شبکه و فناوری, مقالات

نقد و بررسی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink

بررسی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS را در مطلب امروز سایت فروشگاهی هنر توسعه و ارتباطات شایگان بخوانید. این سوییچ، یک سوییچ ارزان قیمت است که بیش از ۵ پورت داشته و بسیار کم‌مصرف و بی سروصداست. در میان سوییچ‌های ارزان قیمت، سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS با داشتن یک پورت اضافی 10GbE خود را متمایز می‌کند. در ادامه به معرفی مشخصات سوییچ 2G08110GS MokerLink خواهیم پرداخت.

این سوییچ در یک جعبه قهوه‌ای رنگ عرضه شده که روی آن، لوگوی شرکت MokerLink درج شده است.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - جعبه گشایی

با باز کردن جعبه، خود سوییچ و آداپتور آن را مشاهده خواهیم کرد. ابتدا سوییچ 2G08110GS MokerLink در نمای جلویی را بررسی می‌کنیم.

بررسی نمای جلویی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی نمای جلویی

دیدن تعداد زیادی پورت، شما را به وجود خواهد آورد. در این سوییچ، ۸ عدد پورت 2.5 GbE قرار گرفته است. وجود این تعداد پورت در یک سوییچ ارزان قیمت، نکته مثبتی به شمار می‌رود. اما یک پورت 10GbE هم داریم که از استاندارد SFP+ پشتیبانی می‌کند. استاندارد SFP+ برای انتقال داده تا سرعت 16 گیگابیت بر ثانیه طراحی شده است. پورت قرار گرفته روی این سوییچ نیز قادر است تا داده‌ها را با سرعت حداکثر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه جابجا کند. سوییچ برای استفاده رومیزی طراحی شده و گیره‌های اتصال دستگاه به رک در آن مشاهده نمی‌شود.

بررسی نمای جانبی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

به نمای جانبی سوییچ نگاهی می‌اندازیم. در دو طرف سوییچ، تنها دریچه‌های انتقال هوا قرار گرفته است.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی نمای جانبی

بررسی نمای پشتی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

در قسمت پشتی سوییچ، ورودی سیم آداپتور و اتصال به زمین وجود دارد. به طور کلی، با بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink متوجه می‌شویم که سازنده، طراحی ساده‌ای را برای این سوییچ در نظر گرفته است و نمی‌توان ایراد چندانی به آن گرفت. تنها ایرادی که به چشم ما آمد، عدم وجود تمامی پورت‌ها در یک سمت سوییچ بود. در سوییچ‌هایی مانند این سوییچ که برای استفاده رومیزی طراحی شده‌اند، بهتر است پورت‌ها و ورودی سیم برق در یک سمت باشند تا بتوان سوییچ را به راحتی به دیوار تکیه داد.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی نمای پشتی

بررسی نمای پایینی سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

در عکس زیر نگاهی هم به پایین سوییچ می‌اندازیم.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی نمای پایینی

دو نقطه برای اتصال سوییچ به دیوار مشاهده می‌شود. علاوه بر این، یک برچسب وجود دارد که در آن اطلاعات سازنده و مدل دستگاه نوشته شده است. سوییچی که برای بررسی در اختیار ما قرار دارد، از نوع غیرمدیریتی است و پیکربندی تنظیمات آن توسط سازنده انجام شده است، بنابراین خبری از اطلاعات ورود به بخش تنظیمات نیست. در سوییچ‌هایی که از نوع مدیریتی هستند، برچسبی که در آن اطلاعات لازم برای ورود به بخش تنظیمات نوشته است را مشاهده خواهید کرد. ما بی‌صبرانه منتظر هستیم تا شرکت MokerLink که سوییچ‌های ارزان قیمت مدیریتی را نیز عرضه کند.

بررسی داخل سوییچ MokerLink مدل 2G08110GS

حال نوبت آن است که به داخل سوییچ نگاهی ببندازیم. با باز کردن پنل سوییچ، پورت‌ها و قطعات انتقال‌دهنده گرما را مشاهده می‌کنیم.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی داخلی

به نظر می‌رسد که MokerLink در این سوییچ، از چیپ‌های بکار رفته در سوییچ‌های RTL8373-CG و RTL8224-CG برای پردازش داده‌ها استفاده کرده باشد.

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink - بررسی نمای داخلی

بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink نشان می‌دهد که این سوییچ، به صورت Fanless طراحی شده است. طراحی Fanless باعث می‌شود تا سروصدای دستگاه در پایین‌ترین حد ممکن باشد.

در ادامه سایر مشخصات سوییچ 2G08110GS MokerLink را برای سنجش عملکرد و مصرف انرژی آن، بررسی خواهیم کرد.

بررسی عملکرد سوییچ 2G08110GS MokerLink

در بازه قیمتی که این سوییچ در آن قرار دارد، معمولاً سرعت برای خریدار یک عامل کلیدی محسوب نمی‌شود. سرعت انتقال داده مطابق انتظاری که از این سوییچ می‌رود است و باید به بازه قیمتی و مشخصات سوییچ توجه کنید. با تست سوییچ نیز متوجه شدیم سرعت انتقال دادها مناسب است و شما را ناامید نمی‌کند.

قابلیت های مدیریتی سوییچ 2G08110GS MokerLink

این سوییچ از نوع غیرمدیریتی است و امکان پیکربندی تنظیمات،‌ مطابق سلیقه و صلاح‌‌دید مدیر شبکه وجود ندارد. امیدواریم MokerLink در آینده، قابلیت‌های مدیریتی را نیز به سوییچ‌هایی با این قیمت و کیفیت اضافه کند. همچنین امکان استفاده از پورت اترنت به عنوان منبع تغذیه برای سایر دستگاه‌ها در این سوییچ فراهم نشده است.

مصرف انرژی سوییچ 2G08110GS MokerLink

در ادامه بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink به میزان مصرف برق آن می‌پردازیم. در تصویر زیر، آداپتور سوییچ 2G08110GS MokerLink را مشاهده می‌کنید که بسیار جمع‌وجور است.

برای این دستگاه، یک آداپتور 12 ولت 2 آمپری عرضه شده است. روی آداپتور، نوشته‌هایی به چینی یا انگلیسی مشاهده می‌کنید. تست دستگاه نشان داد که مصرف آن هنگامی که هیچ یک از پورت‌ها درگیر نباشند، 1.6 وات است که از بسیاری از سوییچ‌های هم‌رده، کمتر است.

با اتصال کابل شبکه به یکی از پورت‌های 2.5GbE، مصرف دستگاه با افزایش 0.7 وات مواجه شد. این میزان افزایش مصرف برق، مطابق انتظار ما نبود و سوییچ‌های هم‌رده با افزایش مصرف برق کمتری مواجه می‌شوند.

اما با اتصال کابل به پورت 10GbE، با افزایش شدید مصرف برق و عدد 3.3 وات مواجه شدیم.

در کل این سوییچ مصرف برق کمی دارد و مصرف آن حتی از سوییچ‌هایی با ۵ پورت 2.5GbE نیز کمتر است.

نظر نهایی درباره بررسی سوییچ 2G08110GS MokerLink

باید بگوییم که این سوییچ در برابر امکاناتی که ارائه می‌دهد، قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد. اگر قصد تهیه یک سوییچ با تعداد پورت‌های بالا، مصرف کم و قیمت پایین را دارید، حتماً این گزینه را مدنظر قرار دهید.

منبع: servethehome.com