اخبار فناوری

تجهیزات سیکسو از چین و سایر کشورها به روسیه ارسال می شود

تجهیزات سیکسو از چین و سایر کشورها به روسیه ارسال می شود

حدود 500 محموله از تجهیزات سیسکو ظاهرا در ماه اوت (ماه های پس از پایان فعالیت تجاری سیسکو در روسیه) وارد روسیه شد.

به نظر می رسد اطلاعات استخراج شده از پایگاه داده و به اشتراک گذاشته شده با MarketWatch نشان می دهد که سیسکو بیش از 2.74 درصد محصولات را از تعداد کشورها به روسیه انتقال داده است و این در حالی است که اکثر محموله ها از چین بوده است. بر اساس این اطلاعات؛ سایر کشورهای مبدا شامل ویتنام، سوئیس، مکزیک؛ مالزی، استرالیا، تایلند، هلند و همچنین ایالات متحده است.

در پی حمله سوریه به اوکراین در ماه فوریه؛ تعداد زیادی از شرکت های بزرگ آمریکایی و از جمله سیسکو به علیات خود پایان دادند. در 3 مارس ؛ سیسکو اعلام کرد که تمام عملیات تجاری در روسیه و بلاروس را برای مدت نامعلومی متوقف می کند. در بیانیه بعدی که در 23 ژوئن منتشر شد سیسکو تصمیم خود را برای شروع توقف کامل تجارت خود در این دو کشور اعلام کرد.

طبق اطلاعات فاش شده تقریبا 500 محموله از محصولات سیسکو در ماه اوت وارد روسیه شدند که ارزش آنها از 100 دلار تا ده ها هزار دلار متغییر است.

یکی از نمایندگان شورای امنیت اقتصادی اوکراین به MarketWatch گفت که سازمان با مشاهده جزئیات محموله ها در پایگاه داده شوکه شد. این نماینده گفت: “ما انتظار چنین نتیجه ای را نداشتیم.”

یکی از سخنگویان سیسکو از طریق ایمیل به MarketWatch گفت: «در 3 مارس 2022، سیسکو اعلام کرد که تمام عملیات تجاری در روسیه و بلاروس، از جمله فروش و خدمات را متوقف می کند. ” که شامل قطع تجارت با تمام شرکا و توزیع کنندگان سیسکو در روسیه و بلاروس هم شد، این بدان معناست که آنها دیگر نمی توانند محصولات را از طریق کانال های مجاز تهیه کنند.

سخنگوی سیسکو افزود: “در 23 ژوئن، ما تصمیم خود را برای شروع یک تعطیلی منظم کسب و کار خود در روسیه و بلاروس اعلام کردیم.” سیسکو روی این تصمیم خود ایستاده است.

این شرکت شبکه، چالش‌های ناشی از بازارهای به اصطلاح خاکستری (grey market) را برجسته کرد ، جایی که محصولات خارج از کانال‌های توزیع مجاز تولیدکننده خریداری می‌شوند. «مبارزه با عملیات بازار خاکستری چالشی است که کل صنعت فناوری با آن مواجه است. تیم حفاظت از برند سیسکو به مقابله فعالانه با اپراتورهای بازار خاکستری و فعالیت های آنها در سراسر جهان ادامه می دهد.

این سخنگو افزود: نظارت بر فعالیت‌های رزرو غیرمعمول و اطلاعات منبع باز آنلاین و همکاری با مقامات گمرک برای شناسایی و خنثی کردن تراکنش‌هایی است که حقوق مالکیت معنوی سیسکو را نقض می‌کنند.

بازارهای خاکستری نیز در طول تاریخ به عنوان ابزاری برای توزیع محصولات تقلبی استفاده می شد. علاوه بر این، با توجه به ماهیت اغلب مبهم بازارهای خاکستری، اطلاعات مرتبط با محموله های فرامرزی اغلب ناقص و نادرست است.

شورای امنیت اقتصادی اوکراین به منظور توسعه تخصص در شناسایی و مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی برای امنیت اقتصادی اوکراین تشکیل شد. بر اساس تارنمای شورا، ابزارهای مقابله با تجاوز روسیه شامل تقویت ارتش اوکراین و اجرای «تدابیر گسترده ای» برای سرکوب اقتصاد روسیه است .

نماینده شورا به MarketWatch  گفت: «هدف اصلی ما محروم کردن روسیه از فناوری و تجهیزات ضروری است که برای توانایی‌های نظامی و معیشت اقتصادی آن ضروری است». این نماینده افزود: شرکت های خارجی باید همکاری خود را با روسیه که اساسا یک کشور تروریستی است، قطع کنند.

از زمانی که مسکو در 24 فوریه حمله خود به اوکراین را آغاز کرد، مواضع شرکت ها در مورد روسیه مورد بررسی  دقیق  قرار گرفت.

این آژانس پس از حمله به اوکراین راه اندازی شد تا بررسی کند که آیا شرکت ها به وعده های خود مبنی بر خروج از روسیه عمل می کنند یا خیر.

منبع خبر: marketwatch