اخبار فناوری

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

اپل در ستامبر 2022 مدل های آیفون 14 و آیفون 14 پرو را عرضه کرد اما شایعاتی در مورد آیفون 15 از مدت ها قبل شنیده می شود. iPhone 15  چند ماه دیگر عرضه خواهد شد؛ طبق شایعات چهار مدل آیفون 15 در اندازه های مشابه عرضه خواهند شد. یکی از این مدل ها دارای اندازه استاندارد خواهد بود در حالی که دو مدل گران قیمت تر Pro خواهند بود. مانند آیفون 14 برخی از بهترین ویژگی ها برای مدل های آیفون 15 پرو در نظر گرفته شده است.

طبق خبرهای رسیده باید انتظار داشته باشیم که در همه این مدل ها USB-C را داشته باشیم و Dynamic Island هم قرار است به iPhone 15 استاندارد گسترش پیدا کند. اپل از تراشه های مودم کوالکام برای دستگاه های جدید استفاده خواهد کرد، زیرا تراشه های مودم خودش کاملا آماده نیست. مدل های استاندارد آیفون 15 به تراشه A16 ارتقاء پیدا می کنند در حالی که مدل های آیفون 15 پرو می توانند از تراشه های بهبود یافته 3 نانومتری A17 استفاده کنند. مدل های پرو می توانند شاهد ارتقاء فریم های تیتانیومی همراه با فناوری دوربین لنز پریسکوپ برای بهبود زوم باشند

این خلاصه ای از تمام چیزهایی بود که در مورد iPhone 15 و iPhone 15 Pro شایعه شده بود.

آیا دستگاه های آیفون 15 اولترا هم عرضه می شوند؟

اپل ممکن است به طور بالقوه نسخه پرومکس آیفون 15 را با مدل جدید اولترا جایگزین کند. اپل در سال 2022 اپل واچ اولترا را معرفی کرد و همچنین از نامگذاری Ultra برای نسخه های رده بالای M1 استفاده کرد.

طراحی آیفون 15

شایعات حاکی از آن است که مدل‌های iPhone 15 شبیه به مدل‌های آیفون 14 خواهند بود. تمام مدل‌های iPhone 15 فاقد ناچ خواهند بود، در عوض از جزیره دینامیک معرفی شده در مدل‌های آیفون 14 پرو استفاده می‌کنند.

از آنجایی که انتظار می رود تغییرات عمده ای در طراحی وجود نداشته باشد، اپل احتمالا به ارائه چهار مدل ادامه خواهد داد: مدل 6.1 اینچی آیفون 15 ، آیفون 15 پرو 6.1 اینچی، آیفون 15 مکس 6.7 اینچی و آیفون 15 پرو مکس 6.7 اینچی.  مدل‌های «pro» ویژگی‌های بیشتری دارند و گران‌تر خواهند بود، در حالی که مدل‌های استاندارد آیفون 15 ارزان‌تر خواهند بود.

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

شاسی تیتانیومی و لبه های منحنی

گفته می شود که در سال 2023 آیفون 15 از شاسی تیتانیومی استفاده خواهد کرد که دارای لبه های خمیده خواهد بود و جایگزین طراحی مربعی که در حال حاضر وجود دارد خواهد شد.

ظاهراً لبه‌های پشتی دستگاه مانند بدنه مدل‌های 14 و 16 اینچی مک‌بوک پرو 2021 گرد خواهد بود. اپل از یک قاب تیتانیومی استفاده خواهد کرد و تیتانیوم توسط مارک گورمن بلومبرگ تایید شده است.

دکمه های ولوم و پاور پایدار

انتظار می‌رود مدل‌های آیفون 15 پرو دارای دکمه‌های پایدار صدا و پاور باشند که مشابه دکمه هوم در آیفون 7 هستند. در حال حاضر، آیفون‌ها از یک دکمه مکانیکی استفاده می‌کنند که به صورت فیزیکی فشار داده می شوند، اما دکمه های استفاده شده در آیفون 15 از بازخورد لمسی برای تقلید از فشار دادن دکمه استفاده می کنند.

اگر اپل این دکمه ها را اضافه کند، مدل های iPhone 15 Pro می توانند دو موتور Taptic اضافی در سمت چپ و راست دستگاه داشته باشند. دو موتور Taptic جدید به موتور Taptic موجود می پیوندند. .این دکمه ها احتمالا بتوانند از نفوذ آب جلوگیری کنند

بدون تاچ آیدی

اگرچه شایعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد اپل در نظر دارد تاچ آیدی را با استفاده از راه‌حل زیر نمایشگر به آیفون‌های پرچم‌دار خود بازگرداند، انتظار می‌رود مدل‌های آیفون 15 شامل Touch ID نباشند و همچنان از Face ID استفاده خواهند کرد.

اپل در حال کار بر روی ویژگی Face ID زیر نمایشگر است، اما تا سال 2025 آماده نخواهد شد. در عوض، در سال 2023، آیفون 15 به استفاده از جزیره دینامیک ادامه خواهد داد، که اپل می تواند به جای پرو، آن را به همه مدل ها گسترش دهد.

USB-C در iPhone 15

اپل در حال بررسی تعویض پورت لایتنینگ در دستگاه‌های iPhone 15 با درگاه USB-C است که به آن اجازه می‌دهد با مقررات اروپایی که در مرحله تصویب هستند مطابقت داشته باشد. این مقررات اپل را ملزم می‌کند که آیفون‌هایی با پورت USB-C در اروپا تولید کند، بنابراین اپل یا باید یک تعویض طراحی در سراسر جهان انجام دهد یا آیفون‌های ویژه‌ای را برای فروش در اروپا توسعه دهد.

منابع موثق گفته اند که اپل قرار است این تعویض را انجام دهد، بنابراین در حال حاضر این احتمال قوی است. البته برنامه های اپل ممکن است تغییر کند.

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

سرعت انتقال داده گوشی آیفون 15

مدل‌های آیفون 15 پرو با پورت های USB-C از سرعت انتقال داده بالاتر پشتیبانی می‌کنند، در حالی که مدل‌های استاندارد iPhone 15 به سرعت USB 2.0 مانند لایتنینگ ادامه خواهند داد. به گفته مینگ-چی کو، تحلیلگر اپل، مدل‌های iPhone 15 Pro حداقل از USB 3.2 یا Thunderbolt 3 پشتیبانی می‌کنند. با ارتقا، مدل‌های آیفون 15 پرو می‌توانند ویدئو و سایر انواع فایل‌ها را با سرعت بسیار سریع‌تری انتقال دهند. سرعت انتقال USB 2.0 به 480 مگابیت بر ثانیه محدود شده است، در حالی که USB 3.2 سرعت تا 20 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند. اگر اپل از Thunderbolt 3 برای مدل‌های iPhone 15 Pro پشتیبانی کند، سرعت انتقال داده‌ها می‌تواند تا 40 گیگابیت در ثانیه باشد.

فناوری لنز دوربین پریسکوپ

شایعات متعددی در مورد کار اپل بر روی فناوری لنز تله فوتو “پریسکوپ” منتشر شده است و این نوع لنز می تواند در آیفون های 2023 و احتمالاً در مدل های iPhone 15 Pro معرفی شود. به گفته مینگ چی کو، تحلیلگر اپل، تنها iPhone 15 Pro Max بزرگتر لنز دوربین پریسکوپ را دریافت می کند، بنابراین ممکن است به بالاترین و گران ترین مدل محدود شود.

فناوری لنز پریسکوپ قابلیت‌های زوم اپتیکال را ارائه می‌دهد که از لنزهای تله‌فوتو استاندارد بیشتر است و امکان زوم اپتیکال 5 برابر یا حتی 10 برابر را فراهم می‌کند. با یک لنز پریسکوپ، قابلیت‌های زوم آیفون به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد زیرا مدل‌های Pro فعلی به زوم 3 برابر محدود می‌شوند.

رقیب اپل یعنی سامسونگ، گوشی‌های هوشمندی را ارائه کرده است که از فناوری لنز پریسکوپ استفاده می‌کنند که زوم اپتیکال 4 تا 10 برابر و زوم دیجیتال تا 100 برابر را امکان‌پذیر می‌کند. مینگ چی کو، تحلیلگر اپل معتقد است که اپل با استفاده از لنز پریسکوپ، از فناوری زوم اپتیکال 6 برابری استفاده خواهد کرد.

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

سنسورهای دوربین

انتظار می‌رود اپل از جدیدترین حسگرهای تصویر سونی برای مدل‌های iPhone 15 استفاده کند. در مقایسه با سنسورهای استاندارد، سنسور تصویر سونی سیگنال اشباع را در هر پیکسل دو برابر می کند و به آن اجازه می دهد نور بیشتری را برای کاهش نوردهی کم و بیش از حد دریافت کند. این سنسور امکان بهبود در پرتره ها و سایر تصاویر را حتی زمانی که نور پس زمینه قوی مشکل زا است را فراهم می کند.

سونی از معماری نیمه هادی استفاده می کند که فوتودیودها و ترانزیستورها را در لایه های جداگانه قرار می دهد و امکان ایجاد فتودیودهای بیشتری را فراهم می کند. مشخص نیست که آیا همه مدل‌های آیفون 15 از فناوری حسگر جدید استفاده می‌کنند یا اینکه اپل آن را به مدل‌های پیشرفته‌تر آیفون 15 «Pro» محدود می‌کند.

تراشه های مودم کوالکام

اپل از تراشه های مودم 5G کوالکام برای سری آیفون 15 در سال 2023 استفاده خواهد کرد، همانطور که از زمان معرفی آیفون های 5G این کار را انجام داده است. شایعاتی وجود داشت که نشان می داد اپل می تواند از تراشه های مودم داخلی خود در سال 2023 استفاده کند، اما این فناوری هنوز آماده نیست .

اپل در حال تلاش برای غلبه بر مشکلات مربوط به گرما در تراشه‌های مودمی است که تولید می‌کند و تراشه‌های مودم طراحی شده توسط اپل حداقل تا سال 2024 برای استفاده در آیفون‌ها آماده نخواهند بود .

انتظار می‌رود آیفون 15 به تراشه Qualcomm X70 مجهز شود که هوش مصنوعی را برای سرعت پردازش سریع‌تر، محدوده پوشش بهتر، سیگنال بهبودیافته، تأخیر کمتر و تا 60 درصد بهبود بهره‌وری انرژی بهبود داده است.

تراشه های سری A

مدل‌های iPhone 15 می‌توانند اولین مدل‌هایی باشند که دارای تراشه‌های سری A هستند که از فناوری 3 نانومتری TSMC استفاده می کنند. انتظار می رود فناوری تراشه 3 نانومتری عملکرد پردازش را 10 تا 15 درصد افزایش دهد و در عین حال مصرف انرژی را تا 35 درصد کاهش دهد.

شایعه شده است که TSMC، تامین کننده تراشه های اپل، پس از از دست دادن سفارش از اینتل، برنامه های خود را برای تراشه های 3 نانومتری کاهش می دهد. مشخص نیست که آیا این اختلال بر تولید تراشه های 3 نانومتری اپل تأثیر می گذارد یا خیر، اما TSMC در حال تولید تراشه های 3 نانومتری A17 است که انتظار می رود در مدل های آیفون 15 استفاده شود.

همه شایعاتی که در سال 2023 در مورد آیفون 15 باید انتظار داشته باشید

رم

طبق گفته شرکت تحقیقاتی تایوانی TrendForce ، مدل‌های iPhone 15 Pro می‌توانند دارای رم 8 گیگابایتی قابل توسعه باشند. مدل های فعلی آیفون 14 پرو دارای 6 گیگابایت رم هستند.

شایعات حاکی از آن است که مدل‌های آیفون 15 پرو از همان حافظه LPDDR5 استفاده می‌کنند که در مدل‌های فعلی آیفون 14 پرو وجود دارد، بدون اینکه به‌روزرسانی قابل‌توجهی ارائه شود، و اپل قرار است در سال 2024 به حافظه LPDDR5X ارتقا یابد.

تاریخ عرضه و قیمت آیفون 15

شایعات تایید نشده از Weibo نشان می دهد که مدل های iPhone 15 Pro ممکن است گران تر باشند و شکاف بزرگ تری بین قیمت آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس و آیفون 15 پلاس ایجاد کنند.

در حال حاضر، قیمت آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس به ترتیب از 999 دلار و 1099 دلار شروع می شود، بنابراین قیمت بالاتر به این معنی است که در صورت صحت شایعات، قیمت اولیه آیفون 15 پرو می تواند بیش از 1000 دلار باشد. مدل‌های آیفون 15 احتمالاً در سپتامبر 2023 عرضه خواهند شد.

منبع: macrumors