فیبر نوری, مقالات

آداپتور فیبر نوری چیست؟ معرفی انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری چیست؟ معرفی انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری که به عنوان کوپلر فیبر یا آداپتور فیبر هم شناخته می شود برای اتصال دو کابل فیبر نوری به یکدیگر طراحی شده اند. آنها دارای یک اتصال فیبر تک (سیمپلکس)، کانکتر فیبر دوگانه (دابلکس) یا گاهی اوقات چهار کانکتور فیبر (چهارگانه) هستند. آداپتور فیبر نوری را می توان در انواع مختلف کانکتورهای نوری در هر دو انتهای آداپتور فیبر قرار داد تا تبدیل بین رابط های مختلف مانند FC، SC، ST، LC، MTRJ، MPO و E2000 را درک کند. فریم توزیع فیبر (ODF) هم برای اتصالات بین کابل های فیبر نوری و دستگاه های ارتباطی نوری استفاده می شود و عملکرد برتر، پایدار و قابل اعتماد را ارائه می دهد.

ویژگی های آداپتور فیبر نوری

کابل های فیبر نوری توسط آداپتور به هم متصل می شوند تا از حداکثر اتصال بین کانکتورهای نوری اطمینان حاصل شود. به منظور ثابت شدن در انواع پنل ها، این صنعت انواع فلنج های ریز ثابت را طراحی کرده است.

آداپتورهای فیبر نوری قابل تبدیل با کانکتورهای فیبر نوری در انواع رابط های مختلف در هر دو طرف در دسترس هستند و اتصال بین صفحات APC را فراهم می کنند. آداپتور مالتی یا دابلکس برای افزایش تراکم نصب و صرفه جویی در فضا استفاده می شود.

انواع آداپتور فیبر نوری

در ادامه انواع آداپتور فیبر نوری را به شما معرفی خواهیم کرد:

آداپتور فیبر نوری FC

این آداپتور فیبر نوری اولین بار توسط NTT ژاپن ساخته شد. FC مخفف FERRULE CONNECTOR است که نشان می دهد با استفاده از غلاف فلزی تقویت خارجی صورت می گیرد. این دسته از آداپتورها دارای پین هی سرامیکی در انتهای خود هستند و از نظر ساختار ساده، کارکرد و ساخت ساده ای دارند. با این حال، پنل انتهایی فیبر به گرد و غبار حساس تر است. بعدها این نوع اتصال دهنده با استفاده از استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی بهبود پیدا کرد.

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوری SC

این یک نوع اتصال فیبر نوری است که توسط شرکت ژاپنی NTT ساخته شده است. پوسته مستطیل شکل است، پین و غلاف  کوپلینگ استفاده شده در ساختار از همان اندازه و نوع FC پیروی می کند. یک انتهای پین برای استفاده بیشتر از روش PC یا APC استفاده می کند. چنین کانکتورهایی ارزان هستند، به راحتی وصل و جدا می شوند، تلفات کم، مقاومت بالا و تراکم نصب بالا را به ارمغان می آورند. شما می توانید آداپتورهای سیمپلکس و دابلکس را در بازار پیدا کنید.

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر DIN47256

این یک اتصال دهنده است که توسط آلمان ساخته شده است. پین ها و غلاف های کوپلینگ به کار رفته در این کانکتور هم اندازه نوع FC هستند و از فرآیند PC برای پردازش پنل انتهایی استفاده می شود. در مقایسه با اتصال دهنده نوع FC، ساختار پیچیده تر است و ساختار فلزی داخلی دارای یک فنر فشار کنترلی است تا از آسیب رسیدن به قسمت انتهایی به دلیل فشار بیش از حد جلوگیری کند. علاوه بر این، این کانکتور دارای دقت مکانیکی بالاتر و در نتیجه مقادیر تلفات کمتری است.

آداپتور فیبر نوری MT-RJ

MT-RJ با کانکتور MT توسعه یافته توسط NTT با مکانیزم قفلی مشابه کانکتور الکتریکی LAN نوع RJ-45 شروع به کار کرد. هم ترازی فیبر نوری با پین های راهنما که در دو طرف بوش کوچک نصب شده است، برقراری ارتباط با فرستنده گیرنده نوری و انتقال داده نسل بعدی کانکتورهای فیبر نوری با چگالی بالا را آسان کرده است.

آداپتور فیبر نوری LC

کانکتور LC که به عنوان BELL شناخته شده است استفاده از مکانیزم جک و قفل ماژولار ساخته شده است. پین ها و غلاف های مورد استفاده نصف مقدار استفاده شده برای SC، FC  و غیره با 1.25 میلیمتر هستند. این امر باعث افزایش تراکم کانکتورهای فیبر نوری در فریم های توزیع فیبر می شود. در حال حاضر، در SFF تک حالته، نوع LC کانکتور در واقع موقعیت غالب را اشغال کرده است، کاربرد چند حالته نیز به سرعت در حال رشد است.

آداپتور فیبر نوری LC

 

آداپتور فیبر نوری MU

کانکتور MINIATURE UNIT COUPLING کوچکترین کانکتور فیبر نوری تک هسته ای جهان است که توسط NTT بر اساس کانکتور نوع SC در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. کانکتور از یک غلاف با قطر 1.25 میلی متر و مکانیزم خود نگهدارنده استفاده می کند، مزیت آن این است که می تواند به نصب با تراکم بالا دست یابد. NTT خانواده کانکتورهای MU را با MU های دارای بوش قطر 1.25 میلیمتر توسعه داده است. آنها دارای کانکتورهای نوع سوکت برای اتصالات کابل نوری هستند.تقاضا برای کانکتورهای نوع MU نیز به سرعت رشد خواهد کرد زیرا شبکه‌های فیبر نوری قادر به پهنای باند بزرگ‌تر می‌شوند و فناوری‌های DWDM به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آداپتورهای فیبر نوری MTP/MPO

برخلاف آداپتورهای فیبر نوری تک هسته‌ای SC، آداپتورهای فیبر نوری SC به صورت داخلی مجهز به یک فرول سرامیکی هستند که هنگام اتصال فرول کانکتور SC دقیقاً از طریق فرول تراز می‌شود، در حالی که آداپتور MPO / MTP با استفاده از MPO / MTP متصل می‌شود. آداپتورهای MPO / MTP به طور گسترده در ایستگاه های پایه سیستم های ارتباطی، فریم های توزیع فیبر نوری (ODF) در اتاق های ساختمان، ماژول کاست MPO / MTP و ابزارهای مختلف آزمایش استفاده می شود.

آداپتور فیبر نوری MTP

چگونه یک آداپتور فیبر نوری انتخاب کنیم؟

با توجه به تنوع زیاد آداپتورهای فیبر نوری و ظاهر مشابه آداپتورهای فیبر نوری فروشندگان مختلف، ممکن است هنگام خرید آداپتور فیبر نوری با سردرگمی هایی مواجه شوید. به طور کلی هنگام انتخاب آداپتور فیبر باید دو نکته زیر را در نظر بگیرید:

نوع کابل فیبر

اگر آداپتور فیبر نوری باید به همان نوع کابل فیبر و کانکتور متصل شود، می توان از آداپتور فیبر نوری با رابط مربع، مستطیل یا دایره ای استفاده کرد. اگر نوع کابلی که باید متصل شود متفاوت است، آداپتور فیبر هیبریدی مورد نیاز است. این آداپتور فیبر هیبریدی می تواند هر دو نوع پچ کورد فیبر را به هم متصل کند. با توجه به تنوع گسترده آداپتورهای فیبر نوری هیبریدی، مهم است که قبل از خرید بدانیم چه نوع کابلی را باید وصل کنیم.

مواد غلاف آداپتور فیبر

غلاف مهمترین جزء آداپتورهای فیبر نوری است. برخی از سازندگان فلز را به عنوان ماده برای بوش های تراز انتخاب می کنند، اما آداپتورهای فیبر نوری سرامیکی بسیار بهتر از استفاده از فلز به عنوان بوش تراز کار می کنند. چون ساختار کریستالی سرامیک بسیار سخت است و در طول زمان مانند فلز تغییر شکل نمی دهد، بنابراین می تواند به هم ترازی سریع و اتصال فیبر انتهایی با دقت بالا دست یابد.

منبع: optcore