زیر ساخت شبکه, شبکه و فناوری, مقالات

پچ پنل (Patch Panel) چیست؟ مزایا و موارد استفاده پچ پنل در شبکه ها

پچ پنل (Patch Panel) چیست؟ مزایا و موارد استفاده پچ پنل در شبکه ها

شاید اسم پچ پنل را شنیده باشید و از خود سوال کرده باشید که پچ پنل (Patch Panel) چیست؟ مزایا و موارد استفاده پچ پنل در شبکه ها چیست؟ در این نوشته قصد داریم به شما کمک کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. دنیای ما، دنیای مدرن و بی سیم است و کسب و کارها و افراد جامعه با آخرین ترندها خود را همسو می کنند. با این حال، شبکه کابلی همچنان گزینه ایمن تری است و می تواند به سرعت های فوق العاده ای برسد. اگر می خواهید از دنیای کابلی استفاده کنید، باید به فکر استفاده از پچ پنل برای کسب و کار خود باشید.

پچ پنل چیست؟

اگر می خواهید یک شبکه کابلی در خانه یا محل کار خود راه اندازی کنید؛ احتمالا به یک پچ پنل، به ویژه پورت های دیواری متعدد در ساختمانتان نیاز خواهید داشت. با یک پچ پنل یک مکان متمرکز خواهید داشت که یک راه حل اینترنتی ساده و آسان برای دیریت در اختیار شما قرار می دهد.

پچ پنل چیست؟ در یک توضیح ساده، پچ پنل قطعه ای سخت افزاری است که دارای چندین پورت است که می تواند به شما در سازماندهی چندین گروه از کابل ها کمک کند. یک سیم (یا پچ کورد) در هر پورت به مکان تفاوتی متنهی می شود. این پچ پنل ها می توانند بسیار بزرگ (با صدها پورت) یا کوچک (با یک یا دو پورت) باشند. یک پچ پنل می تواند برای قرار دادن کابل های Cat5، کابل های RJ45 یا کایل های فیبر نوری تنظیم شود.

پچ پنل ها معمولا به رک های شبکه (چه در بالا چه در پایین سوئیچ های شبکه) متصل می شوند و 1U یا 1.75 اینچ فضا را اشغال می کنند. پچ کوردها پورت های پچ پنل را به پورت های سوئیچ شبکه متصل می کنند که اتصالات پورت دائمی را به سوئیچ ایجاد می کند که در حین جابجایی، افزودن و تغییر قطع نمی شود.

بر اساس استانداردهای مختلف، پچ پنل ها انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال، پچ پنل های 48 پورت، 24 پورت و 12 پورت که بر اساس تعداد پورت ها دسته بندی می شوند و به طور خاص تر بر اساس نوع کابل شبکه  به Cat 5E، Cat 6، Cat 6A و Cat 7 تقسیم بندی می شود.

پچ پنل ها چگونه کار می کنند؟

پچ پنل ها برای مدیریت چندین پورت شبکه برای اتصال خطوط خروجی و ورودی مانند شبکه های محلی، سیستم های الکتریکی، ارتباطات و الکترونیک طراحی شده اند. پچ پنل ها می توانند بخشی از یک شبکه محلی باشند که در آن چندین کامپیوتر را به یکدیگر و دنیای خارج متصل می کنند. در کنار آن، شبکه های LAN به شبکه های دیگر یا اینترنت اجازه می دهند تا به پورت متصل شوند. با وصل کردن پچ کوردها می توان مدارها را به پچ پنل اضافه کرد. اگر به دنبال راه حلی با تعمیر و نگهداری کم هستید، پچ پنل یک جک ورودی را ارائه می دهد. شما معمولاً این پنل ها را در مکان هایی پیدا خواهید کرد که برای اتصال تجهیزات به چندین کابل نیاز است.

پچ پنل ها چگونه کار می کنند

مزایای پچ پنل ها

یک پچ پنل به جز اینکه به عنوان یک اتصال دهنده عمل می کند، هیچ عملکرد دیگری را انجام نمی دهد، اما طیف وسیعی از مزایا را ارائه می دهد:

  • به هم ریختگی فضای فیزیکی شما را کاهش می دهد
  • گزینه ای ارزان است و نیازی به کابل ندارد.
  • انجام وظایف تعمیر و نگهداری آسان تر است

این پچ پنل ها برخی از قدیمی ترین انواع تجهیزات شبکه هستند و همچنان گزینه ای محبوب محسوب می شوند. در حالی که به نظر می رسد عملکرد و طراحی ساده ای دارند، دیتاسنترها و مدیران شبکه زیادی وجود دارند که بر این نوع فناوری تکیه دارند.

با خرید پچ پنل با کابل های در هم گره خورده خداحافظی کنید

اگر از هم در پیچیدن کابل های شبکه خسته شده اید ممکن است بخواهید به خرید پچ پنل فکر کنید. این پچ ها مدیریت ساده تر و سازماندهی بهتری را برای این کابل ها فراهم می کنند. اکثر طرح های پچ پنل جدید بر مدیریت کابل در یک مرکز؛ تمرکز دارند. با یک پچ پنل دسترسی ساده به ترمینال ها و کابل ها وجود دارد. این پنل ها راه حل مناسبی برای فضاهای تنگ و محدود هستند.

کسب و کارهای اغلب از پچ پنل برای سازماندهی تجهیزات مخابراتی خود استفاده می کنند. به علاوه؛ این پنل ها به یک تیم فناوری اطلاعات اجراه می دهد تا عملکرد شبکه شرکت را بهتر مدیریت کند. با یک مکان متمرکز برای همه این کابل ها، پچ پنل یک راه حل ساده برای هر شبکه یا است که برای تغییر، جابجایی یا اضافه کردن کابل ها  و پورت ها مدیریت می شود. این پنل ها به کاربر این امکان را می دهند که با کمترین اختلال یک خط ارتباطی را از فضایی به فضای دیگر منتقل کند.

از کابل های استاندارد فیبر نوری یا مسی استفاده کنید

در یک شبکه، شما یا کابل مسی یا فیبر دارید . با این حال، در مورد اینکه کدام کابل بهترین است، اختلاف نظر وجود دارد. برخی از متخصصان شبکه سرعت فیبر را تحسین می کنند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که پچ ها می توانند سرعت شبکه را کاهش دهند. به یاد داشته باشید که نقش اصلی یک پنل دریافت سیگنال مستقیم و هدایت ترافیک به جای پردازش اطلاعات با سرعت مشخص است. قبل از اینکه پول اضافی خرج کنید، همه پچ پنل ها استانداردها و رتبه های یکسانی برای عملکرد سرعت و قدرت سیگنال دارند.

پچ پنل و کابل فیبر نوری و مسی

تامین پورت های مورد نیاز شما با خرید پچ پنل

پورت ها یک نقطه ورودی و خروجی فیزیکی برای همه داده های شما فراهم می کنند . به طور کلی، شما 24 تا 48 پورت را در یک پچ خواهید یافت. برخی از دستگاه های بزرگتر می توانند 96 پورت را در خود جای دهند و چند مدل خاص با بیش از 300 پورت وجود دارد. می توانید یک پچ پنل با تعداد پورت های مورد نیاز دریافت کنید. شما فقط به فضای مناسب برای آنها نیاز دارید.

با این حال، برخی از متخصصان معتقدند که نگهداری و تعویض پچ پنل های کوچکتر ساده است. اگر مشکلی پیش آمد، لازم نیست یک عالمه کابل را بردارید. در عوض، می‌توانید چند کابل را جدا کرده و به ماژول جدید متصل کنید.

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری

شبکه می تواند رشد کند و بر حسب تقاضا تغییر کند، بدون دردسرهای ناشی از هزینه صرف کردن و کار فشرده تعویض کانال ها از پچ پنل استفاده کنید.

صرفه جویی در فضا با خرید پچ پنل

با مدیریت تراکم و سرعت پورت های مختلف در یک پچ پنل با چگالی بالا، در فضای با ارزش رک صرفه جویی می کنید و به کاهش هزینه های دیتاسنتر کمک می کنید. یک پچ پنل می تواند تا (168) پورت 10 گیگابایتی را مدیریت کند.

سهولت نگهداری

مزیت استفاده از پچ پنل این است که امکان نظارت دستی، تست، سوئیچینگ، مسیریابی و سایر تعمیرات را به سرعت انجام می دهد زیرا کابل ها به پشت پنل نصب می شوند و ساخته شده اند که تغییرات زیادی  را انجام دهند.

نحوه استفاده از پچ پنل

اگر می دانید چگونه یک پورت اترنت را وصل کنید، از قبل می دانید که چگونه یک پچ پنل را متصل کنید. شما فقط این فرآیند را برای اتصال چندین پورت در پنل خود تکرار خواهید کرد. برای اکثر شبکه های خانگی، یک پچ پنل هشت پورت کافی است. در صورت نیاز به گسترش، می توانید به سادگی یک پچ پنل دیگر را برای ظرفیت بهتر اضافه کنید.

نحوه استفاده از پچ پنل

چه به 8 نیاز داشته باشید چه به 24 پورت نیاز داشته باشید، گزینه های پچ پنل زیادی برای شبکه شما وجود دارد. می توانید با یک پچ پنل به شبکه متصل شوید، در حالی که دردسر کمتری برای سرپرست شبکه خود ایجاد کنید. با کمک کمی از آنها، می توانید کابل های خود را بهتر مدیریت کنید و در زمان تعمیر به سرعت هر مولفه را تعمیر کنید.

آیا برای سازماندهی شبکه خود به خرید پچ پنل نیاز دارید؟ فروشگاه شایگان راه حل های مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد و به نگرانی های عملیاتی شما در کسب و کارتان رسیدگی می کند. در صورت نیاز به مشاوره هم می توانید همین حالا با ما در تماس باشید.

منابع: cc-techgroup و fomsn