راهنمای خرید تجهیزات شبکه, مقالات

مقایسه روترهای مش با روترهای Wi-Fi | بهترین انتخاب برای هوم آفیس کدام است؟

مقایسه روترهای مش با روترهای Wi-Fi | بهترین انتخاب برای هوم آفیس کدام است؟

امروزه، دستگاه‌های مختلف از قبیل تلفن‌های هوشمند، تبلت‌، دوربین‌های امنیتی، لوازم خانگی هوشمند و… بار زیادی را بر دوش روترها تحمیل می‌کنند. همچنین با رواج یافتن دورکاری، هوم آفیس‌ها در آینده نزدیک به یکی از بخش‌های اصلی هر خانه‌ای تبدیل خواهند شد. اینجاست که اهمیت روترهای مش به عنوان یک جایگزین مدرن برای روتر سنتی، نمایان می‌شود. روترهای Wi-Fi استاندارد، یک نقطه دسترسی مرکزی را فراهم می‌کنند؛ در حالی که شبکه مش، اتصال در کل محیط را امکان پذیر می‌کند.

درواقع سیستم‌های مش با هدف کاهش بار نقطه پایانی و کاهش ازدحام شبکه طراحی شده‌اند و با ایجاد پوشش و سرعت بیشتر، اتصال مطمئن‌تری را برای شما فراهم می‌کنند. اگرچه روترهای مش در تمامی جنبه‌ها نسبت به روترهای سنتی برتری دارند؛ اما همیشه بهترین انتخاب محسوب نمی‌شوند. گاهی اوقات، شما فقط به یک روتر استاندارد با کیفیت بالا نیاز دارید و شبکه مش هزینه‌های اضافی به شما تحمیل می‌کند.

روتر وای فای استاندارد چیست؟

روترهای وای فای استاندارد، یک نقطه دسترسی مرکزی را برای اتصال به اینترنت فراهم می‌کنند. در این حالت، ترافیک درخواستی دستگاه‌ها از طریق سرویس اینترنت روتر اصلی و یک نقطه دسترسی واحد عبور می‌کند. روترها، به وسیله کانال‌های بی‌سیم یا اتصال با کابل اترنت، قابل دسترسی هستند. معمولا، این روترها مجهز به رمز عبور نیز هستند.

روتر وای فای استاندارد چیست؟ - روتر‌های وای فای استاندارد، مناسب چه شرایطی هستند؟

روتر‌های وای فای استاندارد، مناسب چه شرایطی هستند؟

اگر یکی از شرایط زیر را دارید، روتر وای فای برای شما انتخاب بهتری است:

1.     بودجه محدود

روترهای استاندارد معمولاً نسبت به محصولات شبکه مش بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. اگرچه برخی از مدل‌های روتر وای فای نیز بسیار گران قیمت  هستند، اما برخی از مدل‌های اقتصادی، با ایجاد اتصالات پایدار و سریع، نیاز‌های هوم آفیس شما را برطرف می‌کنند.

2.     نیاز به پهنای باند و سرعت بالا

برخی از روترهای امروزی، مانند مدل‌های Netgear Nighthawk یا TP-Link، با تکنولوژی‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از پهنای باند بالا و جریان سنگین طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، برای گیمرها و پخش زنده، اتصالات اترنت با سیم و روتر وای فای استاندارد، معمولاً سرعت و پایداری بیشتری را نسبت به محصولات بی سیم فراهم می‌کند.

3.     نصب و راه‌اندازی آسان

روتر استاندارد اغلب نسبت به شبکه مش نصب و راه اندازی آسان‌تری دارد و به طور معمول نیاز به پیکربندی پیچیده‌ای ندارند. این روترها، برای استفاده ساده و سریع،  انتخاب خوبی هستند.

4.     قابلیت جدا سازی دستگاه‌ها و شبکه‌ها

اکثر روترهای مدرن قابلیت راه اندازی شبکه وای فای مهمان را ارائه می‌کنند. همچنین با استفاده از اکثر روترها می‌توانید، بدون هیچ دردسری، تمامی دستگاه‌های IoT خود را در یک شبکه خانگی جداگانه نگه دارید.

روتر مش چیست؟

روترهای مش برخلاف روترهای استاندارد که دارای نقاط دسترسی واحد و متمرکز هستند، به صورت غیر متمرکز عمل می‌کنند. شبکه مش، قابلیت گسترش پوشش اینترنت را در یک فضا دارند. به عبارت دیگر، در این سیستم، از چندین نقطه دسترسی استفاده می‌شود که باعث افزایش پوشش اینترنت در فضای مورد نظر میگردد. به عنوان مثال، می‌توانید یک نقطه دسترسی اصلی در آشپزخانه و نقاط دیگری در دفتر کار و اتاق خواب قرار دهید. در این حالت، هنگامی که در آشپزخانه از اینترنت استفاده می‌کنید، به نقطه دسترسی اصلی متصل می‌شوید و همینطور در مکان‌های دیگر به نقاط دسترسی مربوطه متصل خواهید شد. این ویژگی، شبکه مش را به انتخابی عالی برای منازل بزرگ یا دفاتر کار تبدیل می‌کند.

روتر مش چیست؟ - شبکه مش، مناسب چه شرایطی هستند؟

شبکه مش، مناسب چه شرایطی هستند؟

اگر یکی از شرایط زیر را دارید، شبکه مش برای شما بهترین انتخاب است:

1.     پوشش بهتر

یکی از مزایا اصلی شبکه مش، نسبت به روترهای سنتی، پوشش گسترده‌تر آن است. سرمایه‌گذاری در شبکه مش مشکلاتی از قبیل نقاط کور پوشش یا اتصالات ضعیف در ملک‌های بزرگ با مساحت بالا را از بین می‌برد. درواقع، احتمال دسترسی ناقص به اینترنت در برخی از نقاط، در سیستم مش نسبت به روتر سنتی بسیار کمتر است. شبکه‌های مش به طور معمول می‌توانند تا 5,000 فوت مربع و حتی بیشتر را پوشش دهند. این پوشش گسترده بسیار بیشتر از چیزیست که از یک روتر وای فای می‌توان انتظار داشت.

2.     اتصال مطمئن در هر نقطه از محیط

شما با استفاده از شبکه مش، می‌توانید در هر نقطه از محیط، اتصال مطمئنی را تجربه کنید؛ زیرا در شبکه مش، به جای اتصال به یک نقطه دسترسی مرکزی، شما به نزدیک ترین نقطه فرعی متصل می‌شوید. بنابراین مهم نیست که در کدام قسمت از منزل خود می‌خواهید به اینترنت متصل شوید، احتمال کمی وجود دارد که این شبکه شما را نا امید کند. به این ترتیب، شبکه‌های مش به ویژه برای هوم آفیس هایی که در یک بخش جداگانه از خانه واقع شده‌اند، بسیار مفید هستند. مزیت دیگر روترهای مش طراحی مدرن و زیبا آن‌ها نسبت به روترهای سنتی بزرگ و حجیم است.

3.     نیاز به نظارت و کنترل بیشتر

پس از فعال شدن شبکه مش، شما می‌توانید سیستم خود را از طریق موبایل کنترل کنید. این کنترل شامل نظارت بر ترافیک شبکه، راه‌اندازی مجدد یا حتی خاموش کردن اینترنت به طور کامل می‌شود. این قابلیت برای افرادی که دارای فرزند هستند و نمی خواهند پیکربندی روتر را تغییر دهند، بسیار کاربردی است.

علاوه بر این، برخی از شبکه‌های مش به صورت هوشمند عمل می‌کنند و از دستورهای صوتی پشتیبانی می‌کنند. لازم به ذکر است که نصب و پیکربندی اولیه شبکه مش ممکن است کمی پیچیده و زمان‌بر باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به مقایسه روترهای وای فای و شبکه مش پرداختیم که یکی از مهمترین اجزا زیر ساخت شبکه است. انتخاب بهترین روتر برای هوم آفیس به شرایط و نیاز‌های شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر به دنبال یک انتخاب اقتصادی هستید که پهنای باند و سرعت بالا را برای شما فراهم کند، روترهای سنتی گزینه مناسبی هستند. همچنین اگر نیاز به پوشش بالا و اتصال مطمئن در هر نقطه از محیط هستید، شبکه مش بهترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود. با استفاده از شبکه مش همچنین می‌توانید از طریق گوشی بر ترافیک شبکه نظارت داشته باشید یا شبکه را مجددا راه اندازی یا به طور کامل خاموش کنید. در آخر بهتر است بدانید که نصب و راه اندازی اولیه روترهای سنتی نسبت به روترهای مش نیز بسیار آسان تر است.
کارشناسان ما در هنر توسعه و ارتباطات شایگان، شما را در این انتخاب راهنمایی خواهند کرد. همچنین برای خرید تجهیزات اکتیو شبکه می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

منبع:ZDNET

سوالات متداول

کدام روتر برای هوم آفیس بهترین انتخاب است؟

برای پاسخ به این سوال شما باید شرایط و نیازهای خود را در نظر بگیرید. شبکه مش می‌تواند با ایجاد پوشش گسترده در محیط‌های که داری نقاط کور هستند، اتصال مطمئن‌تری ایجاد کند، اما هزینه بالایی نیز به همراه دارند. اگر تنها نیاز به یک اتصال اینترنت پایدار و قدرتمند دارید، روتر استاندارد و یک کابل احتمالا کفایت می‌کند. بهتر است برای این انتخاب، با متخصصان این زمینه مشورت کنید.

کدام روتر برای گیمرها مناسب است؟

برای گیمرهای حرفه‌ای که با کوچک ترین تاخیر دچار مشکل می‌شوند، روتر سنتی و سیمی بهترین انتخاب است.