اخبار فناوری

ماهواره گوشی های هوشمند به زودی به زمین می رسد

ماهواره گوشی های هوشمند به زودی به زمین می رسد

یک انقلاب فناوری جدید، تلفن های هوشمند را قادر می سازد تا به فضا متصل شوند. اما سود تجاری خاصی هنوز وجود ندارد. آیا این خبر را شنیده اید؟ تلفن های هوشمند معمولی در حال اتصال ماهواره ای هستند!

اپل اخیراً از پشتیبانی ماهواره ای جدید آیفون 14 خبر داده است که به کاربران امکان می دهد پیام های اضطراری را خارج از مناطق تحت پوشش تلفن همراه ارسال کنند. این سرویس که Emergency SOS نام دارد، از طریق مشارکت با Globalstar، شرکت ماهواره‌ای آمریکایی در مدار پایین زمین (LEO) امکان‌پذیر شد. (اپل به سایر شراکت های آینده نیز اشاره کرده.) Emergency SOS قرار است در ماه نوامبر در ایالات متحده و کانادا و بعداً در کشور های دیگر راه اندازی شود. اخبار اپل تنها بخشی از یک داستان بزرگتر در مورد اتصال ماهواره ای به گوشی های هوشمند روزمره است.

ماهواره گوشی های هوشمند

قبل از عرضه اپل – بدون شک یک جرقه اولیه کار را – T-Mobile و SpaceX شراکتی را در زمینه اتصال ماهواره ای برای پوشش پوشش ایالات متحده اعلام کردند. (این ماهواره ها تا سال آینده پرتاب نمی شوند.)

هوآوی سری Mate 50 خود را معرفی کرده است که امکان ارسال پیام های متنی، اما نه دریافت، با استفاده از شبکه جهانی ماهواره ای BeiDou چین را ارائه می دهد.

یک شایعه معتبر می گوید که سامسونگ هم در اوایل سال آینده ارتباطات ماهواره ای را در گوشی های گلکسی آینده خود اضافه خواهد کرد.

کوالکام، اریکسون و تالس در حال آزمایش اتصال ماهواره‌ای به عنوان بخشی از فناوری‌ های 5G خود هستند.

و گوگل اخیرا تایید کرده است که نسخه بعدی اندروید از ارتباطات ماهواره ای پشتیبانی می کند.

این خبر اپل توجه را به مرحله جدیدی در قابلیت گوشی های هوشمند جلب کرد، مرحله ای که در آن دستگاه های آینده مستقیماً به ماهواره ها وصل خواهند شد. این تغییر مدت ها در حال شکل گیری بوده است.

سال‌‌ هاست که شرکت‌ ها روی اتصال ماهواره به تلفن هوشمند کار می‌ کنند. برای مثال، AST SpaceMobile و Lynk Global موانع را از بین برده ‌اند و هر دو قصد دارند تا پایان سال 2023 چندین ماهواره را به فضا پرتاب کنند. (FCC مجوز Lynk Global را در این ماه تأیید کرد.) آنها با شرکت‌ های حامل در سراسر جهان همکاری خواهند کرد. ارائه خدمات، که معمولا به عنوان گزینه ای برای هزینه ماهانه اضافی به مشتریان ارائه می شود هم وجود خواهد داشت.

چرا این ماهواره ها در حال حرکت به زمین هستند؟

البته تلفن های ماهواره ای دهه هاست که وجود دارند. اما تا به حال، آنها دستگاه های ویژه ای با برنامه های تماس و داده بسیار گران قیمت از شرکت هایی مانند Inmarsat، Thuraya و Iridium بوده اند. در گذشته، این گوشی ها آنتن های بزرگی داشتند. اما در سال‌ های اخیر، آن‌ها تا حدی کاهش یافته‌اند یا در موارد نادر، به‌طور کامل در گوشی جاسازی شده‌اند، که برای قرار دادن اجزای ماهواره‌ای باید از گوشی‌ های هوشمند حجیم‌تر باشند.

محصولات با هدف خاص، مانند سری Garmin InReach (که از شبکه Iridium استفاده می‌ کند) برای ارتباط، امکان ارسال پیام‌ های متنی، اشتراک‌گذاری مکان شما و ارسال پیام SOS را به یک مرکز اختصاصی واکنش اضطراری ارائه می‌ دهد. نسخه “مینی” بسیار کوچک و جیبی است.

Bullitt مستقر در بریتانیا، که گوشی‌ های مقاومی را برای حرفه‌ای‌ ها تحت برند های Cat و Motorola می‌ سازد، اخیراً گوشی جدیدی را معرفی کرده است که تقریباً به اندازه یک آیفون است، اما بسیار ضخیم‌تر است. انتظار می‌ رود اوایل سال آینده توزیع شود و با استفاده از چیپ‌ست سفارشی و اپلیکیشن سفارشی، سوئیچ سریع بین Wi-Fi، تلفن همراه و ماهواره را امکان‌پذیر کند. این سرویس به یک طرح ماهواره ای اختصاصی از یک ارائه دهنده هنوز نامشخص، جدا از طرح تلفن همراه معمولی نیاز دارد.

این چیزی است که باید بدانید: این اشتباه است که باور کنیم تلفن‌ های هوشمند معمولی در آستانه اتصال تلفن ماهواره‌ای هستند که به عنوان جایگزینی برای اتصال سلولی عمل می‌ کند. این چیزی نیست که اتفاق می افتد.

چیزی که جدید است نسل جدیدی از ماهواره ‌ها است، با وسایل الکترونیکی جدید گوشی‌ های هوشمند که به آنها متصل می‌ شوند و اتصالات بسیار محدودی را امکان‌پذیر می‌ سازند.

در حالی که تلفن های ماهواره ای اختصاصی کند هستند، اتصال ماهواره ای برای تلفن های هوشمند همچنان کندتر است. تلفن‌ های ماهواره‌ای اختصاصی عملکرد داده‌ ها را کمتر از 10 کیلوبیت بر ثانیه (بسیار کندتر از تلفن‌ های 2G) دریافت می‌ کنند – اغلب بسیار پایین‌تر. آنتن ‌های ماهواره‌ای جدید گوشی‌ های هوشمند به مراتب کمتر اپدیت شده‌اند، بنابراین انتظار سرعت داده‌ای کمتر از 2 کیلوبیت بر ثانیه را داشته باشید – این همان Kbps با K است – حتی با Starlink.

حتی ارسال یک جمله هم زمان زیادی می برد. در واقع، سرویس اپل حتی جملاتی را ارسال نمی کند اگر که کل جمله بسیار بزرگ باشد. در عوض آنها از چیزی که اساساً یک آزمون چند گزینه ای از پاسخ های آماده است استفاده می کنند تا بتوانند حداقل مقدار داده را ارسال کنند. حتی هنوز هم، این مقدار ناچیز داده ای که فقط توسط کاربران آیفون 14 در خارج از مناطق تحت پوشش در شرایط اضطراری استفاده می شود، باعث شد Globalstar 85 درصد از ظرفیت شبکه خود را به آیفون ها اختصاص دهد.

و سرویس مینیمالیستی اپل بسیار کند خواهد بود. صفحه راهنمای اپل برای Emergency SOS می‌ گوید: «هنگامی که از اتصال ماهواره‌ای استفاده می‌ کنید، زمانی که دید واضحی از آسمان دارید ارسال پیام ممکن است حدود 15 ثانیه طول بکشد. از میان درختان با شاخ و برگ های سبک یا متوسط، ممکن است بیش از یک دقیقه طول بکشد.

برای آینده قابل پیش‌بینی است که، انقلاب جدید ماهواره‌ های گوشی‌های هوشمند کمک قابل‌توجهی به تجارت نخواهد کرد. بزرگترین سودکنندگان ماجراجویان، افراد گمشده در دریا و مسافران هستند. با این حال، برای چنین افرادی در جنگل‌ ها، دره‌ ها، غار ها یا هر جای دیگری بدون دید کامل به آسمان، بی‌ فایده خواهد بود.

بدون شک، چند نفر با ویژگی Emergency SOS اپل نجات خواهند یافت، که برای نجات‌ یافته ‌ها و گروه بازاریابی آیفون اپل چیز خوبی است.

اما برای ارتباطات تجاری خارج از مناطق تحت پوشش سلولی معمولی، تلفن های ماهواره ای اختصاصی بسیار برتر خواهند بود.

در مورد ارتباطات ماهواره ای

ظهور ماهواره گوشی های هوشمند بخشی از یک روند بسیار بزرگتر است که در آن مکان های بیشتری به نوعی از اتصال بی سیم برخوردار خواهند بود.

یک مثال افراطی شامل گوگل است که اخیراً از استارتاپ اینترنتی بالون خود، Loon، شرکت جدیدی به نام Aalyria خارج شده است. هدف آن توسعه نسل بعدی نرم افزار ایجاد شده در Alphabet به نام Spacetime در یک پروژه مخفی با نام رمز “Minkowski” برای ارتباطات سریع و ایمن مبتنی بر لیزر با استفاده از فناوری سخت افزاری به نام “Tightbeam” است. هدف دسترسی از «زمین، دریا، هوا، فضای نزدیک و فضای دور» است و شامل ارتباطات ماهواره‌ای است. این استارت آپ نوید ارتباطات فوق سریع و با پهنای باند بسیار بالا را در محیط های بدون زیرساخت موجود، از جمله در فضا، می دهد.

درست است که انقلاب‌ هایی پیرامون اتصال، جایی که قبلاً وجود نداشته، در اطراف ما در حال ظهور هستند. اما مهم است که انتظارات را در مورد اینکه چگونه این انقلاب ها ارتباطات تجاری را در آینده نزدیک متحول خواهند کرد، کاهش دهیم. چون عملا کار خاصی نخواهند کرد.

بهترین راه حل برای کسب و کار هایی که به ارتباطات صوتی، متنی و داده ای فراتر از محدوده شبکه های تلفن همراه نیاز دارند، تلفن های ماهواره ای خوب و قدیمی هستند.

منبع: computerworld