اخبار فناوری

پشتیبانی  از Passkey در مرورگر Chrome stabil

پشتیبانی  از Passkey در مرورگر Chrome stabil

پس از عرضه نسخه بتا گوگل پشتیبانی  از Passkey در مرورگر Chrome stabil ارائه می دهد. Passkey با هدف حذف کلمات عبور طراحی شده است و بر اساس استانداردهای صنعتی ساخته شده است و توسط همه برندهای بزرگ از جمله گوکل، اپل، مایکروسافت و غیره پشتیبانی می شود. در آخرین نوشته وبلاگ گوگل آمده است که Passkey در آخرین نسخه کروم و در ویندوز 11، مک و اندروید  فعال می شود. Google Password Manager اندروید آماده همگامسازی همه کلمات عبور شما با فضای ابری است و اگر بتوانید تمام الزامات سخت افزاری را برآورده کنید و یک سرویس بکاپ گیری را پیدا کنید می توانید با یک رمز عبور لاگین کنید.

Passkey یکی از ویژگی هایی است که به مدیریت رمز عبور کمک می کند. امروزه مدیریت رمز عبور کمی سخت شده است. تقریبا در هر سایتی باید ثبت نام کنید و برای هر سایت باید رمز عبوری را وارد کنید که باید برای استفاده های بعدی به خاطر بسپارید. برنامه های مدیریت رمز عبور شروع به خودکار کردن تایپ و به خاطر سپردن آنها کردند و استفاده از رمز عبور طولانی تر و ایمن تر را حت تر کردند. امروزه، راه درست برای مقابله با هک پسورد این است که مدیر رمز عبور شما یک رشته کارامتر تصادفی ایجاد کند تا در فیلد پسورد وارد کنید. Passkey شما را از شر رابط فیلد منی قدیمی خلاص می کند و به جای آن یک سکرت (Secret) را ذخیره می کند و این سکرت را به یک وب سایت منقل می کند و اگر مطابقت داشته باشد شما وارد سایت می شوید. استاندارد اصلی برای تولید یک جفت کلید عمومی و خصوصی (درست مانند SSH) است.

اگر کاربران بتوانند مشکلات سازگاری را درک کنند، Passkey مزایای زیادی را نسبت به کلمات عبور معمول به همراه دارد. در حالی که کلمات عبور را می توان رشته های متنی کوتاه و ناامن باشند که در بسیاری از سایت ها استفاده می شوند، Passkey یک رمز منحصر به فرد و امن را ایجاد می کند. اگر نقض سرور اتفاق بیافتد، هکر کلید خصوصی شما را دریافت نمی کند و این یک مشکل امنیتی مانند فاش شدن کلمات عبور را ایجاد نمی کند. این رمزهای عبور قابل هک شدن نیستند و از آنجایی که هکرها نیاز به گوشی فیزیکی شما دارند، نمی توانند به کلیدهای شما دسترسی پیدا کنند. به طوری که هکرها در نیمه راه می مانند و نمی توانند وارد اکانت شما شوند.

اجازه دهید در اینجا در مورد سازگاری صحبت کنیم. شما می توانید از Passkey در هر دستگاه قابل حمل و حتی سیستم دسکتاپی استفاده کنید. می توانید از گوشی هوشمند، مک بوک یا آی پد هم استفاده کنید. اولین باری که از Passkey در دستگاه جدیدی استفاده می کنید باید عملیات احراز هویت را انجام دهید. گوشی شما باید در مجاورت هر چیزی باشد که زا آن برای لاگین شدن استفاده می کنید. این بررسی مجاورت از طریق بلوتوث انجام می شود. در طی این عملیات داده های حساس شما از طریق بلوتوث انتقال داده نمی شود و فقط از آن برای بررسی نزدیکی استفاده می شود. هنگامی که با یک دستگاه جدید وارد اکانت فعلی خود می شوید، باید انتخاب کنید که باکدام دستگاه احراز هویت خود را تایید می کنید. گوگل از ویندوز 11 برای استفاده از passkeys پشتیبانی می کند بنابراین فقط می توانید از طریق سیستم های ویندوزی جدیدتر ارد عمل شوید.

Passkeys در keystore داخلی هر پلتفرم ذخیره می شود، بنابراین Keychain در iOS و macOS، Google Password Manager در Android و Windows Hello در Windows 11  برخی از این پلتفرم های دارای همگام سازی کلید هستند. بنابراین برای ورود به یک دستگاه اپل باید کلمات عبور شما از طریق iCloud در سایر دستگاه ها همگام سازی شود، و همین امر در مورد اندروید و از طریق اکانت Google صدق می کند. همه چیز در اکانت گوگل یا اپل شما بکاپ گیری می شود.

گوگل در حال حاضر به سیستم عامل کروم هیچ اشاره ای نمی کند و اظهار می دارد که در حال فعال کردن این ویژگی در دستگاه های iOS و کروم است. در حال حاضر می توانید با وارد کردن chrome://settings/passkeys در نوار آدرس گوگل کروم خود به این ویژگی دسترسی پیدا کنید.

منبع: arstechnica