اخبار فناوری

معرفی استاندارد جدید Matter برای اینترنت اشیاء (IoT)

معرفی استاندارد جدید Matter برای اینترنت اشیاء (IoT)

استاندارد جدید Matter برای مصرف کنندگانی ایجاد شده است که می خواهند خوب کار کنند و برای شرکت های نوآوری که به یک سیستم قوی برای نوآوری نیاز دارند در نظر گرفته شده است.با وجو اینکه به طور رسمی استاندارد Matter  معرفی شده است اما مشخصات نهایی در ماه اکتبر معرفی خواهد شد.

اینترنت باید هوشمند باشد، نه کند

بن وود، تحلیلگر ارشد CCS Insight، در مراسم معرفی Matter در آمستردام، توضیح دادی درست مانند فناوری بلوتوث که معرفی شد این استاندارد به همان اندازه برای صنعت IoT مهم است.

او گفت: “مرحله بعدی رشد در خانه های هوشمند بر اساس استانداردها خواهد بود.”

وود چندین آمار را برای بیان وضعیت فعلی صنعت خانه های هوشمند به اشتراک گذاشت. او توضیح داد که 37 درصد از خانواده ها حداقل یک دستگاه هوشمند دارند که اسپانیا با 46 درصد پذیرش در بازار اروپا پیشرو است. او گفت: «از هر سه خانوار اسپانیایی یکی ربات جاروبرقی دارد.

در ایالات متحده، که در آن 36 درصد خانه ‌ها حداقل یک دستگاه هوشمند دارند، زنگ‌ های هوشمند در و سیستم ‌های دوربین مدار بسته محبوب هستند.

درباره Matter

تکامل Matter سه سال به طول انجامید  که در آن برخی از بزرگترین رقبای صنعت فناوری، زمینه مشترکی برای ایجاد استانداردی پیدا کردند که به نظر می‌ رسد به احتمال زیاد تکامل سریع در سراسر اینترنت اشیا را به ارمغان می آورد. این فناوری دارای امنیت و قابلیت همکاری است. CSA توضیح داد که کار همیشه آسان نبوده است. اصل کارش، به این معنی است که وقتی یک دستگاه خریداری می کنید، نیازی به نگرانی ندارید که آیا با سیستم فعلی شما سازگار است یا خیر، زیرا احتمالاً اینطور خواهد بود.

Matter با استفاده از دستگاه انتخابی شما و ظرفیت کنترل به افراد دیگر در فضای شما به روش آگنوستیک پلتفرم، استفاده آسان تر را ممکن می سازد. شما ممکن است با اپل کار داشته باشید، اما هم اتاقی شما می تواند سیستم های هوشمند را برای مثال از یک دستگاه اندرویدی نیز کنترل کند.

مشکلی که Matter حل می کند تکه تکه شدن است. در حال حاضر سیستم های هوشمند همگی پروتکل های متفاوتی دارند و به زبان های مختلفی صحبت می کنند. این بخش بخش شدن مانع از تکامل فضا های هوشمند شده است و به این معنی است که امکانات وعده داده شده اتوماسیون و کنترل شخص محور توسط استاندارد های رقیب، دستگاه‌ های ناسازگار و مشکلات دیگر، توسط Matter دیگر معنایی ندارد.

Matter به نوعی همه اینها را گرد هم می آورد و به این معنی است که موانع نوآوری و رشد در توسعه محصولات اینترنت کاهش یافته است.

در حال حرکت رو به جلو، CSA متعهد به یک روند دوساله است، به این معنی که ماهیت استاندارد می تواند در طول زمان تغییر کند و به این معنی است که سری های دستگاه های جدید می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

آزادسازی پتانسیل گسترده صنعت

به نظر می‌ رسید که سخنرانان در مراسم معارفه مشتاقانه تاکید کردند که اکنون این استاندارد وجود دارد که می‌توان در مدل‌ های استقرار استفاده‌ ای که هنوز تصورش را نمی‌ شد، نوآوری ایجاد کرد.

مهم است که در اینجا به پتانسیل فکر کنیم. تعداد گوشی‌ های هوشمند در این سیاره تاکنون به چندین میلیارد رسیده است، اما در آینده اینترنت اشیا صد ها میلیارد دستگاه متصل در سراسر جهان خواهد بود.

مانیش کوتاری، معاون ارشد توسعه نرم‌افزار در آزمایشگاه سیلیکون، طی سخنانی در این رویداد، تاکید کرد که سیلیکون مورد استفاده در دستگاه‌ های متصل حتما توانمندتر و قدرتمندتر می‌ شود، که امکان استفاده‌ های جدیدی را فراهم می ‌کند که هنوز به رسمیت شناخته نشده‌ اند. این یک بلوک و بخش برای تکامل یک صنعت جهانی است که بسیار فراتر از خانه خواهد بود.

ما معتقدیم که Matter استانداردی است که پیچیدگی‌ های فعلی را از بین می‌ برد و کمک قابل توجهی به ارزش افزوده برای همه ما می‌ کند، که سوئیچ به سیستم‌ های هوشمند را ساده می‌ کند و استفاده هوشمندانه و صرفه‌جویی در انرژی یا سایر کمک‌ های انسانی را پیش می‌ برد. توماس روستک، رئیس بخش سیستم های امن متصل در Infineon Technologies این سخنان را اعلام کرد.

Marja Koopman، مدیر خانه هوشمند و سلامت آمازون، توضیح داد که چرا Matter تکامل صنایع دیگر را با داستانی در مورد جعبه های حمل و نقل منعکس می کند. او خاطرنشان کرد که یکی از دلایلی که آن جعبه‌ ها بخش کارآمدی از تجربه لجستیکی هستند، استاندارد بودن آنهاست. بنابراین، در فضای دیجیتال نیز، استاندارد سازی فناوری اینترنت اشیا در قالب Matter باید برای آنچه که به یک صنعت گسترده تبدیل می‌ شود، اساسی باشد.

او گفت: «این یک گام بی‌سابقه است که ما امروز بر می‌ داریم.

Eve Systems با یک برنامه اندروید عرضه شده است

190 محصول اول اکنون مراحل صدور گواهینامه Matter را طی می کنند. Eve Systems از 12 دسامبر، از طریق ارتقاء نرم‌افزار رایگان، پشتیبانی Matter را در سراسر مجموعه محصولات دارای Thread فعال، ارائه می‌ کند.

این شرکت طیف وسیعی از دستگاه‌ های خانگی هوشمند را تولید می‌ کند که برخی از آنها ممکن است در ادارات، دفاتر خانگی و بیشتر از آن مورد استفاده قرار گیرند. اینها عبارتند از ترموستات هوشمند، حسگر های حرکت پنجره و درب.

Eve تصویر خوبی از اهمیت Matter است، زیرا اکنون کنترل آن را فراتر از اپل فقط به دستگاه ‌های اندرویدی گسترش می‌ دهد. برنامه Eve فقط برای iOS آن (که به عنوان یک مرکز اولیه برای دستگاه‌ هایش عمل می‌ کند) در سال 2023 همتایی را در قالب نسخه اندرویدی همان برنامه به دست خواهد آورد.

کارن یائو، مدیر مدیریت محصول Google Home می‌ گوید: «Eve نمونه‌ ای عالی از این است که چگونه سازندگان دستگاه ‌های خانگی هوشمند می‌ توانند دستگاه‌ های مفید و نوآورانه Matter بسازند که تجربه‌ های عالی را با وصل سریع Android و Google Home ارائه می‌ کنند».

وعده Matter، تکثیر سریع چیز های متصل با ارائه سادگی و قابلیت همکاری برای مصرف‌ کنندگانی است که اکنون می‌ توانند محصولاتی از اکوسیستم‌ های مختلف را با سهولت و قابلیت اطمینان بیشتر ترکیب و مطابقت دهند. مت جانسون، مدیر عامل آزمایشگاه های سیلیکون، گفت: پایه و اساس قابلیت همکاری Matter در سطح سیلیکون آغاز می شود.

نتیجه نهایی

با وجود ده‌ ها میلیارد دستگاه متصل که انتظار می‌ رود در 20 سال آینده راه‌اندازی شوند، Matter ممکن است به استانداردی حیاتی تبدیل شود که به تحقق وعده اینترنت اشیا کمک می‌ کند – استانداردی که در محیط‌ های کاری هوشمند به همان اندازه در خانه‌ های هوشمند مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

منبع: computerworld