اخبار فناوری

GPU اینتل برای پخش رسانه ای و Visual Cloud تقویت می شود

خانواده GPU اینتل برای پخش رسانه ای و Visual Cloud تقویت می شودو امیدواریم که نیازهای پردازش ویدیوی دیتاسنتر و ابر را برآورده کند. ویدیوها نقش مهمی در ترافیک جهانی اینترنت دارد. سیسکو گزارش می دهد که تقریا 80 درصد از کل ترافیک اینترنت را ویدیوهای تجاری یا مصرف کننده تشکیل می دهد. انتظار می رود که این رقم در دنیای امروزی که کار از راه دور و تولید محتوا انجام می شود افزایش پیدا کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، به منظور ایجاد زیرساخت محاسباتی لازم برای حمایت از آینده استفاده از اینترنت، روی پردازش ویدیو تاکید زیادی می شود. این هفته اینتل از خانواده جدید GPU دیتاسنتر خود که به طور خاص برای پخش رسانه ای طراحی شده است رونمایی کرد.

پردازنده‌های گرافیکی سری Flex برای دیتاسنتر

دستگاه های خانواده جدید به نام سری Flex (فلکس) توسط اینتل به عنوان پردازنده های گرافیکی دیتاسنتر معرفی شدند که در عین بهینه سازی برای برنامه هایی مانند پخش رسانه ای و بازی های ابری، انعطاف پذیر و قوی هستند. اینتل آن را Intelligent Visual Cloud می نامد.

پردازنده گرافیکی سری Flex همان چیزی است که اینتل می گوید اولین پردازنده گرافیکی دیتاسنتر صنعتی است که با رمزگذار AV1 مبتنی بر سخت افزار یکپارچه شده است و سری Flex را قادر می سازد تا 5 برابر عملکرد خروجی ترنس کد رسانه و 2 برابر عملکرد توان عملیاتی دیکد را ارائه دهد.

 یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فردی سری فلکس این است که از معماری باز ساخته شده است. این معماری برای پشتیبانی از پشته نرم افزاری مبتنی بر استاندارد طراحی شده است و سازمان ها را قادر می سازد تا نگرانی های مربوط به پیچیدگی و هزینه طراحی را هنگام ارائه راه حل های مبتنی بر فلکس به بازار کاهش دهند.

به عنوان نتیجه ای از این معماری باز؛ اینتل ادعا می کند که سری Flex نیاز به دیتاسنتر برای استفاده از راه حل های متفاوت را کاهش می دهد و امکان مدیریت ساده تر سیستم های اختصاصی و ناهمگن را فراهم می کند.

طبق گفته اینتل، این پردازنده گرافیک در دو SKU عرضه خواهد شد، سری 140 برای حداکثر چگالی و سری 170 برای حداکثر عملکرد.

سری 140 دارای دو GPU در هر کارت؛ 16 هسته، 4 بلوک رسانه ای عملکرد ثابت، حداکثر عملکرد 8 TFLOPS در FP32 و توان مصرفی 75 وات خواهد بود. از طرف دیگر، سری 170 دارای یک GPU ، سی و دو هسته، 2 بلوک رسانه ای با عملکرد ثابت، 16 TFLOP در FP32 و توان مصرفی 150 وات است.

GPU اینتل برای پخش رسانه ای و Visual Cloud تقویت می شود

ریز معماری Xe-HPG برای بازی و رسانه

از نقطه نظر EE، یکی از ویژگی های جالب سری جدید Flex استفاده از معماری اختصاصی Xe-HPG اینتل است. به گفته اینتل، ریز معماری Xe-HPG آنها به طور خاص برای عملکرد و مقیاس پذیری هنگام استفاده از بازی و فایل های رسانه ای طراحی شده است.

بلوک اصلی محاسبات معماری Xe-HPG هسته های Xe اینتل است که هر کدام با مجموعه ای از 16 موتور برداری 256 بیتی برای شتاب گرافیکی و همچنین 16 موتور ماتریسی 1024 بیتی برای شتاب هوش مصنوعی پیکربندی شده اند.

ریز معماری متشکل از تعدادی Render Slices مختلف است که مجموعه ای از هسته های Xe و واحدهای ردیابی پرتو هستند که هر کدام از طریق یک بافت حافظه با پهنای باند بالا به هم متصل شده اند و یک حافظه کش سطح دو (L2) بزرگ را به اشتراک می گذارند. به این ترتیب، اینتل معماری Xe-HPG و پردازنده های گرافیکی سری Flex را به گونه ای طراحی کرده است که انعطاف پذیر و مقیاس پذیر باشند و در صورت نیاز، بخش های بیشتری را به زیر ساخت GPU اضافه می کنند.

GPU اینتل برای پخش رسانه ای و Visual Cloud تقویت می شود

تقویت برای دیتاسنتر و محاسبات ابری

از آنجایی که ویدیو، رسانه و بازی همچنان سهم قابل توجهی از ترافیک اینترنت جهانی را به خود اختصاص می دهند، ما نیاز به توسعه سخت افزاری داریم که بتوانید این حجم کار را به سرعت انجام دهد. این دقیقا همان چیزی است که اینتل قصد دارد با پردازنده های گرافیکی سری Flex انجام دهد تا بتواند عملکرد و کارایی دیتاسنتر و محاسبات ابری را بهبود بخشد.

منبع خبر: allaboutcircuits