اخبار فناوری

موتور جستجو هوش مصنوعی گوگل راه اندازی شد! | نحوه ثبت نام

هوش مصنوعی در گوگل

گوگل به تازگی در پستی اعلام کرده است که موتور جستجوی جدید خود را تحت عنوان ” Search Generative Experience ” یا SGE را راه اندازی کرده است. SGE، در واقع یک نسخه آزمایشی است که پاسخ‌های هوش مصنوعی را به صورت مستقیم با نتایج جستجو ادغام می‌کند. می‌توان گفت که این نسخه آزمایشی با Bing AI و ChatGPT رقابت می‌کند.

همانطور که می‌دانید با جستجو در گوگل لیستی از لینک‌های آبی برای شما نمایش داده می‌شود؛ اما SGE، از هوش مصنوعی به منظور پاسخگویی به سوالات شما در صفحه اصلی گوگل سرچ، استفاده می‌کند. با وارد کردن درخواست خود در گوگل سرچ، یک کادر سبز یا آبی مشاهده خواهید کرد که پاسخ هوش مصنوعی گوگل به سوال شما است. در واقع گوگل این اطلاعات را از وب سایت‌ها و لینک‌های که به عنوان نتایج نمایش داده می‌شوند، استخراج می‌کند. لازم به ذکر است که در SGE می‌توانید با سرچ مجدد دیگر سوالات به نتایج دقیق‌تر برسید.

در حال حاضر، SGE به صورت عمومی در دسترس نیست و برای استفاده از آن باید ابتدا در Search Labs گوگل ثبت نام کنید. متاسفانه هم اکنون Search Labs فقط با زبان انگلیسی، برای تعداد محدودی از افراد در ایلات متحده در دسترس است؛ اما در صورت تمایل می‌توانید در لیست انتظار ثبت نام کنید. برای دسترسی به SGE باید از مرورگر دکستاپ کروم یا از Google apps در IOS و اندروید استفاده کنید.

تولد SGE پس از روی کار آمدن ChatGPT

با راه اندازی ChatGPT ( یک ربات چت هوش مصنوعی که تقریبا به هر سوالی پاسخی منحصر به فرد می‌دهد) در اواخر سال گذشته و معطوف شدن توجه عموم به آن، شرکت‌ها ویژگی‌های هوش مصنوعی مشابه به آن را به محصولات خود اضافه کردند.

در اوایل سال جاری میلادی، گوگل از Bard (یک ربات چت هوش مصنوعی مشابه ChatGPT) رونمایی کرد. از طرف دیگر، مایکروسافت با افزودن ChatGPT به Bing، دسترسی به امکاناتی از قبیل طراحی و تولید تصویر با هوش مصنوعی (طراحی از طریق Dall-E و OpenAI) را امکان پذیر کرد.

ربات‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی، از LLM (large language model)، برای نوشتن جملاتی که کاملا مشابه روش نگارشی انسان است، استفاده می‌کند. درواقع، در این فناوری از مجموعه عظیمی از داده‌های متنی به منظور انتخاب مناسب‎ترین و بهترین کلمات در هنگام نگارش جمله، استفاده می‌شود.

در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان گوگل (Google I/O) که به تازگی برگزار شده است، موضوع هوش مصنوعی مرکز توجه بوده است. در این کنفرانس، کتی ادواردز، معاون بخش مهندسی گوگل، این موضوع را عنوان کرد که در موتور جستجوی معمولی گوگل، افراد باید سوالات پیچیده را به صورت چند سوال ساده‌تر سرچ کنند و برای یافتن پاسخ بر روی لینک‌های متفاوت کلیک کنند و در نهایت پاسخ را در ذهن خود ساده سازی کنند؛ SGE با استفاده از هوش مصنوعی همه این کارها را برای شما انجام می‌دهد.

هوش مصنوعی در گوگل

روش ثبت نام در لیست انتظار Google Search Labs

اگر می‌خواهید به لیست انتظار Search Labs گوگل ملحق شوید و جز اولین کسانی باشید که SGE را امتحان می‌کنند، مراحل زیر را انجام دهید:

  1. مرورگر کروم را در رایانه خود باز کنید. یا از طریق تلفن همراه وارد Google App شوید.
  2. وارد حساب گوگل خود شوید.
  3. در مرورگر خود، یک تب جدید باز کنید.
  4. اگر Labs برای شما فعال باشد، نماد آن را در بالای صفحه سمت راست مشاهده خواهید کرد.
  5. بر روی نماد Labs کلیک کنید و سپس بر روی گزینه Join Waitlist کلیک کنید.

  هنگامی که Labs برای شما در دسترس قرار بگیرد، ایمیل آن را دریافت خواهید کرد.

اگر موفق به استفاده از نسخه آزمایشی SGE شوید، ابتدا گوگل از شما می‌خواهد که با شرایط و قوانین حریم خصوصی آن موافقت کنید. همچنین، از شما می‌خواهد که در تعاملات خود با SGE اطلاعات شخصی حساس یا محرمانه‌ای را که باعث شناسایی شما یا دیگران می‌شود را وارد نکنید. این امر به این دلیل است که در این دوره آزمایشی، برخی از داده‌ها توسط کارشناسان تجزیه و تحلیل می‌شود؛ البته این اطلاعات به نحوی ذخیره می‌شوند که با حساب گوگل افراد مرتبط نیستند. همچنین، حذف اطلاعات از طریق صفحه “فعالیت‌های من” امکان پذیر است.

گوگل به خطاهای هوش مصنوعی و دقت متفاوت آن نیز اشاره می‌کند. درواقع گاهی ممکن است هوش مصنوعی با اطمینان بگوید چیزی درست است در حالی که در واقعیت خلاف آن وجود دارد. از این رو، گوگل پیشنهاد می‌کند که برای خدمات حرفه‌ای از قبیل پزشکی، حقوقی، مالی و… به SGE اعتماد نکنید.

منبع: CNET

سوالات متداول

SGE گوگل چیست؟

SGE (Search Generative Experience) جدید‌ترین موتور جستجوی گوگل است که از هوش مصنوعی برای پاسخ به سوالات شما استفاده می‌کند. این نسخه آزمایشی با Bing AI و ChatGPT رقابت می‌کند.

چگونه می‌توان از SGE گوگل استفاده کرد؟

هم اکنون نسخه آزمایشی SGE فقط برای تعداد محدودی از افراد در ایالات متحده در دسترس است. شما می‌توانید از طریق اکانت گوگل خود به لیست انتظار ملحق شوید.