زیر ساخت شبکه, مقالات

تست فلوک روی کابل شبکه

تست فلوک روی کابل شبکه

تست فلوک روی کابل شبکه چیست؟ چرا به آن نیاز داریم؟ صنعت شبکه در حال توسعه مداوم است و زیر ساخت کابل کشی که از یک شبکه پشتیبانی می کند، باید قابلیت انتقال مناسب را برای پشتیبانی از ارتباطات داده ای که توسط کاربران نهایی آن مورد نیاز است، ارائه دهد. در حالی که آزمایش کابل شبکه و صدور گواهینامه در همه موارد اجباری نیست، تست کابل نقش مهمی در اطمینان از عملکرد صحیح نصب کابل های جدید ایفا می کند و همچنین به عیب یابی شبکه کابلی موجود کمک می کند.

برای کمک به استانداردسازی الزامات کابل، انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA)، توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) برای توسعه استاندارد های صنعتی برای طیف گسترده ای از محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) مورد تایید قرار گرفت.

تست فلوک روی کابل شبکه چیست؟

به طور خاص برای صنعت کابل شبکه، استاندارد های مختلف TIA/EIA برای نیاز ها، کاربرد ها و انواع مختلف ساخت و ساز توسعه داده شد. این استاندارد ها برای تعریف استاندارد های سیستم کابل کشی ساخت یافته برای کاربری های مختلف ساختمان و همچنین مواردی که بین ساختمان ها در محیط های مختلف قرار می گیرند ایجاد شده اند. استاندارد ها انواع کابل کشی، فواصل، اتصالات، معماری سیستم کابل، استاندارد های انتها کابل و ویژگی های عملکرد، الزامات نصب کابل و روش های آزمایش کابل نصب شده را تعریف می کنند.

شرکت Fluke ابزاری برای آزمایش این استاندارد ها ایجاد کرده است. در حالی که آنها تنها کسانی نیستند که دارای تجهیزات تست هستند، آنها معمولاً برای تجهیزات تست کابل شناخته شده اند. تجهیزات آن‌ ها آزمایش‌ های متعددی را در یک تستر ترکیب می‌ کند و با فناوری همیشه در حال تغییر سازگار و جاری است.

تست فلوک روی کابل شبکه

تست فلوک روی کابل شبکه

یک تست تصادفی عملکرد کابل را بررسی می کند. هنگام آزمایش یک کابل خاص، دلیل اصلی استفاده از آن بررسی طول کابل استاندارد های عملکرد در هر نوع کابل خاص (cat5e، cat6 و غیره) است. همچنین مقاومت (اهم)، حاشیه تلفات درج (dB)، فرکانس (MHz)، پایه را بررسی می کند. تاخیر (ns)، انحراف تاخیر (ns) و حد (dB). در حین بررسی هر یک از جفت‌ ها، تست تصادفی میزان نویز (وقفه‌ های) موجود در حین انتقال داده را بررسی می‌ کند و نشان می‌ دهد که آیا این نویز در استاندارد های صنعتی است یا خیر.

هنگامی که تست فلوک در یک شبکه موجود (اعم از جدید یا قدیمی) استفاده می شود، ابتدا اتصال را بررسی می کند. هنگامی که اتصال برقرار شد، می توان مجموعه ای خودکار از آزمایشات را در هر نیاز طراحی کرد. به طور خاص، هر تعداد تست به هر ترتیبی را می توان در هر کار سفارشی کرد.

از یک تست تصادفی برای تعیین عملکرد کابل یا شبکه استفاده کنید تا از مشکلات فعلی و آینده شبکه جلوگیری کنید.

تست پرمننت و تست چنل

هنگام استفاده از گواهی‌ دهنده کابل، انتخاب روش تست صحیح بین تست پرمننت و تست چنل به منظور مطابقت با استاندارد های تست ISO و TIA ضروری است.

ما تفاوت‌ های اصلی بین تست پرمننت و تست چنل را بیان کرده ‌ایم تا بتوانید روش تست مناسب را برای توپولوژی شبکه خود انتخاب کنید.

پیوند پرمننت شامل کابل کشی UTP/STP از پچ پنل به خروجی ناحیه کار است.

استاندارد های آزمایش نقاط انتقال/تثبیت اختیاری را مجاز می‌ سازند، اما در اکثر نصب‌ ها، پیوند دائمی یک کابل بدون وقفه بین پریز دیوار و پچ پنل است. پرمننت تست قابل اعتمادتری است. تمام اجزای استاتیک مدار های ارتباطی را آزمایش می کند. به طور معمول از یک جک، کابل افقی و یک پورت پچ پنل تشکیل شده است. همچنین می‌ تواند شامل یک نقطه تجمیع در امتداد پیوند باشد. تست چنل شامل آزمایش پچ کورد ها در هر انتها می شود. این آزمایش به آن اندازه قابل اعتماد نیست زیرا پچ کورد ها اغلب جابجا/ تعویض می شوند. همچنین، به دلیل ماهیت ساخت و ساز، بعید است که پچ‌کورد ها در هنگام انجام آزمایش در جای خود قرار گیرند و همچنین احتمال ندارد که پچ‌کورد ها در صورت استفاده، در مرحله پس از آزمایش وصل بمانند، مگر اینکه ساختمان قبلاً اشغال شده است و کابل کشی در نتیجه ارتقاء نصب شده است.

یک تست چنل شامل پرمننت بالا به اضافه هر سیم تجهیزات (پچ کورد) در دو انتهای پیوند پرمننت است. گواهی‌ دهنده‌ ها معمولاً از ماژول‌ های «کانال یا چنل» برای آزمایش استفاده می‌ کنند. این ماژول ها دارای سوکت هایی هستند که می توانند اتصالات سیم تجهیزات را بپذیرند.

هنگام آزمایش با ماژول‌ های کانال، باید به خاطر داشته باشید که سیم تجهیزات در تست گنجانده شده است، بنابراین ماژول‌ های کانال روی گواهی‌ دهنده‌ ها دچار سایش شدید می‌ شوند، زیرا در هر آزمایش یک سیم تجهیزات جدید در ماژول وارد می‌ شود.

تست پچ کورد

از آنجایی که پچ‌کورد ها معمولا ضعیف‌ترین پیوند هستند، گاهی اوقات ممکن است منطقی باشد که نمونه‌ ای از آن‌ ها را آزمایش کنید – به خصوص اگر از یک فروشنده دیگر آمده باشند یا اگر آزمایش کانال ناموفق باشد اما پیوند های دائمی از بین رفته باشند. آداپتور های تست پچ کورد سری DSX شبکه Fluke را می توان برای تأیید سیم های پچ مسی رده 5e، 6 و 6A بر اساس استاندارد های TIA-568-C.2 و IEC 61935-2 استفاده کرد. این آداپتور ها شامل اندازه گیری عملکرد اتصال پلاگین آداپتور در دو طرف برای تأیید عملکرد دوشاخه RJ45 است که در آزمایش چنل تأیید نمی شود.

تست کابل MPTL

پیوند پایانی پلاگین مدولار یا MPTL زمانی است که یک کابل افقی از یک طرف به دوشاخه ختم شده و مستقیماً به دستگاه وصل می شود. اکنون در استاندارد های TIA به‌عنوان گزینه ‌ای برای اتصال دستگاه‌ هایی که نصب سیم پریز و تجهیزات غیرعملی یا ناامن تلقی می‌ شود، و برای دستگاه‌ هایی که معمولاً نیازی به جابجایی ندارند (به طور مثال می توان به دوربین‌ های امنیتی و چراغ‌ های LED اشاره کرد)، به رسمیت شناخته شده است. شما دیگر یک کانال چهار کانکتور ندارید. اما از آنجایی که MTPL را مستقیماً به یک دستگاه وصل می‌ کنید، می‌ خواهید مطمئن شوید که عملکرد دوشاخه را تأیید می‌ کنید – درست مانند آزمایش پچ کورد.

برای آزمایش MPTL و شامل عملکرد فیلد نصب شده، باید از یک آداپتور پرمننت در واحد اصلی و یک آداپتور Patch Cord در انتهای آن استفاده کنید. خوشبختانه، Fluke Networks اکنون یک آداپتور سیم پچ را با آداپتور DSX Permanent Link جفت می کند تا گواهی MPTL را انجام دهد. فقط مطمئن شوید که MPTL را تحت محدودیت های تست TIA در DSX خود انتخاب کنید.

تست کابل E2E

در استقرار های صنعتی، معمول است که کابل ‌ها را با کانکتور های پیچی قفل گرد M12 که شامل M12-D (دو جفت) و M12-X (چهار جفت) می‌ شود، نصب کرده و در محل خاتمه می‌ دهند. اغلب این کابل ها اتصالات نقطه به نقطه بدون اتصالات متقاطع یا اتصالات داخلی هستند، که اساسا آنها را فقط یک سیم پچ طولانی می کند. از آنجایی که آزمایش چنل شامل عملکرد دوشاخه ها در هر دو طرف نمی شود، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا کانکتور های نصب شده در میدان عبور می کنند و بنابراین آیا اتصال نقطه به نقطه انجام می شود وجود ندارد. محدودیت‌ های انتها به انتها با محدودیت‌ های پچ کورد متفاوت است زیرا شامل اندازه‌گیری طول و افت درج می‌ شود. آنها همچنین قانون 3 دسی بل را برای اندازه گیری ضرر برگشتی اعمال می کنند.

منابع: flukenetworks، tektel، trend-networks و hca.hitachi-cable