زیر ساخت شبکه, مقالات

GLC-T در مقابل GLC-TE در مقابل SFP-GE-T کدام یک را انتخاب کنیم؟

GLC-T در مقابل GLC-TE در مقابل SFP-GE-T کدام یک را انتخاب کنیم؟

در هنگام خرید ماژول های سیسکو ممکن است با سوال GLC-T در مقابل GLC-TE در مقابل SFP-GE-T کدام یک را انتخاب کنیم؟ مواجه شوید در پاسخ به این سوال باید بگوییم که GLC-T، GLC-TE و SFP-GE-T هر سه جزو ماژول های Cisco 1000BASE-T SFP سیسکو هستند.

همه این سه مدل SFP می توانند بر روی کابل کشی استاندارد Cat5 مسی زوج به هم تابیده بدون شیلد با طول 100 متر کار کنند و از قابلیت مذاکرده خودکار 10/100/1000 مگابیت در ثانیه و Auto MDI/MDIX پشتیبانی می کنند. صرف نظر از این شباهت ها در ادامه قصد داریم به مقایسه GLC-T در مقابل GLC-TE در مقابل SFP-GE-T بپردازیم و تفاوت های آنها را برجسته می کنیم.

برای خرید تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو کلیک کنید.

مشخصات GLC-T, GLC-TE  و  SFP-GE-T

با بررسی سایت سیسکو می توان به مشخصات نسبی زیر دست پیدا کرد:

مدل های SFP توضیحات محدوده دمای عملیاتی
Cisco GLC-T  1000BASE-T SFP مسی RJ-45 تا مسافت 100 متر COM
Cisco GLC-TE  1000BASE-T SFP مسی RJ-45 تا مسافت 100 متر EXT
Cisco SFP-GE-T 1000BASE-T SFP مسی RJ-45 تا مسافت 100 متر NEBS 3 ESD EXT

از جدول بالا می توان متوجه شد که تفاوت بین GLC-T و GLC-TE در محدوده دمای عملیاتی است. محدوده دمای عملیاتی برای GLC-T و GLC-TE به ترتیب محدوده دمای تجاری (COM) و محدوده دمای گسترده (EXT) است. تفاوت بین SFP-GE-T و GLC-TE در این است که SFP-GE-T عملکرد NEBS 3 ESD را دارد. اگر می خواهید بدانید که این چه معنایی دارد؟ ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

محدوده دمای عملیاتی SFP

  • محدوده دمای تجاری (COM) :  صفر تا هفتاد درجه سانتی گراد (32 تا 158 درجه فارنهایت)
  • محدوده دمایی گسترده (EXT) : منفی پنج تا هشتاد و پنج درجه سانتیگراد (23 تا 185 درجه فارنهایت)
  • محدوده دمای صنعتی (IND) : منفی چهل تا هشتاد و پنج درجه سانتیگراد (40- تا 185 درجه فارنهایت)
  • محدوده دمای ذخیره سازی: منفی چهل تا هشتاد و پنج درجه سانتیگراد (40- تا 185 درجه فارنهایت)

NEBS 3 ESD به چه معناست؟ 

NEBS مخفف Network Equipment Building System است و مجموعه ای از استانداردها برای ساخت تجهیزات شبکه است که می تواند انواع تنش های محیطی را تحمل کند. NEBS دارای سه سطح است: سطح 1، سطح 2، و سطح 3.

  1.  NEBS Level 1 به مواردی اشاره دارد که حداقل سازگاری با محیط مورد نیاز است.
  2. NEBS Level 2 برای عملکرد محدود محصول اعمال می شود.
  3. در نهایت، گواهینامه NEBS Level 3 (NEBS 3 ESD) حداکثر کارایی تجهیزات را تضمین می کند. همچنین تأیید می کند که تجهیزات در شرایط محیطی سخت عملکرد خوبی خواهند داشت و با سایر دستگاه های الکترونیکی اطراف تداخلی ندارند.

تجهیزات شبکه دارای گواهینامه NEBS در برنامه های کاربردی حیاتی هستند. SFP-GE-T با 1000BASE-T NEBS 3 ESD، در مقایسه با GLC-T یا GLC-TE می تواند تنش های بیشتری را با احتمال خرابی کمتر تحمل کند. و بنابراین در برنامه های کاربردی واقعاً حیاتی کمی قابل اعتمادتر هستند.

GLC-T در مقابل GLC-TE در مقابل SFP-GE-Tکدام یک را انتخاب کنیم؟

باید بدانید که سیسکو فروش ماژول های CLC-T و SFP-GE-T را در تاریخ 1 ژوئم 2017 به پایان رساند و به جای آنها ماژول GLC-TE را به بازار عرضه کرد. بنابراین شما می توانید ماژول های GLC-TE را خریداری کنید. اگر مستقیما با شرکتی مانند مخابرات سر و کار دارید که به طور خاص به سازگاری با NEBS نیاز دارد؛ آنها به شما اطلاع خواهند دارد و شما باید SFP-GE-T را انتخاب کنید.

اما برای اکثر شبکه ها ماژول های GLC-T و GLC-TE تنها چیزی هستند که برای اترنت گیگابیتی نیاز دارید و همچنین هزینه کمتری دارند. فروشگاه شایگان ماژول های متنوع سیکیو را همراه با گارانتی به بازار عرضه می کند. هر ماژول برای اطمینان از عملکرد بالا تست شده است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نیاز به مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شایگان در ارتباط باشید.

منبع: cables-solutions