شبکه و فناوری, مقالات

نقد و بررسی سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-2104-2T-A

سوییچ شبکه Qnap

سوییچ شبکه کیونپ مدل QSW-2104-2T-A ، از سری سوییچ‌های ارزان قیمت ساخته شده توسط کمپانی QNAP است که در این مطلب به بررسی مشخصات آن خواهیم پرداخت. این سوییچ، مجهز به چهار پورت 2.5GbE و دو پورت 10GbE است. وجود دو پورت 10 GbE در یک سوییچ ارزان قیمت را می‌توان به فال نیک گرفت. در ادامه با بررسی سوییچ QNAP QSW-2104-2T-A و مشخصات آن همراه ما باشید.

نگاهی به طراحی سوییچ QNAP QSW-2104-2T-A

ابتدا نگاهی به جلوی دستگاه می‌اندازیم. جلوی این سوییچ، بسیار شبیه به سوییچ کیونپ مدل QSW-2104-2S-A است، با این تفاوت که در این مدل از پورت‌های SFP+ خبری نیست و به جای آن از کانتکتورهای RJ45 استفاده شده است. همانطور که در تصویر می‌بینید، پورت‌های شماره یک و دو، از نوع 10GbE و پورت‌های شماره سه تا ۶ نیز از نوع 2.5 GbE هستند.

سوییچ شبکه Qnap

ورودی کابل برق نیز در همین سمت دستگاه قرار گرفته است. چراغ‌های LED که نشان‌دهنده وضعیت اتصال هستند نیز در بخش جلویی دستگاه قابل مشاهده هستند. قرارگیری پورت‌ها و ورودی کابل برق در یک سمت دستگاه را می‌توان یک نقطه قوت به شمار آورد، چرا که به راحتی می‌توانید سوییچ را هنگام نصب، به دیوار بچسبانید.

اگر نگاهی به بالای دستگاه بیندازیم، چیزی جز لوگوی شرکت کیونپ و برچسب‌هایی که به مدل دستگاه و ویژگی‌های آن اشاره می‌کنند وجود ندارد.

سوییچ شبکه Qnap

در کناره‌های سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-2104-2T-A تنها دریچه‌های انتقال هوا را مشاهده خواهید کرد. همچنین هیچ محلی برای نصب دستگاه در رک مشاهده نمی‌شود. بنابراین این دستگاه قابلیت نصب در رک را ندارد و باید از آن به صورت رومیزی استفاده کرده یا آن را روی دیوار نصب کنید.

سوییچ شبکه Qnap

عقب سوییچ نیز طراحی بسیار ساده‌ای دارد و تنها پیچ‌هایی برای باز کردن درپوش سوییچ وجود دارد.

سوییچ شبکه Qnap

نگاهی به درون سوییچ کیونپ QSW-2104-2T-A

با باز کردن پیچ‌های درپوش سوییچ و برداشتن آن، یک قطعه سیاه بزرگ را مشاهده می‌کنیم که نقش گرماگیر را ایفا می‌کند. این گرماگیر و طراحی درون سوییچ، شبیه سایر محصولات کیونپ است و به نظر می‌رسد که شرکت از یک طرح اصلی برای ساخت محصولات مختلف خود استفاده می‌کنند.

سوییچ شبکه Qnap

بررسی عملکرد سوییچ کیونپ QSW-2104-2T-A

با تست این سوییچ شبکه متوجه شدیم که پورت‌های دستگاه عملکرد خوبی دارند و سرعت خوبی را برای انتقال داده در اختیار کاربر قرار می‌دهند. وجود دو پورت 10GbE در سوییچ، پهنای باند سوییچ را به طور قابل توجهی افزایش داده است. پورت‌هایی که از استاندارد SFP+ پشتیبانی می‌کنند، عملکرد بسیار بهتری را نسبت به پورت‌های 10Gbase-T ارائه می‌دهند و اگر نیاز به سرعت بالاتر دارید و در عین حال به فیبرنوری نیز دسترسی دارید، می‌توانید به جای این مدل از مدل‌هایی مانند سوییچ QNAP QSW-2104-2S-A استفاده کنید.

قابلیت های مدیریتی سوییچ کیونپ QSW-2104-2T-A

قابلیت‌های مدیریتی در این سوییچ مشاهده نمی‌شود و باید به تنظیمات انجام شده توسط شرکت اکتفا کنید. همچنین قابلیت PoE در سوییچ وجود ندارد و نمی‌توان از پورت‌های اترنت برای تأمین برق سایر دستگاه‌ها استفاده کرد.

مصرف انرژی سوییچ QNAP QSW-2104-2T-A

در تصویر زیر، تصویری را از آداپتور این سوییچ مشاهده می‌کنید که یک آداپتور 12 ولت ۱ آمپری است. تمامی سوییچ‌های مشابه در این بازه قیمتی که توسط کیونپ ساخته شده‌اند از این آداپتور استفاده می‌کنند.

سوییچ شبکه Qnap

با تست دستگاه متوجه شدیم که مصرف برق سوییچ به تنهایی معادل ۴ وات است. این میزان مصرف برای سوییچی با این مشخصات بسیار معقول است.

سوییچ شبکه Qnap

با اتصال کابل شبکه به یکی از پورت‌های 2.5GbE، افزایش مصرف 0.4 وات را مشاهده کردیم.

سوییچ شبکه Qnap

به طور کلی، سوییچ شبکه کیونپ مدل QSW-2104-2T-A نسبت به مدل‌هایی مانند سوییچ TRENDnet TEG-S762، برق کمتری را مصرف می‌کند و در زمینه مصرف برق، نمره قبولی می‌گیرد.

  • برای خرید سوئیچ سیسکو از فروشگاه اینترنتی هنر و توسعه ارتباطات شایگان از اینجا می‌توانید اقدام کنید.

سخن نهایی درباره سوییچ کیونپ QSW-2104-2T-A

مشخصات و عملکرد این سوییچ شبکه نسبت به برچسب قیمت 149 دلاری‌اش بسیار منطقی و قابل قبول است. وجود دو پورت 10GbE از نقاط قوت این سوییچ است. اگر احتیاجی به پورت‌های SFP+ ندارید و پورت‌های 10Gbase-T نیاز شما را برطرف می‌کند، حتماً این سوییچ را برای خرید مدنظر قرار دهید.

منبع: www.servethehome.com