فیبر نوری, مقالات

معرفی 16 نوع کانکتور فیبر نوری

معرفی 16 نوع کانکتور فیبر نوری

 اتصالات قابل تنظیم توسط کانکتورهای فیبر امکان پذیر است. بنابراین، کانکتور کابل فیبر نوری معمولا در مواردی استفاده می شود که در نقاط پایانی (زمانی که سیگنال نور هدایت می شود) به انعطاف پذیری نیاز است. به عنوان مثال می توان به اتصالات از گیرنده ها به پیگتیل های تجهیزات، یا پایانه های معمولی، یا هنگام پیکربندی مجدد سیستم ها اشاره کرد. اتصالات قابل تنظیم با ساده کردن پیکربندی مجدد سیستم، برآوردن نیازهای متغیر مشتری را ساده می کند.

کانکتورهای اپوکسی و پولیش

کانکتورهای اپوکسی و پولیش در ابتدا برای پایانه استفاده می شدند و هنوز هم به طور گسترده نصب می شوند. این کانکتورها طیف وسیعی از انتخاب ها از جمله SC، ST، LC، FC، SMA، D4، MT-RJ و MU را ارائه می دهند. برخی از مزایای آنها در زیر ذکر شده است:

 • استحکام – توانایی تحمل سطوح بالاتر استرس محیطی و مکانیکی
 • اندازه کابل – می تواند برای کابل هایی با قطرهای مختلف، از بزرگ تا کوچک استفاده شود
 • کانکتورهای متعدد — می تواند کابل های سینگل مد و مالتی مد (تا 24) را در یک کانکتور واحد مدیریت کند.

کانکتورهای اپوکسی پری لود یا بدون اپوکسی و پولیش

مزیت اصلی این کانکتورها نصب آسان آنهاست. این بدان معناست که برای مدیریت و رسیدیگی به سطح پایین تری از مهارت نیاز دارند. این کانکتورها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • کانکتورهای بدون اپوکسی
 • کانکتورهای اپوکسی پری لود (preloaded epoxy)

فیبر توسط یک مکانیسم داخلی تثبیت می‌شود و این کانکتورها در سبک‌های SC، ST و FC موجود هستند.

کانکتورهای بدون اپوکسی و فاقد پولیش

طراحی ساده و هزینه کم از ویژگی های این کانکتورها است. در نتیجه، هزینه های آموزش و نصب بسیار کاهش می یابد، در حالی که ترمیم سریع امکان پذیر می شود.

آنها در سبک کانکتورهای SC، ST، LC، FC و MT-RJ موجود هستند.

کانکتورهای متعددی، چه استاندارد و چه اختصاصی، در زمینه تجهیزات مخابراتی، خطوط داده، تلویزیون و کابل و سایر زمینه های صنعتی استفاده می شوند. کانکتورهایی که در این متن توضیح داده شده اند، مواردی هستند که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند و هنوز هم تا به امروز از بسیاری از آنها استفاده می شود. کانکتورهای مختلفی که به طور بالقوه می توانند تأثیر زیادی در آینده داشته باشند نیز مورد بحث قرار می گیرند.

برخی از انواع کانکتورهای رایج در زیر لیست شده است:

 • کانکتور بیونیک (Bionic)
 • کانکتور استاندارد (SC)
 • کانکتور هسته فرول (FC)
 • کانکتور ST
 • کانکتور SMA
 • کانکتور لوسنت (LC)
 • کانکتور کابل فیبر نوری پلاستیکی
 • کانکتور اتصال سیستم های سازمانی (ESCON)
 • کانکتور رابط داده توزیع شده فیبر (FDDI)
 • کانکتور Opti-Jack
 • کانکتور LX-5
 • کانکتور Volition
 • کانکتور MT-RJ
 • کانکتور MU
 • کانکتور MT
 • کانکتور E2000

شرح مختصری از این کانکتورها در ادامه آمده است:

معرفی 16 نوع کانکتور فیبر نوری

کانکتور بیونیک (Bionic) – منسوخ شده است

کانکتور Bionic که اکنون منسوخ شده است، یکی از اولین کانکتورهایی بود که در اتصالات ارتباطی فیبر نوری استفاده شد. این کانکتور را می توان به راحتی با  مفصل مخروطی کابل (sleeve) که روی کانکتور فیبر نوری ثابت می شود، شناسایی کرد. انتهای باریک باعث می شود که غلاف به درستی روی کانکتور قرار گیرد. این اتصال توسط حلقه های هدایت شونده ای که به طور کامل با کلاهک ارائه شده است، محکم می شود. اینها روی فرول قرار می گیرند و روی مفصل که رزوه شده است پیچ می شوند.

کانکتور استاندارد (SC)

کانکتورهای SC ساده، محکم و کم هزینه از یک فرول سرامیکی برای ارائه تراز دقیق SMF استفاده می کنند. کانکتور SC دارای یک زبانه قفل است که عملیات فشار و باز کردن را فعال می کند. در زمان نوشتن، محبوب‌ترین انتخاب برای تجهیزاتی مانند مالتی پلکسرهای فیبر ، GPON و EPON ONU ، مبدل‌های فیبر رسانه و موارد دیگر است.

کانکتور هسته فرول (FC)

اگرچه کانکتور FC تا این اواخر در شبکه های فیبر نوری استفاده می شد، اما استفاده از آن به سرعت در حال کاهش است. این کانکتور از یک محفظه رزوه ای و یک شکاف قابل مکان یابی برای دستیابی به مکان دقیق SMF در رابطه با گیرنده و منبع نوری استفاده می کند. پس از نصب کانکتور، موقعیت آن با دقت کامل حفظ می شود.

کانکتور FC به طور رایج در تجهیزات انتقال ویدئو از طریق فیبر  استفاده می شود.

کانکتور فیبر نوری ST

طراحی کانکتور ST شبیه به کانکتور BNC (Bayonet Nut Connector یا Bayonet Neill-Concelman) است. کانکتور به طور گسترده برای MMF و SMF FOC استفاده می شود و استفاده از آن بسیار آسان است. کانکتور ST در دو نسخه ST و ST-II تولید می شود. هر دو نوع کلید دار و فنری هستند و از مکانیزم «فشار و چرخش» استفاده می کنند.

کانکتور SMA منسوخ شده

کانکتور SMA منسوخ شده راه را برای کانکتور ST باز کرد که در بالا در مورد آن توضیح دادیم. این کانکتور در نهایت جای خود را به ST داد و بعداً توسط کانکتورهای SC جایگزین شد.

کانکتور لوسنت (LC)

کانکتور لوسنت که گاهی به آن کانکتور کوچک نیز گفته می شود، یک FOC با فرم فاکتور کوچک است که از یک فرول 1.25 میلی متری استفاده می کند. 3 نوع مختلف کانکتور LC وجود دارد:

 • Single Mode LC APC
 • Single Mode LC UPC
 • Multi-Mode LC UPC

اگر از هر ماژول SFP استفاده کرده باشید، مطمئناً این کانکتور را دیده اید.

کانکتور LC همیشه در SFP ها وجود دارد، و اگر برخی تجهیزات از SFP به عنوان فرستنده استفاده می کنند، می توانید آن را به راحتی تشخیص دهید.

کانکتور کابل فیبر نوری پلاستیکی

اتصالات پلاستیکی نسبتاً کمتری در مقایسه با فیبر شیشه ای موجود است. این کانکتورها ارزان تر هستند و در درجه اول برای کاربرد آسان طراحی شده اند. گزینه های پولیش و اپوکسی معمولاً برای اتصالات پلاستیکی موجود نیستند. کانکتورهای FOC پلاستیکی در هر دو طرح استاندارد و اختصاصی موجود هستند. اگرچه کانکتورهای SMA یا ST عمدتاً برای استفاده با شیشه طراحی شده اند، اما می توان آنها را با FOC پلاستیکی نیز استفاده کرد.

کانکتور سیستم های سازمانی (ESCON)

کانکتورهای ESCON توسط IBM برای اتصال دستگاه‌های ذخیره‌سازی جانبی ( از جمله تپ درایوها) به سیستم های اصلی آنها توسعه داده شده‌اند. ESCON یک رابط سریال نیمه دابلکس است که از FOC استفاده می کند.

کانکتور رابط داده توزیع شده فیبر (FDDI)

FDDI انتقال داده را با سرعت 100 مگابیت در ثانیه در یک شبکه محلی حلقه ای دوگانه در محدوده 200 کیلومتری فراهم می کند. کانکتور FDDI تجهیزات شبکه را به پریز دیواری متصل می کند. این کانکتور حاوی یک فرول 2.5 میلی متری است که می تواند با استفاده از آداپتورها به کانکتورهای ST و SC متصل شود.

کانکتور Opti-Jack

کانکتور دابلکس Opti-Jack شبیه کانکتور جهانی RJ-45 است. این بسته شامل دو فرول از نوع ST است و یک کانکتور مستحکم plug-and-jack است.

کانکتور LX-5

LX-5 دارای چگالی بالا، عملکرد بالا و اتصالات قابل اعتماد است. این کانکتور از فناوری شاتر فلزی خودکار در بسته بندی استاندارد شده با فرم فاکتور کوچک با فرول 1.25 میلی متری استفاده می کند. این کانکتور فیبر نوری برای استفاده در برنامه های CATV و همچنین کارایی بالا طراحی شده اند. شبکه های مخابراتی LX-5 به دلیل فرم کوچکی که دارد به چگالی بسته‌بندی بالایی دست می‌یابد، در حالی که شاتر فلزی خودکار ایمنی و عملکرد بالا را ارائه می‌دهد. با 0.1 دسی بل، این کانکتور یکی از کمترین افت ورودی ها را در بازار دارد.

کانکتور Volition

کانکتور Volition از این نظر منحصر به فرد است که از فرول استفاده می کند. این کانکتور plug-and-jack از یک شیار V شکل برای تراز کردن فیبرها استفاده می کند.

کانکتور MT-RJ

کانکتور تک پلیمری فرول دابلکس MT-RJ شامل تراز است. این در کانکتورهای ماده / نر یا با فرمت plug-and-jack موجود است.

کانکتور MU

کانکتورهای MU ردپایی کمتری دارند و نسل جدیدی از اتصالات هستند که عمدتاً در کاربردهای متراکم استفاده می شوند. کانکتور مربعی شکل است و از مکانیزم اتصال فشاری استفاده می کند. انواع مختلف این کانکتور در زیر ذکر شده است:

این کانکتور برای برنامه های SONET ، SDH ، LAN، WDM، CATV و همچنین برنامه های ATM استفاده می شود.

کانکتور MT

کانکتور MT یک کابل نواری است که دارای 12 کانکتور فیبر است. آنها برای مجموعه های کابل های کارخانه و سیستم های کابل کشی استفاده می شوند.

کانکتور E2000

شبکه های مخابراتی امروزی به طور فزاینده ای از کانکتورهای E2000 استفاده می کنند. گنجاندن شاتر فنری یکپارچه از ویژگی های منحصر به فرد این کانکتور است. از فرول در برابر خاک، گرد و غبار و خط و خش محافظت می کند. از آنجایی که این کانکتور از یک فرول سرامیکی تک بلوک استفاده می کند، مشکلات مربوط به ضریب انبساط مختلف حذف می شوند. E2000 یک کانکتور قفل کننده است که در انواع زیر ارائه می شود:

 •  Single Mode APC
 • Single Mode UPC
 • Multi Mode UPC

از مزایای اصلی این کانکتور می توان به افزایش ایمنی و عملکرد بالا به دلیل مکانیزم شاتر و فرول تک بلوک اشاره کرد. کانکتور E2000 از کلیدهای رنگی پشتیبانی می کند و افت 0.1 دسی بل آن یکی از کمترین ها است. این کانکتور در برنامه های پهن باند، شبکه های مخابراتی، LAN (Fiber-In-the-loop [FITL], Fiber CATV, Fiber-to-the-Desk [FTTD], Fiber-to-the-Home [FTTH] و شبکه های داده استفاده می شود.