اخبار فناوری

افزونه‌های هوش مصنوعی در فایربیس گوگل

افزونه‌های هوش مصنوعی در فایربیس گوگل

فایربیس گوگل افزونه‌های هوش مصنوعی را در وب‌سایت خود ارائه می‌دهد

فایربیس (Firebase)، یکی از سرویس‌هایی است که توسط شرکت گوگل برای برنامه‌نویسان موبایل و وب ارائه شد و خیلی زود توانست تبدیل به یک پلتفرم محبوب برای توسعه‌دهندگان این حوزه‌ها شود. در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O شرکت گوگل، این شرکت از قابلیتی در سرویس خود رونمایی کرده است و براساس آن از افزونه‌های هوش مصنوعی که توسط API PalM Google ارائه می‌شود، در فایربیس استفاده می‌کند. همچنین، پشتیبانی از زبان پایتون در توابع ابری نسل دوم برای فایربیس، بروزرسانی‌های سرویس پایگاه داده Cloud Firestore و… از دیگر قابلیت‌هایی است که در این کنفرانس معرفی شده‌اند. علاوه‌براین، گوگل امکان ساخت افزونه‌های فایربیس را برای توسعه‌دهندگان بیشتری فراهم کرده است.

تاریخچه‌ای از افزونه‌های Firebase

گوگل، برای اولین بار در سال 2019 از افزونه‌های فایربیس در سرویس خود معرفی کرد که شامل بسته‌هایی از پیش آماده برای برنامه‌نویسان بود. این سرویس در حال حاضر در دسترس برنامه‌نویسان است و این امکان را به گوگل داده است تا همه چیز را بر روی هوش مصنوعی متمرکز کند. به همین دلیل، جای تعجب نیست که تیم فایربیس و افرادی‌که که از این پلتفرم استفاده می‌کنند نیز در همین راستا حرکت کنند. از افزونه‌های جدیدی که در این حوزه معرفی شده‌اند، می‌توان به افزونه‌های تولیدکننده تصویر، ابزارهایی برای ساخت ربات‌های گفتگو در API PaLM، خلاصه‌کننده متن و… اشاره کرد. تا سال گذشته، گوگل به‌طور مستقیم با ارائه‌دهندگان افزونه کار می‌کرد و از آن‌ها درخواست می‌کرد تا APIهای خود را تنها در پلتفرم گوگل عرضه کنند. اما، در حال حاضر، گوگل تصمیم گرفته است تا به توسعه‌دهندگان اجازه دهد تا بتوانند به‌صورت آزادانه پروژه‌های خود را منتشر کنند.

افزونه‌های هوش مصنوعی در فایربیس گوگل

بیشتر بخوانید: نصب و راه اندازی سرور Backup

افزودن پایتون در توابع ابری

پشتیبانی گوگل از زبان پایتون در توابع ابری (Cloud Functions) نیز تا حدودی توانسته است به پروژه هوش مصنوعی این شرکت کمک کند. با توجه به اینکه، پایتون زبان پیش‌فرض برای اکثر پروژه‌های هوش مصنوعی است، این قابلیت به توسعه‌دهندگان در جامعه AI/ML اجازه می‌دهد تا افزونه‌های خود را راحت‌تر تولید و در وب‌سایت گوگل منتشر کنند. به همین دلیل، پشتیبانی از پایتون در نسل دوم توابع ابری فایربیس اضافه شده است. علاوه‌براین، نسل دوم توابع ابری تا 32 گیگابایت حافظه و 1000 درخواست را به صورت موازی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. هدف گوگل از ارائه این سرویس، تمرکز بر کاهش پیچیدگی‌های مربوطه‌به توسعه‌دهندگان و تسریع خلاقیت آن‌ها در تولید برنامه‌هایشان است. همچنین، گوگل قصد دارد به‌طور غیرمستقیم و با وارد کردن برنامه‌نویسان بیشتر به مجموعه خدمات Google، از این سرویس درآمد کسب کند.

سایر بروزرسانی‌های گوگل

برخی از بروزرسانی‌های کوچکتر فایربیس شامل پشتیبانی از پرس‌وجوهای OR در Firestore، بروزرسانی‌های امنیتی، پشتیبانی از فریم ورک‌هایی مانند SvelteKit، Asto و Nuxt در میزبانی Firebase، پشتیبانی از بروزرسانی‌های Fultter SDK و پشتیبانی از Firebase Hosting، برای برنامه‌نویسی وب با فلوتر از WebAssemby استفاده می‌کنند.

شاید خواندن این مطلب برای شما مفید باشد: توسعه موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل

منبع: techcrunch.com