این بنچمارک پردازنده ای 12 هسته ای را نشان می دهد که با فرکانس 3.45 گیگاهرتز کار می کند و از 96 گیگابایت رم پشتیبانی می کند. شایعه شده است که این تراشه در مدل های بعدی مک بوک پرو و مک استودیو استفاده خواهد شد. در صورت دقیق بودن این بنچمارک، ما شاهد عملکرد بهبود یافته نیست به پردازنده M1 Max خواهیم بود.

افشای بنچمارک پردازنده اپل Apple M2 Max

نتایج بنچمارک Geekbench 5 به یک سیستم Mac14,6 مربوط می شود که بر اساس macOS 13.2 کار می کند. این بنچمارک برای حالت تک هسته ای امتیاز 1853 و برای حالت چند هسته ای امتیاز 13855 را نشان می دهد. اگر کمی دقیق شوید متوجه می شوید که این نتایج کمی نامید کننده خواهد بود زیرا یک مک بوک پرو هشت هسته ای M2 در همین بنچمارک تک هسته ای امتیاز 1899 را بدست می آورد. با این حال تعداد هسته های بیشتر در دستگاه های M2 Max باعث می شود که در تست های چند هسته ای از M1 با امتیاز 8737 جلو بیافتد. با این حال همه مک های کلاس M از سال 2020 با پردازنده Core i7-10700K اینتل با فرکانس 3.8 گیگاهرتز از iMac اینتل شکست می خورند (امتیاز 1250 در حالت تک هسته ای و 8157 در حالت چند هسته ای).

گزارشی از Taiwan DigiTimes نشان می دهد که اپل از فرایند 5 نانومتری TMSC فعلی M2 به سمت فناوری 3 نانومتری برای M2 Pro حرکت می کند. البته اپل این توسعه را اعلام نکرده است اما طبق گزارش ها، ظرفیت تولید در TSMC در تابستان توسط اپل رزرو شده بود.

افشای بنچمارک پردازنده اپل Apple M2 Max

تراشه های نسل قبلی M1 در نهایت در 4 شکل vanilla, Pro, Max  و  Ultra در دسترس بودند و تراشه های سطح بالا دارای هسته های بیشتر و پردازنده های گرافیکی قوی تر بودند. در حالی که Mac mini, iMac, MacBook Air, MacBook Pros   و  iPad Pro دارای تراشه های اولیه هستند، اکثر مک بوک پروها با پردازنده های M1 Pro یا M1 Max عرضه می شوند، در حالی که M1 یک پردازنده 8 هسته ای یا 10 هسته است تفاوت بین تراشه ها عمدتا در تعداد هسته های GPU و مقدار رم پشتیبانی شده است.

منطقی است که انتظار داشته باشیم M2 همین مسیر را طی کند و این در حالی است که تاکنون M2 را فقط در مک بوک ایر 2022 و یک مدل مک بوک پرو دیده ایم، انتظار داریم که این پردازنده راه خود را در کل محدوده سیستم های مک باز کنید و شاید به مک بوک پرو هم نفوذ کند.

منبع: tomshardware