فیبر نوری, مقالات

تفاوت بین FTTN، FTTC، FTTH و FTTD چیست؟

تفاوت بین FTTN، FTTC، FTTH و FTTD چیست؟

تفاوت بین FTTN، FTTC، FTTH و FTTD چیست؟ در دنیای اینترنت انواع و اقسام راه ها برای ارسال سیگنال به خانه از طریق کابل ها و اتصالات مختلف (و حتی از طریق هوا) وجود دارد. محبوب ترین سیستم های تحویل، کابل مسی و فیبر نوری هستند.

اگر در یک شبکه فیبر نوری هستید، لزوماً به این معنا نیست که اتصال شما از طریق فیبر نوری یکپارچه فراهم می شود. در برخی موارد، سیگنال بیشتر مسیر را طی می کنید و بعد برای تحویل نهایی به رسانه دیگری انتقال داده می شود. در ادامه ما در مورد چهار روش رایج فیبر و مزایا و معایب هر کدام صحبت خواهیم کرد.

FTTN

Fiber-to-the-Node (FTTN) کمترین مقدار فیبر و بیشترین مقدار مس را شامل می شود. یک گره یک مرکز اتصال نزدیک یک منطقه است؛ اما فاصله از خانه شما می تواند تا یک مایل (1.60 کیلومتر) دورتر بسیار متفاوت باشد. در ساختار FTTN، سیگنال وارد شده به گره از طریق فیبر ارسال می شود، اما هنگامی که گره را ترک کرده و به محله شما و در نهایت به خانه شما می رود، از طریق کابل مسی سیگنال انتقال داده می شود. یکی از معایب بزرگ این روش انتقال می تواند از دست دادن مقدار زیادی سیگنال باشد چون مس نمی تواند سیگنال را با سرعت و قابلیت اطمینان فیبر نوری تا مسافت های دور ارسال کند. هر چه فاصله گره تا خانه بیشتر باشد، از دست دادن سیگنال بیشتر است. در حالی که FTTN مطمئنا بهتر از اتصال مس خالص است.

FTTC

اتصال بعدی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد Fiber-to-the-Curb  یا  FTTC است. درست مانند FTTN، FTTC سگینال فیبر نوری را به مس تبدیل می کند، اما فاصله آن کوتاه تر است، چون فیبر به خانه شما نزدیک تر می شود. با FTTC، اتصال فیبر روی بیسی قرار می گیرد که در حیاط قرار دارد، اما سپس سیگنال به یک کابل مسی از بیس به خانه منتقل می شود. سیگنال می تواند در نقطه ای که مس وارد شبکه می شود کمی از دست برود. این فاصله کوتاه تر، از دست دادن سیگنال را کاهش می دهد اما هنوز هم مقداری وجود دارد.

FTTH

اکثر ارائه دهندگان اینترنت فیبر نوری در یک مدل Fiber-to-the-Home یا FTTH کار می کنند، که تقریباً از ابتدا تا انتها فیبر است، به جز چند متر آخر. این اتصال از فیبر تا بیرون ساختمان استفاده می کند (خواه یک خانه یا مجتمع، مانند آپارتمان باشد فرقی ندارد). از آنجا، فیبر به پایان می رسد و از طریق کابل های مسی داخل به روتر هدایت می شود، مانند هر اتصال فیبر به مس، کمی سرعت انتقال و پهنای باند از دست می رود، اما این فاصله کوتاه تاثیر کمتری نسبت به مسیرهای مسی طولانی تر دارد.

FTTD

در یک دنیای کامل، هر اتصال FTTD یا Fiber-to-the-Desk خواهد بود. این اتصال 100٪ فیبر نوری واضح ترین سیگنال و بهترین انتقال را از ابتدا تا انتها ارائه می دهد. با FTTD، هنگام انتقال سیگنال رسانه ای تغییر داده نمی شود و از طریق فیبر نوری سیگنال ها تا روتر شما هدایت می شوند، واضح ترین سیگنال و بهترین یکپارچگی داده، و همچنین کاهش تأخیر را ارائه می دهد. کورنینگ، سازنده فیبر نوری، فناوری FTTD را در اوایل دهه 2000 به عنوان بخشی از قرارداد وزارت دفاع برای ایجاد قابلیت‌های جدید اینترنت در پنتاگون ارائه داد.

جمع بندی

در حالی که سرعت آپلود و دانلود هنگام انتخاب یک رسانه اینترنتی – مس در مقابل فیبر – باید مورد توجه قرار گیرند، عوامل دیگری در تجربه کلی اینترنت شما نقش دارند. به عنوان مثال، جیتر، تأخیر، پینگ و تأخیر می توانند بر کیفیت اتصال شما تأثیر بگذارند. اگر سیگنال باید از یک رسانه به رسانه دیگر انتقال داده شود – به عنوان مثال، از فیبر به مس یا بالعکس – چهار روش انتقال FTTN، FTTC، FTTH و FTTD  می توانند در کیفیت انتقال سیگنال تاثیر بگذارند. با توجه به مطالب گفته شده در بالا FTTD بهترین روش است چون از فیبر نوری کامل استفاده می کند و از دست دادن سیگنال کاهش و سرعت افزایش پیدا می کند.

منبع: gatewayfiber