مجازی سازی, مقالات

ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

در 30 آگوست 2022 بود که VMware نسخه جدید VMware vSphere 8.0 را معرفی کرد. تاریخ انتشار VMware vSphere 8.0 برای عموم در زمان نوشتن این مطلب اعلام نشده است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که در مورد vSphere 8.0 در دسترس است می دانیم که برای ابرهای خصوصی و عمومی و همچنین وظایف مربوط به هوش مصنوعی و یاگیری ماشین بهینه شده است. اجازه دهید در ادامه در مورد ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0 صحبت کنیم.

لیست ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

مقیاس پذیری (Scalability)

VMware vSphere 8.0 از جدیدترین پردازنده های اینتل و AMD پشتیبانی می کند.

برخی از محدودیت های VMware vSphere 7 U3 که در VMware vSphere 8 بهبود یافته است شامل موارد زیر می شود:

 1. تعداد دستگاه های vGPU به 8 عدد افزایش یافته است.
 2. تعداد هاست های ESXi قابل مدیریت توسط Lifecycle Manager از 400 به 1000 عدد افزایش یافته است.
 3. تعداد ماشین های مجازی در هر خوشه از 8000 به 10000 عدد افزایش پیدا کرده است.
 4. تعداد دستگاه های ورودی / خروجی VM DirectPath در هر هاست از 8 به 32 عدد افزایش یافته است.

این بهبودها در vSphere 8.0 به شما امکان می دهند تا ماشین های مجازی بیشتری را اجرا کنید، ماشین های مجازی قدرتمندتری را اجرا کنید و کارها را سریعتر انجام دهید.

موتور سرویس های توزیع شده (Distributed Services Engine) یکی از ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

VMware vSphere 8 موتور سرویس های توزیع شده (Distributed Services Engine) را برای کار با واحدهای پردازش داده معرفی می کند که به شما امکان می دهد بار کاری پردازنده را کاهش دهید.

واحد پردازش داده DPU یک کلاس جدید از پردازنده های قابل برنامه ریزی است که بر اساس معماری ARM ساخته شده اند که می توانند همراه با پردازنده (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) برای عملیات محاسباتی که عمدتا مربوط به شبکه و ارتباطات است استفاده شوند.

در حال حاضر یک DPU در یک کنترلر هوشمند NIC که به مادربرد وصل شده است، تعبیه شده است.

این رویکرد جدید به ما امکان می دهد، عملکرد شبکه را در یک محیط مجازی مبتنی بر vSphere 8 بهبود بخشیم و بار کاری پردازنده را برای انجام عملیات شبکه کاهش دهید.

یک NIC (کنترلر رابط شبکه) هوشمند بسیار قدرتمندتر از NIC سنتی است و مخصوصا در VMware NSX عالی ظاهر می شود.

VMware می گوید که در حال حاضر با استفاده از DPU می توان تا 20 درصد از بار کاری پردازنده را کاهش داد. مزایای امنیتی، سرعت تراکنش بالاتر، تاخیر کمتر از جمله مزایایی است که با این ویژگی به دست می آورید.

NSX Distributed Firewall حالا از DPU ها استفاده می کند که منجر به ترافیک شبکه بهینه می شود.

VMware vSphere بر روی DPU ها، که قبل از انتشار با نام Project Monterey شناخته می شد، با همکاری فروشندگان سخت افزار مانند اینتل، AMD، NVIDIA و شرکای سیستم OEM پیاده سازی شد.

کار با دستگاه ها به صورت موثرتر

Device groups قابلیتی است که به شما امکان می دهد چندین دستگاه مانند GPU را به صورت منطقی به هم وصل کنید و این دستگاه را به یک ماشین مجازی متصل کنید.

این ویژگی می تواند برای بارهای کاری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مفید باشد.

همچنین استفاده از ورودی / خروحی چندین دستگاه و استفاده از آنها در یک ماشین مجازی بهینه می شود.

می توانید چندین آداپتور شبکه یا دستگاه GPU را ادغام کنید.

Device Virtualization Extensions (DVX) معرفی شده در VMware vSphere 8 رویکرد جدیدی را در مورد نحوه استفاده ماشین های مجازی از سخت افزار ارائه می دهد.

در نسخه های قبلی VMware vSphere، ماشین های مجازی فقط از طریق DirectPathIO می توانستند از سخت افزار استفاده کنند. این رویکرد محدودیت هایی را به همراه داشت به عنوان مثال باید ماشین های مجازی را با vMotion انتقال می دادید.

DVX یک فریم ورک API جدید ارائه می دهد که فروشندگان می توانند از آن برای پشتیبانی از ویژگی های مجازی سازی از جمله موارد زیر استفاده کنند:

 • تعلیق و اجرای مجدد ماشین های مجازی
 • انتقال اطلاعات از ماشین های مجازی
 • ایمیج گیری از دیسک و حافظه

رویکرد جدید به شما امکان می دهد ماشین های مجازی را با استفاده از این ویژگی ها در کلاسترهای HA و DRS اجرا کنید.

یک درایور DVX باید در ESXI و سیستم عامل مهمان (داخل مشاین مجازی) نصب شود.

حساسیت به تاخیر بالا با hyperthreading به پردازنده های مجازی VM اجازه می دهد تا بر روی همان هسته hyperthreading پردازنده فیزیکی، برنامه ریزی شوند.

شما باید 100 درصد حافظ و پردازنده را برای این ماشین مجازی تنظیم کنید تا الزامات تاخیر پایین برای برنامه های نصب شده روی ماشین مجازی برآورده شود.

در این مورد هر vCPU دسترسی انحصاری به یک رشته در یک هسته پردازشگر فیزیکی را دارد.

مجموعه داده های VMware vSphere روشی جدید برای اشتراک گذاری داده ها بین VMware vSphere و سیستم عامل مهمان است که در داخل یک VM اجرا می شود.

مجموعه داده ها با ماشین مجازی ذخیره می شوند و هنگام انتقال ماشین مجازی به ماشین مجازی دیگر منتقل می شوند.

مجموعه داده های VMware vSphere برای اشتراک گذاری داده ها بین لایه مدیریت VMware vSphere و لایه سیستم عامل مهمان در داخل یک VM مناسب هستند. توجه داشته باشید که به VMware Tools نیاز خواهید داشت.

امنیت

همچنین چند ویژگی امنیتی جدید در VMware vSphere 8.0 وجود دارد که از این بین می توان به موراد زیر اشاره کرد:

SSH timeout : شما می توانید برای یک دوره مشخص دسترسی SSH به یک هاست ESXi را تعیین کنید. بعد از پایان این مهلت زمانی، دسترسی SSH به طور خودکار غیر فعال می شود. این ویژگی به جلوگیری از دسترسی تصادفی SSH کمک می کند. به عنوان مثال زمانی که ادمین فراموش می کند این دسترسی را بعد از تکمیل کارها غیر فعال کند.

TPM Provision Policy :  این ویژگی به شما این امکانر ا می دهد که به طور خودکار دستگاه vTPM را هنگام شبیه سازی ماشین های مجازی جایگزین کنید. هدف بهبود امنیت و جلوگیری از خطرات مرتباط با کپی کردن TPM است.

هنگام کلون کردن VM دو گزینه برای انتخاب دارید که شامل کپی و جایگزینی است.

کپی کردن ماشین های مجازی با TPM یکسان ممکن است باعث مشکلات امنیتی شود زیرا اطلاعات یکسانی در چندین ماشین مجازی استفاده می شود. ویژگی جدید VMware vSphere 8.0 به شما این امکان را می دهد که با انتخاب گزینه replace به طور خودکار از این مشکل جلوگیری کنید.

TLS 1.2 حداقل نسخه پشتیبانی شده در حال حاضر است. می توانید از نسخه های بالاتر استفاده کنید، اما نسخه های قدیمی TLS پشتیبانی نمی شوند.

مدیریت چرخه عمر (Lifecycle Management)

 مدیریت چرخه عمر (Lifecycle Management) هم در    VMware vSphere 8با تغییرات جدیدی همراه شده است.

VMware vSphere Configuration Profiles : جایگزینی برای VMware Host Profiles است که به شما امکان می دهد از مدل حالت دلخواه برای پیکربندی هاست استفاده کنید، پروفایل پیکربندی را به یک کلاستر متصل کنید و آن را اعمال کنید. حالا می توانید پیکربندی یک کلاستر را تعریف کنید و این پیکربنید را روی کلاستر اعمال کنید.

Staging cluster images: تمام هاست های ESXi را در یک کلاستر (با یک کلیک ماوس و بدون قرار دادن آنها در حالت تعمیر و نگهداری) سطح بندی کنید. ارتقاء هاست های ESXi در VMware vSphere سریعتر می شود و می توانید پنجره مدیریت را کاهش دهید.

Remediating ESXi hosts in parallel : این مفهوم جدیدی است که به شما امکان می دهد کلاسترها را سریعتر اصلاح کنید و زمانی کاربردی است که نیاز به ارتقاء یک خوشه بزرگ با هاست های زیاد دارید. شما می توانید تعداد هاست را برای اصلاح تنظیم کنید (حداکثر 10). این رویکر جدید موثرتر است چون در حال حاضر شما نیاز دارید هر بار یک هاست را آپدیت کنید و این هاست را قبل از اصلاح در حالت تعمیر و نگهداری قرار می دهد.

VMware vSphere Update Manager منسوخ شده است. شما همچنان می توانید از این ابزار در نسخه 8 استفاده کنید اما در نسخه های بعدی حذف خواهد شد.

vCenter Recovery  یکی از ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

به طور خلاصه زمانی که VCenter را از یک نسخه پشتیبان ریکاوری می کنید، پیکربندی vCenter به نقطه ای از زمان ایجاد بکاپ باز خواهد گشت. در نتیجه هر گونه تغییری که از زمان انجام این نسخه پشتیبان ایجاد شده است ممکن است وجود نداشته باشد. چنین وضعیتی ناخوشایند است، بخصوص اگر تغییرات زیادی را ایجاد کرده باشید زیرا ممکن است نیاز به پیکربندی مجدد vCenter به صورت دستی داشته باشید. یک مثال ساده، اضافه کردن یک هاست ESXi به یک کلاستر vSphere بعد از ایجاد بکاپ vCenter است.

اگر vCenter را از این نسخه بکاپ ریکاوری کنید، vCenter در این مورد از هاست اضافه شده اطلاعی نخواهد داشت.

   مکانیزم جدید در VMware vSphere 8 به شما امکان می دهد تا vCenter 8 را با آخرین پیکربندی در یک کلاستر بازیابی کنید. این امکان وجود دارد چون از یک key-store استفاده می شود. هنگامی که سرور vCenter را از یک نسخه بکاپ ریکاوری می کنید، نمونه vCenter از key-store مقدار توزیع شده برای دریافت آخرین وضعیت خوشه و پیکربندی استفاده می کند.

سخت افزار مجازی جدید

   VMware vSphere 8.0 سخت افزار ماشین مجازی نسخه 20 را ارائه می دهد.  این نسخه از سخت افزار مجازی به شما امکان می دهد از جدیدترین ویژگی های vSphere استفاده کنید که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از آخرین سیستم عامل های مهمان از جمله ویندوز 11
 • حساسیت به تأخیر بالا با hyperthreading
 • انتقال آگاهانه به برنامه

برای استفاده از ویژگی‌های جدید vSphere 8، از جمله ویژگی‌هایی که توسط سخت‌افزار VM 20 پشتیبانی می‌شوند، ابزارهای VMware باید در سیستم‌عامل مهمان نصب شوند.

پیکربندی NUMA مجازی

در نسخه 8، می توانید پیکربندی vNUMA را در رابط کاربری گرافیکی vSphere Client به جای تنظیمات پیشرفته VM یا رابط خط فرمان (CLI) مدیریت کنید. رابط گرافیکی فرایند پیکربندی vNUMA را راحت تر می کند.

DRS و vMotion

Distributed Resource Scheduler (DRS) در VMware vSphere 8.0 می تواند حجم کاری حافظه ماشین های مجازی (با استفاده از حافظه پایدار) را بهتر درک کند تا فرایند انتقال بهتری را ایجاد کند. بنابراین جایگزینی ماشین مجازی و انتقال بر عملکرد تاثیری نمی گذارد.

بنچمارک هایی برای نظارت بر مصرف انرژی معرفی شده اند تا مصرف انرژی را بهبود بخشند. می توانید نمودارها را در رابط وب اصلی vSphere مشاهده کنید. این بنچمارک های سبز عبارتند از:

معیارهای سبز عبارتند از:

 • Power.Capacity.UsageVm
 • Power.Capacity.UsageIdle
 • Power.Capacity.UsageSystem

ایجاد برنامه های کاربردی آگاه از انتقال

در نسخه فعلی vSphere، عملکرد برخی از برنامه‌ها می‌تواند در حین انتقال VM به دلیل حساسیت تأخیر دچار مشکل شود (برای مثال در برنامه های ویپ). حالا می‌توانید برای ایجاد برنامه های آگاه از انتقال اقدام کنید. می توانید برنامه هایی بسازید که تصدیق می کنند که انتقال ماشین مجازی آغاز شده است و انتقال ماشین مجازی در یک بازه زمانی قابل تنظیم را به تاخیر می افتد به گونه ای که قابلیت لغو کردن وجود ندارد. همچنین می توانید به یک برنامه ایجاد شده اجازه دهید تا بعد از اطلاع از انتقال ماشین مجازی، سرویس خود را به راحتی غیرفعال کند.

VMware vMotion در vSphere 8 از انتقال ماشین های مجازی در حال اجرا بر روی هاست های ESXi که از مجازی سازی I/O مقیاس پذیر اینتل (SIOV) پشتیبانی می کنند، حمایت می کند.

VMware vSAN یکی از ویژگی های جدید VMware vSphere 8.0

VMware vSphere 8 بهبودهایی را برای ایجاد یک زیرساخت فوق همگرا معرفی می کند و عملکرد و کارایی را افزایش می دهد. معماری جدید vSAN Express Storage راندمان کلی را بهبود می بخشد و برای اجرا بر روی سخت افزار مدرن بهینه شده است.

 VMware vSAN 8 از دستگاه های ذخیره سازی مدرن TLC برای عملکرد ذخیره سازی بالاتر (درایوهای حالت جامد با استفاده از سلول های سه سطحی) پشتیبانی می کند.

مکانیسم های فشرده سازی داده ها بهبود یافته است.

فشرده سازی VMware vSAN داده های اضافی را در بلوک های فایل حذف می کند. ابتدا داده های تکراری حذف می شوند و بعد فشرده سازی هنگام انتقال داده ها از حافظه کش اعمال می شود.

مفهوم جدید استخر (Pool) ذخیره سازی دسترس پذیری را افزایش می دهد.

این مفهوم به شما امکان می دهد تا دامنه های خطای کوچکتری را ایجاد کنید.

زمان همگام سازی مجدد را سریعتر کنید.

ایمیج ها به صورت بومی در دسترس باشند.

Tanzu Kubernetes

Tanzu Kubernetes Grid 2.0 with Workload Availability به روز رسانی عالی vSphere 8 برای مدیران و DevOpsهایی است که با کانتینرها کار می کنند.

Workload Availability Zones به شما این امکان را می دهد که یک خوشه Kubernetes را در میان کلاسترهای VMware vSphere مستقر کنید.

قابلیت‌های Kubernetes به مناطق با قابلیت دسترسی چندگانه گسترش یافته است.

این ویژگی می تواند انعطاف پذیری برنامه های کاربردی ابری و بارهای کاری مدرن را بهبود بخشد.

کارکردن با چندین خوشه Kubernetes ساده تر می شود.

شما می توانید خوشه ها را از یک مکان واحد مدیریت کنید.

ایجاد کلاستر همچنین به دلیل ویژگی جدید Cluster API به نام ClusterClass ساده شده است.

منبع: nakivo