زیر ساخت شبکه, مقالات

زیرساخت شبکه چیست؟

زیرساخت شبکه چیست؟

شبکه شما در قلب کسب و کارتان قرار دارد. اما برای اینکه بتواند به درستی کار کند، به پشتیبانی شبکه مناسب نیاز دارد تا در قالب زیرساخت شبکه موثر عمل کند. زیرساخت شبکه دقیقا چیست؟ و چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که بیشترین بهره را از آن می برید؟

در این عصر دیجیتال، چابکی و بهره وری یک سازمان به چیزی بیش از کارکنان سخت کوش و تجهیزات عالی بستگی دارد. اجرای یک عملیات روان به یک زیرساخت شبکه قوی، تمیز و ایمن نیز نیاز دارد . بدون زیرساخت شبکه مناسب، ممکن است از تجربه کاربری ضعیف و مشکلات امنیتی رنج ببرید که می‌تواند بر بهره‌وری کارکنان تأثیر بگذارد، هزینه‌ای برای شما داشته باشد و به برند شما آسیب برساند.

به این ترتیب، برای مدیران کسب و کار بسیار مهم است که اهمیت زیرساخت شبکه را درک کنند و از چالش ها و فرصت هایی که ارائه می دهند آگاه باشند. با داشتن این دانش و ابزارهای مناسب، اولین گام‌ها را برای اطمینان از بهره‌وری بهینه برمی‌دارید و به سازمان خود کمک می‌کنید تا سطوح عملکرد را در اوج نگه دارد.

زیرساخت شبکه چیست؟

زیرساخت شبکه به تمام منابع یک شبکه اشاره دارد که اتصال شبکه یا اینترنت، مدیریت، عملیات تجاری و ارتباطات را ممکن می‌سازد. زیرساخت شبکه شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار، سیستم‌ها و دستگاه‌ها است و محاسبات و ارتباط بین کاربران، خدمات، برنامه‌ها و فرآیندها را امکان‌پذیر می‌سازد. هر چیزی که در شبکه دخیل است، از سرورها گرفته تا روترهای بی سیم، برای تشکیل زیرساخت شبکه یک سیستم جمع می شود. زیرساخت شبکه امکان ارتباط و خدمات مؤثر بین کاربران، برنامه‌ها، خدمات، دستگاه‌ها و غیره را فراهم می‌کند.

تفاوت بین زیرساخت شبکه و زیرساخت فناوری اطلاعات چیست؟

زیرساخت شبکه و زیرساخت فناوری اطلاعات مشابه هستند. با این حال، در حالی که ممکن است گاهی اوقات به یک چیز اشاره کنند، ممکن است تفاوت های ظریفی نیز بین این دو وجود داشته باشد. اغلب، زیرساخت های فناوری اطلاعات به عنوان اصطلاح جامع تر و فراگیرتر دیده می شود. زیرساخت فناوری اطلاعات (یا زیرساخت آی تی) مجموعه‌ای از عناصر فناوری اطلاعات را تعریف می‌کند که اساس یک سرویس فناوری اطلاعات هستند. اغلب، زیرساخت فناوری اطلاعات به اجزای فیزیکی مانند سخت افزار اشاره دارد، اما می تواند برخی از اجزای شبکه یا نرم افزار را نیز در بر گیرد.

زیرساخت شبکه ممکن است به عنوان یک دسته کوچکتر در تعریف زیرساخت IT بزرگتر دیده شود. یک زیرساخت شبکه سالم از موفقیت زیرساخت گسترده فناوری اطلاعات پشتیبانی می کند. یک شرکت برای داشتن راه‌حل‌های منسجم و موفقیت پایدار، هم به زیرساخت فناوری اطلاعات و هم به زیرساخت شبکه نیاز دارد.

چرا زیرساخت شبکه مهمترین مؤلفه زیرساخت فناوری اطلاعات است؟

داشتن یک زیرساخت فناوری اطلاعات قابل اعتماد و همچنین افراد واجد شرایط بسیار مهم است، اما هیچ یک از این دو بدون زیرساخت شبکه خوب کافی نیستند. زیرساخت شبکه اتصال و ارتباطات را امکان پذیر می کند که هر کدام برای موفقیت یک کسب و کار بسیار مهم هستند. به بیان ساده، بدون زیرساخت شبکه ، اجزای فناوری اطلاعات از جمله سخت افزار و نرم افزار کاربرد زیادی ندارند. اطمینان از اینکه زیرساخت شبکه شما قوی، ایمن و تمیز است برای تعالی سازمانی حیاتی است.

چالش های اصلی پیرامون زیرساخت شبکه چیست؟

تعدادی چالش در رابطه با اجرای یک مدل زیرساخت شبکه وجود دارد. برخی از سه چالش اصلی زیرساخت شبکه عبارتند از:

  • متمرکز کردن ترافیک
  • برخورد با داده های تکراری
  • ارسال اطلاعات مناسب به ابزار مناسب

#1 متمرکز کردن ترافیک

در یک سازمان، اغلب چندین زیرشبکه و مکان یا سایت مختلف وجود دارد. بدون یک هاب متمرکز، دید شبکه، نظارت و مدیریت می تواند تقریبا غیرممکن شود. بسیاری از شرکت‌ها از راه‌حل‌های زیرساخت شبکه برای متمرکز کردن ترافیک برای درک بهتر و نظارت بر داده‌های عبوری شبکه‌هایشان استفاده می‌کنند. این وضعیت امنیتی آنها را بهبود می بخشد و به تیم های عملیات شبکه کمک می کند تا مشکلات عملکرد را برطرف کنند.

#2 برخورد با داده های تکراری

در برخی موارد، داده های تکراری می تواند 50 تا 66 درصد از ترافیک شبکه را شامل شود. حذف داده های تکراری بسیار مهم است، به ویژه زمانی که صحبت از اثربخشی راه حل های امنیتی شبکه می شود. اگر راه‌حل‌های امنیتی داده‌های تکراری بیش از حد دریافت کنند، ممکن است کند شده و در شناسایی تهدیدها مؤثر نباشند.

#3 ارسال داده های مناسب به ابزار مناسب

بسیاری از سازمان ها از تعدادی ابزار و ارائه دهندگان مختلف امنیت سایبری استفاده می کنند. بسیاری از ارائه دهندگان امنیتی اغلب بر اساس میزان داده ای که برای پردازش نیاز دارند، هزینه دریافت می کنند. به این ترتیب، ارسال نوع مناسب داده به ابزار مناسب یک جنبه حیاتی از شبکه زیرساخت است. ارسال داده ها از منابع مختلف به یک ابزار ممکن است بی اثر و پرهزینه باشد، به خصوص اگر یک ابزار برای یک نوع داده و ابزار دیگر برای نوع دیگر مناسب باشد.

زیرساخت شبکه

رایج ترین انواع زیرساخت شبکه

کابل ها

کابل های شبکه شاید مهم ترین و رایج ترین جنبه زیرساخت شبکه باشد. کابل ها به ارائه کانال ها و ارتباطات برای انتقال اطلاعات و ارتباطات در سراسر کسب و کار و همچنین به خارج از آن کمک می کند. بدون کابل کشی، یک کسب و کار ممکن است برای عملکرد کارآمد و یا حتی عملکرد با استانداردهای لازم دچار مشکل شود، زیرا از گسترش و تغییرات در کسب و کار و همچنین عملیات فنی عمومی پشتیبانی می کند.

کابل کشی مخابراتی را می توان با سیستم های دیگر در کسب و کار ادغام کرد و به یک تجارت اجازه می دهد تا طیف وسیعی از اهداف را تنها با یک نصب پوشش دهد و در زمان و هزینه صرفه جویی کند. نیازهای کابل کشی بسته به نیازهای هر کسب و کار تغییر می کند و بسته به اندازه کسب و کار می توان آن را کاهش داد. کابل کشی موثر مقرون به صرفه است و به مشاغل اجازه می دهد تا بر روی یک سیستم ساده کار کنند که به کاهش خطر خرابی یا مشکلات فنی کمک می کند.

انواع مختلفی از کابل ها وجود دارد، که از این بین می توان به :

  • کابل های Cat 5 و Cat 5e
  • کابل های Cat 6
  • کابل های فیبر نوری

اشاره کرد.

روترها

روترها به هدایت انتقال اطلاعات و ارتباطات در یک تجارت کمک می کنند. به عبارت دیگر، آنها به انتخاب “مسیر” مناسب در یک شبکه داخلی کمک می کنند. آنها با خواندن داده های دریافتی، آن را به مقصد مناسب در داخل و بین شبکه ها ارسال می کنند.

مانند کابل های شبکه ، طیف وسیعی از روترها برای پاسخگویی به نیازها و خواسته های مختلف کسب و کارها در دسترس هستند، بنابراین راه اندازی روتر شما به نیازهای کسب و کار شما بستگی دارد.

سوئیچ ها

در حالی که سوئیچ ها و روترها گاهی اوقات ممکن است اشتباه گرفته شوند، آنها موجودیت های مجزایی هستند که عملکردهای متفاوتی را انجام می دهند. به طور خلاصه، روترها شبکه ها را به هم متصل می کنند در حالی که سوئیچ ها آنها را ایجاد می کنند.

سوئیچ ها به اتصال تمام لایه ها و اجزای مختلف فناوری به یکدیگر کمک می کنند، مانند تلفن، لپ تاپ، سرور، چراغ ها یا صفحه نمایش. به طور مشابه، سوئیچ های شبکه به عناصر مختلف شبکه کمک می کنند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند، که یک سیستم ارتباطی را در یک شبکه ایجاد می کند. همچنین چندین سوئیچ شبکه مختلف در دسترس است، بنابراین انتخاب مناسب برای کسب و کارتان به شما کمک می کند تا به اندازه کافی نیازهای کسب و کار خود را برآورده کنید.

شبکه محلی

قطعات مختلف تجهیزات و فناوری را می توان با یک هاب بی سیم مرکزی به هم متصل کرد. این می تواند به ایجاد شبکه هایی کمک کند که به طور کارآمد و مؤثر عمل کنند تا به حمایت بهتر از یک تجارت در حال رشد کمک کنند.

عناصر بی‌سیم می‌توانند برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر ارجحیت داشته باشند و به آنها کمک می‌کند تا برای همگام شدن با رقبای بزرگ‌تر، ساده‌تر شوند.

هنر توسعه و ارتباطات شایگان چگونه کمک می کند؟

حفظ زیرساخت شبکه تمیز و کارآمد کار کوچکی نیست. به همین دلیل است که داشتن یک شرکت با تخصص عمیق شبکه و امنیت در کنار شما مفید است. زیرساخت های شبکه مانند قبل سنتی نیستند، آنها در حال حاضر اغلب ترکیبی از زیرساخت های محلی و ابری هستند.

رشد غیر ارگانیک و ادغام و اکتساب می تواند زیرساخت شبکه را بیشتر مختل کند. نتیجه این است که شرکت‌ها از ابزارهای مجزا استفاده می کنند که همگی یک شبکه هیبریدی بزرگ را نظارت و مدیریت می‌کنند. برای شرکت هایی که می خواهند شبکه خود را ایمن نگه دارند و در اوج عملکرد کار کنند، این ایده آل نیست. ایجاد یک هاب متمرکز برای دید شبکه بسیار مهم است و همچنین توانایی هدایت ترافیک مناسب به ابزارهای مناسب بسیار مهم است. اینجاست که شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان وارد ماجرا می شود.

اهمیت دید شبکه

حفظ دید کامل روی کل زیرساخت شبکه شما برای نظارت بر عملکرد و تشخیص تهدید حائز اهمیت است. و برخورد با نقاط کور شبکه برای بسیاری از سازمان ها یک دردسر بزرگ است. به دست آوردن دید گسترده شبکه شما را قادر می سازد این نقاط کور را کشف کنید، بنابراین تهدیدات از همه منابع می توانند سریعتر شناسایی و رفع شوند. شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان ابزارها و قابلیت هایی را دارد که برای ایجاد یک زیرساخت امنیتی شبکه قوی نیاز دارید.

زیرساخت شبکه

ساده کردن داده هایی که به ابزارهای شما می روند

شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان می تواند به شما کمک کند تا با حذف داده های تکراری که معمولاً به این ابزارها ارسال می شود، کارایی شبکه و ابزارهای امنیتی خود را بهبود بخشید. شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان همچنین فیلتر هوشمند ترافیک را فعال می کند بنابراین فقط ترافیک مناسب به ابزارهای مناسب ارسال می شود. به عنوان مثال، ترافیک ایمیل به ابزارهای امنیتی ایمیل ارسال می شود، اما ترافیک ویدئویی ارسال نمی شود.

با شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان ، می توانید منابع ذخیره سازی و پردازش گران قیمتی که برای مدیریت داده های اضافی یا نامربوط استفاده می شود، را آزاد کنید. بنابراین، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های آینده را به تأخیر بیندازید و/یا از ابزارهای موجود برای پوشش بیشتر شبکه خود استفاده کنید.

جمع بندی

زیرساخت شبکه پایه ای است که یک سازمان موفق بر آن بنا می شود. با این حال، حفاظت و پرورش یک زیرساخت شبکه سالم می تواند یک کار طولانی باشد. همچنین یکی از مواردی است که ممکن است اغلب نادیده گرفته شود. تمیز کردن شبکه و اطمینان از قوی و ایمن بودن آن، یک تلاش مهم است. ابزارها و راه‌حل‌های مناسب را در اختیار داشته باشید تا پایگاهی قوی بسازید که شبکه‌تان را برای سال‌های آینده به خوبی اجرا کند.

منابع: gigamon و corona-it.co