اخبار فناوری

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

اطلاعات بدست آمده تایید می کند که اپل قصد دارد به جای استفاده از دکمه های ولوم به طراحی دو دکمه ای برای مدل های iPhone 15 Pro باز گردد. دکمه ولوم یکپارچه طرحی بود که برای رسیدن به حالت پایدار برنامه ریزی شده بود و حالا اپل دکمه های پایدار را به تعویق انداخته و ترجیح می دهد از طراحی قدیمی خود استفاده کند.

اگرچه اپل از طراحی دو دکمه قبلی برای صدا استفاده می کند، این شرکت همچنان قصد دارد سوئیچ سایلنت را با یک دکمه جدید بی صدا جایگزین کند. دکمه سایلنت می‌تواند به طور بالقوه قابل تنظیم باشد و مانند دکمه Action در Apple Watch Ultra کار کند.

رندرهای این مقاله نشان‌دهنده طرحی است که اپل قبل از حذف دکمه‌های حالت جامد قصد داشت از آن استفاده کند، با طرحی که اپل در بسیاری از مراحل توسعه iPhone 15 Pro برنامه‌ریزی کرده بود. این احتمالاً همان طراحی است که اپل برای مدل‌های آیفون 16 پرو استفاده خواهد کرد، و اکنون انتظار می‌رود به جای مدل‌های آیفون 15 پرو، از فناوری دکمه‌های حالت جامد استفاده کند.

در مورد آیفون 15 پرو چه خبر؟

با توجه به شایعات اخیر مبنی  بر تغییر لحظه 90 در مجموعه ویژگی های آیفون 15 پرو هنوز مشخص نیست که چه چیزی برای دکمه های ولوم این دستگاه استفاده می شود. شابعات متعددی مبنی بر اینکه مدل های 15 پرو قرار است از یک دکمه ولوم و طراحی سوئیچ بی صدای جدید استفاده کند شنیده می شود.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

در حال حاضر، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه اپل برنامه‌های خود را برای یک دکمه بلند ولوم و یک دکمه بی‌صدا به جای سوئیچ سایلنت تغییر دهد، وجود ندارد.

اطلاعاتی که در ادامه ارائه می دهیم توسط Unknownz21 منتشر شده است. رندرهایی که در ادامه آورده شده اند قبل از جدیدترین شایعات ایجاد شده اند و ممکن است تغییراتی در طراحی داخلی ایجاد شود اما به احتمال زیاد طراحی خارجی ثابت بماند. در واقع Unknown21 تأیید کرده است که طراحی دکمه حالت جامد هنوز تا همین اواخر در حال توسعه بود و این احتمال وجود دارد که اصلا لغو نشده باشد.

اطلاعات افشا شده تا به امروز متکی بر وجود دکمه صدا یا ولوم به صورت تکی بود اما طراحی اپل توسعه داده شامل یک شکاف در وسط این دکمه برای افزایش یا کاهش صدا است. با طراحی تقسیم از وسط دکمه، این طراحی شبیه به دو دکمه جداگانه به نظر می رسد اما تفاوت قابل توجهی با طراحی دکمه فعلی دارد  که دارای دکمه افزایش و کاهش صدای جداگانه هستند.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

اپل از زمان ایفون GS3 در سال 2009 از این نوع طراحی دکنه یکپارچه استفاده نکرده است زیرا این شرکت با آیفون 4 طراحی را به دو دکمه جداگانه برای افزایش و کاهش صدا تغییر داد و در نهایت با عرضه آیون 6 در سال 2014 به دکمه های کشیده دوتایی تبدیل شد. لازم به ذکر است که طراحی تک دکمه با خط جداسازی از ویط از اوایل دوره توسعه آیفون 15 پرو وجود داشته است.

اپل در ابتدا قصد داشت طراحی تک دکمه ولوم را در کنار فناوری حالت جامد معرفی کند، اما تحلیلگر اپل، مینگ چی کو، معتقد است دکمه های حالت جامد کنار گذاشته شده اند . «مشکلات فنی حل‌نشده‌ای» وجود داشت که اپل قبل از تولید انبوه قادر به رفع آنها نبود، بنابراین دکمه‌های حالت جامد به تأخیر می‌افتند و در نهایت با نسخه بعدی آیفون معرفی می‌شوند.

فناوری حالت جامد همان چیزی است که اپل برای ترک‌پد مک و دکمه هوم در آیفون‌های Touch ID استفاده می‌کند. با این ویژگی، دکمه تنظیم صدا در آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس از نظر فیزیکی کاهش نمی‌یابد، در عوض از بازخورد لمسی برای تقلید احساس فشار استفاده می‌کند. با تاخیر دکمه های لمسی، اپل می تواند در عوض از طراحی تک دکمه با دکمه های فیزیکی استاندارد استفاده کند.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

مینگ چی کو در پست خود بیان کرد که دکمه‌ها «طراحی دکمه‌های فیزیکی سنتی» خواهند داشت، اما او توضیحاتی را در مورد اینکه آیا اپل به تغییر طراحی دکمه ولوم تکی پایبند است یا به همان طراحی دو دکمه‌ای بر می گردد ارائه نکرد. اکنون معمایی اضافه شده در مورد نوع طراحی دکمه تنظیم صدا برای آیفون 15 پرو و ​​15 پرو مکس وجود دارد و استدلال هایی هم برای حفظ طراحی تک دکمه و هم برای بازگشت به طراحی قبلی وجود دارد. Unknownz21 معتقد است که اپل در این مرحله حداقل تغییراتی را روی دکمه‌ها اعمال خواهد کرد و اگرچه می‌توان بین دکمه‌ها جداسازی بیشتری ایجاد کرد، اما طراحی مشابه طراحی دکمه‌های آیفون 14 نخواهد بود.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

با توجه به اینکه تغییرات داخلی دیگری برای آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس در نظر گرفته شده است تا فناوری دوربین جدید را در خود جای دهد (مخصوصاً در مورد لنز پریسکوپ برای Pro Max)، بازگشت به حجم اصلی برای اپل ممکن است آسان نباشد. علاوه بر این، شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه اپل قصد دارد سوئیچ بی‌صدا را با دکمه بی‌صدا جایگزین کند و این دکمه می‌تواند به عنوان یک دکمه اکشن چند منظوره مشابه دکمه اکشن در اپل واچ اولترا عمل کند.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

دکمه اکشن اپل واچ اولترا و دکمه کناری در تمامی مدل‌های اپل واچ از فناوری دکمه‌های فیزیکی استفاده می‌کنند. آنها لمسی یا حالت جامد نیستند، بنابراین می توان موردی ایجاد کرد که آنچه برای ساعت مناسب است برای آیفون نیز کار کند. اپل می تواند دکمه تکی ولوم و دکمه “Action” را حتی بدون تغییر به فناوری لمسی حفظ کند. اپل از این دکمه به عنوان “دکمه زنگ” یا “دکمه اکشن” یاد می کند، که در واقع به نظر می رسد ممکن است یک دکمه قابل تنظیم چند منظوره وجود داشته باشد.

در حالی که از دست دادن فناوری دکمه های حالت جامد یک ناامیدی بزرگ برای کسانی است که مشتاقانه منتظر آن بودند، اپل تغییرات قابل توجه دیگری در طراحی دارد که در مدل های آیفون 15 پرو آمده است. شاسی دستگاه از تیتانیوم ساخته خواهد شد که همان ماده ای است که اپل برای اپل واچ اولترا استفاده می کند. مانند قاب، دکمه ها نیز از تیتانیوم ساخته خواهند شد.

تیتانیوم قوی تر و سبک تر از آلومینیوم است، ماده ای که اپل برای آیفون 14 پرو استفاده کرد . ما انتظار کاهش وزن آیفون 15 پرو را نسبت به آیفون 14 پرو فقط بر اساس به روز رسانی مواد داریم، اما وزن نهایی به آلیاژ مورد استفاده اپل و تغییرات طرح داخلی بستگی دارد.

دکمه های ولوم آیفون 15 پرو چگونه خواهند بود؟

تیتانیوم بیشتر از استیل ضد زنگ دارای روکش مات و برس خورده است و بافت ملایم تر آن در برابر اثر انگشت مقاوم تر خواهد بود. اپل همچنین یک روکش آینه ای براق را برای قاب آیفون 15 پرو آزمایش کرده است، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که گزینه های براق و مات برای برخی از مدل ها ارائه شود. از آنجایی که تیتانیوم از فولاد ضد زنگ قوی‌تر است، قاب آیفون 15 پرو می‌تواند در برابر فرورفتگی و خمش مقاوم‌تر باشد، اما ممکن است خراشیدن آن آسان‌تر باشد زیرا لایه اکسید به راحتی آسیب می‌بیند.

آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس علاوه بر قاب تیتانیومی، طوری طراحی خواهند شد که حاشیه هیا باریک تری داشته باشند. بنابراین در حالی که ظاهری شبیه به آیفون 14 پرو دارد، متمایز از آن هم خواهد بود. حاشیه ها به طور قابل توجهی کوچکتر هستند و سطح نمایشگر موجود را تا حدودی افزایش می دهند، اما هیچ تغییری برای Dynamic Island ایجاد نخواهد شد.

از دیگر ویژگی های آیفون 15 پرو می توان به تراشه 3 نانومتری A17 TSMC، پورت USB-C به جای پورت لایتنینگ، لنز دوربین پریسکوپ برای آیفون 15 پرو مکس با زوم اپتیکال پیشرفته، 5G سریعتر و وای فای 6E اشاره کرد.

توجه داشته باشید که بسیاری از قابلیت های جدید، از جمله دکمه تنظیم صدا، دکمه سایلنت و قاب تیتانیومی، محدود به آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس خواهند بود و با مدل‌های استاندارد آیفون 15 در دسترس نخواهند بود.

منبع: macrumors