زیر ساخت شبکه, مقالات

تفاوت تست پرمننت و تست چنل چیست؟

هنگام استفاده از کابل شبکه، انتخاب روش تست صحیح بین تست لینک پرمننت و تست چنل به منظور مطابقت با استاندارد های تست ISO و TIA ضروری است. اما تفاوت تست پرمننت و تست چنل چیست؟

تست پرمننت

تست لینک پرمننت شامل کابل کشی UTP/STP از پچ پنل به خروجی ناحیه کار است.

استاندارد های آزمایش نقاط انتقال/تثبیت اختیاری را مجاز می‌ سازند، اما در اکثر نصب‌ ها، لینک پرمننت یک کابل بدون وقفه بین پریز دیوار و پچ پنل است. در حالی که پچ‌‌ کورد ها جز جدایی‌ ناپذیر شبکه هستند، اما اغلب کیفیت جنس آن‌ ها نادیده گرفته می‌ شود. پچ‌ کورد ها بیشتر از هر قطعه‌ی دیگری به‌کار برده شده و دچار تغییر می‌ شوند که این امر باعث می‌ شود آسیب‌پذیری بیشتری هم داشته باشند. از طرفی کیفیت و کارایی پچ‌ کورد ها به صورت مستقیم با کیفیت تست چنل در ارتباط است.

با تست پرمننت، یک لینک می‌ تواند تنها با اضافه کردن یک پچ‌ کورد با کیفیت، به صورت قابل اعتمادی در کانال پیکربندی شود.

تست پرمننت

تست چنل

یک آزمایش چنل شامل لینک پرمننت گفته شده در بالا به اضافه هر سیم تجهیزات (پچ کورد) در دو انتهای لینک پرمننت است. گواهی‌ دهنده‌ ها معمولاً از ماژول‌ های «چنل» برای آزمایش استفاده می‌ کنند. این ماژول ها دارای سوکت هایی هستند که می توانند اتصالات سیم تجهیزات را بپذیرند.

هنگام آزمایش با ماژول‌ های کانال، باید به خاطر داشته باشید که سیم تجهیزات در تست گنجانده شده است، بنابراین ماژول‌ های کانال روی گواهی‌ دهنده‌ ها دچار سایش شدید می‌ شوند، زیرا در هر آزمایش یک سیم تجهیزات جدید در ماژول وارد می‌ شود. پس یک چنل در شبکه، اتصالی از یک دستگاه فعال به دستگاهی دیگر است که این اتصال شامل تمام پچ‌ کورد ها و رابط‌ های میانی دیگر نیز هست. برای مثال کانال در یک مرکز داده می‌ تواند اتصال میان سوئیچ اکسس (Access Switch) و سرور باشد. در یک شبکه LAN تمام مسیر اتصال از سوئیچ شبکه توزیع (Distribution Switch) در اتاق سرور به کارت شبکه یک کامپیوتر می‌ تواند به عنوان چنل محسوب شود.

تست چنل

آیا باید از تست پرمننت استفاده کنیم یا چنل؟

پاسخ این است که، بستگی دارد.

اگر در حال عیب‌ یابی یک شبکه موجود هستید یا باید بدانید که آیا شبکه موجود از یک برنامه پشتیبانی می‌ کند یا خیر، آزمایش چنل توصیه می‌ شود زیرا سیم‌ های تجهیزات متصل را نیز آزمایش خواهید کرد.

اگر در حال آزمایش یک شبکه جدید یا پیوند های تازه نصب شده هستید، باید بدانید یا باید نشان دهید که کابل کشی افقی در واقع مطابق با استاندارد ها عمل می کند. در این صورت، تست لینک پرمننت روش تست توصیه شده است.

اکثر کاربران گواهی‌ دهنده ها امروزه نصب کننده شبکه‌ های LAN هستند و بنابراین روش تست پرمننت را ترجیح می‌ دهند.

تست پرمننت بر خلاف تست چنل، این امکان را فراهم می‌ کند که در آینده باز هم کارایی این لینک‌ ها را بررسی کنید. چرا که کارایی لینک‌ های پرمننت در هر زمان، مرتبط با کارایی آن‌ ها در زمان نصب است.

پس اگر در ادامه‌ کار چنل و در انتقال داده مشکلی وجود داشته باشد، بازرسی لینک‌ های دائمی یا پرمننت می‌ تواند موجب شود که احتمال وجود مشکل در این لینک‌ ها از لیست احتمالات خارج شود. بعد هم با انجام تست چنل می‌ توان احتمال وجود مشکل را به پچ‌ کورد ها محدود کرده و آن را پیدا کرد.

تفاوت تست پرمننت و تست چنل : طول کابل شبکه

تست چنل شامل طول تمام کابل‌ کشی‌ ها و هرگونه اتصال میانی است، با توجه به استاندارد های صنعتی نباید بیشتر از 100 متر باشد. در این مورد حتی توصیه‌ هایی در خصوص طول پچ‌ کورد شبکه نیز وجود دارد و پیشنهاد می‌شود طول آن‌ها بیشتر از 5 متر نباشد.

در عوض، لینک‌ های دائمی (Permanent Link) بخش‌ های ثابتی از یک چنل می‌ باشند. به عنوان مثال اتصال میان پچ‌ پنل‌‌ ها در مرکز داده و اتصال بین اتاق سرور و پریز های محیط کار یا نقطه ‌تجمیع (Consolidation)، همان لینک‌ های دائمی(Permanent Link) هستند. بیشترین طول مجاز برای لینک‌ های پرمننت 90 متر است.

تفاوت تست پرمننت و تست چنل : عملکرد تست

تستر اصلی و ریموت دارای آداپتورهایی با سیم های یکپارچه با عملکرد شناخته شده هستند. بنابراین، دستگاه می تواند از بین رفتن پچ کورد را از کل اندازه گیری حذف کند و عملکرد لینک را ارائه دهد.

پچ پنل + کابل + خروجی یعنی تست پرمننت

با تست لینک پرمننت، اطلاعاتی در مورد قسمت ثابت کابل کشی ارائه می شود. یک “pass” برای این تست تضمین می کند که سیستم همیشه کار می کند.

واحد های تست اصلی و از راه دور دارای آداپتور هایی با پورت RJ45 هستند. این آداپتورها با پچ کورد های استاندارد به کابل متصل می شوند. بنابراین، این آزمون، چنل کامل را پوشش می دهد

سیم + پچ پنل + کابل + خروجی + سیم یعنی تست چنل

این آزمایش دارای مزیت پوشاندن کابل کشی کامل بین سوئیچ و رایانه است، بنابراین از عملکرد صحیح برنامه اطمینان می دهد. با این حال، آزمایش تنها تا زمانی معتبر است که پچ کورد ها در جای خود باقی بمانند. اگر یک سیم تعویض شود، آزمایش دیگر معتبر نیست.

یک مثال خوب برای این می تواند زمانی باشد که دستگاهی به شبکه متصل نیست. آزمایش چنل می تواند دو جواب بدهد :

‏Pass : زیرساخت غیرفعال خوب است و مشکل از دستگاه های فعال است.

‏Fail : از آنجایی که لینک پرمننت باید قبلاً تأیید شده باشد، این نشان می‌ دهد که احتمالاً یک یا هر دو پچ‌ کورد معیوب هستند. در این مورد، یک تست لینک پرمننت باید روی کابل‌ کشی دائمی تکرار شود تا تأیید شود که زیر ساخت پس از آخرین تأییدیه آسیب ندیده یا دستکاری نشده است. جک های مدولار با پچ پنل های خالی می توانند جایگزین پچ پنل برای آزمایش های پرمننت و چنل شوند. این تنظیم در محیط مرکز داده یا دیتا سنتر بسیار رایج است. ماژول های داده در محفظه های RESI همچنین می توانند جایگزین پچ پنل در یک محیط مسکونی برای تست لینک پرمننت و تست چنل شوند.

منابع: icc، trend-networks و flukenetwork