زیر ساخت شبکه, مقالات

انواع، عملکرد و پین اوت کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8

انواع، عملکرد و پین اوت کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8

کابل های شبکه مختلفی وجود دارد که می توان برای خرید آنها اقدام کرد. کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8 انواع رایجی هستند که از کانکتور RJ45 استفاده می کنند. برخی از تجهیزاتی که به نوعی اتصال اترنت دارند کابل شبکه را به طور رایگان به همراه دارند.

کابل های شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8 همگی دارای سطوح مختلفی از عملکرد هستند و بنابراین خرید و یا انتخاب کابل مناسب برای کاربرد خاص شما ضروری است. این کابل‌های شبکه برای اتصال انواع عناصر شبکه از سوئیچ‌های اترنت و روترهای اترنت به سیستم ها، سرورها و سایر تجهیزات شبکه استفاده می‌شوند – در صورت وجود رابط اترنت، می‌توان آنها را با استفاده از کابل‌های اترنت متصل کرد.

برای خرید انواع کابل اترنت از فروشگاه شایگان کلیک کنید.

مفاهیم اولیه کابل شبکه

کابل‌های اترنت برای اتصال در اکثر محیط‌های اداری و خانگی به زوج های به هم تابیده در یک کابل کلی متکی هستند. کابل های شبکه Cat5، Cat6، Cat7 و غیره همگی از این فرمت استفاده می کنند. به هم تابیده سیم های داخلی باعث می شود که جریان داده ها متعادل شوند و تداخل را کاهش می دهد. به این ترتیب می توان داده ها را در مسافت های طولانی بدون نیاز به اقدامات احتیاطی انتقال داد.

از آنجایی که چندین جفت سیم به هم تابیده شده در یک کابل شبکه وجود دارد میزان پیچ خوردگی ها در هر جفت متفاوت است به طوری که هر گز دو پیچ تا تاب در یک راستا قرار نمی گیرند و این باعث کاهش تداخل در کابل می شود. کابل های شبکه که به عنوان کابل اترنت و پچ کئرد شناخته می شوند دارای کانکتور RJ45 در دو طرف خود هستند و حتی با طول های متفاوتی به بازار عرضه می شوند.

این دسته از کابل ها را می توان به دو صورت شیلد دار (SFTP) و بدون شیلد (UTP) خریداری کرد. اگر محیطی پر تداخل دارید یا می خواهید داده ها را تا مسافت طولانی انتقال دهید باید از کابل های شیلددار استفاده کنید و اگر محیطی با تداخل کم دارد و استفاده عمومی دارید می توانید برای خرید کابل شبکه UTP اقدام کنید.

روش های مختلفی برای محافظت از کابل های اترنت وجود دارد. رایج ترین آنها قرار دادن یک شیلد در اطراف هر زوج به هم تابیده است. این نه تنها محافظ خارجی کابل را فراهم می کند، بلکه تداخل بین زوج های به هم تابیده داخلی را نیز کاهش می دهد. سازندگان می توانند با قرار دادن محافظ در اطراف تمام سیم های کابل درست زیر غلاف کابل، عملکرد را بیشتر افزایش دهند. کدهای مختلفی برای نشان دادن انواع مختلف محافظ استفاده می شود که در ادامه به طور خلاصه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • U/UTP – Unshielded cable, unshielded twisted pairs
  • F/UTP – Foil shielded cable, unshielded twisted pairs
  • U/FTP – Unshielded cable, foil shielded twisted pairs
  • S/FTP – braided shielded cable, foil shielded twisted pairs

در اینجا TP به معنای زوج به هم تابیده، U به معنای بدون شیلد یا بدون محافظ، F به معنای محافظ فویلی و S به معنای محافظ بافته شده (توری) است.

یک تفاوت دیگر در کابل های شبکه (چه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و چه Cat8) این است که کابل جامد است یا رشته ای. همانطور که از نام آنها پیداست، یک کابل جامد از یک تکه مس به عنوان رسانای الکتریکی درون هر سیم استفاده می کند در حالی که کابل رشته ای از یک سری رشته های مسی به هم تابیده شده استفاده می کند. گرچه ممکن است هگام خرید کابل شبکه نیازی به دانستن این موضوع نباشد، اما هنگام نصب کابل شبکه طولانی ممکن است مهم باشد.

  • کابل رشته‌ای: این نوع سیم انعطاف‌پذیرتر است و برای کابل‌های اترنت که ممکن است کابل جابه‌جا شود، کاربرد بیشتری دارد – اغلب برای اتصالات روی میزها یا اتصالات عمومی به سیستم های شخصی، و غیره، جایی که ممکن است به حرکت یا تغییر نیاز باشد استفاده می شود.
  • کابل جامد: کابل جامد به اندازه نوع رشته ای انعطاف پذیر نیست، اما دوام بیشتری نیز دارد. این باعث می شود که آن را برای نصب دائمی مانند نصب کابل در زیر کف، نصب کابل در دیوار و موارد مشابه بهترین باشد.

کابل های شبکه Cat

انواع کابل های مختلف برای اترنت و دیگر برنامه های مخابراتی و شبکه در دسترس هستند. این کابل‌های شبکه با دسته‌بندی‌های مختلفی توصیف می‌شوند (به عنوان مثال کابل Cat5، کابل Cat6، Cat7 و Cat8)  که اغلب توسط TIA نامگذاری می شوند. در ادامه به معرفی انواع Cat خواهیم پرداخت:

CAT1: این مورد توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این فرم برای کابل کشی استاندارد تلفن (POTS) یا برای ISDN استفاده می شود.

CAT2: این مورد در TIA/EIA تعریف نشده است و نوعی کابلی است که برای شبکه های حلقه ای 4 مگابیت در ثانیه ای استفاده می شد.

CAT3: این کابل در TIA/EIA-568-B تعریف شده است و در شبکه های داده ای که از فرکانس حداکثر 16 مگاهرتز استفاده می کنند به کار برده می شود. برای استفاده در شبکه های اترنت 10 مگابیت در ثانیه (100Base-T) محبوبیت داشت اما حالا جای خود را به کابل های Cat5 داده اند.

CAT4: این کابل توسط TIA/EIA تعریف نشده است با این حال می توان از آن در شبکه هایی که از حداکثر فرکانس 20 مگاهرتز استفاده می کنند بکار گرفت. این نوع کابل شبکه اغلب در شبکه های حقله ای 16 مگابیت در ثانیه ای استفاده می شد.

CAT5: این مورد توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته نشده است. این کابل شبکه ای است که به طور گسترده برای شبکه های 100Base-T و 1000Base-T استفاده می شود، چون عملکرد مورد نیاز برای انتقال داده ها با سرعت 100 مگابیت در ثانیه و کمی بیشتر (125 مگاهرتز برای 1000Base-T اترنت) ارائه می دهد. کابل Cat5 جایگزین کابل Cat3 شد و برای چندین سال به عنوان استاندارد کابل کشی اترنت شناخته شد. کابل Cat5 از زوج های به هم تابیده برای جلوگیری از تداخل داخلی؛ XT و همچنین تداخل با سیم های خارجی، AXT استفاده می کند. اگرچه استاندارد نشده است، کابل Cat 5 معمولاً از 1.5 تا 2 پیچ در هر سانتی متر استفاده می کند.

CAT5E: این شکل از کابل توسط TIA/EIA به رسمیت شناخته شده است و در TIA/EIA-568 تعریف شده است که آخرین بار در سال 2001 بازبینی شده است. این نوع کابل شبکه کارایی بیشتری را نسبت به کابل Cat5 ارائه می دهد. Cat-5e را می توان برای 100Base-T و 1000Base-T استفاده کرد. استاندارد Cat 5e نسبت به  Cat 5 بهبود یافته است و نوعی کابل Cat 5 است که با مشخصات بالاتر همراه است، اگرچه از نظر فیزیکی مشابه Cat 5 است. برای اطمینان از اینکه می تواند در سرعت های داده بالاتر کار کند، با مشخصات بالاتر تست شده است. زوج های به هم تابیده درون کابل‌های شبکه معمولاً دارای همان سطح پیچش کابل‌های Cat 5 هستند.

انواع، عملکرد و پین اوت کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8

CAT6: این کابل در TIA/EIA-568-B تعریف شده است، نسبت به Cat5 و Cat 5e بهبود قابل توجهی در عملکرد ارائه می دهد. در طول ساخت، کابل های Cat 6 محکم تر از Cat 5 یا Cat 5e به هم تابیده می شوند و اغلب دارای یک فویل بیرونی یا محافظ بافته شده (توری) هستند. محافظ از زوج های بهم تابیده شده داخل کابل اترنت محافظت می کند و به جلوگیری از تداخل و نویز کمک می کند. کابل‌های CAT6  می‌توانند از لحاظ فنی تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کنند، اما فقط تا 55 متر می‌توانند این کار را انجام دهند.

CAT6A: حرف a در نام کابل شبکه Cat6a مخفف Augmented است. این استاندارد در سال 2008 بازنگری شده است. کابل های Cat6a حداکثر پهنای باند دو برابری را پشتیبانی می کنند و می توانند سرعت انتقال بالاتری را در طول کابل شبکه طولانی تر ارائه دهند. این دسته از پچ کوردها از محافظ هایی استفاده می کنند که به حذف نویز کمک می کنند با این حال آنها باعث می شوند که کابل از انعطاف پذیری کمتری برخوردار باشد.

CAT7: این نامگذاری غیر رسمی برای کابل کشی کلاس ISO/IEC 11801 Class F است که شامل 4 زوج به هم تابیده جداگانه در داخل یک روکش کلی است. هدف آن برنامه هایی است که در آنها اتقال حداکثر 600 مگابیت در ثانیه مورد نیاز است.

CAT8: کابل های شبکه Cat8 در حال حاضر عرضه شده اند و گام بزرگی در افزایش سرعت / پهنای باند داده برداشته اند. بر این اساس، این کابل های Cat8 به طور کلی گران تر از نسخه های قدیمی مانند Cat7 یا Cat6 هستند.

خلاصه عملکرد کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat8
 
دسته بندی محافظ حداکثر سرعت انتقال (در 100 متر) حداکثر پهنای باند
CAT3 بدون محافظ 10 مگابیت بر ثانیه 16 مگاهرتز
CAT5 بدون محافظ 10/100 مگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
CAT5E بدون محافظ 1000 مگابیت بر ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
CAT6 محافظ دار / بدون محافظ 1000 مگابیت بر ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه > 250 مگاهرتز
CAT6A محافظ دار 10000 مگابیت بر ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 500 مگاهرتز
CAT7 محافظ دار 10000 مگابیت بر ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 600 مگاهرتز
CAT8 محافظ دار 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت در ثانیه * 2000 مگاهرتز

25  گیگابیت در ثانیه برای Cat 8.1 و 40 گیگابیت در ثانیه برای  Cat 8.2

کانکتورهای کابل شبکه

کانکتور RJ45، به طور عمومی به عنوان کانکتور فیزیکی مورد استفاده در کابل های شبکه استفاده می شود. از کابل CAT3 تا CAT6، کانکتور RJ45 فرمتی است که استفاده می شود. کابل های اترنت Cat7 را می توان به کانکتورهای RJ45 متصل کرد اما اغلب در نسخه های تخصصی به نام GigaGate45 (GG45) استفاده می شود. خوشبختانه اینها با RJ45 سازگار هستند، بنابراین در هنگام تغییر به Cat 7 نیازی به نصب کاملاً جدید نیست.

کانکتور RJ45 مورد استفاده در انتهای کابل‌های اترنت، شاخه‌های پلاستیکی کوچکی هستند که در صورت نیاز به جدا کردن کابل، می‌توانند آزاد شوند. اصطلاح پلاگین به انتهای نر اتصال روی کابل شبکه و جک به پورت یا مادگی اشاره دارد که معمولاً روی تجهیزات قرار دارد.

کانکتور RJ45 دارای هشت پین است که در فاصله 1 میلی متری از هم قرار گرفته اند و سیم ها برای ایجاد یک اتصال قابل اعتماد وارد و فشرده می شوند. نوع کانکتور واقعی به عنوان 8P8C – ، هشت موقعیت ، هشت تماس شناخته می شود.

کانکتورهای اترکن (Ethercon)

اگرچه کانکتور RJ45 برای اکثر برنامه ها ایده آل است، اما به خصوص قوی نیست. برای اتصالات اداری، دیتاسنتر و خانه که در آن استحکام مشکلی ندارد، مناسب است. با این حال، تعدادی سناریو وجود دارد که در آنها به یک اتصال قوی‌تر نیاز است – برنامه‌هایی مانند صوتی تصویری، صوتی صحنه و نورپردازی، و غیره که در آن از اترنت استفاده می‌شود، به اتصال بسیار قوی‌تری نیاز دارند.

برای رفع این مشکل از کانکتور Ethercon استفاده می شود. کانکتور Ethercon را می توان به ترکیبی از RJ45 با کانکتور XLR تشبیه کرد. از آنجایی که کانکتور Ethercon دارای محافظ بیرونی فلزی دایره‌ای است که با سبک داخلی RG45 ترکیب شده است، اتصال مورد نیاز را با استحکام لازم برای برنامه‌هایی که در آن اتصالات اترنت مورد نیاز است، فراهم می‌کند.

پین اوت کابل شبکه

اگرچه کابل کشی و جزئیات ساخت کابل ممکن است بین دسته های مختلف کابل متفاوت باشد، اتصال اولیه یکسان باقی می ماند. به این ترتیب می توان از کابل های اترنت به طور قابل اعتماد برای ایجاد اتصال بین تجهیزات و غیره استفاده کرد. خلاصه ای از سیگنال های حمل شده و سیم ها و اتصالات مربوطه در جدول زیر آورده شده است:

RJ-45 / Cat 5 / Cat 5e Pinout & Wiring
پین
شماره
تلفن 10Base-T 100Base-T 1000Base-T حالت PoE
A
حالت PoE
B
1 +TX +TD +BI_DA خروجی 48 ولت
2 -TX -TX -BI_DA خروجی 48 ولت
3 + RX + RX +BI_DB برگشت 48 ولت
4 Ring +BI_DC خروجی 48 ولت
5 Tip -BI_DC خروجی 48 ولت
6 -RX -RX -BI_DB برگشت 48 ولت
7 +BI_DD برگشت 48 ولت
8 -BI_DD برگشت 48 ولت

برای پانج کابل های شبکه به کانکتورهای RJ45 از دو استاندارد T568A و T568B استفاده می شود. یکی از این استانداردها باید رعایت شود، زیرا این امر اتصال مورد نیاز را تضمین می‌کند، اگرچه از آنجایی که فقط یک قرارداد رنگی است و سیم‌ها و جفت‌های یکسان به پین‌های یکسانی متصل می‌شوند، مهم نیست که کدام یک را دنبال کنید. در عمل T568B بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین احتمالاً بهترین کار استفاده از این استاندارد است.

پین اوت کابل شبکه

استاندارد مورد استفاده ممکن است روی غلاف کابل های اترنت آماده نیز نشان داده شود.

پین اوت و پانچ  RJ-45
پین T568A T568B
1 سفید با راه  سبز سفید با راه راه نارنجی
2 سبز نارنجی
3 سفید با راه نارنجی سفید با راه سبز
4 آبی آبی
5 سفید با راه آبی سفید با راه آبی
6 نارنجی سبز
7 سفید با راه قهوه ای سفید با راه قهوه ای
8 رنگ قهوه ای رنگ قهوه ای

کابل های کراس  Ethernet Cat 5

تعدادی پیکربندی مختلف از کابل وجود دارد که ممکن است با توجه به تجهیزات و نیاز استفاده شود. رایج ترین نوع کابل های straight هستند که در پیکربندی 1 به 1 سیم کشی می شوند. با این حال کابل های کراس  Cat-5 نیز در مواقعی مورد نیاز است.

به طور معمول یک کابل Cat5 که برای اتصال یک کامپیوتر (PC) به یک سوئیچ استفاده می شود، یک کابل straight است. با این حال اگر دو کامپیوتر یا دو سوئیچ به هم متصل باشند، از کابل کراس  Cat5 استفاده می شود.

بسیاری از واسط‌های اترنت که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند نوع کابل را تشخیص دهند، خواه کابل straight  یا Crossover باشد، و می‌توانند با فرمت مورد نیاز سازگار شوند. این بدان معنی است که نیاز به کابل های کراس  Cat-5 کمتر از آنچه که باید باشد است.

حداکثر طول کابل اترنت

اغلب لازم است از کابل های اترنت طولانی استفاده شود، با این حال محدودیت هایی برای فاصله ای وجود دارد که می توان داده ها را به طور قابل اعتماد حمل کرد. هنگامی که از کابل های اترنت طولانی استفاده می شود، نویز اضافی دریافت می شود و در نهایت داده ها توسط کابل مخدوش می شوند.

خلاصه ای از کابل های اترنت و حداکثر طول کارکرد آنها در زیر آورده شده است:

حداکثر طول برای کابل های اترنت طولانی
مشخصات نوع کابل حداکثر طول
10BaseT زوج بهم تابیده بدون محافظ 100 متر
10Base2 کابل کواکسیال نازک 180 متر
10Base5 کابل کواکسیال ضخیم 500 متر
10 BaseF کابل فیبر نوری 2000 متر
100BaseT زوج بهم تابیده بدون محافظ 100 متر
100 BaseTX زوج بهم تابیده بدون محافظ 220 متر

طول های ارائه شده معمولاً به عنوان حداکثر پذیرفته شده هستند، اما در استاندارد IEEE گنجانده نشده اند.

قابلیت دسترسی به  کابل های شبکه CAT9 یا CAT10

پیشرفت های شگرف در فناوری در طول سال ها یکی از دلایل اصلی افزایش تقاضا برای شبکه های قابل اعتماد است. فهرست‌های متعددی از انواع کابل در گذشته معرفی شده‌اند که ویژگی‌های مختلفی را برای کاربردهای مختلف نشان می‌دهند. کابل‌های اترنت از 1 گیگابایت به 40 گیگابایت تبدیل شدند و سیستم‌های راندمان، صرفه‌جویی در هزینه و افزایش سرعت را ارائه کردند. با این وجود، این سوال پیش می‌آید: آیا قرار است با کابل‌هایی با سرعت بالاتر از اینها مواجه شویم؟

پاسخ کوتاه این است که هر دو کابل اترنت (CAT9 و CAT10) در حال حاضر در دسترس نیستند. با این حال، آخرین کابل CAT8 با فرکانس‌های 2000 مگاهرتز و سرعت انتقال داده 40 گیگابایتی کار می‌کند که در حال حاضر بیش از اندازه کافی است. بنابراین، هنوز نیازی به CAT9 یا CAT10 نیست!

جدیدترین نوع کابل شبکه موجود در بازار کدام است؟

Cat8 آخرین نوع کابل شبکه ای است که توسط استانداردهای TIA شناخته شده و در حال حاضر در بازار موجود است. در مقایسه با مدل‌های قبلی، سرعت انتقال داده را با سرعت 1 یا 2 گیگاهرتز و تا 40 گیگابیت بر ثانیه نشان می‌دهد.

یک کابل Cat8 دارای چهار زوج به هم تابیده است که هر کدام به صورت جداگانه با پوشش فویل با یک محافظ بافته شده اضافی در اطراف هر چهار زوج به هم تابیده محافظت می شود. هر زوج به هم تابیده در فویل هادی های داخلی را می پوشاند تا راه را برای انتقال داده های بیشتر هموار کند. در نتیجه، این ماده رسانا دلیل اصلی سرعت بالاتر انتقال داده و خطاهای کمتر است. این کابل های اترنت از سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه در فواصل 30 متری یا 10 گیگابیت در ثانیه در فواصل تا 100 متر پشتیبانی می کنند.

تقاضا برای انتقال سریعتر داده ها به طور تصاعدی در طول سال ها افزایش یافته است زیرا داده های بیشتری به ظرفیت ذخیره سازی متصل می شود. تعداد فزاینده‌ای از تولیدکنندگان سخت‌افزار شبکه، متخصصان فناوری اطلاعات و داده‌ها، مهندسان را وارد می‌کنند تا داده‌های متمرکز را در فضای ابری ادغام کنند تا با تحول دیجیتال سازگار شوند. بر این اساس، آنها روش های مبتکرانه و مقرون به صرفه تری را برای انتقال داده ها در کوتاه ترین زمان در نظر می گیرند. از آنجایی که کابل کشی Cat8 با در نظر گرفتن شبکه های 40G طراحی شده است، جایگزین مناسبی برای کابل کشی فیبر نوری کم هزینه است. به طور کلی، CAT8 سریع‌ترین کابل اترنت است که تاخیر را کاهش می‌دهد تا برای کیفیت سیگنال برتر تلاش کند.

می توانید انتظار داشته باشید که کابل های اترنت CAT9 و CAT10 چند سال بعد در بازار ظاهر شوند. آنها نشان دهنده نسل بعدی اتصال سیمی در میان سیگنال های بی سیم هستند.

استانداردهای TIA: برای شما چه معنایی دارد؟

استانداردهای انجمن صنعت مخابرات (TIA) به ویژگی های مشخص شده ای اشاره دارد که یک سیستم کابل کشی با کیفیت را تعریف می کند. این اطلاعات عمیق در مورد طراحی، ساخت و مدیریت کابل ها برای یک سیستم ارتباطی یکپارچه بیان می کند. پارامترهای مناسب برای هر جنبه از سیستم کابل کشی به استاندارد زیرساخت برای دیتاسنتر، آخرین بازار فناوری را که از حجم بالاتری از انتقال داده پشتیبانی می کند، خبر می دهد.

معنی مشخصات نوشته شده بر روی کابل شبکه

معنی مشخصات نوشته شده بر روی کابل شبکه

Cat.No.: این اختصار در واقع کد طبقه بندی کابل در مثال ما برای شرکت لگراند می باشد.

سه عدد اول نوع محصول که در اینجا کابل است را نشان میدهد(327) و دو عدد دوم نوع  کابل را معرفی میکند. مثلا 54 نشان دهنده یک کابل خاص با مشخصات مختص به خود است.

Taype: به نوع محافظ کابل اشاره دارد و دارای انواع مختلفی است.

U/FTP:  اطراف هر زوج سیم بصورت جداگانه فویل پیچیده شده است.

F/UTP: اطراف تمام زوج سیم ها یک فویل کشیده شده است.

U/UTP: این کابل هیچگونه محافظی ندارد.

F/FTP: اطراف هر زوج سیم یک فویل کشیده شده است وتمامی زوج سیم ها در یک فویل دیگر قرار دارند.

SF/FTP: از انواع گران قیمت  کابل محسوب میشود چون دارای یک حفاظ بافته شده اطراف کابل ها می باشد و همچنین اطراف هر زوج سیم بصورت جداگانه فویل پیچیده شده است.

F/UTP(FTP): بسیار شبیه UTP است با این تفاوت که دور سیمها یک محافظ آلومینیومی وجود دارد.

معنی مشخصات نوشته شده بر روی کابل شبکه

TYPE of Sleeve: به جنس روکش اشاره میکند.

PVC: شامل سه استاندارد CM،CMP و CMR می باشد.

Cm: برای مکانهای هستند که امنیت چندان بالای نیاز ندارند مانند خانه و ادارات یک طبقهبه کار می رود.

نصب این کابل ها بصورت توکار توصیه نمیشود.

هنگام اتش سوزی اتش افقی ایجاد نمیکند.

CMP: CMP اختصار Communications Multipurpose, Plenum است .

این کابل به گونه ای طراحی شده است که در صورت آتش سوزی آتشی بیشتر از 152 سانتی متر ایجاد نمیکند و خودبخود نیز خاموش میشود.

در هنگام سوختن هم گاز سمی زیادی ایجاد نمیکند و بدینسان مناسب مکان های با امنیت بالا می باشد.

CMR: اختصار Communications Multipurpose, Riser  می باشد.

این نوع کابل بصورتی طراحی شده است که مانع از انتشار اتش سوزی میشود .

مناسب ساختمانهای که نیاز به امنیت بالای دارند و همچنین ساختمانهای چندین طبقه می باشد.

Number of Sleeve : تعداد زوج سیم ها را نشان می دهد.

Assembly: به روش قرار گرفتن سیم ها اشاره میکند.

Diameter over insulation: قطر عایق را نشان میدهد.

Cable Diameter(mm): قطر کابل را نشان میدهد.

(Kg/Km)  Weight of cable : وزن کابل را نشان می دهد.

Min.bending Radius when laying(mm): حداقل  شعاع خم شدگی را هنگام کار گزاری کابل نشان میدهد.

AWG gauge : شاخصی است لگاریتمی که  سطح مقطع یک سیم گرد را نشان میدهد.

Maximum Liner resistance(OHM/KM): حداکثر مقاومت خطی را نشان میدهد.

DC Dielectric Strength: نشان دهنده مقاومت دیالکتریکی است.

Minimum propagation speed: حداقل سرعت انتشارموج الکتریکی در فضای آزاد در سرعت نور را نشان میدهد و بر اساس پارامتر های فرکانس و طول موج محاسبه می شود

Characteristic Impedance from 1 to 100 MHZ:  دامنه ولتاژ یک موج هنگام انتشار بر روی خط را نشان میدهد.

Pack(m): طول کابل را بر حسب متر نشان می دهد.

Packaging: نحوه بسته بندی را نشان می دهد.

در جدول زیر مشخصات کابل های شبکه لگراند آورده شده است

327 56 327 75 327 72 327 57 327 75 327 59 327 58 327 55 Cat.No.
U/UTP U/UTP U/UTP F/UTP U/UTP SF/UTP F/UTP U/UTP Taype
CMR CMP PVC PVC PVC PVC PVC PVC Type

of sleeve

4 4 4 4 2*4 4 4 4 Number of Sleeve
Pairs Pairs Pairs Pairs Pairs Pairs Pairs Pairs Assembly
1.02 ± 0.05 1.02 ± 0.05 1.02 ± 0.06 1.16 ± 0.05 1.02 ± 0.06 1.16 ± 0.05 1.16 ± 0.05 1.02 ± 0.06 Weight of

cable

(kg/km)

6.1 ± 0.3 6.1 ± 0.3 6.1 ± 0.3 7.1 ± 0.5 6.2 ± 0.2 x

12.4 ± 0.6

8.1 ± 0.3 7.1 ± 0.5 6.1 ± 0.3 Cable Diameter(mm)
40 40 33 to 40 40 to 53 80 to 83 54 to 66 40 to 53 33 to 40 Weight of

cable

(kg/km)

25 25 25 60 25 65 60 25 Min.bending Radius when laying(mm)
23 23 23 23 23 23 23 23 AWG gauge
95 * 95 * 95 * 95 * 95 * 95 * 95 * 95 * Maximum Liner resistance(OHM/KM)
1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

1 KV/

1 min *

DC Dielectric Strength
> 65% > 65% > 65% > 65% > 65% > 65% > 65% > 65% Minimum propagation speed
100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

100 Ω

±15%

Characteristic Impedance from 1 to 100 MHZ
Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Blue

RAL

5015

Colour
305 305 1000 305 500 500 500 305 Pack(m)
Box Box Reel Reel in

box

Reel Reel Reel Box Packaging

در شکل زیر میتوانید انواع رایج برای قطر کابل ها را مشاهده بفرمایید.

قطر کابل شبکه

منابع: .electronics-notes و satmaximum