,

تفاوت کابل CCA و CCC و CCS در مقابل کابل مس خالص

تفاوت کابل CCA و CCC و CCS در مقابل کابل مس خالص

در هنگام خرید کابل شبکه ممکن است با کابل های CAA، CCC و CCS برخورد کنید. اگر تفاوت این دسته از کابل ها را نمی دانید می توانید ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

کابل CCA چیست؟

رایج ترین جایگزین مس مورد استفاده در صنعت برق، آلومینیوم است. به طور گسترده در توزیع برق استفاده می شود، بسیاری از کابل های آلومینیومی در زیر جاده ها به عنوان کابل برق مدفون می شوند. CCA یک رسانای آلومینیومی با پوشش نازک مسی است. این نوع کابل با پوشاندن یک رشته آلومینیومی در لایه از از نوار مسی ساخته می شود که در امتداد درز جوش داده می شود تا آلومینیوم را به طور کامل در بر بگیرد. کل رشته آلومینیومی دارای قطر 0.1 میلیمتری است درست چیزی بیش از ضخامت موی انسان.

معایب

معایب اصلی کابل CCA عدم انعطاف پذیری، مقاومت بالاتر و رسانایی کمتر در مقایسه با مس است. این بدان معناست که شما باید مقدار بیشتری از آن را برای حمل جریان یا آمپرهای مشابه استفاده کنید. در مدیریت کابل برق؛ این معمولا مشکلی ایجاد نمی کند زیرا فقط باید یک یا دو اندازه را افزایش دهید. این منجر به یک کابل کلی بزرگتر به دلیل استفاده از عایق و روکش می شود، اما صرفه جویی در کابل مسی کاملا قابل توجه است. آلومینیوم همچنین در برخی از کابل های کواکسیال با فرکانس بالا استفاده می شود که در آنها آلومینیوم می تواند بهتر از مس در فرکانس های بسیار بالا (گیگاهرتز) کار کند. در هر دو مورد آلومینیوم لخت (نقره ای رنگ) است.

کابل CCA

مزایا

CCA نسبت به مس جامد مزایایی دارد که ارزان تر و وزن پایین تری دارد. CCA به طور قابل توجهی سبک تر از مس است و در برخی از کاربردها می تواند مزایایی در مهار و جابجایی کابل ارائه دهد. آلومینیوم حدود یک سوم قیمت مس است و بنابراین باعث صرفه جویی در هزینه تولیدکابل شبکه نسبت به هادی های مس جامد می شود. با کاهش تا حد زیادی قیمت ، احتمال سرقت نیز کمتر است. همچنین مقاومت در برابر خوردگی بهتری نسبت به آلومینیوم ساده دارد.

کابل CCS چیست؟

CCS (فولاد روکش شده با مس) شبیه CCA است که یک رسانای فولادی به طور نازک با یک لایه مس است. فولاد استحکام مکانیکی بالاتری نسبت به آلومینیوم دارد اما سنگین تر و انعطاف پذیرتر است. البته رسانایی آن نیز کمتر از مس است. این به روش مشابه CCA تولید می شود که به موجب آن مس اعمال شده به قطرهای کوچکتری در می آید.

مزایا

استحکام مکانیکی بالاتر جایگزینی قوی برای مس ایجاد می کند که در مقایسه با آلومینیوم آسیب فیزیکی را در حین نصب به حداقل می رساند. هنگامی که هر دوی CCA و CCS به عنوان کابل های مسی خالص منتقل می شوند، مشکلات به وجود می آیند. هیچکدام برای کاربردهایی که به مس خالص نیاز دارند مناسب نیستند و می توانند مشکلات طولانی مدتی ایجاد کنند که بعد از نصب کابل، رفع آنها پر هزینه است.

کابل CCC چیست؟

مشکل مهم دیگر استفاده از مس بازیافتی به عنوان ماده رسانا است. این هادی ها که با نام CCC (مس روکش شده با مس) شناخته می شوند، از آلیاژهای مس کم عیار ساخته شده از مخلوط مس بازیافتی با ناخالصی هایی مانند برنج، قلع و سایر آلاینده ها استفاده می کنند و آنها را به یک میله 8 میلی متری تبدیل می کنند. سپس در فویل مسی پوشانده می‌شود و با استفاده از فرایند مشابه CCA کاهش می‌یابد و در نتیجه رسانایی پر از ناخالصی‌ها با محتوای اکسیژن بسیار بالا و مقاومتی که ممکن است حتی از آلومینیوم هم بالاتر باشد، می‌شود. تشخیص این امر می تواند بسیار دشوار باشد زیرا هادی به نظر “زرد” می رسد (مثل مس در هنگام برش). بهترین راه برای بررسی این است که در صورت داشتن تجهیزات مناسب، مقاومت هادی را اندازه گیری کنید.

کابل CCC

خطرات مرتبط با CCA و CCS چیست؟

مشکلات اصلی این است که آلومینیوم و فولاد مقاومت بسیار بالاتری نسبت به مس دارند. این منجر به کاهش ظرفیت جریان می شود و در نتیجه کابل بیش از حد گرم می شود و به طور بالقوه منجر به آتش سوزی می شود. آلومینیوم همچنین بسیار شکننده تر از مس است و این می تواند منجر به شکستگی در حین نصب شود.

این کابل ها همچنین مستعد فرسودگی در نقطه ترمینال هستند که می تواند باعث ایجاد خطاهای تصادفی شود. این امر به ویژه در مورد کانکتورهای ICD  صادق است. سیستم‌های هشدار با استفاده از CCA می‌توانند منجر به قرائت‌های نادرست و آلارم‌های کاذب شوند، در حالی که با کواکس‌ها منجر به کاهش کیفیت تصویر، به ویژه در فواصل طولانی می‌شود.

چرا این یک مشکل به وجود می آید؟

یکی از مشکلات این است که حتی در صورت بازرسی دقیق، تشخیص CCA بسیار دشوار است. همانطور که کابل بریده می شود، تمایل به فرسودگی مس در انتهای بریده شده آلومینیوم وجود دارد که آن را شبیه مس جامد می کند. گاهی اوقات می توان با ذره بین یا یک تست سوختگی ساده (با استفاده از فندک) تشخیص داد. برای مثال آلومینیوم نقطه ذوب بالاتری نسبت به مس دارد.

با این حال، CCA نباید به سادگی نادیده گرفته شود. در برخی از پروژه ها اجراهای کوتاه، CCA می تواند به خوبی با استاندارد قابل قبولی کار کند. در این صورت، مطمئن شوید که از چیزی که می‌خرید آگاه هستید و صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه انجام می دهید. در برخی از کارها، پس انداز ممکن است ارزشمند باشد، در حالی که در برخی دیگر، بازدیدهای مجدد و نارضایتی مشتری بسیار زیاد خواهد بود.

منبع: copperled