اخبار فناوری

پایان عمر پردازنده های پنتیوم بعد از 30 سال فرا رسید

پایان عمر پردازنده های پنتیوم بعد از 30 سال فرا رسید

پردازنده اینتل جایگزین پنتیوم و سلرون در لپ تاپ های 2023 خواهد شد. پردازنده پنتیوم بعد از 30 سال از دنیای لپ تاپ ها حذف خواهد شد. ظاهرا مصرف کنندگانی که به دنبال لپ تاپ های مقرون به صرفه هستند از لپ تاپ های جدید راضی تر خواهند بود.

اینتل حالا روی پردازنده های Core، Evo و vPro خود تمرکز خواهد کرد و از پردازنده اینتل در محصولاتی که آنها را Essential می نامد استفاده خواهد کرد.

Josh Newman معاون و مدیر موقت پلتفرم های کلاینت موبایل در اینترنت توضیح می دهد: “اینتل متعهد است که نوآوری را به نفع کاربران خود ایجاد کند و خانواده پردازنده های رده پایین ما نفش مهمی در ارتقاء استاندارد سیستم های شخصی با رنج قیمت متنوع به همراه داشته است. برند جدید پردازنده اینتل پیشنهادات را ساده می کند تا کاربران بتوانند بر انتخاب پردازنده مناسب بر اساس نیازهای خود تمرکز کنند.

پایان پردازنده های پنتیوم بعد از 30 سال فرا می رسد. تراشه های پرچم دار پنتیوم که در ابتدا در سال 1993 معرفی شدند برای اولین بار در دستگاه های دسکتاپ پیشرفته (قبل از استفاده از آنها در لپ تاپ ها) معرفی شدند. اینتل از زمان معرفی خود در سال 2006 تا حد زیادی از برند Core خود برای خط تولید پردازنده های پرچمدارش استفاده کرده است. اینتل به جای آن برند Pentium را برای پردازنده های میان رده تغییر داد.

پایان عمر پردازنده های پنتیوم بعد از 30 سال فرا رسید

Celeron برندی برای سیستم های شخصی ارزان قیمت بود. تراشه های سلرون که حدود 5 سال بعد از پنیتوم عرضه شدند، همیشه عملکرد بسیار پایین تر همراه با قیمت بسیار کمتری را برای سازندگان لپ تاپ و در نهایت مصرف کنندگان ارائه می دهند. اولین تراشه Celeron در سال 1998 بر اساس پردازنده Pentium II  ساخته شد و آخرین پردازنده های سلرون تا حد زیادی در کروم بوک ها و لپ تاپ های ارزان قیمت استفاده می شود.

تغییرات اینتل و استفاده از پردازنده های جدید به این معنا است که خانواده های پردازنده های متعدد حالا تحت یک برند واحد قرار خواهند گرفت. اینکه چگونه اینتل قصد دارد با آموزش مصرف کنندگان در مورد اینکه چه چیزی میان رده و چه چیزی ارزان قیمت است مقابله کند؛ کاملا مشخص نیست. در هر صورت، تراشه های ارزان قیمت سلرون و پنتیوم قطعا در سال های اخیر به اندازه کافی ارتباط منفی را ایجاد کرده اند چون سازندگان سیستم های شخصی به طور فزاینده ای بر کروم بوک ها و دستگاه های ارزان قیمتی تمرکز می کنند که در آنها گاهی تراشه ها نمی توانند از پس کارها بر بیایند.

اینتل می گوید که تغییر برند بر عرضه محصولات فعلی شرکت یا نقشه راهش تاثیری نخواهد داشت و به ارائه همان محصولا و مزایا در بخش های مختلف ادامه خواهد داد.

تغییر برند اینتل تنها چند هفته قبل از معرفی پردازنده های دسکتاپ پرچمدار نسل سیزدهم این شرکت انجام می شود. اینتل به طور تصادفی مشخصات برخی از تراشه های نسل 13 خود را در اویل این هفته فاش خواهد کرد.

منبع: theverge