مقالات

مروری بر قابلیت اتصال USB-C

مروری بر قابلیت اتصال USB-C

 اگر به تجربه استفاده از پورت ها و کابل های مختلف خود فکر کنید حتما به خاطر می آورید که هر کابلی مناسب هر پورتی نیست. هدف USB Type-C که معمولا برای سادگی از آن به عنوان USB-C نام برده می شود، رفع این مشکل است به طوری که با یک رابط باریک و استفاده ساده طراحی شده است و تقریبا هر دستگاه می تواند از ان استفاده کند.

پورت های USB-C به همین خاطر در همه جا در حال استفاده هستند. شما می توانید آنها را در هر جایی  از محل کار گرفته تا مدرسه و خانه پیدا کنید. گرچه مشخصات USB-C در سال 2014 منتشر شد، اما حالا در همه دستگاه ها از جمله هاردهای اکسترنال، لپ تاپ ها، گوشی ها و تبلت ها استفاده می شود.

مک بوک های جدیدتر اپل و کروم بوک گوگل حالا از پورت شارژ و اتصال USB-C استفاده می کنند که برای فضاهای اداری و مدارس بسیار راحت هستند. همچنین اگر یک گوشی جدید سامسونگ گلکسی یا کنسول بازی نینتندو دارید احتمالا این نوع پورت را دیده اید.

USB-C چیست؟

USB مخفف Universal Serial Bus است و احتمالا از قبل با پورت های USB Type A آشنایی دارید. این پورت های برگشت پذیر نیستند و به عبارت دیگر برای وصل کردن کانکتور USB Type A به پورت باید در جهت درست کابل را وصل کنید. همچنین اندازه آن بزرگتر است به همین خاطر جایگزین های مختلفی مانند Micro-USB ساخته شد. با این حال هیچ جایگزینی قادر به ایجاد تعادل مناسب بین قدرت و اندازه جمع و جور برای مصرف کنندگان نبود.

USB Type-C تقریبا یک سوم اندازه USB Type A را دارد و به عبارت بهتر دارای اندازه کانکتور بسیار کوچکتر است که آن را برای همه دستگاه های نسبتا جدید و قابل حمل راحت می کند. USB-C به عنوان اسمارت کانکتور هم شناخته می شود زیرا می توان از آن نه تنها برای انتقال انرژی بلکه برای انتقال داده ها از جمله صوت و تصویر هم استفاده کرد. یکی از کاربرپسندترین ویژگی USB-C، برگشت پذیر بودن آن است. برخلاف میکرو یو اس بی ها مجبور نیستید تا تلاش کنید که کانکتور را در جهت درست وصل کنید، چون این کانکتور از هر دو طرف یکسان است.

کابل های USB-C هم نسبت به نمونه های کمتر مدرن، انرژی بیشتری حمل می کنند. این منجر به شارژ سریعتر در دستگاه هایی مانند لپ تاپ ها می شود. یکی دیگر از ویژگی های خارق العاده USB Type A در حین شارژ کردن است بنابراین می توانید دستگاه خود را طوری تنظیم کنید که بتواند به طور همزمان شارژ هم شود. قبلا برای انجام اینکار به دو پورت و دو کابل نیاز بود.

مشخصات فنی USB Type-C

سرعت USB Type-C به اتصال آن بستگی دارد. همانطور که می دانید دستگاه ها می توانند انواع مختلفی از پورت های USB را داشته باشند. به طور معمول سه نوع کلی USB 3.1، USB 3.2 و Thinderbolt 3 وجود دارد. می توانید یک کابل USB-C را به پورت USB 3.1 وصل کنید تا 10 گیگابایت داده را در ثانیه منتقل کنید. همچنین می توانید USB-C را به یک پورت USB 3.2 وصل کنید و با سرعت 20 گیگابایت در ثانیه داده های خود را با سرعت دو برابر بهتر انتقال دهید. جالب تر اینکه وصل کردن کابل USB-C به تاندربولت 3 (که معمولا در محصولات اپل یافت می شود) منجر به انتقال داده ها با سرعت 40 گیگابایت در ثانیه می شود. این سرعت های انتقال داده، USB-C را به سریعترین کابل های USB که تا کنون تولید شده است تبدیل می کند.

پورت های USB-C قابلیت پشتیبانی از پروتکل های مختلف را دارندکانکتورهای USB-C می توانند 2.5 وات انرژی را ارائه دهند که همان توان کانکتورهای USB Type A سنتی است. USB-C از مشارکت خود با پروتکل  Power Delivery (PD) بهره می برد که به آن اجازه می دهد تا حداکثر 100 وات را ارائه دهد و باعث می شود که USB-C همراه با پروتکل power delivery نسبت به USB Type A سنتی 40 برابر قدرتمندتر باشد.

نکته منحصر به فرد و به ویژه در مورد این سطح از تحویل انرژی این است که اکثر لپ تاپ ها برای شارژ به حدود 60 وات برق نیاز دارند. در جایی که USB-Type A قادر به تحویل به لپ تاپ ها نبود، USB-C کوچکتر می تواند این فضا را ارائه دهد. وقتی در حال خرید دستگاه ها و یا کابل های USB-C هستید مطمئن شوید که کابلی را خریداری کرده اید که از USB-C و USB PD پشتیبانی می کند تا بتوانید از تمام مزایای این فناوری جدید بهره مند شوید.

آیا USB-C با نسخه های قبلی سازگاری دارد؟

رابط USB-C با استاندارد USB قبلی سازگاری نیست. نتیجه این کار این است که نمی توانید کابل های USB حجیم قدیمی خود را به پورت های جدید و کوچکتر USB-C وصل کنید.

همچنین نمی توانید کابل USB-C جدید خود را به هیچ دستگاهی که دارای پورت USB قدیمی و بزرگتر است وصل کنید. با این حال خبر خوب این است که USB 3.1 با نسخه های USB قدیمی سازگار است. می توانید با استفاده از یک آداپتور فیزیکی که کانکتورهای USB-C را به USB سنتی تبدیل می کنند، این سازگاری را ایجاد کنید.

آینده فناوری USB Type-C

این واقعیت که USB Type-C جایگزین کابل ها و پورت های شارژ لپ تاپ خاص می شود، پیامدهای گسترده ای دارد. USB-C نه تنها جایگزین پورت USB سنتی و بزرگتر می شود بله به زودی حتی ممکن است به عنوان جایگزینی برای جک های صوتی مشاهده شوند. این احتمال وجود دارد که روزی بتوانید تقریبا در همه دستگاه های خود از USB-C استفاده کنید.

منع: lightware