اخبار فناوری

Qi2: چگونه اپل ممکن است MagSafe را با ارائه Qi2 مهار کند

Qi2: چگونه اپل ممکن است MagSafe را با ارائه Qi2 مهار کند

به جرات می‌ توان گفت که دستگاه‌ های شارژ مغناطیسی MagSafe اپل برای آیفون، اکوسیستم لوازم جانبی شگفت‌انگیزی را که ما امیدوار بودیم، ایجاد نکرده‌اند. این شرکت به‌ جای اینکه آزادانه به تولیدکنندگان اجازه دهد تا ابزار هایی را تولید کنند که با آیفون ارتباط برقرار می‌ کنند و با آن سازگار هستند، مجوز محدود سنتی خود را برای صدور مجوز انتخاب کرد. اما این بار، سازندگان متوجه شدند که نیازی به خود اپل ندارند، زیرا دو جزء اصلی MagSafe – یک سیم‌پیچ شارژ بی‌ سیم Qi و مجموعه‌ ای از مگنت ها – به صورت رایگان در دسترس بودند. نتیجه: مجموعه وسیعی از لوازم جانبی “سازگار با MagSafe” با کیفیت های متفاوت.

Alienware’s m18 برگشته است

اما اکنون، اپل چیزی متفاوت را امتحان می کند. با وجود رقبا، اپل در حال تغییر استاندارد بی سیم Qi است. این به نسخه جدیدی از Qi کمک می کند که بسیار شبیه MagSafe کار می کند – آهنربا، احراز هویت و همه چیز.

Qi2 نام دارد و بله، به طور موثر به این معنی است که MagSafe چه خوب و چه بد به اندروید می آید. سخنگوی کنسرسیوم Wireless Power Consortium می گوید که انتظار می رود سامسونگ و اپل هر دو محصولات دارای گواهی Qi2 را وارد بازار کنند و او می گوید دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم شارژر های دارای گواهی Qi2 در آینده با هر دو کار نمی کنند.

گلدن می‌ گوید ایده این است که سردرگمی در مورد اینکه آیا شارژر ها و تلفن‌ ها واقعاً با هم کار می‌ کنند از بین برود، و اطمینان حاصل شود که سیم‌پیچ‌ ها کاملاً به هم متصل شده‌ اند و به درستی در یک راستا قرار گرفته‌ اند تا بتوانند با سرعت کامل شارژ شوند – برخلاف اینکه اپل در حال حاضر شارژر های Qi امروزی را که در حال شارژ یک آیفون هستند، به نیم‌ سرعت محدود می‌ کند.

گلدن اضافه می کند، هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم شارژر Qi2 آینده یکپارچه و یکسان با اندروید و آیفون کار نمی‌ کند. دلیل آن این است که اپل، یکی از اعضای اصلی WPC (و رئیس هیئت مدیره) اساساً همان «پروفایل قدرت مغناطیسی» MagSafe را در استاندارد جدید Qi2 اعمال می کند.

این همه آن چیزی نیست که WPC روی آن کار می کند! در حالی که نسخه Qi2.0 تا حد زیادی فقط در مورد اضافه کردن آهنربا ها است – هنوز هم در درجه اول برای تلفن ها است، هنوز هم حداکثر 15 وات است، هنوز همان تشخیص اجسام خارجی را دارد، و غیره – WPC در نظر دارد از جفت مغناطیسی تضمین شده استفاده کند تا سرعت بیشتری به ما بدهد. درباره سرعت شارژ هم گلدن می‌ گوید: «هنگامی که کار روی مشخصات Qi2 را به پایان ‌برسانیم، فوراً شروع به کار روی سطح قدرت بسیار بالاتری برای نسخه بعدی Qi2 می‌ کنیم.

Qi2: چگونه اپل ممکن است MagSafe را با ارائه Qi2 مهار کند

و پس از آن، امکان شارژ دستگاه ‌هایی مانند ساعت‌ های هوشمند که لزوماً سیم‌پیچ‌ های شارژ مسطح ندارند، وجود دارد. در بیانیه مطبوعاتی WPC آمده است: «راه اندازی استاندارد Qi2 با تغییر دادن بازار به روی لوازم جانبی جدید که با استفاده از دستگاه های فعلی سطح به سطح صاف قابل شارژ نیستند، بازار شارژ بی سیم را بیشتر گسترش می دهد.

چند نکته هست که باید روی آن مکث کنیم. اول، گلدن تأیید می کند که استاندارد Qi2 به طور عجیبی الگوی آهنربا های MagSafe را ندارد و مشخص نیست که به این دلیل با آیفون های فعلی چه اتفاقی می افتد.

مطمئناً در آینده ما انتظار داریم که آنها به طور کامل با Qi2 همکاری کنند و می دانیم که آنها  تا آنجا که قرار است با آیفون 12، 13، 14، محصولات MagSafe که در حال حاضر در بازار هستند، همکاری انجام دهند. فعلا، اپلی ها آن را با ما به اشتراک نمی گذارند. آیا اپل محصولات MagSafe موجود خود را در ازای نسخه ای بهتر و قابل همکاری کنار می گذارد یا برنامه های دیگری دارد؟ اپل به درخواست ها برای اظهار نظر یا مصاحبه پاسخ نداد.

دوم، کل آن پروسه احراز هویت وجود دارد. در مشخصات برنامه ریزی شده، هر فرستنده Qi2 به احراز هویت نیاز دارد، که نشان می‌ دهد اپل، سامسونگ و سایر تولیدکنندگان می‌ توانند به دستگاه‌ های خود بگویند که از شارژ محصولات غیرمجاز یا شاید حتی برند های متفرقه بیشتر خودداری کنند. این ممکن است منجر به “تجربه های کاربری بهتر” شود، اما این بازار آزاد شارژر های بی سیم و آهنربا های امروزی که داریم، نخواهد بود.

اما خوشحالم که بگویم گواهینامه Qi2 WPC یکی از بزرگترین مشکل های ما را با محصولات “سازگار با MagSafe” برطرف می کند – آنها باید مطمئن شوند که آهنربا ها واقعاً به اندازه کافی قوی هستند که بدون لغزش بمانند و بچسبند. گلدن می گوید: “اندازه، ابعاد و قدرت آهنربا همه در استاندارد مشخص می شوند.” در اصل، او برعکس به ما گفت – که “اندازه و قدرت آهنربا یک مسئله طراحی محصول است” و بنابراین “توسط تولید کنندگان محصول تعیین شده است”، اما او بعدا گفت که این نادرست است.

من مدام به این موضوع برمی گردم: اپل از دادن MagSafe به رقبای خود چه سودی می برد؟ من گمان می کنم که – طبق معمول – در مورد کنترل است. با اصرار اروپا و هند به USB-C، این شرکت اکوسیستم لوازم جانبی لایتنینگ خود را نخواهد داشت و نمی‌ تواند کوه‌ های شارژر های Qi و آهن‌ربا هایی را که از چین خارج می‌ شوند، فراتر از یک نقطه خاص کنترل کند. اما شاید با احراز هویت، اکوسیستم لوازم جانبی آهنربایی آینده را به چیزی که واقعاً دوست دارد تبدیل کند. یا، این می تواند به سادگی به این صورت باشد که اپل از کنترل مستقیم خود به نفع شتاب بخشیدن به فناوری هایی است که می تواند در درازمدت از آن بهره مند شود. این یک واقعیت ناشناخته است که اپل پشت ایجاد Thunderbolt (در ابتدا با نام Light Peak) ساخته شده است. اینتل پیش از آن که به طور موثر این فناوری را برای تبدیل شدن به بخشی از USB استاندارد اهدا کند، کسی بود که آن را پشتیبانی کرد.

مشخصات Qi2 باید در اواسط سال جاری تکمیل شود و محصولات به طور آزمایشی برای تعطیلات عرضه شوند.

منبع:theverge