اخبار فناوری

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

فروش سخت افزار به دیتاسنترهای مدرن کار ساده ای نیست، مخصوصا وقتی که نیازهای هایپراسکالرها (Hyperscalers) و سازمان ها از هم جدا باشد. هایپراسکالرها و سازمان های سنتی برخی از نیازهای هم را پوشش می دهند اما در مقایسه با سازمان ها، هایپراسکالرها به طول عمر و سازگاری به سیستم های قبلی اهمیت بیشتری می دهند. هایپراسکالره باید هزینه های پهنای باند را پایین نگه دارند، زیرا نیازهای پهنای باند آنها همیشه با سرعت زیادی در حال افزایش است و همچنین نیاز به کاهش مصرف انرژی برای ارسال بیت های داده از طریق شبکه دارند. هایپراسکالرهای کمی وجود دارند اما آنها به اندازه سازمان ها تجهیزات خریداری می کنند.

Gurudatt Shenoy معاون مدیریت محصول گروه مسیریابی زیرساخت های مقیاس بالا در سیسکو به The Next Platform گفت: هایپراسکالرها به دنبال ساخت شبکه های مبتنی بر هوش مصنوعی و ML بسیار متراکم و در مقیاس بالا هستند. سازمان ها، شرکت های مخابراتی؛ ارائه دهندگان فایل های چند رسانه ای در حال راه اندازی دیتاسنترهایی برای همه برنامه های مختلف خود هستند. استریم به طور فزاینده ای به سمت فرمت های غنی تر اینترنت اشیاء و محاسبات ابری می رود. به طور خلاصه، مجموعه ای که ما ارائه می دهیم برای رسیدگی به این بخش وسیع از ساختار دیتاسنترها در نظر گرفته شده است.

در مرکز همه اینها، هایپراسکالرها و سازمان ها هر دو نیاز به بهره وری انرژی بیشتری دارند. هایپراسکالرها و ارائه دهندگان ابر (مانند گوگل، فیس بوک، میاکروسافت و آمازون) هنگام برنامه ریزی دیتاسنترهایشان تمایل دارند با بودجه ای که دارند اقدامات خود را انجام دهند و سپس به تحلیل کارهایی که انجام می دهند بپردازند و متوجه شوند که هر دستگاه چقدر مصرف باید داشته باشد.

کار اصلی که سیسکو با تجهیزات شبکه دیتاسنتر (سوئیچ و روتر ASCI قابل برنامه ریزی) انجام می دهد این است که می تواند برای حجم های کاری خاصی بهینه سازی ها را انجام دهد. سیسکو تراشه های Silicon One را در خانواده سوئیچ ها و روترهای Catalyst و Nexus خود استفاده کرده است و در حال حاضر از قابلیت های خود برای سوئیچ هایی استفاده می کند که در اجلاس جهانی OCP این هفته معرفی شدند.

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

سیسکو از دو روتر پیشرفته 800 گیگابیت بر ثانیه، Nexus 9232E و Cisco 8111 رونمایی کرد. هر دوی این دستگاه ها دارای شاسی 1U هستند و با سرعت 800 گیگابایت در ثانیه کار می کنند و می توان آنها را به 64 پورت با سرعت 400 گیگابیت در ثانیه یا 256 پورت با سرعت 100 گیگابیت در ثانیه تقسیم بندی کرد که حتی با استفاده از کابل های بریک اوت (breakout)، رادیکس (radix) بالاتری را ارائه می دهند. Silicon One G100 پهنای باند کلی 25.6 ترابایت در ثانیه را ارائه می دهد.

سوئیچ G100 دارای یک معماری ماژولار است که هم سوئیچینگ و هم مسیریابی را پوشش می دهد چزی که هایپراسکالرها و سازندگان ابر به آن نیاز دارند.سیسکو دوباره با Broadcom وارد رقابت شده است. اتفاقا حتی Broadcom دارای ASCI های اترنت مختلف برای کسب و کارهای مختلف است. Broadcom دارای ASCI های Trident برای شرکت ها و سازمان هایی است که به حداکثر پشتیبانی پروتکل نیاز دارند، Tomahawk برای هایپراسکالرهای متمرکز بر پهنای باندی است که نیاز به پوشش کمتر پروتکل ها و هزینه پایین تر دارند و Jericho همراه با بافر عیق پکیج ها، مسیریابی و مقدار سوئیچینگ را مورد هدف قرار داده است.

سوئیچ‌های Nexus جدید 800 گیگابیت بر ثانیه سیسکو به شرح زیر هستند:

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

 

طبق گفته سیسکو، این سوئیچ‌های جدید می‌توانند 77 درصد کاهش انرژی و 83 درصد کاهش فضای لازم را ارائه دهند.

Shenoy گفت: آنچه که 25.6T ما از 25.6T  و سایر موارد متمایز می کند این است که دارای سریعت 100 گیگابیت در ثانیه است. ما اولین کسانی هستیم که  SerDes صد گیگابیت در ثانیه را روی تراشه 25.6T ارائه می دهیم. هنگامی که ما شروع به صحبت در مورد SerDes صد گیگابیت در ثانیه می کنیم به معنای دریافت مزایای خوب است. این بدان معناست که شما بازده انرژی بسیاری بیشتری دارید، این بدان معناست  که وقتی استانداردها ظاهر می شوند می توانید اپتیک 800 گیگابیت در ثانیه ای را داشته باشید.

Silicon One G100 همچنین دارای مجموعه وسیعی از قابلیت ها است که هدف آن حجم کاری هش مصنوعی و یادگیری ماشین است که عامل مهمی برای هایپراسکالرها و ارائه دهندگان ابری است.

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

سیسکو همچنین تمایل دارد سیستم هایی را هم برای هایپراسکالرها و هم برای سازمان ها ارائه دهد و مطابق با نیازهای آنها این سیستم ها را بهینه سازی کنید. هر دوی این سیستم های دارای سخت افزار یکسانی هستند اما Cisco 8111 یک سیستم تفکیک شده است که هدف آن سازمان هایی است که می خواهند سیستم عامل های شبکه جانبی را اجرا کنند. Nexus 9232E یک سوئیچ ادغامی است که با سیستم عامل Cisco Nexus OS و استک مدیریتی Application Centric Architecture (ACI) ارائه می شود.

Shenoy  می گوید Cisco 8111 برای مجموعه بسیار کوچکی از مشتریان است. وی گفت سیسکو 8111 واقعا برای هایپراسکالرها است که می خواهند SONiC را روی آن داشته باشند با برای شرکت هایی مانند فیس بوک است که می خواهند FBOSS را داشته باشند. بنابراین ما در حل ساخت نمونه هایی از این محصول با استانداردهای خاص هستیم. اکثریت قریب به اتفاق سازمان ها، شرکت های مخابراتی و غیره یک راه حل یکپارچه را می خواهند. اینگونه است که ما به هر چیزی که به بازار عرضه می کنیم دقت خواهیم کرد.

کمتر از ده سال پیش، زمانی که ما به دنبال راه‌اندازی The Next Platform بودیم، فروشندگان شبکه برای ایجاد دستگاه‌های تفکیک‌شده و باز که می‌توانستند طیف وسیعی از سیستم‌عامل‌های شبکه و تعداد بسیار زیادی از NOSهای ​​اختصاصی را اجرا کنند، عجله داشتند. برخی از آیتم های جدید منبع باز هستند. ایده این بود که ابزار شبکه متفاوت را به بازار عرضه کنیم. این شبکه‌سازی تفکیک‌شده به شرکت‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری در اجرای سوئیچ‌هایی می‌دهد که به بهترین وجه با محیط‌ها و حجم کاری آن‌ها تناسب دارند – چیزی که هایپراسکالر و سازندگان ابر خواستار آن بودند. به گفته Thomas Scheibe ، معاون مدیریت محصول شبکه ابری در سیسکو، با این حال، بسیاری از شرکت‌ها ترجیح داده‌اند که پول یا منابع را برای توسعه، اجرا یا مدیریت سیستم‌های تفکیک‌شده خرج نکنند.

Scheibe به The Next Platform گفت: به نظر می‌رسد که این موضوع کاملاً به سمت علاقه شرکت‌ها به اجرای استقرار ابر هیبریدی تغییر کرده است. چگونه نمونه‌های ارائه‌دهنده ابر را به مراکز داده‌ای که این مشتریان سازمانی اجرا می‌کنند متصل کنیم؟ تمرکز واقعاً برای اکثر این مشتریان در مورد ابزارهای عملیاتی و نحوه انجام شبکه‌های نرم‌افزاری تعریف‌شده از نظر اتصال آیتم ها به یکدیگر، اساساً واقعاً ترکیبی ابری روی رمپ و خارج از رمپ تغییر کرده است.

در همین زمان، سیسکو دو فرستنده اپتیکال چگالی بالا QSFP-DD800 را معرفی کرد که به گفته شرکت، پهنای باند پیشنهادات قبلی را دو برابر می‌کند و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا از پهنای باند روی پلتفرم‌های جدید 800 گیگابیت بر ثانیه استفاده کنند.

عرضه دو سیستم جداگانه با سخت افزار یکسان برای هایپراسکالرها و سازمان ها توسط سیسکو

آنها همچنین خروجی های با چگالی بالا را به رابط های 400 گیگابیت بر ثانیه و 100 گیگابیت در ثانیه ارائه می دهند و با فرستنده گیرنده های QSFP سازگار هستند. Shenoy گفت که در حال حاضر استانداردی برای یک فرستنده گیرنده تک جریانی با سرعت 800 گیگابیت بر ثانیه وجود ندارد، اما ما در حال توسعه آن هستیم.

شرکت تحقیقات بازار Communications Researchers انتظار دارد تا سال 2025 بازار فرستنده‌ گیرنده‌های 800 گیگابیت در ثانیه خیلی زود به 245 میلیون دلار درآمد در سرتاسر جهان برسد و چهار سال بعد بیش از 10 برابر افزایش یابد و به 2.5 میلیارد دلار برسد که به خاطر وجود حجم کاری مانند ویدیو، 5G و برنامه های کاربردی اینترنت اشیاء است.

فرستنده‌های سیسکو، که در سه ماهه اول سال 2023 در دسترس خواهند بود، همچنین اتصالات فیبر تک حالته را در دیتاسنتر تا 2 کیلومتر به هم متصل می‌کنند.

منبع خبر: nextplatform