مقالات

Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB – کدام سوئیچ سیسکو بهتر است؟

Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB - کدام سوئیچ سیسکو بهتر است؟

 در این نوشته می خواهیم به مقایسه Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB بپردازیم تا متوجه شوید که کدام سوئیچ سیسکو بهتر است. سیسکو به دلیل مجموعه های گسترده ای از راه حل های شبکه شناخته شده است. سوئیچ های سری Cisco Catalyst و Cisco Small Business بدون شک از جمله محبوب ترین سری های سوئیچ سیسکو محصوب می شوند. وقتی هر دو را با هم مقایسه می کنیم می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهتر است.

اگر با سوئیچ های سیسکو آشنایی دارید، قطعا با دستگاه های Catalyst و SMB برخورد کرده اید. هر دو مجموعه بسیار گسترده ای از ابزارها هستند که برای رفع نیازهای کلاس سازمانی با فناوری و قابلیت های برتر صنعت طراحی شده اند. در حالی که هر دو سری از یک سازنده هستند، تفاوت های زیادی بین سوئیچ های سری Catalyst و Small Business وجود دارد.

تفاوت بین سوئیچ های سری Cisco CATALYST و Cisco SMB چیست؟

 اندازه

در حالی که مجموعه کسب و کارهای کوچک مطمئناً دارای طیف گسترده ای از راه حل های سوئیچینگ است، Cisco catalyst فهرست جامع تری از گزینه ها را برای کاربران ارائه می دهد. اندازه گسترده مجموعه Cisco catalyst ، انتخاب گسترده تری از دستگاه ها را به کاربران ارائه می دهد، با گزینه های مختلف در خط تولید که برای رفع نیازهای مختلف سازمانی طراحی شده اند.

کاربرد و عملکرد

مجموعه Cisco Catalyst دستگاه هایی با ظرفیت سوئیچینگ عالی، نرخ حمل و نقل و به طور کلی پهنای باند بالاتر را ارائه می دهند. در مقایسه با این نرخ ها، ظرفیت سوئیچینگ و حمل و نقل در دستگاه های SMB به طور قابل توجهی کندتر است. این تنوع را از نظر مناطقی که دستگاه‌های سیسکو SMB می‌توانند در آن مستقر شوند، محدود می‌کند. با این حال، مجموعه SMB در شرکت‌های کوچک و متوسط ​​جایگاه خود را دارند. در واقع، این یک گزینه مقرون به صرفه تر برای شبکه های کلاس سازمانی با نیازها و تقاضاهای رو به رشد است.

به طور کلی، Cisco Catalyst سناریوهای استقرار و برنامه های تجاری متنوع تری را در مقایسه با خط سیسکو SMB، که منحصراً برای شبکه های تجاری کوچک تا متوسط ​​طراحی شده است، ارائه می دهد.

قیمت سوئیچ سیسکو Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB

از آنجایی که Cisco Catalyst برخی از ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و فناوری‌های پیشرو در صنعت را دارد، این مجموعه دارای قیمت بالاتری هستند. از سوی دیگر سوئیچ های سیسکو سری SMB بر پایه ارائه راه حل های سوئیچینگ مقرون به صرفه برای شبکه های کوچکتر بنا شده است. این مجموعه دارای سوئیچ‌های کوچک‌تر، ارزان‌تر اما قابل اعتماد است که متاسفانه به عملیات‌های کوچک محدود می‌شود.

پهنای باند

پهنای باند سوئیچینگ و انتقال معمولاً در سوئیچ سری Cisco Catalyst بیشتر است. سوئیچ های SMB از نظر پهنای باند نسبتا کمتر هستند. مشتریان با Catalyst (شبکه هوشمند) پشتیبانی بهتری نسبت به سوئیچ های SMB دریافت خواهند کرد.

 نرم افزار

ارزش سوئیچ های سری Catalyst در مورد عملکرد نیست، بلکه در مورد نرم افزار و چیزی است که به ارمغان می آورد. از آنجایی که این محصول در محیط‌های متنوع‌تر و حیاتی‌تر از هر محصول دیگری در بازار مستقر است، می‌توانید تقریباً مطمئن باشید که پایدار است.

پیکربندی سوئیچ سیسکو Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB

سوئیچ های SMB سیسکو پیکربندی اولیه ای را ارائه می دهند که برای کسب و کارهای کوچک با جزئیات کمتر در مورد کنترل شبکه کافی است. از طرف دیگر، Catalyst گزینه های متنوع تری را در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند شبکه خود را بهتر کنترل کنید.

Cisco CATALYST

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین خانواده سوئیچ‌های سیسکو، Cisco CATALYST است که با بسیاری از راه‌حل‌های سوئیچینگ همراه شده است. این مجموعه کلاس های تجاری فوق العاده ای هستند. سوئیچ‌های سیسکو به شدت مورد علاقه کاربران اترنت قرار گرفته‌اند، زیرا در انواع پلت‌فرم‌های مبتنی بر اترنت عرضه می‌شوند و همه چیز از اتصال ساده گرفته تا راه‌حل‌های سوئیچینگ سرویس هوشمند چندلایه را ارائه می‌دهند. سوئیچ سری CATALYST سیسکو مدیریت و پیکربندی را برای کمدهای کابل کشی سازمانی کوچک تا متوسط ​​در یک سیستم واحد، بدون نیاز به ماژول های اضافی، آسان می کند. این سوئیچ‌ها همچنین راه‌حل‌های سوئیچینگ با کارایی بالا را برای ارائه‌دهندگان خدمات عمومی یا شرکت‌های خصوصی بزرگ با حجم ترافیک بالا و شبکه‌های متوسط ​​که برنامه‌های تجاری اینترنتی مانند آی پی فون، تجارت الکترونیک، یا برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) را به کار می‌گیرند، ارائه می‌کنند.

امکانات Cisco CATALYST

دو نوع اساسی سوئیچ در مجموعه Catalyst سیسکو وجود دارد: پیکربندی ماژولار و ثابت. بسیاری از انواع سوئیچ ها بر اساس این دو نوع هستند. سری Cisco Catalyst نیز تفاوتی ندارد. این شامل سوئیچ های هوشمند و مدیریت شده است که هر دو سوئیچ پیکربندی ثابت در نظر گرفته می شوند.

سوئیچ های ماژولار واحدهای قابل ارتقایی هستند که مجهز به ماژول های توسعه هستند و انعطاف پذیری را را برای شبکه ها به همراه دارد. اغلب، این سوئیچ های سیکیو دارای قیمت بیشتری دارند و اغلب مختص کاربردی هستند. مجموعه کاتالیست دارای طیف معقولی از سوئیچ های ماژولار، از جمله catalyst 6500  و  4500 است. برخی از مزایایی که با ادغام سوئیچ های ماژولار همراه است، شامل بهبود عملکرد، مقیاس پذیری داخل شبکه ای و گسترش تدریجی است که به خوبی به مشاغل رو به رشد خدمت می کند.

از جمله محبوب‌ترین سوئیچ‌های ماژولار catalyst می‌توان به سوئیچ‌های 4500E با Supervisor 8-E اشاره کرد که سوئیچ‌های دسترسی به شعبه و پردیس مبتنی بر عملکرد عالی هستند. سوئیچ‌های پیکربندی ثابت بخش بزرگی از این مجموعه را تشکیل می‌دهند که برخی از سری‌های شناخته‌شده‌تر سیسکو مانند خطوط تولید 2960 و 3750 را در خود جای داده است. طبق گفته سیسکو، این نوع سوئیچ ها دارای تعداد ثابتی از پورت ها هستند و اغلب، اسلات های توسعه را ارائه نمی دهند. انواع مختلفی از سوئیچ های پیکربندی ثابت از جمله انواع مدیریت شده، مدیریت نشده و هوشمند وجود دارد. سری Catalyst دارای این تغییرات است و برخی از بهترین های صنعت را برای ساخت زیرساخت شبکه ارائه می دهد.

سوئیچ سیسکو Cisco WS C2960x-24PS

Cisco WS C2960x-24PS یک سوئیچ 24 پورت است که پشتیبانی از POE را ارائه می دهد و یک دستگاه 140 واتی محسوب ی شود. دسترسی، راه اندازی و استفاده از آن بسیار آسان است. این دستگاه مدیریت دستگاه را از طریق رابط کاربری مبتنی بر وب، بلوتوث از طریق هوا، SNMP، کنسول USB و رابط خط فرمان ارائه می دهد. شامل Qos پیشرفته و چندین پروتکل طراحی شده برای ساده کردن عملیات مانند ویزارد و الگوهای تعبیه شده است.

به لطف تشخیص خودکار، نصب خودکار، عیب‌یابی هوشمند و پورت‌های هوشمند، زمان عملیات و استقرار به طور قابل توجهی کوتاه‌تر می‌شود. ویزارد و الگوها به کاربران کمک می کنند تا پیکربندی مطلوبی را حتی بدون تجربه قبلی تنظیم کنند. ابزارهای مدیریت شبکه موجود برای افزایش سهولت استفاده شامل Cisco Network Plug & Play، Cisco Prime و Cisco DNA Center می شود.

سوئیچ سیسکو 2960 دارای چندین پروتکل شبکه برای کاهش تهدیدات و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز است. از TrustSec، Comprehensive 802.1X، Threat Defense، Trust Anchor، احراز هویت چند دامنه، لیست های کنترل دسترسی، VPN خصوصی و ابزارهای دیگر برای اطمینان از امنیت جامع شبکه استفاده می کند.

Cisco SMB

همانطور که از نام آن پیداست، مجموعه SMB به طور خاص برای شبکه های کسب و کار کوچک طراحی شده است. ویژگی‌ها و قابلیت‌های طراحی در این مدل‌ها همگی در جهت افزایش بهره‌وری و در عین حال افزایش کارایی کلی در شبکه است. پنج سوئیچ برتر SMB عبارتند از Cisco SR2024CT 24 Port Gigabit Switch, Cisco SG 300–28P 28-Port Gigabit Switch, D-Link DGS-1024D 24-Port Gigabit Switch, TP-Link TL-SG1024D 24-Port Gigabit Switch, Netgear JFS524E-100NAS 100 Megabit Switch

امکانات

این مجموعه شامل طیف گسترده ای از سوئیچ ها است که همه آنها برای شرکت های در حال رشد طراحی شده اند. سیسکو سوئیچ های سری SMB را به عنوان راه حلی مقرون به صرفه برای مشکلات شبکه شرکت های کوچک تولید کرد. در واقع، این دستگاه‌های با کارایی بالا ویژگی‌های هوشمند بیشتری را برای بهبود عملکرد عملیاتی به شبکه‌ها معرفی می‌کنند.

قابل ذکر است، این سری شامل مجموعه گسترده ای از سوئیچ ها است که برخی از آنها دستگاه های نسل قدیمی هستند، در حالی که برخی دیگر از فناوری جدیدتر Cisco SMB استفاده می کنند. در حال حاضر، مجموعه‌های تشکیل دهنده این مجموعه شامل مجموعه‌های 550X، 350، 350X، 250، 220 و 96/110 است که اکثر آنها جایگزین‌های نسل دوم فناوری‌های سوئیچ قدیمی هستند. از آنجایی که تمام سوئیچ‌های این خط پیکربندی ثابتی دارند، تنها به‌عنوان انواع سوئیچ مدیریت‌شده، هوشمند و مدیریت‌نشده در دسترس هستند، با مجموعه‌ای از پروتکل‌ها، با برخی از مدل‌های سوئیچ ویژگی‌های پیشرفته‌تری را امکان‌پذیر می‌کنند.

مجموعه سیسکو با ارائه طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها، دستگاه‌هایی با قابلیت پایه لایه ۲ تا پیشرفته لایه ۲/لایه ۳ را ارائه می‌کند. برخی از مزایای همراه با این سوئیچ ها شامل بهبود کلی انعطاف پذیری شبکه، با اقدامات امنیتی گسترده برای محافظت از عملکرد و داده های شما است.

Cisco SG 300-20

Cisco SG 300-20 دارای 18 پورت 10/100/1000 با 2 اسلات توسعه اضافی است. این مدل دارای معیارهای بهینه‌سازی انرژی از جمله فناوری‌های بهره‌وری انرژی است که برای نظارت و محدود کردن مصرف بیش از حد ترکیب می‌شوند. این سوئیچ همچنین دارای طراحی عالی بدون فن است که مصرف برق را کاهش می دهد و در عین حال به کنترل سطح مصرف کمک می کند. راه اندازی و استفاده از سوئیچ بسیار ساده است زیرا دارای تعداد زیادی پروتکل و تنظیمات برای عملکرد ساده تر است.

جدا از این استانداردهای مدیریت و پیکربندی آسان، این مدل دارای قابلیت های Power over Ethernet برای استقرار ساده بی سیم، و راه حل های دیگر است. از آنجایی که این مدل از IPv6 و آی پی فون پشتیبانی می‌کند، به هوشمندی تعبیه‌شده برای کمک به ساده‌سازی عیب‌یابی و سایر خدمات کمک می‌کند.

Cisco CATALYST در مقابل Cisco SMB

  WS C2960x-24PS Cisco SG 300-20
ویژگی صرفه جویی در مصرف انرژی
پورت ها 24 24
IOS CLI Available as Text View CLI
خانواده Catalyst 2960 SMB 300

نتیجه گیری

سیسکو برخی از بهترین خانواده های سوییچ موجود در بازار را تولید می کند که از این بین می توان به سوئیچ های سری Catalyst و Small Business اشاره کرد. ممکن است از نظر ویژگی‌ها/عملکرد در یک سطح نباشند، اما هر دو سری راه‌حل‌های سوئیچینگ عالی برای کاربرانی است که دارای نیازهای مختلف شبکه هستند.

منابع: techprojournal و medium