کابل شبکه, مقالات

تفاوت کابل CCA و CCC و CCS

تفاوت کابل CCA و CCC و CCS در مقابل کابل مس خالص

اگر تا کنون برای خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه اقدام کرده باشید، احتمالا می‌دانید که کابل شبکه به سه نوع اصلی CCA، CCS و CCC تقسیم می‌شود. تفاوت این سه نوع کابل در جنس مغزی آن‌ها است. کابل CCA از یک رشته آلومینیومی و روکشی مسی تشکیل شده است؛ در حالی که در CCS به جای آلومینیوم، فولاد به کار می رود. کابل شبکه تمام مس (CCC)، به مراتب کیفیت بهتری نسبت به دو نوع دیگر دارد اما بسیار گران‌تر است. در این مقاله، با ما همراه شوید تا شما را با مزایا و معایب انواع کابل شبکه آشنا کنیم.

کابل CCA چیست؟

در صنعت برق، آلومینیوم، رایج‌ترین جایگزین برای مس محسوب می‌شود.کابل CCA (copper-clad aluminum)، یک نوع رسانای آلومینیومی با روکشی از مس است. جالب است بدانید که کابل‌های آلومینیومی با کاربردی گسترده در توزیع برق، عمدتا در زیر جاده‌ها مدفون شده‌اند.

در ساخت کابل CCA ، یک رشته آلومینیومی توسط لایه ای نازک از مس به طور کامل احاطه می‌گردد. سپس، این رشته توسط غلتک هایی مخصوص کشیده می‌شود تا قطر آن حدودا به اندازه ضخمات موی انسان (0.1 میلیمتر) کاهش یابد!

معایب کابل CCA

کابل CCA، در مقایسه با کابل مسی دارای معایب زیر است:

  • عدم انعطاف پذیری
  • مقاومت بالاتر
  • رسانایی کمتر

این معایب منجر به افزایش مقدار مورد استفاده کابل CCA نسبت به کابل مسی، برای حمل جریان یا آمپرهای مشابه می‌شود.  در بحث مدیریت کابل، این امر معمولا مشکل جدی تلقی نمی شود؛ چرا که با افزایش جزیی سایز حل می‌گردد.

بهتر است بدانید که آلومینیوم در برخی از کابل‌های کواکسیال با فرکانس بالا (high-frequency coaxial cables) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا در فرکانس‌های بسیار بالا (GHz)، آلومینیوم در مقایسه با مس عملکرد بسیار بهتری دارد. در هر دو مورد ذکر شده، آلومینیوم به رنگ نقره‌ای و به راحتی قابل تشخیص نسبت به مس است.

کابل CCA

مزایا کابل CCA

 کابل CAA  در مقایسه با کابل‌های مسی دارای دو مزیت اصلی زیر است:

  • مقرون به صرفه بودن
  • سبک بودن

از دیگر مزایا این کابل می‌توان به سهولت در نصب، جابجایی و مهار آن اشاره کرد؛ زیرا CAA  بسیار سبک‌تر از کابل مسی است. همچنین، قیمت مس حدود 3 برابر آلومینیوم است؛ بنابراین کابل CAA  انتخاب بسیار مقرون به صرفه ای برای تولیدکنندگان کابل شبکه محسوب می‌شود. با توجه به این کاهش چشمگیر ارزش کابل، احتمال سرقت نیز کمتر می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع کابل نسبت به آلومینیوم ساده، مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد.

کابل CCS  چیست؟

CCS (copper-clad steel) ، مشابه کابل CAA یک رسانای فولادی با روکشی نازک از مس است. روش تولیدی این کابل نیز مشابه  CAA است که در آن قطر رشته به وسیله غلتک و قالب‌ها کاهش می‌یابد.

مزایا و معایب کابل CCS

فولاد در مقایسه با آلومینیوم استحکام مکانیکی بالاتری دارد؛ بنابراین آسیب‌های فیزیکی در هنگام نصب به حداقل می‌رسد. این مزیت فولاد را به جایگزینی قوی برای مس تبدیل می‌کند.

 از طرف دیگر، فولاد در مقایسه با آلومینیوم سنگین‌تر است و انعطاف پذیری کمتری دارد. همچنین، رسانایی فولاد نسبت به مس نیز کمتر است.

ذکر این نکته ضروری است که استفاده از کابل‌های CCA و CCS به عنوان جایگزین کابل مس خالص، می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. در شرایطی که استفاده از کابل مسی خالص تعیین شده است، استفاده از CCA و CCS به عنوان جایگزین می‌تواند مشکلات دراز مدتی را ایجاد کند. رفع این مشکلات نیز پس از نصب کابل، هزینه‌های زیادی به همراه دارد.

کابل CCC چیست؟

 کابل CCC (Copper Clad Copper)، به صورت کامل از مس ساخته می‌شود. از مزایای این نوع کابل، می‌توان به رسانایی، سرعت، انعطاف پذیری و ایمنی بالا اشاره کرد.

 اگر در تولید این کابل ، از مس بازیافتی به عنوان ماده رسانا استفاده شود، مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، برخی از تولیدکنندگان از آلیاژهای از مس با عیار پایین برای تولید این نوع کابل استفاده می‌کنند. این آلیاژ مخلوطی از مس بازیافتی به همراه ناخالصی‌های از قبیل برنج، قلع و سایر آلاینده‌ها است که ابتدا به صورت یک میله 8 میلی متری با روکشی از مس در می‌آید. سپس، مشابه روش تولید CCA، قطر کابل کاهش می‌یابد و رسانایی پر از ناخالصی با محتوا بالای اکسیژن تولید می‌گردد. مقاومت این نوع کابل می‌تواند حتی بیشتر از کابل‌های آلومینیومی باشد!

تشخیص این نوع کابل از کابل مسی خالص، کار نسبتا دشواری است؛ زیرا هر دو نوع کابل رنگ زرد مشابهی دارند. بهترین روش تشخیص، اندازه گیری مقاومت کابل است. شما می‌توانید با مطالعه راهنمای خرید کابل شبکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 خطرات مرتبط با کابل CCA و CCS

یکی از اصلی‌ترین خطرات مرتبط با CCA و CCS ناشی از مقاومت بسیار بالا آلومینیوم و فولاد نسبت به مس است. در نتیجه این مقاومت بالاتر، ظرفیت جریان کاهش می‌یابد و دمای کابل بیش از حد افزایش می‌یابد. در این صورت احتمال آتش سوزی به صورت بلقوه ایجاد می‌شود.

همچنین، هنگام نصب کابل CCA احتمال شکستگی وجود دارد، زیرا آلومینیوم نسبت به مس بسیار شکننده‌تر است. علاوه بر این، این نوع کابل‌ها در نقاط ترمینال، مستعد فرسودگی هستند، که می‌تواند منجر به عیوب تصادفی شود. این مشکل در ICD بسیار صادق است. در سیستم‌های هشدار دهنده ای که از CCA استفاده شده است، احتمال وقوع آلارم‌های کاذب وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله چگونه قطعی کابل اترنت را بر طرف کنیم مراجعه کنید.

یکی دیگر از مشکلات، تشخیص کابل CCA از کابل مسی است. هنگامی که کابل بریده می‌شود، مس تمایل به ایجاد لکه‌ای مشابه مس جامد بر روی آلومینیوم دارد. گاهی می‌توان با ذره بین یا با استفاده از فندک این تشخیص را انجام داد. ( با توجه به این که آلومینیوم نقطه ذوب بالاتری نسبت به مس دارد.)

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت‌ها، مزایا و معایب کابل شبکه CCA، CCS و CCC پرداختیم. هنگام خرید کابل شبکه، با پشتیبانی کابل کشی شبکه، مشورت کنید تا مطمین شوید بهترین انتخاب را متناسب با کاربرد و شرایط انجام می‌دهید. اگر به دنبال نصب آسان کابل شبکه هستید و می‌خواهید از هرگونه ریسک و درسری دوری کنید، کابل مس خالص بهترین گزینه است. از طرفی، کابل CCA با صرفه جویی در هزینه‌های شما، می‌تواند انتخاب بسیار جذابی به نظر رسد.

کارشناسان ما در هنر توسعه و ارتباطات شایگان، تمامی ابهامات و سوالات شما را رفع خواهند کرد تا بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به صفحه راهنمای خرید اینترنتی کابل شبکه اترنت مراجعه کنید.

منبع: www.copperled

سوالات متداول

   روش تشخیص کابل CCA از CCC  چیست؟

شما می‌توانید با استفاده از فندک و حرارت دادن کابل بریده شده تشخیص را انجام دهید. به این ترتیب که اگر کابل از مس خالص باشد فقط گداخته می‌شود ولی اگر آلومینیومی باشد، پودری سیاه رنگ ایجاد می‌شود.

تفاوت اصلی کابل CCS  و CCA  چیست؟

تفاوت کابل CCA و CCS در جنس مغزی آن‌ها است. در CCA از آلومینیوم و  در CCS از فولاد به عنوان مغزی کابل استفاده می‌شود.